ÚvodAktualityKam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!
Památky

Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!

  • 3. listopadu 2023
Sezóna hradů a zámků ještě neskončila. Navíc řadu míst můžete spatřit netradičně při výjimečných akcích, které během listopadu probíhají. Vybírat lze například z předvánočních trhů, speciálních prohlídek anebo zimních prohlídkových tras. Vydejte se třeba do Kuksu anebo na zámky Loučeň, Kynžvart, Valeč, Sychrov nebo na hrad Bouzov! Komentované prohlídky letos poprvé v historii nabízí i zámek Lány.

Loučeň: Příběh vánočního stromečku

zámek loučeňJiž pošesté budou zámecké komnaty na Loučeni od 17. listopadu 2023 do 21. ledna 2024 vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků – bude se jim věnovat speciální trasa nazvaná Příběh vánočního stromečku. V každé zámecké komnatě na vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem. Letošní vánoční stromečková prohlídka má podtitul Abeceda Vánoc. Připraveny budou tematické stromečky doslova od A do Z. 

Příběh vánočního stromečku loučeňJe mezi nimi stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Na unikátní mapě dárkonošů vám zámečtí průvodci ukáží, kdo naděluje dárky v cizině. Nazdobit si můžete i vlastní ozdobu. Každý den v 17:00 proběhne také nezapomenutelná světelně-hudební show. Jednotné vstupné bude za 300 Kč na osobu o víkendech, svátcích a prázdninách, o všedních dnech 260 Kč a mimo prohlídky "Příběh vánočního stromečku" obsahuje také vstupné do parku s labyrinty.


Zimní prohlídky zámku Valeč

Od 3. listopadu 2023 až do 29. února 2024 je možné navštívit v rámci zimních prohlídek barokní zámek Valeč. Zde máte jedinečnou možnost prohlédnout si interiéry ještě v surové podobě před dokončením celkové obnovy. Můžete tak vidět množství architektonických detailů, které budou po opravě skryty. K vidění je také stálá audiovizuální expozice pozdně gotických fresek ze zaniklého doupovského hřbitovního kostela sv. Wolfganga. Součástí prohlídky jsou i aktuální výstavy FiguramaValeč a český barok očima současných evropských umělců a Hory oheň plivající. V pátek a sobotu je otevřeno až do 23:00 a přidaným zážitkem k nočním prohlídkám jsou zapůjčené lucerny. Spolu se vstupenkou za 140 Kč si můžete zapůjčit i průvodcovský text a procházet si sami zámek libovolně dlouho.
 

Listopad na Kuksu

KuksHlavní sezóna na Kuksu už sice skončila, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse. O listopadových víkendech jste zváni na komentované prohlídky interiérů a strávit čas můžete také ve zdejším bylinkářství. Obchůdek se sušenými bylinkami, domácími sirupy, mošty, medovinou, výrobky z rakytníku a dalším ryze přírodním zbožím, naleznete na nádvoří hospitálu. Návštěvu hospitálu můžete případně spojit i s Vánočními trhy v Kuksu o víkendech 18. – 19. a 25. – 26. listopadu. V obci si projdete stánky s řemeslnými výrobky, keramikou, medovinou, regionálními potravinami, zbožím s vánoční tématikou.
 

Interiéry zámku Kynžvart

Zimní prohlídky zámku KynžvartZámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky zámeckých interiérů Metternichů i slavného Kabinetu kuriozit. Během listopadu je otevřeno vždy v úterý a čtvrtek od 12:45 do 15:00 hodin, kdy na vás čekají zimní prohlídky oběma okruhy. Na prohlídce skvostných zámeckých interiérů a knížecích salónů rodiny Metternichů spatříte celou řadu nádherných a historicky významných uměleckých památek včetně evropsky unikátní sbírky zlacených nástolních souprav Thomire. Kynžvartské zámecké muzeum nabízí unikátní sběratelské předměty nejen ze sbírek kancléře Metternicha a jeho potomků, ale také ze sbírkové činnosti Karla Hussa, posledního chebského kata a zároveň prvního správce zámeckého muzea. Prohlédněte si cenné samurajské zbroje, vzácné palné a chladné zbraně i pravé katovské nástroje. Ve třech sálech na původním místě je instalovaná velká zámecká knihovna o 24 000 svazcích. Knižní fond zahrnuje všechna odvětví a svým rozsahem nemá v České republice srovnání.
 

Arvénská princezna na Sychrově

princezna LadaZámek Sychrov láká během listopadu, ve dnech 11. a 12. 11. na oblíbené pohádkové prohlídky. Ty mají ostatně na Sychrově již mnohaletou tradici. Tentokrát tu pro vás připravili pohádku O Arvénské princezně. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Cena vstupenek je jednotná, a to za 200 Kč. Vstupenky nelze rezervovat, můžete si je však zakoupit on-line na webu zamek-sychrov.cz. O víkendu 25. – 26. listopadu si můžete na Sychrově užít adventní trhy a ten samý víkend budou i 25 minut dlouhé prohlídky s čerticí, zahrnující nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory zámku.
 

Mimo sezónu na Bouzov

Hrad BouzovChtěli jste navštívit Bouzov v létě, ale nestihli jste to? Nevadí – pak jsou právě pro vás určeny zimní prohlídky hradem. Zimní prohlídková trasa vás zavede do staré kanceláře a na schodištní halu, do Alžbětina křídla, uvidíte podsebití, chodbu se služebními pokoji, služební jídelnu, kuchyni, II. nádvoří i kaple a zbrojnici. Trasa je přístupná v listopadu každý všední den v 11:00 a 13:00 (pouze tyto dva časy). O víkendu je v provozu od 10:00 až 14:00 hodin. Povinná rezervace prohlídky platí pro skupiny nad 15 osob. Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.
 

Večerní listopadové prohlídky na zámku Zbiroh

Dnes romantický zámek Zbiroh byl původně románsko-gotickým hradem. Původní hradní části dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území, ukrývá se zde i vůbec nejhlubší studna v Evropě. Vydejte se po stopách dávné historie templářského řádu, poznejte způsoby stolování v jednotlivých obdobích nebo při návštěvě nejstarších hradních prostor vyslechněte tajemné příběhy, které se udály na zámku Zbiroh i v jeho blízkém okolí. V průběhu listopadu se konají na zámku Zbiroh večerní, někdy možná i trochu strašidelné tematické prohlídky.


Zimní prohlídky a vánoční čas v Třeboni

zámek TřeboňNa zámku v Třeboni můžete v listopadu od čtvrtka do neděle navštívit zimní prohlídky Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá swarzenberská apartmá. Tato trasa bude otevřená přes celou zimu a v prosinci se můžete těšit z její vánoční výzdoby, tak, jak to bývalo, když sem přijížděla slavit Vánoce početná rodina hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů. Tradice rodinných vánočních setkání na třeboňském zámku byla založena v roce 1895 a udržela se až do roku 1922. Knížecí rodina se zde pravidelně v soukromí scházela, aby oslavila svátky v kruhu nejbližších. Na milované Třeboni, která byla prvním majetkem rodu na území Čech, byli nejblíže svým předkům, pro něž za rybníkem Svět vystavěli neogotickou hrobku. Prohlédněte si svátečně vyzdobená a provoněná knížecí apartmá a zároveň poznejte příběh knížecího rodu, který po několik staletí utvářel podobu jižních Čech.
 

Komentované prohlídky na zámku Lány

Barokní zámek Lány uprostřed křivoklátských lesů je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od 1. 3. 2023 mohou návštěvníci poprvé v historii zavítat nejen do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku, ale také na komentované prohlíldky reprezentačního prvního patra, které se konají i v průběhu listopadu. Během 45 minut si prohlédnete Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Prohlídka pak pokračuje do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale sestoupíte po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program končí v interiéru kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš. Zvláštní pozornost je věnována památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. 
 

Historie Vánoc ve Světlé nad Sázavou

Celoroční možnost návštěvy zámku je letos novinkou ve Světlé nad Sázavou. Nově zrekonstruovaný zámek nabízí expozice historického evropského skla, historických hodin, První republiky či prohlídkový okruh v podzámčí, expozice obchodu, služeb a řemesel. Otevírací doba od listopadu 2023 do března 2024 bude patrná z připravovaného rezervačního systému. Od 3. listopadu 2023 do 7. ledna 2024 zde můžete navštívit výstavu Historie Vánoc a vánočních tradic a od 1. prosince 2023 do 31. ledna 2024 zde zakotví putovní výstava mistrovské repliky českých korunovačních klenotů.

Zimní prohlídky zámku Třeboň

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky zámku Třeboň

Zámek Třeboň zůstává i přes zimu přístupný všem milovníkům zámecké architektury a historie. Otevřena zůstává druhá prohlídková trasa Soukromá schwarzenberská apartmá.

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

23. 11.23. 1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Již sedmý ročník Příběhu vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa, začíná 23. listopadu. Vánoční atmosféra, nazdobené stromečky i průvodci v kostýmech na vás budou čekat každý den v týdnu, včetně sobot a nedělí, až do 23. ledna 2025.

Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

23. 11.24. 11.
Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

Turistická sezona už sice končí, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse.

Komentované prohlídky zámku Lány

23. 11.24. 11.
Komentované prohlídky zámku Lány

Pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost na zámku Lány. Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Průvodci věnují zvláštní pozornost památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu.

Zimní prohlídky zámku Valeč

1. 11.22. 12.
Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je otevřený návštěvníkům i v listopadu a prosinci. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu.

Čerti a Mikuláš v konopišťském sklepení a adventní skleníky v Růžové zahradě

30. 11.1. 12.
Čerti a Mikuláš v konopišťském sklepení a adventní skleníky v Růžové zahradě

Na Konopišti v zámeckém sklepení budou řádit čerti. V pekle pro děti se objeví i Mikuláš s anděly, v pekle pro dospělé bude hrát pekelná muzika a na stole zavoní čertovské hody.

Podzimní prohlídky zámku Kynžvart

1. 10.30. 11.
Podzimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční podzimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky