Úvod > Aktuality > Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu
Letní sporty

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

  • Vydáno2. dubna 2024
Čtyřiadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 6. dubna 2024 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 24. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
Již tuto sobotu vyběhne do ulic Prahy 15 000 běžců, kteří se zúčastní RunCzech 1/2Maratonu Praha. Největší běžecký závod v České republice se letos poběží po čtyřiadvacáté. Závod si získal svůj věhlas díky krásné trati probíhající srdcem historické Prahy, která vede běžce kolem Vltavy a přes pět pražských mostů. Vytrvalcům se otevírá výhled na Pražský hrad, Karlův most a nespočet dalších památek. Půlmaraton odstartuje v 10 hodin z Bubenského nábřeží, technické zázemí bude v prostoru Holešovické tržnice.

Maraton HomoláčDiváci se mohou těšit na Sabastiana (Kimaru) Saweho z Keni, aktuální číslo 4 ve světovém žebříčku mužského silničního běhu WA. Mistr světa v půlmaratonu z roku 2023 v Rize nastavil svůj PB loni ve Valencii 58:29. Do okruhu favoritů budou patřit také jeho krajané Geofry Toroitich Kipchumba a Patrick Kabirech Mosi nebo Haftamu Abadi Gebresilase z Etiopie. Z evropských běžců patří mezi jedničky Stephen Scullion z Irska, Hélio Oliveira Fernandes Gomes z Portugalska, Petter Johansen z Norska či Erik Hille z Německa. Elitním atletkám vévodí Afričanky: Nigsti Haftu Tesfay z Etiopie nebo Nesphine Jepleting a Jesca Chelangat z Keni. Evropanky bude na Půlmaratonu zastupovat Jennifer Gulikers z Nizozemí či Oria Liaci ze Švýcarska. Nejvíce zahraničních běžců na půlmaraton přijede tradičně z, Německa, Velké Británie, Itálie, Španělska, Švédska, Polska, Francie nebo Nizozemska.
 

Držme palce českým a slovenským sportovcům

Půlmaraton PrahaČeští i slovenští fanoušci budou bedlivě sledovat, jak na pražské půlmaratonské trati dopadne Tereza Hrochová (Mistryně ČR na 5000m na dráze a osminásobná Mistryně ČR v silničních bězích) a Veronika Páleníková (za svobodna Zrastáková) ze Slovenska (mnohonásobná mistryně Slovenska v disciplínách od 5000 m do půlmaratonu, aktuálně mistr SR v maratonu). Mezi Čechy se můžeme těšit na souboje Jiřího Homoláče, Patrika Vebra nebo Martina Zajíce.

Souboj nejlepších česko-slovenských běžců a běžkyň můžete sledovat v sobotu 6. dubna od 9:50 na ČT Sport. RunCzech 1/2Maraton Praha je nádherný i po čtyřiadvacáté. Nejen kvůli dechberoucím scenériím, ale hlavně kvůli jeho účastníkům. Od úžas vzbuzujících Keňanů a Etiopanů po běžecké nováčky, pro pořadatele jsou všichni na prvním místě. A každý, kdo je ochotný si obout běžecké boty, je na závodě vítán s otevřenou náručí.
 

Dopravní omezení související s 1/2maratonem v Praze

1/2 maratonDopravu bude řídit Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií Praha. Nejvíce uzavírek se týká ulic a křižovatek na Starém Městě (většinou od 01 do 16 hodin): ulice 17. listopadu, Křížovnická, Smetanovo nábřeží, most Legií, Masarykovo nábřeží, Národní, Na Příkopě, Celetná, Pařížská, Dvořákovo nábřeží směrem k náměstí Jana Palacha. S ohledem na změny v povrchové dopravě doporučujeme v centru města využívat hlavně linek metra. Nevíte si rady s objízdnou trasou? Stáhněte si aplikaci Waze, která má o všech uzavírkách v den závodu přehled a povede vás po nejméně frekventované trase, aby vaše zdržení bylo co nejkratší.
Maraton PrahaNeomezený vjezd/výjezd po celou dobu závodu z/do těchto ulic: Dlouhá, Revoluční, Klimentská, Na Poříčí, Hybernská, Spálená, Vodičkova, Jindřišská, Senovážné náměstí, Petrské náměstí, V Celnici, Wilsonova.

V den závodu, tj. v sobotu 6. 4., od 8:00 do 14:00 jsou k dispozici dvě bezplatné dopravně-informační linky: 800 165 102 a 800 100 991.

PůlmaratonUzavírky na Praze 2: Rašínovo nábřeží, Plavecká, Vyšehradská, Svobodova, Palackého most. Uzavírka ulic v Praze 5: Palackého most, Lidická, Svornosti, Strakonická, Hořejší nábřeží, Janáčkovo nábřeží. Uzavírka ulic v lokalitě Prahy 7: U Plovárny, Nábřeží Edvarda Beneše, Nábřeží Kapitána Jaroše, Bubenské náb., Jateční, Jankovcova, Komunardů, Libeňský most (ve směru Palmovka). Uzavírka ulic v lokalitě Prahy 8: Štorchova, Voctářova, Rohanské nábřeží (ve směru do centra).

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky