Autorem studie v litoměřickém dole Richard je mladý litoměřický architekt Filip Landa, který v rámci své diplomové práce navrhl možnou podobu památníku, připomínajícího památku zhruba 4,5 tisíce lidí, kteří zahynuli na konci druhé světové války v dole Richard, kde v nelidských podmínkách pracovali pro německý zbrojní průmysl.
Hlavní myšlenkou je možnost zakoupit u vstupu do navrhovaného památníku sazenici stromku, symbolizující lidskou oběť. Následně by návštěvník dostal příležitost ji v prostoru mezi bývalým krematoriem a vstupem do Richardu vysadit a vlastním počinem tak přispět k založení a následnému rozšíření Sadu smíření.
Expozice Důl Richard v proměnách času připomíná historii, současnost a nově také nabízí možné budoucí využití vápencového dolu, nacházejícího se v těsné blízkosti města Litoměřice na vrchu Bídnice, jako památníku. Vzhledem k tomu, že nejprve se zde těžil vápenec, za války v něm nacisté vybudovali tajnou továrnu, poté sloužil jako skladovací prostor a nyní se v jeho části ukládá nízkoradioaktivní odpad, je i expozice rozdělena do čtyř částí. Každá z nich připomíná jedno období. Nepochybně tím nejtemnějším je konec druhé světové války.
Podél chodby je umístěno 24 panelů s informacemi v českém, německém i anglickém jazyce. Autentičnost podtrhují dobové snímky, nápisy, ale i železný vozík nebo vysypané kamení. Nechybí makety sudů, používaných k ukládání radioaktivního odpadu. Vstup do podzemní expozice, kterou návštěvníky provede průvodce, stojí 40 Kč pro dospělého. Studenti, senioři a držitelé průkazek ZTP zaplatí 25 korun. Lístky jsou v prodeji v informačním centru na Mírovém náměstí.