ÚvodAktualityTěšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla
Kultura

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

  • 2. března 2024
Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.

Tradiční velikonoční jarmarky

Praha VelikonoceNezbytnou součástí českých Velikonoc jsou tradiční jarmarky a trhy na náměstích velkých měst i městeček v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Od 16. března až do 7. dubna můžete ochutnat velikonoční pochoutky na Staroměstském náměstí v Praze. K vidění i ke koupi tu jsou malovaná vejce, řehtačky, pomlázky a nechybí ani kulturní program s lidovými zvyky, zpěvy a tanci.

Od 21. března do 1. dubna ožije také plzeňské náměstí Republiky velikonočními trhy. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí a stánky s výběrem klobás, nádivky, sýrů i medoviny.

KrasliceJako každý rok i letos na jaře připravilo Brno na náměstí Svobody velikonoční trhy. Trhy budou jsou v provozu každý den od 22. do 31. března 2024, stánky budou mít otevřeno minimálně v době od 10:00 do 18:00 hodin. Na jarních trzích na čeká příchozí na 40 stánků nejrozmanitějšího sortimentu – především s velikonoční tématikou. Proutěné zboží, pomlázky, keramika, šperky, dekorační výrobky či velikonoční kraslice. Součástí letošního programu bude opět i bohatý doprovodný program plný tance a zpěvu, který zajistí folklórní soubory, cimbálové muziky.

Velikonoce v Českém Krumlově vypuknou 28. března a potrvaní do pondělí 1. dubna 2024. Místní trhovci a řemeslníci vám nabídnou stylové výrobky, velikonoční pomlázky či malovaná vajíčka, dřevěné výrobky nebo kožešinové beránky, ale také jarní květiny, dekorace a sezónní pochutiny. Náměstí tradičně provoní pečené brambory. Na dobrém jídle si pochutnáte i v místních restauracích.
 

Ochutnávka Velikonoc o víkendu 23. a 24. března

velikonoceDo dob našich prababiček se dostanete ve skanzenu Zubrnice, kde se budou tento víkend 23. a 24. března barvit vajíčka, plést pomlázky a péci mazance. Oblíbená akce Fašanky, fašanky, Velká noc ide přibližuje zvyky ze Slovácka od počátku postního období do Velikonoc, jako jsou vynášení smrtky, nošení létečka, pletení velikonočních pomlázek, malování kraslic, šlahačka aj. se bude konat o víkendu 23. a 24. března 2024. Milovníci tradic jsou zváni také na tradiční Jarní trhy v Českých Budějovicích. Na na náměstí Přemysla Otakara II. vás čeká předvádění řemesel a prodej lidových výrobků. Ke koupi budou tradiční velikonoční speciality, koláčky, domácí marmelády a trdelníky, ale i víno a medovina.

Nebudou chybět ani velikonoční trhy – v sobotu 23. března se jeden z nich koná v Broumovském klášteře, Chrudimi anebo v Táboře. Velké velikonoční trhy budou takév Olomouci, Uherském Hradišti nebo v Ostravě.
 

Velikonoční akce od 29. března do 1. dubna

VelikonoceOd 29. března do 1. dubna 2024 vypuknou Velikonoce naplno. Zábavný program vás často přenese do časů dávno minulých. Na hradě Křivoklátu se budou od 29. do 31. března slavit Knížecí Velikonoce. Slavnosti tu zahájí knížecí rodina a těšit se můžete na kejklíře, koncerty a divadelní představení.

Na Valašsku přichází od 30. března do 1. dubna s tradičně bohatým třídenním velikonočním programem Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Program přibližující velikonoční obyčeje bude připraven po celé Velikonoce i ve skanzenu na Veselém kopci a od 28. do 31. března ve Vysokém Chlumci u Příbrami.

VelikonoceKaždý den včetně Velikonočního pondělí bude na zámku Valtice otevřen Hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna suvenýrů, prohlídky zámku budou od 9:00, pak každých 30 minut a poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Otevřeno bude mít i nedaleký Archeopark Pavlov, který pro návštěvníky připravil velikonoční hru. Na severu Čech přivítá návštěvníky zámek Lemberk. Inspirativní velikonoční výstavu méně tradičních kraslic a velikonoční výzdoby bude možné zhlédnout na zámku Opočno a jarní dekorace oživí i hrad Grabštejn. Zvyky a tradice nejen na Novohradsku představí jihočeské Nové Hrady. Velkolepá bude rytířská slavnost na hradě Okoři. Avšak pozor, koná se pouze v neděli 31. března.

Další aktuality

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!
16. září 2024 14:45
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura