Úvod > Aktuality > Pohádková putování českou krajinou
Příroda

Pohádková putování českou krajinou

  • Vydáno20. listopadu 2023
My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pyšná princezna v Českém Švýcarsku a u Panské skály

dolský mlýnVíte, že mlýn z pohádky Pyšná princezna (1952) stojí dodnes v Českém Švýcarsku? Říká se mu Dolský mlýn a pro režiséry filmových pohádek patří stále k oblíbeným natáčecím místům (z nových pohádek se tu točily například Ztracený princ a Peklo s princeznou. Milovníky této klasiky českých pohádek zveme na další zajímavé místo národního parku, a to na naučnou stezku Česká silnice, která vede k Uhlířově chaloupce z pohádky (50.8698689, 14.3747428). Jedná se o dosud málo objevené místo, protože obnovená stezka byla otevřena teprve během roku 2020, zároveň vás můžeme ujistit, že i po ničivém požáru je Česká silnice bez problémů přístupná, stejně jako Dolský mlýn. Na trase mimo informačních panelů objevíte i pěkné sochy různých témat – setkáte se se soby, kteří zde měli migrační trasu v době kamenné, připomínkou dávné minulosti bude i pračlověk ze stejného období.

panská skálaI když oblast v okolí Vysoké Lípy a Jetřichovic není uzavřená, dbejte zde zvýšené opatrnosti, riziko pádu stromů je stále aktuální. Více informací ohledně cest a uzavírek v Českém Švýcarsku se dozvíte na na webu národního parku. V jedné scéně Pyšné princezny se objevuje také Panská skála u Kamenického Šenova. Tam se princezna s králem Miroslavem skrývají před hlídkou na koních. Skála má statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Méně známá, ale zato mohutnější skalní stěna z čedičových sloupů je také na nedalekém Zlatém vrchu.
 

Tři oříšky pro popelku na Švihově

PopelkaNa hradě Švihově a v širokém okolí se natáčela oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku (1973), ve které hlavní hrdinku ztvárnila paní Libuše Šafránková. Pohádce a natáčení se věnuje na Švihově jeden prohlídkový okruh Za tajemstvím Popelčina střevíčku – najdete jej ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří. Na hradě také začíná pohádková stezka, která vás zavede přímo na místa, kde se pohádka natáčela. Místo, kde Popelka žila se svou zlou macechou a nafoukanou nevlastní sestrou Dorou poznáte na nádvoří hradu. Svého koně Juráška měla ustájeného v konírně, která je dnes výstavním hradním sálem. Za dalšími místy se musíte už vydat mimo hrad. V Mezihoří jde trasa kolem rybníka, do kterého spadl kočár s macechou a Dorou.
 

Za zvířátky a Šíleně smutnou princeznou do parku zámku Blatná

daňci blatnáZnám jednu starou zahradu…“ zazní v hudební pohádce Šíleně smutná princezna (1968). Přesně taková zahrada, tedy zámecký park, se nachází v Blatné, kam se můžete vypravit nejen po stopách Václava Neckáře a Heleny Vondráčkové, ale také za zdejšími obyvateli. Jsou jimi krotcí daňci a veselí zámečtí pávi. Pak je otevřený celoročně a navštívit jej lze denně od 10:00 do 16:00 hodin. Zajímavostí je i to, že lidé z řad¨veřejnosti park navštěvovali už za dob Ferdinanda Hildprandta. Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi. Stádo daňků skvrnitých se zde volně pase, ozdobou parku je též množství letitých dubů. Jednorázové vstupné do parku činí 50 Kč.
 

Český ráj s princem Bajajou, Dešťovou vílou či Lotrandem a Zubejdou

hruboskalskoČeský ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Jedním z nejoblíbenějších turistických míst jsou Prachovské skály. Až budete procházet Císařskou chodbou, vzpomeňte si na filmové zpracování pohádky Malá mořská víla (1976). Když v podmořském království začíná slavnost, prochází jeho obyvatelé právě těmito místy.

Nezapomenutelnou klasickou pohádkou je Princ Bajaja (1971). Ten „působil“ hlavně v oblasti Hruboskalského skalního města. Hlavní scény s mluvícím koněm se odehrávají pod skalním převisem Adamovo lože, kde také princ odpočívá po souboji s drakem nebo Černým rytířem. Na svých cestách se Bajaja umývá u rybníku Věžák. Království, ve kterém žije princezna Slavěna uvidíte z Mariánské vyhlídky, odkud je perfektní výhled na zámek Hrubá skála. Lyrickou pohádku O Janovi a podivuhodném příteli (1990) natáčely filmové štáby na Malé Skále a v Suchých skalách. Místo, kam letí princezna Agnes na koni poznáte od autobusové zastávky na křižovatce Prosíčka i ve skalách u zříceniny hradu Vranova. Vchod do skalního sídla čaroděje Magnuse je ovšem cca 80 km daleko, a to v Panské skále.

valečovV severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň najdete hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Na Valečově se natáčela pohádka Lotrando a Zubejda (1996). V předhradí se nacházejí volně přístupné skalní světničky, které posloužily jako domov zbojníků Lotrandovy bandy anebo coby příbytek podivínského mužíka v pohádce RumplCimprCampr (1997). Objevování skalních místností a hledání otvorů ve skalách se určitě bude líbit dětem. Valečov se mihne i v pohádce Dešťová víla (2010), avšak hlavní pozornost je v této pohádce věnovaná Příhrazským skalám. Právě se se dostane vesnická dívka Květuška v podání Vicy Kerekes, když se vydá do světa za Dešťovou vílou. Projde Studeným průchodem a po Zlaté stezce Českým rájem jde směrem k Drábským světničkám. Tam se dostane i Ondra, kterého honí lupiči a nakonec jeho úkryt naleznou právě pod Drábskými světničkami, kde ho okradou a zbijí.
 

Princové Země lva, Večernice a Peklo s princeznou v Adršpachu

skalní město AdršpachMilovníci pohádek určitě vědí, že skalní město Adršpach je hlavním dějištěm pohádky Třetí princ (1982). Pohádka podle Karla Jaromíra Erbena vypráví o dvojici princů Země lva, kteří se postupně vydávají do Diamantových skal hledat tajemnou princeznu. Tam také zmizel jejich starší bratr, třetí princ. Určitě si vzpomenete také na drahokamy, kterých bylo v pohádce tucty. Ještě dnes, 41 let od natáčení se ve skalách dají najít pohádkové diamanty, které zde filmaři zanechali. Pohltí i vás šílenství Diamantových skal? Diamantovou cestičku najdete na souřadnicích 50.60986N, 16.115997E. Až tu budete mezi prsty prosívat písek, nenechte se příliš zaslepit. V bludišti skal je snadné se ztratit, zůstal by tu po vás jen zvuk tepajícího srdce...

pískovnaV pohádce se objevují i další místa: Velký vodopád, pískovna s jezírkem, kde princové potkají kupce, skalní věž Carabus (zde byl bratrův meč ve skalách) na zeleném okruhu Adršpašskými skalami, nebo Golem a HláskaTeplických skalách. Adršpašsko-Teplické skalní město si zahrálo i v mnoha dalších pohádkách. Například málokdo si spojí, že se objevilo v pohádce Princ a Večernice (1978). Skalním městem nese princ Velen starého žebráka-lupiče na zádech a poté pospíchá k Večernici přes jezírko. Zatopená pískovna si zahrála i v dalších pohádkách: O živej vodě (1987), Z pekla štěstí 2 (2001) nebo Peklo s princeznou (2009).
 

Pohádkové Českolipsko: Pusté kostely a Průrva Ploučnice

průrva ploučniceFilmařsky velmi oblíbeným místem je také jeskyně Pusté kostely. Zahrála si v pohádce S čerty nejsou žerty (1984), ve které ztvárnila samotné peklo, kam Petr Máchal vstoupil do služby. A mimochodem – dlouhé schody, které do pekla vedly najdete na skalním hradě Sloup. Pusté kostely se objevují i v pohádce Nejkrásnější hádanka (2008). Tady vytváří domov loupežníkům, kteří uvěznili Matěje. Najít cestu z podzemí pomůže chasníkovi holubička, která ho vyvede ven bývalým podzemním náhonem k zrcadlárně Rabštejn mezi obcemi Velenice a Svitava. Blízko náhonu (v pekle) pracuje ve zmíněné pohádce S čerty nejsou žerty i Petr Máchal a slyší zpívat princeznu Adélku. V pohádce Princezna a písař (2014) uvidíte jedno z nezaměnitelných míst Českolipskaprůrvu Ploučnice. Právě zde prchá mladá dvojice na loďce. Dále se v pohádce objeví sklepy hradu Sloup, jeskyně Pusté kostely i podzemní náhon k zrcadlárně Rabštejn.
 

Jeseníky se sirotkem Michalem a Ústa pravdy na Vysočině

rešovské vodopádyAčkoli by se pohádka O sirotkovi z Radhoště (1996) měla odehrávat v Beskydech, většina děje byla natočena v Olomouckém kraji. První záběry filmu skutečně odkazují na CHKO Beskydy, toulky sirotka Michala ale poté vedou například k Rešovským vodopádům u Rýmařova anebo do zámeckého parku ve Velkých Losinách.

Příznivci moderních pohádek ve fantasy příběhu Princezna v čase zakletá (2020) poznají Ústa pravdy v lomu u Lipnice nad Sázavou, kam na své cestě dorazila princezna Ellena. Děj pohádky se také, mimo jiné, natáčel na filmaři oblíbeném hradě Bouzově. Ten se objevuje například v pohádkách O medvědu Ondřejovi (1959), O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987), temném příběhu O Janovi a jeho podivuhodném příteli (1990), Království potoků (2005) či O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018).


Na Slovácko, Pálavu a do Moravského krasu se statečným kovářem a sedmerem krkavců

o statečném kovářiVzpomínáte na pohádku O statečném kováři (1983) s Pavlem Křížem a cimbálovou muzikou sourozenců Ulrychových? Děj pohádky vás zavede do malebných koutů Moravy, kterou odvážný Mikeš se svými kamarády projdou opravdu křížem krážem. Hned na začátku filmu se objeví Mikešova vesnice alias skanzen Strážnice, větrný mlýn Kuželov nebo tajuplný Sirotčí hrádek. Nechybí ani klášter Rosa Coeli, coby sídlo Černého krále.

sirotčí hrádekTo až hororová pohádka Sedmero krkavců (1993) je z jiného těsta. Zde nejdřív psychicky nevyrovnaná matka v podání Jany Hlaváčové prokleje svých sedm hyperaktivních synů, kteří se změní v krkavce. Ty se pak vydá osvobodit jejich sestra Bohdanka, která se narodila až po „zkrkavčení“ svých bratří, a ač vyrůstala s rodiči značně depresivními, sama je jako zázrakem povahy veselé. Na svých cestách se dostane do Říše vody v propasti Macocha, do skal Rudické kolíbky nedaleko Rudického propadání, až je najde na Sirotčímu hrádku. Kletbu může Bohdanka zrušit jedině ušitím košil z kopřiv, bez toho, aniž by promluvila. Se svým úkolem se potýká v jeskyni u Rudického propadání, kde Jedovnický potok mizí v podzemí krasu. Tam ji najde také princ Vratislav z Janova hraduLednici. Dva milence však čekají další zkoušky v podobě psychopatické švagrové Milady, která se pokusí dívku před Janohradem upálit!


Další pohádkové tipy, včetně letošní Vánoční

Zámecký park v Blatné

Zámecký park v Blatné

Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Suché skály na Maloskalsku – české Dolomity

Charakteristickou siluetu krajiny v oblasti Malé Skály tvoří Suché skály. Tento atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad les a zdálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Suché skály jsou dnes oblíbeným horolezeckým terénem a přezdívá se jim "české Dolomity".

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Valečovské světničky – skalní byty u hradu Valečov

Při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal, které se nacházejí v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a možná také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách.

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní dutina Adamovo lože v Hrubé Skále

Skalní reliéf vytesaný do pískovce leží asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála. Nachází se ve skalní soutěsce, vpravo při cestě na Mariánskou vyhlídku.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Hrad Vranov – Pantheon

Hrad Vranov – Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.

Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Za tajemstvím Popelčina střevíčku – prohlídka na hradě Švihově

1.4.
30.12.
Za tajemstvím Popelčina střevíčku – prohlídka na hradě Švihově

Výstavní prohlídkový okruh na Švihově věnovaný Popelce a natáčení slavného filmu Tři oříšky pro Popelku se nachází ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Rudické propadání

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Janův hrad v Lednici

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Rozsedlina Studený průchod

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Další aktuality

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

15 tipů na zdolání nejzajímavějších vrcholů nad 1000 m

V České republice existuje bezmála 400 vrcholů přesahujících 1000 metrů nad mořem. Zkuste jich pár pokořit! Některé vrcholy patří k notoricky známým, v našich tipech však objevíte i taková místa, která zatím se zatím do povědomí turistů ještě nedostala.
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

15 tipů, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu.
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
Příroda