ÚvodAktualityProč jezdila Světlá do Světlé aneb pět výletů s Karolinou
Kultura

Proč jezdila Světlá do Světlé aneb pět výletů s Karolinou

  • 23. února 2025
Poslechněte si audio verzi článku
Podobně jako Božena Němcová letos slaví kulaté výročí narození i její mladší literární kolegyně Johana Rottová alias Karolina Světlá, která se narodila se před 195 lety. Víte, že pseudonym si vybrala podle rodiště svého manžela, Světlé pod Ještědem? Krásnou krajinou a příběhem dámy, považované za zakladatelku českého venkovského románu, nás provede naučná stezka, zastavíme se ale i v jejím rodném domě a nabídneme vám i pár zajímavých akcí pro rok 2025.
Až někdy půjdete Starým MěstemPraze, nechte se chvíli vést Královskou cestou. Kousek za Staroměstským náměstím leží Malé náměstí, kde stojí krásný dům zdobený freskami od Mikoláše Alše. Na původní název domu U tří bílých růží se už dávno zapomnělo: téměř 150 let tu bývalo proslulé Železářství u Rotta, podnik, který v Praze představoval skutečný pojem. Železářství skončilo v roce 1996, kdy ho vystřídaly lahůdky, pak luxusní sklo, křišťál a porcelán, nakonec tu vznikl hotel Rott. Právě z bohaté rodiny Rottů pocházela Johana Rottová, známá jako spisovatelka Karolina Světlá (1830–1899).
 

Rodný dům u Vltavy

V domě na Malém náměstí se ale nenarodila, její rodný dům musíte hledat jinde: v ulici Karoliny Světlé, která vede od Bartolomějské až k ulici Na Zábradlí, v domě U tří králů. Poznáte ho snadno: spisovatelku připomíná pamětní deska s bustou od Marty Jiráskové, nedaleko pak najdete Atmosphere café pub a také pivní lázně Bernard. Mimochodem, nábřeží jak jej známe dnes tehdy ještě neexistovalo a rozvodněná Vltava občas zaplavila velkou část Starého Města. Ulice byla pod vodou i 24. února 1830, když se Johana narodila. Kněz i kmotři prý tehdy museli ke křtu přijet na lodičkách.
 

Náprstkovo muzeum

Polovina 19. století byla pro Johanu Rottovou nadmíru důležitá: provdala se za svého učitele hry na klavír Petra Mužáka, porodila a vzápětí pochovala svou jedinou dceru, sblížila se s Boženou Němcovou, začala se věnovat vlastní literární tvorbě a také se stala členkou několika vlasteneckých a emancipačních spolků – například Amerického klubu dam, který po svém návratu z Ameriky založil Vojta Náprstek. Ze světové výstavy tehdy přivezl spousty moderních strojů, které z domácností pomáhaly odstranit lidskou dřinu – například ledničku, pračku, ždímačku nebo šicí stroj – a v domě své matky na Betlémském náměstí jen pár kroků od Betlémské kaple postupně svými sbírkami a knihami zaplňoval místnost za místností. V roce 1862 tu založil muzeum, dnes známé jako Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.
 

Se Světlou do Světlé

„Teprve teď cítím, co jsem ztratila, každá hodina dále kupředu zvětšuje můj bol,“ svěřila se po smrti tříměsíční dcerky Boženky Johana Mužáková v dopise Boženě Němcové. V roce 1853 poprvé odjela na zotavenou do manželovy rodné vesnice, Světlé pod Ještědem, kam se s několika výjimkami vracela dalších třicet pět let, a na doporučení lékaře se začala věnovat psaní. Tak vznikla první povídka Dvojí probuzení, původně psaná francouzsky pro nový almanach Máj. Nakonec vyšla česky a autorka se poprvé podepsala jako Karolina Světlá: Světlá podle vesnice v Podještědí, Karolina podle neteře, která se narodila ve stejném roce jako její předčasně zemřelá dcera. Díky almanachu se v literatuře Světlá řadí do skupiny takzvaných Májovců.
 

Podještědím po naučné stezce

Z venkovského Podještědí bylo do Prahy daleko a módní diktát měšťanské společnosti taky neplatil. „Okamžitě jsem zahodila klobouk, uvázavši si dle příkladu svých švakrových pestrý šátek kolem hlavy na ušička,“ píše o svých výletech do Světlé Karolina Světlá, a pokračuje: „Pověsila jsem svoje dlouhé, při chůzi do vrchu tak nepohodlné sukně na komoru, ustrojivši se do krátkých, v nichž se to zcela jinak po lesích bloudilo; a místo pevného, tehdáž módního, kosticovitého u šatů života navlékla jsem na sebe volný kabátek, v němž se to pohodlně skákalo přes potoky.“ Tak se prý proměnila z pražské měšťačky v pražskou tetičku, jak jí tady říkávali, a vesnice i další místa v okolí se staly zdrojem inspirace pro její četné romány a povídky. Díky naučné stezce poznáte místa, kde se odehrávají. Trasa začíná u kostela sv. Mikuláše u pomníku Karoliny Světlé a na necelých osmi kilometrech navštívíte třeba kříž u potoka, náves, památnou lípu, hřbitov nebo Skalákovnu, byt vytesaný ve skalách na Mazově horce, kam Světlá umístila děj povídky Skalák. Každé zastavení naučné stezky je osázeno keři a květinami, typickými pro zdejší kraj, navíc na dvou zastaveních si odpočinete na originálních vyřezávaných lavičkách a keškaři mohou zkusit ulovit pět tematických keší.

A nejlepší čas k návštěvě Světlé? Zřejmě koncem května na Festivalu Karoliny Světlé, kdy díky spolku Stopy v krajině ve Světlé pod Ještědem ožívají příběhy, jednotlivé postavy z literárních děl a nakonec i samotná spisovatelka Karolina Světlá. Program určený dospělým i dětem nabízí přednášky, besedy, divadelní představení, divadlo i jarmark.
 

Víte, že?

  • Od roku 1878 Světlá trpěla velkými bolestmi hlavy, kvůli bolestem v očích musela často trávit celé dny v zatemnělém pokoji a svá díla diktovala služce nebo sekretářce. Zemřela v září 1899 v domě U kamenného stolu na Karlově náměstíPraze a je pochovaná na Olšanských hřbitovech.
  • Do života Karoliny Světlé nahlédnete také v Podještědském muzeu v Českém Dubu. Součástí expozice je zrekonstruovaný pražský pokoj, ve kterém Světlá psala, černé svícny, které Mužákovým darovala ke svatbě Božena Němcová, nebo snubní prstýnek Karoliny Světlé.
  • Nejpohodlnější cesta do Světlé pod Ještědem je autem a autobusem, pokud ale chcete navštívit blízký Ještěd, zkuste to pěšky: vyjeďte z Liberce na vrchol lanovkou a sejděte do Podještědí přes Pláně po turistických cestách plných neopakovatelných výhledů. Delší trasa vede z Obřího sudu v Jeřmanicích po modré na Pláně a odtud do Světlé.
  • Jak vypadalo legendární železářství, které prodávalo až 70 tisíc druhů kovového zboží a za první republiky se podbízelo sloganem „Od šroubečku po vybavení továrny, Rott dodá vše!“ zjistíte v hotelu Rott.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Betlémská kaple na Starém Městě – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple na Starém Městě – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy Ubytování

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Stezka Karolíny Světlé v Podještědí Příroda

Stezka Karolíny Světlé v Podještědí

Stezka známé spisovatelky vede okolím Podještědí s výhledem na Máchův kraj. Spisovatelka Karolina Světlá pobývala ve Světlé pod Ještědem i v Doleních Pasekách ve 2. polovině 19. století. Náměty svých literárních děl čerpala právě z Podještědí a ráda poznávala zdejší lidi.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě Památky

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě

Zaniká obec pod Pancířským hřebenem se skládala z části Ober Dürnbrunn na náhorní plošině (kde nyní stojí kaplička Panny Marie) a Unter Dürnbrunn (spodní části, nedaleko cesty Onen Svět – Šukačka). V obou částech obce jsou doposud patrné zbytky zbořených stavení.

Podještědské muzeum v Českém Dubu Kultura

Podještědské muzeum v Českém Dubu

V Podještědském muzeu se seznámíte s historií Podještědí, a to i s lidmi, kteří jsou spjati s Podještědím i s Českým Dubem počínaje Karolinou Světlou, rodinou Mužákových, Bedřichem Smetanou i rodinou Blaschkých vlastnící kdysi vilu, ve které se nyní nachází muzeum.

Další aktuality

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha