ÚvodAktualityOslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách
Příroda

Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách

  • 30. prosince 2024
Chcete přivítat Nový rok 2025 daleko od stresu města, bez hluku z petard, bez davů lidí, bez oblohy zjizvené raketami a světlicemi? Vydejte se na rozhlednu Bolfánek nad Chudenicemi nedaleko Klatov. Tajuplné místo vás okouzlí pohádkovou atmosférou a zajímavým okolím.
Občanské sdružení Otisk pořádá novoroční výstup na Bolfánek 1. ledna 2025 od 12:30 do 15:30 hodin. Ve stánkovém prodeji v amfiteátru pod rozhlednou si budete moci zakoupit horké nápoje pro zahřátí, špekáček či klobásku k opečení na připravených ohništích, případně si dát čočkovou polévku, aby se vás po celý rok držely peníze.
 
Bolfánek ale zařaďte do své cestovní mapy kdykoliv, nejen na Silvestra a na Nový rok. Je to jedno z nejvíce romantických míst v celém Česku, kterému navíc sluší mlhavé, vlhké a syrové podzimní a zimní počasí, protože právě tehdy nejvíce vyniknou kontury zříceniny kostela a okolní statný listnatý les získá na tajemnosti. Blízkost Šumavy, zdejší relativně vyšší vlhkost a větrnost romantickým náladám přímo přejí. 

bolfánekStejně jako nevíme, zda byla dříve slepice, nebo vejce, nevíme ani, zda na počátku byla romantická aura kolem vrchu Ždár (583 m.nm.), na němž rozhledna Bolfánek stojí, která ovlivnila dva významné autory, nebo oni ovlivnili svým romantismem a zamyšleností naše vnímání tohoto místa. Dole v Chudenicích se narodil 25. září 1868 Jaroslav Kvapil, dramatik, spisovatel, básník a především autor libreta nejromantičtější světové opery Rusalka, tak geniálně zhudebněné Antonínem Dvořákem. Tím druhým mužem je básník Ladislav Stehlík, který na svých cestách po jihozápadních Čechách navštívil i Chudenice a který o zdejším kraji psal ve své slavné trilogii Země zamyšlená.
 
V každém případě, až budete v zimě stoupat po polorozpadlých jezdeckých schodech od chudenického zámku Lázeň, postaveného v empírovém stylu a patřícího šlechtickému rodu Černínů, nahoru k rozhledně, neubráníte se pocitům tesknosti a zamyšlenosti, protože až se před vámi pomalu vyrýsují kontury kostelní věže, zůstanete stát údivem.


Tajuplné okolí rozhledny: Americká zahrada, jezírka i hlídací psi

Možná budete mít pocit, že jste se ocitli v Anglii nebo Skotsku, v zemích známých svými pietně udržovanými ruinami kdysi katolických chrámů a klášterů. Pomalu obejděte Bolfánek, vnímejte jeho tvary, stejně jako obrysy zdejších oblých skal a pokroucené tvary zdejších statných dubů a buků.

Nebojte se vzít s sebou i děti: díky rodišti Jaroslava Kvapila je kolem zbytků  kostela rozmístěno několik naučných zastavení, které milou formou přibližují děj opery Rusalka. Najdete zde povídání o měsíčku, o tajemném lese, skrýš ježibaby, vodníkovo jezírko a další místa. Schody ke kostelu stráží navíc dva tajemní hlídači vytvoření z masívního dřeva.

Pokud vám bude zima, nebojte se, na Bolfánku je hostinec a penzion Na Poustevně. Ubytování je v tomto tichém a romantickém místě celoroční, ale hospoda je sezónní. Na Silvestra a Nový rok má ale otevřeno a kromě horkého čaje můžete ochutnat i pivo z malého chudenického pivovárku.
 
Okolí Bolfánku toho nabízí samozřejmě více, ale návštěvu proslulého dendrologického parku zvaného Americká zahrada, Kvapilových jezírek, zámeckého parku nebo samotných Chudenic si naplánujte spíše na jaro nebo léto.
 

A proč se vlastně Bolfánek jmenuje Bolfánek?

Vše souvisí s osobou svatého Wolfganga, který byl biskupem v bavorském Řezně a dle pověsti vysvětil v roce 973 v Praze prvního českého biskupa Dětmara. Při cestě z Prahy zpět do Řezna procházel přes Chudenicko, kde požehnal místnímu lidu na kopci Ždár a údajně tu i přespal. Z Wolfganga se během let stal Volfánek a z něj Bolfánek. Úcta a láska zdejších obyvatel k tomuto místu zůstává však neměnná po celá staletí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Americká zahrada u Chudenic Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Rozhledna Bolfánek u Chudenic Příroda

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova Příroda

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní se tyčí do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Dřevěná konstrukce rozhledny je postavena na kamenném soklu. Vyhlídková plošina je ve výšce 19,2 metru a vede na ni 94 schodů.

Naučná stezka Žďár u Chudenic Příroda

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Žďár vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku. Na patnácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejší fauně a flóře. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj