ÚvodAktualityPřipomeňte si Emu Destinnovou na výstavě Českého muzea hudby
Pripomente si Emu Destinnovou na výstave Ceského muzea hudby
Kultura

Připomeňte si Emu Destinnovou na výstavě Českého muzea hudby

  • 31. ledna 2015
Letos uplynulo 85 let od úmrtí Emy Destinové, známé české pěvkyně, jejíž lyrický soprán mohutného a dramaticky zbarveného hlasu společně s hereckým ztvárněním stále znovu vyvolával úžas v koncertních sálech slavných scén začátkem 20. století. Její kariéru a životní cestu připomíná výstava Českého muzea hudby v Praze, kterou si můžete prohlédnout do 24. února.
Česká umělkyně Emílie Pavlína Kittlová se zapsala do dějin umění spíše pod svým pseudonymem Ema Destinnová. Všestraný umělecký talent projevovala již od mládí. Narodila se 26. února 1878 v zámožné pražské rodině, která její kariéru podporovala. Otec svěřil dceřino nadání profesorce Marii von Dreger Löw-Destinn, jejíž jméno si později Emiílie zvolila za umělecký pseudonym.

Berlín až na čtvrtý pokus

Ema DestinnováVeřejnosti se poprvé představila v 18 letech jako autorka divadelních her, které mnohá pražská divadla uvídějí dodnes. Se zpěvem to bylo zpočátku horší – nejprve se ucházela o místo v Národním divadle, poté v Drážďanech, ale ani tam neuspěla. Štěstí se na ni usmálo až na čtvrtý pokus v Berlínské Dvorní opeře. Tam dosáhla prvních výraznějších úspěchů, císař Vilém II. poctil Emu titulem první dramatický soprán Berlínské dvorní opery a různými dary usiloval i o její přízeň. Jenže vynikající zpěvačce se začal otevírat svět.

Roku 1904 poprvé zpívala v londýnské Královské opeře, o čtyři roky později přesídlila za oceán a její domovskou scénou se stala Metropolitní opera v New Yorku, nejvýznamnější operní scéna světa. Díky ní v New Yorku vůbec poprvé zazněla Smetanova Prodaná nevěsta. Popularita madamme Destin byla v rozmezí let 1905 až 1915 opravdu velká, měla možnost vystupovat ve všech koncertních sálech světa a potkávala lidi z významných kruhů.

Nezkrotná vášeň a výstřední tetování

Ema DestinnováEma Destinnová však rozhodně nepatřila k nějakým upjatým dámám, ba právě naopak. O její závislosti na sexu se vyprávěly legendy. Byla neobyčejně smyslná a muže brala jako nástroje rozkoše, o manželství nestála. Během kariéry prožila románek se slavným tenorem Enricem Carusem, skladatelem Giacomem Puccinim, dirigentem Arturem Toscaninim nebo s klavírním virtuosem Arthurem Rubinsteinem, který o ní podal svědectví ve svých pamětech Moje mladá léta.

Mimo to se nechala také tetovat – stehno jí zdobila lví hlava a Toscanini se zmínil o vytetovaném hadovi na noze, který mířil až k intimním partiím. Během vystoupení proto prý musela nosit dva páry punčoch. Výstřední chování rozpustilé hvězdy ještě umocňoval její maskot, kterého brávala všude s sebou – říkala mu Ivan a jednalo se o lidskou kostru.

Domácí vězení za špionáž

Stráž nad Nežárkou zámekI když cestovala po celém světě a získala si miliony fanoušků, její srdce stále zůstávalo v rodné vlasti. Národní cítění jí však, podobně jako dalším českým velikánům, ublížilo. V sezóně 1915-1916 se i přes varování přátel vrátila do válkou sužované Evropy. V Čechách byla ale obviněna ze špionáže a po dva roky vězněna "v domácím vězení" na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou (kde je v letních měsících k vidění rozsáhlá expozice Emy Destinnové). Aby mohla alespoň občas zpívat, organizovala improvizované "open-air" koncerty, na které se sjížděli lidé z celé země!

Po vyhlášení republiky se sice hranice opět otevřely, ale kontakty, zpřetrhané dvouletou pauzou, se už obnovit nepodařilo. Destinnová sice podnikla ještě několik koncertních turné, ale během vynucené izolace zároveň objevila půvaby venkovského života. Chodila na houby, na rybářské loďce plula po Nežárce, psala a věnovala se okultismu. Legendární jsou vzpomínky na její suvenýry z cest, jako byla rakvička s kostlivcem nebo oltář z lebek a hnátů.

Za Emou do Muzea hudby i na Slavín

Stráž nad NežárkouSvětově uznávaná Ema Destinová zemřela 28. ledna 1930 během operace očí v soukromé ordinaci na náhlou mozkovou příhodu. Aby lékař neměl problémy, odvezl ji rychle do místní nemocnice v Českých Budějovicích. Bylo jí pouhých 51 let. Za svůj život odzpívala "božská Ema" více než 80 rolí na operních scénách po celém světě a její dokonalý, nezapomenutelný soprán se do dějin hudby zapsal zlatým písmem. Přála si být pochována v parku strážského zámku, ale její přání nebylo splěno – její hrob dnes najdete v Praze na vyšehradském Slavíně.

Malou výstavu věnovanou slavné české pěvkyni si můžete až do 24. února prohlédnout v Českém muzeum hudby. Ve velké i malé vitríně výstavky je ke zhlédnutí řada velmi zajímavých předmětů, například dobové fotografie z jejích četných pěveckých rolí, osobní korespondence, noty, desky a další osobní předměty.
Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové Památky

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

České muzeum hudby v Praze Kultura

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové Kultura

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha