ÚvodAktualityKde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely
Památky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Pohádky Zdeňka Trošky se do pekel opakovaně vracejí: vzpomeňte si na hrdiny pohádek Z pekla štěstí, Čertova nevěsta nebo na čertíka z pohádky Princezna ze mlejna. Vesměs jde o pekla pohádková, jaká znáte i z pohádek Josefa Lady nebo Jana Drdy, takže čerti jsou spíš dobromyslní trumberové než zákeřní škodiči. V deváté Troškově pohádce Čertoviny se jmenují Popelák a Uhelák a hrají je Jakub Prachař a Dominick Benedikt.

Kaolinový důl aneb peklo v Nevřeni

Nevřeň je malá obec u Plzně, kde nenajdete žádnou výraznější dominantu, dokonce ani kostel. Před několika lety tu vyrostlo Centrum Caolinum s interaktivní expozicí o těžbě a využití kaolinu, stavba, která obdržela čestné uznání v kategorii novostavba v Grand Prix architektů 2015. A je tu ještě jedna skvělá atrakce, na první pohled neviditelná: hluboko pod zemí se totiž skrývá starý kaolinový důl. Je unikátní z několika důvodů: kaolin se tady totiž těžil hlubinnou metodou a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až osmnáct metrů vysoké a šest metrů široké.

kaolinové doly Zpřístupnění utajené atrakce pomohlo otevření Centra Caolinum a také filmaři, kteří se v podzemí rozhodli natočit pekelnou část pohádky Čertí brko. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, musel se udělat nový vstup. Podzemní prostory můžete navštívit až do konce srpna vždy v úterý, pátek, sobotu a neděli od 12:00 do 17:00 hodin. Rezervaci a prodej vstupenek zajišťuje Centru Caolinum Nevřeň. Vzhledem k omezenému počtu míst na prohlídce doporučujeme rezervaci předem na e-mailu rezervace@centrumcaolinum.cz. Vstup do podzemí je od Centra Caolinum vzdáleno cca 20 – 30 minut pohodlné chůze po značené naučné stezce. Každý návštěvník musí mít pevnou obuv a oblečení s ohledem na teplotu v dole okolo 10°C, u kterého vás nebude mrzet, když se případně trochu umaže. Samotná prohlídka podzemí trvá necelou hodinku.
 

Pekelné doly na Českolipsku

Znalcem podzemních filmových pekel je herec Ondřej Vetchý. Zatímco ve snímku Čertí brko si zahrál Lucifera, před více než třiceti lety jste ho mohli vidět jako čerta v legendárním filmu S čerty nejsou žerty. Pohádkové filmové peklo tehdy filmaři našli na Českolipsku, v údolí říčky Svitávky mezi obcemi Velenice a Svitava. Podzemní pískovcový labyrint, kde tehdy sídlila čertovská sebranka, vás ohromí i bez pohádek, jen místo čertů tu dnes natrefíte spíš na motorkáře: vítejte v motorkářském klubu Pekelné doly!

O Pekelných dolech se často mluví jako o jeskyních, ale zvláštní prostory vyhloubili lidé, ne příroda. Největší pískovcové podzemí v Evropě vzniklo v 18. století těžbou písku. Celková plocha jeskyní činí přibližně 3500 m2. Unikátní jeskyně byly vyhloubeny díky těžbě písku pro továrny hraběte Kinského na výrobu zrcadel. Přilehlá budova sloužila kdysi jako brusírna a k ní byl skrz jeskyně přiveden potůček tekoucí na druhé straně skal. Výsledkem lidského počínání je obrovský podzemní labyrint, kde strop podpírá řada pilířů.
 

Pusté kostely a podzemní náhon

Mají v Pekelných dolech zavřeno? Pak si můžete spravit chuť v Pustých kostelech, dalším tajemném podzemním labyrintu, který leží jen o pár set metrů dál přímo na břehu Svitávky. Temné podzemní prostory jsou volně přístupné, ale k jejich prozkoumávání budete potřebovat baterku, na rozdíl od Pekelných dolů tu není zavedená elektřina a světlo zvenčí nedosáhne příliš hluboko.

Další atrakcí v okolí je podzemní náhon k někdejší zrcadlárně; ten začíná asi půl kilometru od silnice proti proudu řeky Svitávky. Náhon vedl od jezu v tesané skalní komoře k zrcadlárně. Dnes je již zcela suchý a protože hlavní chodba je poměrně vysoká, můžete jím procházet většinou bez krčení. V části podzemních chodeb se dochovaly zyvýšené postranní chodníčky, z nichž se dal kontrolovat technický stav celého díla. Zasypané jsou jen některé boční chodby, jiné vedou na povrch. Ve skále vytesaný letopočet 1848 nad jedním vstupem prozrazuje dobu vzniku, ústí náhonu pak najdete ve skále nad silnicí poblíž Pustých kostelů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Chaloupky v Pekle Čertovina – kouzelné ubytování na Vysočině Ubytování

Chaloupky v Pekle Čertovina – kouzelné ubytování na Vysočině

Unikátní ubytování v Pekle Čertovina, které nenajdete nikde na světě. Zažijete originální ubytování, kde naleznete krásnou řemeslnou práci našich uměleckých truhlářů.

Pekelná restaurace v Pekle Čertovina Gurmánská turistika

Pekelná restaurace v Pekle Čertovina

V útrobách naší netradiční restaurace můžete okusit nejednu z pekelných specialit i toho, co v každý český kuchyni můžete potkat. Nevaříme jen tak z něčeho, co běžně potkáte na tom světě pozemským, protože i Lucifer si potrpí na kvalitě.

Pohádkové Peklo Čertovina u Hlinska Zážitky

Pohádkové Peklo Čertovina u Hlinska

Hledáte originální výlet pro sebe a celou rodinu? Náš podnik, celý vyladěný pekelném stylu, si zaslouží vaši pozornost. Do Pekla se dostanete prostřednictvím našich různorodých programů. Těmi vás provedou naši čerti, jenž vdechují tomuto místu jedinečnost.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Pohádková a filmová putování Jizerskými horami a Českolipskem

Vypravte se do Libereckého kraje třeba za Pyšnou princeznou na Panskou skálu anebo do filmového pekla z pohádky S čerty nejsou žerty v jeskyních Pusté kostely v údolí Svitávky u Nového Boru. Připomeneme vám také železniční filmový hit jménem Kalamita a se středověkým muzikálem Dva na koni, jeden na oslu a válečným dramatem Krev zmizelého se podíváme do Jizerských hor.

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře Příroda

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu Kultura

Centrum Caolinum Nevřeň – expozice těžby kaolinu

V Nevřeni na Plzeňsku se nachází kulturní Centrum Caolinum, kde objevíte expozici o unikátní hlubinné těžbě kaolinu, která zde trvala celkem 27 let, a poznáte také geologickou historii regionu.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin Památky

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Další aktuality

Sezóna hradů a zámků v Plzeňském kraj: novinky z Červeného Poříčí, Švihova či Šumavského Trojhradí

Návštěvníky hradů a zámků v Plzeňském kraji otevírají na jaře své brány návštěvníkům a představují novinky a zajímavosti ve svých expozicích. Necháte se zlákat k prohlídce vodního hradu Švihov, zámku Manětín, Horšovského Týna anebo zámku Kozel? Červené Poříčí vás překvapí zrestaurovanou oranžerí a i letos pokračuje projekt šumavského Trojhradí hradů Rabí, Kašperk a Velhartice.
8. duben 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Velikonoce v Plzni budou plné dobrot i tradičních řemesel

Od 9. do 20. dubna nasají návštěvníci Plzně jarní atmosféru na velikonočních trzích na náměstí Republiky. V Plzni je toho mnohem více, kde můžete přičichnout k Velikonocím. Podívejte se s portálem s Kudy z nudy, co je pro vás přichystáno v městě piva.
8. duben 2025 10:27
Kultura, Plzeňský kraj

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
6. duben 2025 2:23
Památky, Plzeňský kraj

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj