ÚvodAktualityOslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách
Příroda

Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách

  • 30. prosince 2024
Chcete přivítat Nový rok 2025 daleko od stresu města, bez hluku z petard, bez davů lidí, bez oblohy zjizvené raketami a světlicemi? Vydejte se na rozhlednu Bolfánek nad Chudenicemi nedaleko Klatov. Tajuplné místo vás okouzlí pohádkovou atmosférou a zajímavým okolím.
Občanské sdružení Otisk pořádá novoroční výstup na Bolfánek 1. ledna 2025 od 12:30 do 15:30 hodin. Ve stánkovém prodeji v amfiteátru pod rozhlednou si budete moci zakoupit horké nápoje pro zahřátí, špekáček či klobásku k opečení na připravených ohništích, případně si dát čočkovou polévku, aby se vás po celý rok držely peníze.
 
Bolfánek ale zařaďte do své cestovní mapy kdykoliv, nejen na Silvestra a na Nový rok. Je to jedno z nejvíce romantických míst v celém Česku, kterému navíc sluší mlhavé, vlhké a syrové podzimní a zimní počasí, protože právě tehdy nejvíce vyniknou kontury zříceniny kostela a okolní statný listnatý les získá na tajemnosti. Blízkost Šumavy, zdejší relativně vyšší vlhkost a větrnost romantickým náladám přímo přejí. 

bolfánekStejně jako nevíme, zda byla dříve slepice, nebo vejce, nevíme ani, zda na počátku byla romantická aura kolem vrchu Ždár (583 m.nm.), na němž rozhledna Bolfánek stojí, která ovlivnila dva významné autory, nebo oni ovlivnili svým romantismem a zamyšleností naše vnímání tohoto místa. Dole v Chudenicích se narodil 25. září 1868 Jaroslav Kvapil, dramatik, spisovatel, básník a především autor libreta nejromantičtější světové opery Rusalka, tak geniálně zhudebněné Antonínem Dvořákem. Tím druhým mužem je básník Ladislav Stehlík, který na svých cestách po jihozápadních Čechách navštívil i Chudenice a který o zdejším kraji psal ve své slavné trilogii Země zamyšlená.
 
V každém případě, až budete v zimě stoupat po polorozpadlých jezdeckých schodech od chudenického zámku Lázeň, postaveného v empírovém stylu a patřícího šlechtickému rodu Černínů, nahoru k rozhledně, neubráníte se pocitům tesknosti a zamyšlenosti, protože až se před vámi pomalu vyrýsují kontury kostelní věže, zůstanete stát údivem.


Tajuplné okolí rozhledny: Americká zahrada, jezírka i hlídací psi

Možná budete mít pocit, že jste se ocitli v Anglii nebo Skotsku, v zemích známých svými pietně udržovanými ruinami kdysi katolických chrámů a klášterů. Pomalu obejděte Bolfánek, vnímejte jeho tvary, stejně jako obrysy zdejších oblých skal a pokroucené tvary zdejších statných dubů a buků.

Nebojte se vzít s sebou i děti: díky rodišti Jaroslava Kvapila je kolem zbytků  kostela rozmístěno několik naučných zastavení, které milou formou přibližují děj opery Rusalka. Najdete zde povídání o měsíčku, o tajemném lese, skrýš ježibaby, vodníkovo jezírko a další místa. Schody ke kostelu stráží navíc dva tajemní hlídači vytvoření z masívního dřeva.

Pokud vám bude zima, nebojte se, na Bolfánku je hostinec a penzion Na Poustevně. Ubytování je v tomto tichém a romantickém místě celoroční, ale hospoda je sezónní. Na Silvestra a Nový rok má ale otevřeno a kromě horkého čaje můžete ochutnat i pivo z malého chudenického pivovárku.
 
Okolí Bolfánku toho nabízí samozřejmě více, ale návštěvu proslulého dendrologického parku zvaného Americká zahrada, Kvapilových jezírek, zámeckého parku nebo samotných Chudenic si naplánujte spíše na jaro nebo léto.
 

A proč se vlastně Bolfánek jmenuje Bolfánek?

Vše souvisí s osobou svatého Wolfganga, který byl biskupem v bavorském Řezně a dle pověsti vysvětil v roce 973 v Praze prvního českého biskupa Dětmara. Při cestě z Prahy zpět do Řezna procházel přes Chudenicko, kde požehnal místnímu lidu na kopci Ždár a údajně tu i přespal. Z Wolfganga se během let stal Volfánek a z něj Bolfánek. Úcta a láska zdejších obyvatel k tomuto místu zůstává však neměnná po celá staletí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Americká zahrada u Chudenic Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Rozhledna Bolfánek u Chudenic Příroda

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova Příroda

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní se tyčí do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Dřevěná konstrukce rozhledny je postavena na kamenném soklu. Vyhlídková plošina je ve výšce 19,2 metru a vede na ni 94 schodů.

Naučná stezka Žďár u Chudenic Příroda

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Žďár vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku. Na patnácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejší fauně a flóře. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj