Národní galerie a Veletržní palác v kolážích a fotografiích

Při toulkách za moderním uměním v
Praze jen stěží přehlédnete nabídku
Národní galerie, která nabízí
rozsáhlé sbírky děl českých i zahraničních autorů. Jejich domovem je
Veletržní palác, klenot funkcionalistické architektury, podívat se můžete i na řadu krátkodobých výstav. Právě nyní probíhá výstava
Libuše Jarcovjáková. Výstava uvádí stěžejní okruhy této fotografky, která přes půl století přirozeně a živelně mapuje svůj život a blízké okolí. V Grafickém kabinetu jsou na výstavě
Jiří Kolář – Voilà la femme vystaveny koláže Jiřího Koláře ze 60. a 70. let minulého století, vytvořené z reprodukcí slavných uměleckých děl. Do konce března 2025 je v prostoru Korza k vidění instalace
1924–1974–2024: Pražský Veletržní palác, mapující historii tohoto paláce.
Centrum současného umění DOX

Multifunkční
Centrum současného umění DOX vzniklo přestavbou bývalé továrny v
pražské čtvrti Holešovice; poznáte je snadno, na střeše tu mají úžasnou
vzducholoď. Umělecké projekty nabízejí
aktuální společenská témata s přesahem do mnoha dalších neuměleckých oblastí, jako jsou
psychologie, filozofie, historie, sociologie, politologie a další. Výstavy v DOXu doplňují doprovodné programy a akce od konferencí a filmových projekcí až po interaktivní workshopy, veřejné happeningy a programy pro děti. Aktuálně zde narazíte na výstavu fotografických děl Jaroslava Brabce
Deus Artis, nahlédnete do díla tureckého spisovatele a nobelisty
Orhana Pamuka, rozsáhlou samostatnou výstavu má v DOXu i sochař Stefan
Milkov.
Museum Kampa s díly zvučných jmen

Název jednoho z nejvýraznějších muzeí moderního umění současné
Prahy prozrazuje, kde jej najdete: na
ostrově Kampa v komplexu Sovových mlýnů.
Museum Kampa, to je především zázemí pro unikátní
sbírku Jana a Medy Mládkových. Zahrnuje ucelenou kolekci děl Františka Kupky, plastiky
Otta Gutfreunda, tvorbu
Jana Koláře a sbírku středoevropského moderního umění 60. a 70. let, v kostce tedy umění, které se komunistický režim snažil zničit. Ještě do začátku února 2025 jsou všechna tři patra muzea naplněna tím nejlepším z historie českého grafického designu. V dílech výstavy
Identita – příběh českého grafického designu, jde ruku v ruce estetická kvalita, dobré technické nebo řemeslné provedení a funkčnost. Návštěvníky láká také
stálá expozice děl Františka Kupky, která tvoří jeden ze základních pilířů sbírky Jana a Medy Mládkových. Sbírka velmi dobře mapuje Kupkovu cestu k nefigurativnímu umění v prvních letech 20. století a k řadě olejomaleb patří i kresebné studie, které v Kupkově případě dokládají promyšlenou cestu k finálnímu dílu.
Nové místo pro umění Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění
Kunsthalle Praha otevřelo v únoru 2022 na Klárově v bývalé Zengerově trafostanici. Termín Kunsthalle obecně vyjadřuje uměleckou instituci, která svůj program zakládá na
dočasných výstavách. Prostor slouží výstavám
umění 20. a 21. století s důrazem na spolupráci se zahraničím. V dnešním rozděleném světě chce hledat cesty souznění, nabídnout bezpečný prostor pro zpomalení a věnovat se složitým otázkám našeho bytí z pozice většího porozumění a plurality hodnot.
Kunsthalle Praha je soukromá nezisková organizace založená nadací The Pudil Family Foundation. Přijít sem můžete na výstavu
Chiharu Shiota: Neklidná duše a ještě do 13. 1. 2025 na projekt audiovizuálního umění
United Visual Artists: Strange Attractions, který vznikl ve spolupráci se Signal Festivalem. Velmi atraktivní je i
venkovní instalace Krištofa Kintery: Sochy domů a Dívka s holubicí. Jedná se o miniatury pražských
brutalistních staveb stojících, již neexistujících anebo v minulosti navržených. Naleznete je v malém parku Holubička přímo naproti budově Kunsthalle Praha.
Nové Butovice a Czech Photo Centre

Multižánrový umělecký prostor
Czech Photo Centre provozuje společnost Czech Photo, organizátor soutěže Czech Press Photo. Ve svém výstavním programu se zaměřuje nejen na
díla předních českých a světových fotografů, ale poskytuje prostor i
mladým talentovaným autorům. Setkat se zde můžete ale také se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy. Doslova pár kroků od budovy najdete
murály Czech Photo Centre,
malbu u autobusového nástupiště anebo plastiku
Trifot od
Davida Černého.
Další tipy kam za uměním v Praze
Komiksové muzeum Káji Saudka je galerie, která vás bude bavit. Prostor věnovaný jedné z nejvýraznějších českých osobností Kájovi Saudkovi. Muzeum nabízí téměř sto uměleckých děl, které představují průřez Kájovou tvorbou od 50. let až po rok 2004, přičemž jádro expozice tvoří právě díla z 50. – 70. let.
- Umění a recyklace – takový koncept představuje Galerie ocelových figurín, kde najdete exponáty z recyklovaných materiálů inspirované hrdiny z pohádek a sci-fi filmů, stejně jako celebritami, zvířaty a automobily.
- Přímo v centru Prahy na Národní třídě láká Galerie Václava Špály na výstavy současných umělců, kteří ve svých oborech patří k tomu nejlepšímu na české výtvarné scéně. Galerie vznikla v roce 1957 v bývalých prostorách prvorepublikového Vilímkova nakladatelství a knihkupectví a jméno dostala po malíři, grafikovi a ilustrátorovi Václavu Špálovi, jehož díla patří mezi nejvyhledávanější moderní umění.
Mladé talenty z Česka a střední Evropy představuje uměleckému světu Jiří Švestka Gallery, soukromá galerie založená v roce 1995 Jiřím Švestkou, výraznou osobností pražské a berlínské umělecké scény. Galerie sídlí na Janáčkově nábřeží, pár kroků od břehu Vltavy, v blízkosti obchodní zóny Anděl a Tančícího domu. Účastní se řady mezinárodních uměleckých veletrhů a prezentuje tak mladé umění nejen na domácí půdě, ale i v zahraničí.
- Neobvyklé sídlo má galerie Miro: vznikla v roce 1987 v Berlíně a v roce 1994 se přestěhovala do bývalého kostela sv. Rocha v areálu Strahovského kláštera. V neobvyklém interiéru se prezentují především díla světové klasické moderny a umění současných českých i zahraničních tvůrců.
V takovém případě se můžete vydat do galerií, které v Praze nabízejí moderní a současné umění, doprovodné kavárny, galerijní obchody a pozoruhodné instalace.
Veletržní palác nabízí sbírky děl českých i zahraničních autorů, krátkodobé výstavy jako výstava Libuše Jarcovjáková, koláže Jiřího Koláře a instalace mapující historii Veletržního paláce.
DOX nabízí umělecké projekty s aktuálními společenskými tématy a doprovodné programy jako konference, filmové projekce a workshopy. Mezi aktuální výstavy patří fotografická díla Jaroslava Brabce a díla tureckého nobelisty Orhana Pamuka.
Museum Kampa hostí sbírku moderního umění, včetně děl Františka Kupky a plastiky Otta Gutfreunda. Můžete zde také navštívit aktuální výstavu Kateřiny Černé nebo se podívat na stálou expozici děl Františka Kupky.
Kunsthalle Praha je nové centrum pro dočasné výstavy umění, které hostí výstavy 20. a 21. století. Navštívit zde můžete výstavu Markéty Magidové nebo venkovní instalace Krištofa Kintery.
Czech Photo Centre se zaměřuje na fotografie českých a světových autorů a poskytuje prostor mladým talentovaným autorům. Rovněž nabízí street artové a video instalace.
Toto muzeum prezentuje umělecká díla Káji Saudka, především tvorbu z období 50. - 70. let 20. století, která zahrnuje komiksy a ilustrace.
Galerie ocelových figurín vystavuje umělecké objekty vytvořené z recyklovaných materiálů, inspirované různými tématy od pohádkových postav po sci-fi filmy a celebrity.
Galerie Václava Špály v Praze se zaměřuje na výstavy současných umělců, kteří patří mezi nejlepší v české výtvarné scéně.
Jiří Švestka Gallery je soukromá galerie, která prezentuje díla mladých talentů z Česka a střední Evropy a účastní se mezinárodních uměleckých veletrhů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.