Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.
V litoměřickém dole Richard se nejprve těžil vápenec, poté v něm nacisté vybudovali továrnu, a nyní slouží jako úložiště radioaktivního odpadu, expozice je proto rozdělena do tří částí (
důl na vápenec,
továrna v době II. sv. války a
jaderné úložiště). Každá z nich připomíná jedno období. Nepochybně tím nejtemnějším je konec druhé světové války, kdy v Richardu na následky otrocké práce pro německý zbrojní průmysl zahynulo za necelý rok v nelidských podmínkách v podzemí 4 500 vězňů.
Pro expozici byla využita dlouhá prázdná podzemní chodba. Podél chodby je umístěno 24 panelů, kde si přečtete veškeré důležité zajímavosti. Autentičnost podtrhují
dobové snímky, nápisy, ale i
železný vozík, kopie původních cedulí z podzemní továrny, dobové nářadí nebo vysypané kamení. Nechybí ani
makety sudů, v nichž se v současné době ukládá v úložišti Richard radioaktivní odpad.
Expozice dolu Richard je od října 2014 rozšířená o
vizualizaci studie věnované možnosti
vybudování Sadu smíření – památníku vězňům. Autorem je mladý litoměřický architekt
Filip Landa, který v rámci své diplomové práce navrhl možnou podobu památníku, připomínajícího památku zhruba 4,5 tisíce lidí, kteří zahynuli na konci druhé světové války v dole Richard, kde v nelidských podmínkách pracovali pro německý zbrojní průmysl.
Do podzemí dolu v kopci nad
Litoměřicemi se zvědavci léta dostávali výřezem v zabetonovaném vchodu. Ten v létě 2018 památník z vnitřní části zazdil a zepředu navařil ocelový plát. V horní části vrat ponechal pouze otvory pro netopýry. Vchod je opatřen také zabezpečovacím zařízením pro případ, že by se přesto někdo do Richardu pokoušel nabourat.
Důl Richard má ve správě
Památník Terezín, v roce 2023 místo revitalizoval a instaloval zde lavičky. V roce 2024 plánuje u příležitosti 80. výročí zřízení koncentračního tábora v Litoměřicích odhalit pamětní desku.
Prozkoumejte historii dolu Richard v Litoměřicích přes expozici ukazující jeho minulost od dolu, továrny po úložiště odpadu.
Důl Richard je lokalita v Litoměřicích, která původně sloužila jako vápencový důl, poté jako továrna během druhé světové války a nyní jako úložiště radioaktivního odpadu.
Ne, Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, ale můžete navštívit expozici v městském podzemí v Litoměřicích, která důl představuje.
V expozici jsou umístěny panely s informacemi o historii dolu, dobové snímky, nápisy, kopie cedulí, nářadí a makety sudů pro radioaktivní odpad.
Expozice byla rozšířena v říjnu 2014 o vizualizaci studie Sadu smíření - památníku vězňům.
Autorem návrhu památníku je mladý litoměřický architekt Filip Landa.
Během druhé světové války zahynulo v dole Richard 4500 vězňů pracujících pro německý zbrojní průmysl za nelidských podmínkách.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.