Festival Musica Figurata 21. června slavnostně zahájí hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů v ambitu želivského kláštera. Pořad inspirovaný slavnou knihou Sebastiana Branta Loď Bláznů je plný písniček zrcadlících Peklo anebo Nebe – každý posluchač si může vybrat. Brantovy texty doprovodí hudba ze zpěvníků Adama Michny z Ottradovic, Václava Karla Hollana Rovenského, Jana Jozeffa Božana, jesuitů Felixe Kadlinského a Willibalda Gumpenbergera, cisterciáka Christiana Hirschmentzela, premonstráta Jiřího Evermonda Košetického, Jana Amosa Komenského, písně šporkovské i písně renesanční a dost možná dojde i na písně současné... Součástí hudebního večera bude komentovaná prohlídka kláštera s historikem umění Martinem Šandou.
Nekonvenční představení barokního tance s lákavým názvem Barokní tělo odhaleno – "barokní dekonstrukce" se odehraje 5. července v malovaném refektáři premonstrátského opatství Želiv. Barokní tělo odhaleno představuje inteligentní a citlivou cestu barokem a tím, co v sobě toto umění skrývá, v interpretaci tanečnice Andrey Miltnerové. Obrazy vynořující se z barokního světa postupně modelují barokní tělo, představení je plné dynamických přechodů a radosti z tance. Andrea Miltnerová je výjimečnou, v tanečním světě respektovanou osobností, jejíž talent, osobitý styl a preciznost jsou zárukou kvality.
Na programu 5. ročníku festivalu Musica Figurata jsou dvě novodobé premiéry skladeb českých autorů: v provedení souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla zazní 2. srpna postní kantáta ze želivského archivu od řádového skladatele Anselma Fridricha, Musica in Luctu. A 9. srpna duchovní koncerty Samuela Capricorna, rodáka z Žerčic u Mladé Boleslavi, v programu s názvem K tobě vzdychám, nebe, v podání ansámblu Motus Harmonicus pod vedením Jakuba Michla.
Pravoslavný sbor Oktoich z polské Wroclavi 12. července vystoupí s koncertem Raduj se, nevěsto nesnoubená. Kostel Narození Panny Marie v želivském klášteře naplní tóny zpěvů byzantských, staroruských, středověkých, gruzínských, srbských i díla novodobých autorů, kteří se této oblasti věnovali. Vokální hudbu rudolfínské Prahy – Praga Magna – návštěvníkům festivalu 19. července zprostředkuje soubor Capella Mariana.
Očekávanou událostí je také koncert Zůstaň s námi. Hudba německých romantiků není na repertoáru českých sborů příliš častá. V povznášející atmosféře kostela Narození Panny Marie v želivském klášteře budou 16. srpna znít skladby Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Josepha Rheinbergera v mistrovském podání Collegia 419. Soubor má těžiště v historicky poučené interpretaci staré hudby, ale výborně zní i v romantickém repertoáru a v hudbě 20. století.
Želivský klášterní pivovar při příležitosti zahájení 5. ročníku festivalu uvaří speciální várku piva Jeroným. Nefiltrovaný pšeničný ležák je pojmenován po želivském opatovi Jeronýmu Hlínovi. Musica Figurata tak návštěvníkům nabídne nejen kulturní zážitky!