Jedná se o smlouvu o přátelství a spolupráci, uzavřenou v Dieppe 18. července 1464 mezi vyslanci francouzského krále Ludvíka XI. a s posly českého krále Jiřího z Poděbrad. Listinu uchovává Národní archív. V poděbradském Polabském muzeu bude vystavena tři dny.
Mírová mise Jiřího z Poděbrad začala už v roce 1462, kdy se český panovník rozhodl předejít případnému sporu papeže a evropských katolických vládců a vytvořil projekt Všeobecné mírové organizace. Ta vznikla na podporu trvalého míru. Hlavním cílem bylo vytvořit unii katolických evropských států. O dva roky později, tedy 1464, návrh předložil Jiří z Poděbrad nejdříve polskému králi Kazimírovi, posléze zeti Korvínovi a francouzskému králi Ludvíku XI. Poté se s mírovou smlouvou vydal za papežem, ale panovníci ho v projektu nepodpořili a papež na něj uvalil klatbu, sesadil ho z trůnu a zbavil majetku.
Otevření památníku bude ve středu 23. dubna předcházet slavnostní ceremoniál, v kterém se představí zástupci z více než padesáti pozvaných měst, která jsou historicky spjata s českým husitským králem a jeho rodinou. Každé město bude prezentovat nejen čelní představitel jeho vedení, ale i městská vlajka, kterou na koni přiveze středověký posel. Po defilé městských vlajek proběhne rytířský turnaj, který obstará Středověké divadlo Traken. Doprovodný program završí vystoupení historické skupiny trubačů a bubeníků Wildstick a praporová show skupiny Monadria Polygamica.
Pro všechny příchozí zdarma sehraje poděbradský Divadelní spolek Jiří. Bude to historická hra Ladislava Langra Králobraní, která se odehrává bezprostředně po smrti krále Jiřího a popisuje osudy jeho rodiny a zákulisní vyjednávání o uchvácení moci. Režie se ujal herec a režisér Lumír Olšovský. Po celý den bude poděbradský zámek, zdobený vlajkoslávou, obývat král Jiří a jeho družina rytířů a dvorních dam.