V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.
Původní gotickou tvrz založil ve 13. stol. Drslav z Chudenic. Na jejích základech byl později postaven Starý zámek. V roce 1592 dostaly Chudenice titul městečka a erb. Rod Černínů vlastnil zámek po celou dobu jeho existence (700 let). Zámecká expozice je v patře budovy Starého zámku a je rozdělena na dva okruhy. Zámecké pokoje a salonky jsou plně vybaveny historickým nábytkem a mnoha zajímavými předměty a obrazy. Jde o autentické kusy nábytku a předmětů, dochovaných po Czerninech z Chudenic, původem ze zámku Lázeň.
Zámecké expozice
V prvním okruhu nahlédnete nejen do zámecké knihovny, jídelny, andělského pokoje, černé kuchyně a mnoha salonků, ale nakouknete i do pokoje Dobrovského a orientálního salonku.
Ve druhém okruhu můžete spatřit zámeckou kapli, dámský budoár s ložnicí a koupelnou se zabudovanou historickou vanou, dále pak kuchyň, prádelnu i sklep se zbytky původního točitého schodiště do kuchyně.
Muzejní expozice
Muzejní expozice se nachází v přízemí budovy Starého zámku a je rozdělena na dvě části. V první části je expozice Josefa Dobrovského, expozice Národního obrození a expozice farnosti Chudenic.
V druhé části je rodná síň Jaroslava Kvapila, expozice entomologa prof. Jana Roubala, expozice řemesel, archeologie a expozice historie Chudenic a chudenických občanů.
Městečko Chudenice a okolí
Městečko Chudenice patří mezi nejstarší české osady. Od 12. století bylo sídlem prastarého českého rodu Černínů, který se nesmazatelně zapsal do jeho historie. Ve 13. století zde založil Drslav Černín gotickou tvrz, na jejichž základech byl později postaven Starý zámek. Z téhož období pochází i nejslavnější chudenická památka – kostel sv. Jana Křtitele se původními malbami ( ze 14. stol.). Umělecky i historicky nejcennější je archa nad hlavním oltářem kterou v roce 1505 vytvořil neznámý malíř, zvaný Mistr chudenického oltáře. V roce 1592 vymohl Humprecht Černín u císaře Rudolfa II. pro Chudenice titul městečka, erb a tržní právo.
Josef Dobrovský zde působil 11 let jako učitel a přítel rodiny Černínů. V expozicích muzea jsou vzpomenuti všichni, kdož vytvářeli základ pro novodobou českou národní vzdělanost – Dobrovský, Palacký, J. E. Vocel, Skarlandt, Janovský, chudenický rodák Jaroslav Kvapil, básník, spisovatel a dramatik a později šéf činohry ND v Praze.
V okolí Chudenic je velký počet rezervací a chráněných území. V 1996 bylo Chudenicko vyhlášeno jako chráněná památková zóna. Sotva sejdou sněhy, pod lesními stromy se objeví bílé sasanky a modré jaterníky. Později rozkvete v Lázeňském parku šeřík a zavoní jasmín. Letní osvěžení poskytne areál koupaliště u Slatiny. Podzim uvítá návštěvníky hýřivými barvami a příznivá zima umožňuje zimní sporty.