Ukazatel zobrazuje, jak populární je daný článek mezi čtenáři. Je vypočítán na základě různých faktorů, jako jsou aktuálnost, počet zobrazení, sdílení a hodnocení, které daný článek obdržel. Čím vyšší je procentuální hodnota ukazatele popularity, tím větší zájem článek mezi návštěvníky vzbuzuje. Tento ukazatel vám může pomoci najít nejzajímavější a nejaktuálnější články na našich stránkách a rychle posoudit jejich úspěch.
Pomyslná osmitisícovka na Vysočině znamená zdolání deseti vrcholů, které dohromady mají výšku přesahující 8000 metrů.
Mezi hlavní vrcholy patří Melechov, Suchý kopec, Křovina, Javořice, Devět skal, Čeřínek, Křemešník, Žákova hora, Pasecká skála a Křivý Javor.
Vrchol Melechov se nachází na Vysočině, nejvyšší bod okresu Havlíčkův Brod, a má výšku 715 metrů.
Javořice je nejvyšší vrchol Jihlavských vrchů a celé Českomoravské vrchoviny s výškou 837 metrů a leží nedaleko Telče.
Devět skal je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a je vyhlášen přírodní památkou. Je známý svým skalním útvarem asi 3,5 km jihovýchodně od Herálce.
U vrcholu Čeřínek se nachází přírodní park stejného jména, asi 10 km západně od Jihlavy.
Suchý kopec má výšku 817 metrů a nachází se v Žďárských vrších v nadmořské výšce ve vrcholové části hřbetu.
Žákova hora s výškou 810 metrů ochraňuje zachovalý prales, přirozeně se vyvíjející les s převahou buků, javorů a smrků, chráněný od roku 1933.
Pasecká skála nabízí soustavu skalních útvarů včetně Omšelého hřebenu a Vyhlídky v přírodní památce, které jsou ukázkou mrazového zvětrávání rul.
Vrch Křemešník leží asi 9 km jihovýchodně od Pelhřimova a je nejvyšším vrcholem Pelhřimovska s výškou 765 metrů. Vrcholové partie jsou chráněné jako přírodní rezervace.
Vrchol Melechov (715 m) je nejvyšším vrcholem Světelska a Ledečska na Vysočině a zároveň i nejvyšším bodem okresu Havlíčkův Brod. Nachází se v pomyslném trojúhelníku mezi městy Ledeč, Světlá a Lipnice nad Sázavou. Na jeho vrchol vede několik turistických cest.
Suchý kopec je lesní lokalita s vrcholem terénu v nadmořské výšce 817 m v georeliéfu Devítiskalské vrchoviny, ve vrcholové části hřbetu Žďárských vrchů. Najdete jej mezi kopci Křovina a Malinská skála. Pod vrcholem prochází červeně značená stezka Via Czechia – centrální.
Křovina (830 m), druhý nejvyšší vrchol Žďárských vrchů na Českomoravské vrchovině je skrytý klenot, který stojí mimo turistické značky, ale je snadno dostupný z nedaleké červené trasy mezi Lisovskou skálou a Malinskou skálou.
Javořice (837 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Jihlavských vrchů a současně nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny. Leží asi 10 kilometrů severozápadně od Telče a přibližně 5 kilometrů severovýchodně od Studené.
Devět skal (836 m) je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Skalní útvar se nachází asi 3,5 km jihovýchodně od obce Herálec.
Vrch Čeřínek (761 m) s přírodním parkem stejného jména leží asi 10 km západně od Jihlavy a asi 5 km východně od Nového Rychnova.
Nejvyšším vrcholem Pelhřimovska je vrch Křemešník (765 m), který leží asi 9 km jihovýchodně od Pelhřimova v Českomoravské vrchovině. Ve vrcholových partiích byla vyhlášena v roce 1985 přírodní rezervace Křemešník.
Národní přírodní rezervace Žákova hora (810 m) ochraňuje zachovalý prales, les ponechaný přirozenému vývoji, chráněný už od roku 1933. Převažují v něm buky lesní, doplněné javory a smrky. Okolo prochází červená turistická značka.
Jedná se o soustavu tří skalních útvarů nacházející se na území stejnojmenné přírodní památky (819 m). Najdete zde skály zvané Omšelý hřeben, Vyhlídka a Pernštějn, které jsou ukázkou mrazového zvětrávání rul.
Křivý javor (824 m) najdete nedaleko Fryšavy pod Žákovou horou, v hřbetu Devítiskalské vrchoviny. Hedná se o třetí nejvyšší vrchol v krajinné oblasti Žďárských vrchů.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?