ÚvodAktualityPřipomeňte si Emu Destinnovou na výstavě Českého muzea hudby
Pripomente si Emu Destinnovou na výstave Ceského muzea hudby
Kultura

Připomeňte si Emu Destinnovou na výstavě Českého muzea hudby

  • 31. ledna 2015
Letos uplynulo 85 let od úmrtí Emy Destinové, známé české pěvkyně, jejíž lyrický soprán mohutného a dramaticky zbarveného hlasu společně s hereckým ztvárněním stále znovu vyvolával úžas v koncertních sálech slavných scén začátkem 20. století. Její kariéru a životní cestu připomíná výstava Českého muzea hudby v Praze, kterou si můžete prohlédnout do 24. února.
Česká umělkyně Emílie Pavlína Kittlová se zapsala do dějin umění spíše pod svým pseudonymem Ema Destinnová. Všestraný umělecký talent projevovala již od mládí. Narodila se 26. února 1878 v zámožné pražské rodině, která její kariéru podporovala. Otec svěřil dceřino nadání profesorce Marii von Dreger Löw-Destinn, jejíž jméno si později Emiílie zvolila za umělecký pseudonym.

Berlín až na čtvrtý pokus

Ema DestinnováVeřejnosti se poprvé představila v 18 letech jako autorka divadelních her, které mnohá pražská divadla uvídějí dodnes. Se zpěvem to bylo zpočátku horší – nejprve se ucházela o místo v Národním divadle, poté v Drážďanech, ale ani tam neuspěla. Štěstí se na ni usmálo až na čtvrtý pokus v Berlínské Dvorní opeře. Tam dosáhla prvních výraznějších úspěchů, císař Vilém II. poctil Emu titulem první dramatický soprán Berlínské dvorní opery a různými dary usiloval i o její přízeň. Jenže vynikající zpěvačce se začal otevírat svět.

Roku 1904 poprvé zpívala v londýnské Královské opeře, o čtyři roky později přesídlila za oceán a její domovskou scénou se stala Metropolitní opera v New Yorku, nejvýznamnější operní scéna světa. Díky ní v New Yorku vůbec poprvé zazněla Smetanova Prodaná nevěsta. Popularita madamme Destin byla v rozmezí let 1905 až 1915 opravdu velká, měla možnost vystupovat ve všech koncertních sálech světa a potkávala lidi z významných kruhů.

Nezkrotná vášeň a výstřední tetování

Ema DestinnováEma Destinnová však rozhodně nepatřila k nějakým upjatým dámám, ba právě naopak. O její závislosti na sexu se vyprávěly legendy. Byla neobyčejně smyslná a muže brala jako nástroje rozkoše, o manželství nestála. Během kariéry prožila románek se slavným tenorem Enricem Carusem, skladatelem Giacomem Puccinim, dirigentem Arturem Toscaninim nebo s klavírním virtuosem Arthurem Rubinsteinem, který o ní podal svědectví ve svých pamětech Moje mladá léta.

Mimo to se nechala také tetovat – stehno jí zdobila lví hlava a Toscanini se zmínil o vytetovaném hadovi na noze, který mířil až k intimním partiím. Během vystoupení proto prý musela nosit dva páry punčoch. Výstřední chování rozpustilé hvězdy ještě umocňoval její maskot, kterého brávala všude s sebou – říkala mu Ivan a jednalo se o lidskou kostru.

Domácí vězení za špionáž

Stráž nad Nežárkou zámekI když cestovala po celém světě a získala si miliony fanoušků, její srdce stále zůstávalo v rodné vlasti. Národní cítění jí však, podobně jako dalším českým velikánům, ublížilo. V sezóně 1915-1916 se i přes varování přátel vrátila do válkou sužované Evropy. V Čechách byla ale obviněna ze špionáže a po dva roky vězněna "v domácím vězení" na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou (kde je v letních měsících k vidění rozsáhlá expozice Emy Destinnové). Aby mohla alespoň občas zpívat, organizovala improvizované "open-air" koncerty, na které se sjížděli lidé z celé země!

Po vyhlášení republiky se sice hranice opět otevřely, ale kontakty, zpřetrhané dvouletou pauzou, se už obnovit nepodařilo. Destinnová sice podnikla ještě několik koncertních turné, ale během vynucené izolace zároveň objevila půvaby venkovského života. Chodila na houby, na rybářské loďce plula po Nežárce, psala a věnovala se okultismu. Legendární jsou vzpomínky na její suvenýry z cest, jako byla rakvička s kostlivcem nebo oltář z lebek a hnátů.

Za Emou do Muzea hudby i na Slavín

Stráž nad NežárkouSvětově uznávaná Ema Destinová zemřela 28. ledna 1930 během operace očí v soukromé ordinaci na náhlou mozkovou příhodu. Aby lékař neměl problémy, odvezl ji rychle do místní nemocnice v Českých Budějovicích. Bylo jí pouhých 51 let. Za svůj život odzpívala "božská Ema" více než 80 rolí na operních scénách po celém světě a její dokonalý, nezapomenutelný soprán se do dějin hudby zapsal zlatým písmem. Přála si být pochována v parku strážského zámku, ale její přání nebylo splěno – její hrob dnes najdete v Praze na vyšehradském Slavíně.

Malou výstavu věnovanou slavné české pěvkyni si můžete až do 24. února prohlédnout v Českém muzeum hudby. Ve velké i malé vitríně výstavky je ke zhlédnutí řada velmi zajímavých předmětů, například dobové fotografie z jejích četných pěveckých rolí, osobní korespondence, noty, desky a další osobní předměty.
Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové Památky

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

České muzeum hudby v Praze Kultura

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové Kultura

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Další aktuality

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
30. červen 2025 12:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, BeerFest Nechvalice 2025, Ve znamení ledňáčka, Gotický jarmark na hradě Houska, Cestou necestou, z Kačiny do Kutné Hory. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na procházku, za sluncem, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
29. červen 2025 10:22
Příroda, Praha

Indický festival Ratha-Yatra roztančí Prahu

Ulice letní Prahy se na jeden den promění v jiný svět – centrem města bude 29. června 2025 procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíte také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíte vůně, které vás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.
29. červen 2025 8:36
Zážitky, Praha

Historická tramvaj č. 42 bude červenci a srpnu křižovat Prahu častěji

Historická tramvajová linka č. 42, kterou provozuje společnost Prague City Tourism společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, prodlužuje od soboty 28. června až do 31. srpna 2025 svůj provoz. Kvůli zvyšujícímu se zájmu o tento typ dopravy bude tramvaj, místo původních 40minutových intervalů, jezdit každých 30 minut a během jednoho dne tak ujede o 5 okruhů městem více!
27. červen 2025 13:00
Památky, Praha

Česko ve filmu: Zlaté opojení a české stopy Charlieho Chaplina

Na filmovém plátně se kolébavým krokem přibližuje muž v buřince. Na opuštěný srub kdesi na Aljašce tiše padá sníh, na sporáku se vaří boty, láska je daleko a hlad veliký. Psal se rok 1925 a Charlie Chaplin ukázal světu, že i smích může bolet. Film Zlaté opojení nebyl jen groteskou – byl tichou elegií o tom, jak se člověk i ve vánici dokáže zasmát osudu. Podívejte se s Kudy z nudy na film, který se zapsal do filmové historie i české kultury.
26. červen 2025 7:02
Zážitky, Praha