Co musíte vidět ve městě, které je centrem českého vinařství
Procházku po Litoměřicích můžete zahájit na Mírovém náměstí prohlídkou okolních domů, muzea s historickým sklepením a několika galerií. Vinařské tradice připomíná litoměřický gotický hrad s interaktivní expozicí českého vinařství. Na jižní straně centra zvou k procházce hradební parkány, zčásti osázené vinnou révou, z nichž se otvírá pěkný výhled na biskupskou rezidenci s katedrálou sv. Štěpána na Dómském pahorku a na panorama Českého středohoří s hradem Hazmburkem a památnou horou Říp.
Koho byste měli znát z litoměřických rodáků
Seznamte se s rodinou Mrázů z Milešovky, pro něž v druhé polovině 16. století postavil italský renesanční architekt Ambrose Balli na jižní straně Mírového náměstí pozdně gotický dům s věží, jíž se říká Kalich. Věž neobvyklého tvaru měla podobu vinné číše, protože Mrázové zastávali úřad perkmistra hor viničních, tedy jakéhosi dobového ředitele městských vinohradů. Dnes v domě sídlí městský úřad a informační centrum. Kalich se stal jedním ze symbolů Litoměřic a slouží jako vyhlídková věž.
Cestovatelská potěšení v oklí Litoměřic
Pátráte po dějinách litoměřického vinařství? Pak se vypravte na legendární vrch Radobýl, který založil litoměřické vinařské tradice – v roce 1359 jej totiž král Karel IV. věnoval litoměřickým měšťanům pro zakládání nových vinic a dodnes tu najdete nejsevernější tuzemské vinice. Koho lákají vzdálenější cíle, ten se může vydat třeba do Terezína anebo na výlet Švestkovou dráhou, lokálkou, která se proplétá malebným podhůřím Českého středohoří a spojuje Lovosice s Mostem.