ÚvodAktualityPřed 600 lety zuřila v Praze bitva na Vítkově
Zážitky

Před 600 lety zuřila v Praze bitva na Vítkově

  • 9. července 2020
Letos uplyne přesně 600 let od bitvy na Vítkově, která se odehrála 14. července 1420 a husitská vojska v ní stála doslova proti všem. Proti sobě stáli husité a spojená vojska "želených pánů", totiž Zikmunda Lucemburského a jeho zetě Albrechta Habsburského. Výpravě ve znamení kříže požehnal i sám papež Martin V. Přesto se husité dokázali ubránit a Zikmund odtáhl s nepořízenou.
vítkovHora Vítkov si symbolicky připomene hrdinnou obranu husitské posádky, která 14. července roku 1420 odrazila útok rakouských a míšeňských křižáků a tím prakticky donutila Zikmunda Lucemburského celou křižáckou výpravu ukončit.

Finanční tíseň neumožňovala Zikmundovi tažení protahovat, namísto zdlouhavého obléhání Prahy se proto rozhodl pro okamžitý útok. Ten byl plánován ze tří stran. Hlavní voj měl směřovat přes Špitálské pole a Vítkov, doplněn měl být výpadem z Vyšehradu a přes Karlův most. V cestě tomuto plánu stálo jediné – opevněný vrch Vítkov a na něm Žižka a jeho lidé.
 

Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte

bitvaDne 14. července se hlavní část křižáckého vojska přebrodila na pravý břeh Vltavy a začala předstírat útok v oblasti Špitálského pole (dnešní Karlín). Jiné oddíly v počtu přibližně 7 000 – 8 000 těžkooděných jezdců převážně z Míšně a Rakouska vedených míšenským markrabětem Fridrichem IV. Bojovným a Pippem z Ozory podnikla z východu útok na Žižkovy pozice na Vítkově.

Díky úzké přístupové cestě a houževnatosti obránců nedokázali prosadit svou početní převahu. K prvnímu příkopu vjížděli jako do trychtýře, koně se před tou nenadálou překážkou začali vzpínat, ale dál nemohli. Zezadu na ně tlačili další a další jezdci. V tu chvíli je husité zasypali kamením a šípy. Přesto se situace po čase stávala kritickou a několika útočníkům se podařilo proniknout do srubovité husitské pevnosti.

žižkov srubPrůběh bitvy zvrátili na svou stranu husité, když bojujícím přišli na pomoc posily střelců a cepníků z Prahy. V protiútoku, jehož efekt husité znásobili bojovým pokřikem, byli křižáci zahnáni na útěk. Teď už šlo železným pánům o holý život. Ústup se bleskově změnil v úprk z dosahu husitských sudlic a cepů. Někteří zoufalci přitom docela ztratili orientaci. Doplatili na neznalost terénu a na severním srázu se zřítili z Vítkovy hory.

Samotná potyčka si na straně křižáků vyžádala zhruba 100 – 300 obětí, na straně obránců odhady chybí. V Zikmundově ležení navíc přibývaly další problémy – nedostatek financí na výplatu žoldu a požár. Zikmund na dobytí Prahy rezignoval a 1. křížovou výpravu rozpustil. Ještě 28. červenc se sice nechal ve Svatovítské katedrále (Pražský hrad ovládaly jeho jednotky) korunovat českých králem, poté se ale i on stáhl do bezpečí Kutné Hory.


Velká husitská hra k 600. výročí bitvy

husitéK výročí slavné husitské bitvy 1. křížové výpravy pořádá infocentrum Prahy 3 Velkou husitskou hru pro celou rodinu. Trasa hry je dlouhá necelé 4 km a obsahuje stanoviště se zábavnými úkoly. Na trase potkáte Jiřího z Poděbrad, Petra Chelčického, Jana Rokycanu, Prokopa Holého i Jana Žižku a další postavy husitské historie.

Během hry bude probíhat soutěž o nejakčnější fotku s živou postavou, fotopříběh na fb (slosování o ceny). S sebou nutné pouze dobrou náladu! Začíná se v sobotu 11. července v 10 hodin Milešovské ulici.
Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie Příroda

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Další aktuality

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024, Rožnění uherského býka ve Slaném, Svatoludmilská pouť na Tetíně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha