ÚvodAktualityČesko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia
Zážitky

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Poslechněte si audio verzi článku
Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).
Když film získal Oscara za nejlepší vizuální efekty roku 2017, radovali se i v Praze: u nás vznikly například miniatury filmového města, studio pracovalo i na scéně zrození postavy replikantky anebo na jednom ze soubojů. A i když UPP nezískalo slavnou zlatou sošku samo, spolupráce s oscarovými filmaři byla sama o sobě oceněním. Česká triková škola má ale mnohem delší historii: stačí si vzpomenout na Karla Zemana, studio Bratři v triku, filmy Václava Vorlíčka a Jindřicha Poláka, nebo filmové ateliéry Barrandov. Pojďte se s Kudy z nudy projít historií filmových triků!
 

Nejstarší filmové triky a Cesta na Měsíc

Z prvního sci-fi snímku ve filmových dějinách Géorgese Meliése (1861–1938) Cesta na Měsíc z roku 1902 si možná pamatujete jen slavný záběr s Měsícem, kterému se raketa zapíchla do oka, ale když se mluví o trikových filmech, právě tehdy to začalo: ve filmu se objevují optické efekty, vrstvy i miniatury. Meliés byl opravdu kouzelník: začínal jako pouťový eskamotér, na jevišti předváděl iluzionistické triky a své nápady poté uplatnil i ve filmu. Na první filmový trik přišel náhodou, když se mu zasekla kamera a omnibus se najednou proměnil v pohřební vůz. Chcete se o něm dozvědět víc? Podívejte se na film Hugo a jeho velký objev, který natočil americký režisér Martin Scorsese.
 

Studio Bratři v triku

Nejúspěšnější a nejstarší české studio kresleného filmu se jmenuje Bratři v triku. Vzniklo po skončení druhé světové války, u jeho založení stála skupina výtvarníků z někdejšího Ateliéru filmového triku a vytvořilo více než 1600 filmů různých výtvarných stylů. Studio bylo spojeno se slavnými animátory a výtvarníky, jako byli Jiří Trnka, Zdeněk Smetana, Jiří Brdečka, Jiří Šalamoun, Adolf Born či Zdeněk Miler. Právě Miler, autor milovaného Krtka, vytvořil logo tří kudrnatých kluků v pruhovaných tričkách. Díky legendárním Večerníčkům o maxipsu Fíkovi, víle Amálce, Machovi a Šebestové či Rákosníčkovi si Bratry v triku pamatují celé generace televizních diváků, málokdo ale ví, že ve studiu vznikaly i seriály Tom a Jerry nebo Pepek námořník. Nyní studio spadá pod Krátký film Praha.
 

Filmové triky Karla Zemana

Slavný český režisér a výtvarník Karel Zeman (1910–1989) začínal jako režisér loutkových filmů. Hned jeho první projekt Vánoční sen z roku 1945 dostal ocenění za nejlepší loutkový film na filmovém festivalu v Cannes. Jeho nejslavnější filmy ale byly ty, v nichž díky filmovým trikům na plátně oživil mamuty, dinosaury a fantastické romány Julesa Verna. Slávu mu přinesly hlavně filmy Cesta do pravěku (1955) a Vynález zkázy (1958); jejich ukázky i použité filmové triky si vychutnejte v Muzeu Karla Zemana v Praze na Malé Straně. Zeman sice ve své době neměl k dispozici počítače, ale s loutkami a nejrůznějšími fígly to uměl mistrovsky. Například pro setkání s mamutem, které se natáčelo na břehu přehrady Fryšták u Zlína, Zeman využil model mamuta, který stál těsně před kamerou. Iluzí byla dokreslená hornatá krajina, herci na pramici pak byli od kamery vzdálení desítky metrů.



Za svůj vzor Zemana považuje řada slavných filmařů, například Steven Spielberg (Čelisti, Jurský park, série o Indianu Jonesovi) anebo George Lucas (Hvězdné války).
 

Triky ve známých českých filmech

Z filmových triků se stala samozřejmost, která se používá prakticky u každého filmu. Dávno už nejde o triky, jaké se používaly před desítkami let, vše změnila digitální revoluce na přelomu tisíciletí. Jak to ale filmaři dělali před nástupem počítačů? Využívaly se prolínačky, maskování a dokreslování části scény (které ušetřilo třeba cestování do exotických zemí), hry s perspektivou, přední nebo zadní projekce.

Příkladem zadní projekce je třeba scéna z filmové pohádky Pyšná princezna, kde Alena Vránová a Vladimír Ráž sviští korytem na kládě stromu. Hercům bylo vidět jen do tváře, za nimi se pak na plátno promítala předem natočená ubíhající krajina. Pro pohádku také vznikl velký model s miniaturami stromů a klády, na které herci jeli.

Klasickým filmovým trikem z té doby je také mizení či proměna. Kameraman při něm záběr neukončil ostrým střihem, ale pomalejší prolínačkou, při níž se kamera postupně zatmívala. Pak se herci vyměnili, film se o kousek vrátil a zase se pomalu „rozetmívalo“.

Principy triků z dílen tvůrců animovaných filmů se používaly ještě na konci 80. let, třeba v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kdy se loutky kombinovaly s běžným filmem. Složité peklo v pohádce S čerty nejsou žerty pak vzniklo složením mnoha vrstev filmu, kam se poskládali jednotliví čerti, hořící ohně, plameny a další kousky, a pak se z nich složil konečný záběr.

Mezi filmové triky patří i převádění reálných záběrů do komiksové podoby. To známe například z filmu Alois Nebel, kde se upravovala každá sekunda filmu a na jedné scéně pracovalo 15 až 20 lidí.
 

Nástup digitálních technologií

Pro spoustu filmových fanoušků se historie digitálních efektů dělí na období před Hvězdnými válkami a po nich: světelné meče a vesmírné souboje se na plátně objevily hlavně díky optickým efektům a Lucasovu studiu Industrial Light & Magic, které v oboru patří k nejuznávanějším. Obrovským trhákem se staly také Spielbergův Jurský park s animovanými loutkami ještěrů, Zemeckisův Forest Gump s hlavním hrdinou nakopírovaným do řady klíčových historických scén, Jacksonova trilogie Pán prstenů a Cameronův Titanic a Avatar.

Podle trikového specialisty Borise Masníka digitální technologie už dokážou prakticky všechno, jediným limitem jsou peníze a čas. Za projekty už nestojí jediný výtvarník, animátor a kameraman jako byl Karel Zeman, ale studia se spoustou lidí. Práce na náročných trikových velkofilmech se dokonce dělí mezi několik studií, a filmovou cenu tak dostává buď hlavní studio anebo člověk, který práci řídil.

Nové technologie umožnily spoustu věcí, které dřív nešly, a výsledky jsou mnohonásobně věrohodnější. Filmaři umí herce digitálně nahradit, naskenovat jejich tváře, omladit je i nechat zestárnout, počítačově doplnit kompars, výbuchy a požáry i dokreslit letadla, která nerozeznáte od skutečných. Vedle náročných triků ale jde i o drobné úpravy, kterých si nevšimnete. Například když z prostoru, kde se natáčí historický film, potřebujete odstranit současné prvky, je jednodušší je vyretušovat v počítači. Triky jsou zkrátka nutné a filmařům ušetří nemalé náklady.
 

Universal Production Pictures (UPP)

Sci-fi Blade Runner 2049 se odehrává v Los Angeles budoucnosti, ale film se natáčel hlavně v Budapešti a vizuální efekty, za něž získal Oscara, vznikaly i v pražských Vršovicích ve společnosti UPP. Ta se od svého založení v roce 1994 stala jedním z největších a nejuniverzálnějších domů pro vizuální efekty a postprodukci v Evropě a spolupracuje s filmaři a klienty z celého světa. Má na kontě řadu nominací a vítězství; o filmu Blade Runner 2049 už byla řeč, mezi oceňované projekty patří také filmy The Walk, Wolverine, Úkryt v zoo či Na západní frontě klid.


 

Filmové studio Barrandov

Klasické filmové triky umí i Studio Barrandov, největší filmové ateliéry v České republice a jedny z největších v Evropě. Mnohé z filmů, které tu byly natočeny, získaly Cenu Americké filmové akademie – Oscara. Barrandov se podílel například na bondovce Casino Royale, Králíček Jojo nebo Anthropoid. Režisér Roman Polanski po natáčení Olivera Twista Barrandovu složil poklonu: „Pracoval jsem prakticky ve všech filmových studiích světa. A myslím, že Barrandov je jedno z nejlepších…Nikde jinde bychom tento film nenatočili tak jako tady.
 

Aktuality a zajímavosti z filmového světa

K velkým zahraničním projektům natáčeným v Česku se po sérii Carnival Row, Nadace podle Isaaca Asimova a Wheel of Time připojí americký seriál Blade Runner 2099. Naváže na dva kultovní filmy Blade Runner (slavné sci-fi z roku 1982 režiséra Ridleyho Scotta s Harrisonem Fordem v hlavní roli policisty speciální jednotky Blade Runner bojujícího proti humanoidním robotům v Los Angeles v roce 2019) a Blade Runner 2049, v němž režisér Denis Villeneuve do hlavní role obsadil Ryana Goslinga. Natáčení zajišťuje pro Alcon Entertainment a Amazon Studios česká společnost Film United a půjde o jeden z nejnáročnějších projektů, který si například vyžádá vybudování rozsáhlých staveb v barrandovských ateliérech.
Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

007 věcí, které nevíte o… Bondovi

Od chvíle, kdy se britský tajný agent 007 James Bond ve filmu Dr. No poprvé objevil na filmovém plátně, uplynulo už přes šedesát let. Natočeno bylo celkem 25 oficiálních celovečerních filmů, ten poslední s názvem Není čas zemřít byl do kin uveden v říjnu 2021. Jak dobře znáte Jamese Bonda, jeho elegantní obleky, drahá auta, krásné ženy a oblíbený drink, provázený nezbytným „protřepat, nemíchat“?

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy Kultura

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích Kultura

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot Památky

Barrandovské terasy – bývalý prvorepublikový klenot

Funkcionalistická vyhlídková restaurace vznikla v roce 1929 zároveň s vilovou čtvrtí, jejímž duchovním otcem byl Václav M. Havel. Terasy postavil architekt Max Urban. V současné době zde probíhá rekonstrukce a přistavěny byly dvě budovy apartmánů.

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.

Česko ve filmu: poznejte místa, kde se natáčel nový romantický seriál Eliška a Damián

Česko ve filmu: poznejte místa, kde se natáčel nový romantický seriál Eliška a Damián

Na podzim 2023 na obrazovkách televize budete moci sledovat nový seriál Primy Eliška a Damián. Pokud rádi navštěvujete místa, která vás přenesou do dob dávných, vydejte se s portálem Kudy z nudy na cestu po zámcích středních Čech, kde se romance natáčela.

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny Kultura

Komentované prohlídky Barrandov Studia pro soukromé skupiny

Barrandov Studio nabízí klíč ke vzpomínkám na největší hity zahraniční i domácí produkce, které prošly rukama českých kostýmních a rekvizitních výtvarníků. Navštivte zákulisí české továrny na sny! Barrandov Studio je otevřeno skupinovým návštěvám v průběhu pracovního týdne.

Muzea plná moderní techniky aneb kde si užijete videomapping a virtuální realitu

Muzea plná moderní techniky aneb kde si užijete videomapping a virtuální realitu

Muzeum, kde se o vás kompletně postarají roboti, vám zatím nabídnout nemůžeme. Zato víme o místech, kde objevíte skvělé multimediální zážitkové expozice nebo videomapping, kde nepustíte audioprůvodce z ruky a užijete si spoustu zábavy s různými kreativními hříčkami i virtuální realitou.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal (28. března 1914, Brno-Židenice – 3. února 1997, Praha) byl jedním z nejznámějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Jeho osudy jsou spojené zejména s Prahou, Nymburkem a lesní osadou Kersko, známou z Menzelova filmu Slavnosti Sněženek.

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Svět filmu: místa, kde se podíváte filmařům a animátorům „pod pokličku“

Baví vás všechno, co se točí kolem filmu a kinematografie, hrdinů stříbrného plátna, animování a vytváření nových příběhů? Pak vás pozveme do filmových studií, muzeí, expozic a na další místa spojená se světem filmu, natáčení a herců. Klapka, kamera, jedem!

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa Památky

Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci – Schindlerova archa

Do průmyslového areálu v Brněnci se přestěhovala v roce 1944 z Krakova továrna Oskara Schindlera. Ten s sebou vzal i své židovské dělníky, které tím zachránil před smrtí v koncentračních táborech. Celkem zde pracovalo zhruba 1100 lidí, včetně několika dětí.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!

Nejstarší kino dosud hrající na původním místě – Kino Lucerna

Nejstarší kino dosud hrající na původním místě – Kino Lucerna

Kino a filmy patří k našemu každodennímu životu. První biografy vznikaly už na konci 19. století, i když spíš šlo o putovní kinematografy a produkce v sálech hotelů, restaurací a hostinců. Kino Lucerna, otevřené v roce 1909, sice nebylo první, ale dnes je vůbec nejstarším kinem, dosud sídlícím na původním místě.

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Jan Werich – divadelní a filmová legenda

Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů Jan Werich (6. února 1905, Praha – 31. října 1980, Praha) patří k českým divadelním a filmovým legendám. Společně s Jiřím Voskovcem byli od roku 1927 do roku 1938 hlavními postavami Osvobozeného divadla a doslova idoly tehdejší mládeže.

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.

90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy

90 let od narození režiséra Miloše Formana: projděte se po místech, kde se natáčely jeho slavné filmy

V pátek 18. února 2022 by oslavil devadesátiny mezinárodně uznávaný režisér a scénárista a čáslavský rodák Miloš Forman. Zavzpomínejte na spolutvůrce filmové "nové vlny" tím, že si uděláte procházku po místech, kde režisér natáčel svého slavného Amadea.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna Kultura

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

České značky: Dermacol a příběh make-upu filmových hvězd

I když od šedesátých let minulého století se ideály krásy mnohokrát proměnily, i naše maminky a babičky chtěly být půvabné a upravené. Pomáhala jim v tom ryze česká značka Dermacol: právě v jejích laboratořích vznikl jeden z prvních krycích make-upů na světě a už o pár let později ho používaly hollywoodské filmové hvězdy.

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete

Má za sebou film Nabarvené ptáče podle knihy Jerzy Kosińského. Ačkoli se jedná „teprve“ o jeho třetí režijní počin, stál přes 170 milionů korun a strávil na něm asi 11 let života. Doma ho vidělo přes 100 000 diváků, po letech je to zároveň první český film přijatý do hlavní soutěže prestižního zahraničního festivalu – v Benátkách. Dostal se i do užšího výběr na Oscary. A teď bude Marhoul možná točit superfilm o americkém senátorovi a antikomunistovi McCarthym.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky