ÚvodAktualityProhlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze
Památky

Prohlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

  • 8. ledna 2025
Na začátku října 2024 vstoupil Klášter minoritů v Malé Štupartské ulici v Praze do nové etapy své historie, která je spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Od té doby v jeho velkorysých prostorách souběžně probíhají výstavy, komentované prohlídky i edukativní akce. Nahlédněte do 800 let staré historie – klášter vás zve na prohlídky i aktuální výstavy.
klášter minoritůKlášter minoritů při kostele svatého Jakuba Většího (Staršího) byl založený Václavem I. po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Výstavba pak probíhala v několika etapách v gotickém slohu až do 70. let 14. století. Vládli odtud čeští panovníci a zároveň se od kláštera táhla největší středoevropská botanická zahrada, což téměř nikdo neví, přestože fungovala do 18 století. Klášter stál hned vedle královského celního úřadu, tedy Ungeltu, a proto celá tato lokalita vždy patřila mezi nejvýznamnější místa Prahy, kde se snoubila světská i duchovní moc s centrem obchodu.

Klášter je od konce roku 2024 přístupný veřejnosti a prostor se postupně stává společenským, obchodním, kulturním a duchovním centrem, které si zachovalo genius loci. Lze si zde pronajmout sály, salonky, zahradu či arkádovou chodbu, a to pro nejrůznější společenské a kulturní akce. V klášteře se konají veřejnosti přístupné výstavy, přednášky, módní přehlídky a pravidelné prohlídky. Přehled aktuálních eventů získáte na webu či Facebooku podnikatelské platformy Helas, která společenské a kulturní dění v klášteře organizuje.
 

Příběh Vánoc a výstava světelných obrazů

klášter minoritůV románském sklepení, ambitu a zahradách si hosté a návštěvníci kláštera i po Vánocich mohou ještě užít sváteční atmosféru se vším co k tomu patří, díky ucelené vánoční expozici procestují kus světa a poznají tradice našich sousedů. Dozví se, jak vypadal první betlém a odkud pochází tradice stavění betlémů. Obdivovat mohou vánoční stromeček dekorovaný českými skleněnými ozdobami Koulier s motivem perníčků v národních barvách i stromek s originálními dřevěnými ozdobami jejichž základem jsou ilustrace inspirované historií místa. Příchozí příjemně naladí také vůně vánočního koření, jemnost a blahodárné účinky originálních čajů i káv, které pro klášter vznikají pod speciální značkou inspirovanou bylinami z andělské zahrady. Eternal by Helena kromě toho přináší nově také originální vánoční dekorace a edukativní materiály inspirované historií kláštera. Vánoční expozici doplňuje také výstava světelných obrazů. Příběh Vánoc je všem zájemcům přístupný až do 20. ledna 2025.
 

Prohlídky historických prostor a speciální pamětní stříbrná mince

klášter minoritůOd roku 2025 je klášter celoročně otevřen široké veřejnosti od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin, kdy jsou návštěvníkům k dispozici dva prohlídkové okruhy, a to základní a rozšířený okruh. Základní okruh představuje Sál Jana Lucemburského, románská sklepení, rajskou zahradu s gotickým ambitem a bylinnou zahradu Hortus Angelicus. Rozšířený okruh představuje základní okruh plus Korunovační sál v prvním patře, Královský salonek a čtyři malé salonky včetně ochutnávky kávy a čaje.

Ve spolupráci s Českou mincovnou vznikly pro Klášter minoritů Praha i speciální pamětní stříbrné mince. V roce 2025 uplyne rovných 700 let od chvíle, kdy se z rozhodnutí Jana Lucemburského začaly razit první české zlaté mince. Proslulými florény se ale neplatilo někde na tržišti. Sloužily zejména pro účely mezinárodního obchodu a zároveň byly reprezentativním symbolem – měly dávat na odiv, jak je český král mocný, vlivný a bohatý. Odkaz Jana Lucemburského ctí také Helas. V prostorách Kláštera minoritů Praha totiž český král oslavil svůj sňatek s Eliškou Přemyslovnou.
Lumia frekvency art v Klášteře minoritů sv. Jakuba v Praze

18. 10.31. 12.
Lumia frekvency art v Klášteře minoritů sv. Jakuba v Praze

Světelná výstava Lumia frekvency art je k vidění v podzemních prostorech Kláštera sv. Jakuba v Praze.

Příběh Vánoc – výstava v klášteře minoritů sv. Jakuba

30. 11.20. 1.
Příběh Vánoc – výstava v klášteře minoritů sv. Jakuba

Užijte si sváteční atmosféru v unikátních prostorách Kláštera minoritů a procestujte kus světa.

Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze Památky

Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Klášter při kostele svatého Jakuba Většího (Staršího) byl založený Václavem I. po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Výstavba pak probíhala v několika etapách v gotickém slohu až do 70. let 14. století. Klášter je od konce roku 2024 přístupný veřejnosti.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Ungelt Praha – bývalý kupecký dvorec v centru Prahy Příroda

Ungelt Praha – bývalý kupecký dvorec v centru Prahy

Ungelt, také nazývaný Týnský dvůr, je historický objekt nacházejí se v Praze na Starém Městě v prostoru mezi kostely Matky Boží před Týnem a sv. Jakuba. Dnešní areál tvoří 18 domů.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna (20. ledna 1292, Praha – 28. září 1330, Praha) byla dcerou českého a polského krále Václava II. a Guty Habsburské, manželkou Jana Lucemburského (1296–1436) a také poslední z královské linie Přemyslovců.

Další aktuality

Projděte se Prahou a připomeňte si zajímavá výročí hlavního města

Praha má tolik zajímavých míst a výročí, že nějaký důvod k oslavě by se našel každý den a celý rok. Několik letopočtů ale přesto z té záplavy vyčnívá. Čím byly pro naše hlavní město významné roky 1784 a 1922? Vydejte se na procházku k nejvýznamnějším místům Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Nejlepší tipy na procházky plné zážitků přináší Kudy z nudy.
15. leden 2025 12:45
Památky, Praha

Užijte si pražské lázně na břehu Vltavy

Fenomén lázeňství má v Praze, zejména v okolí Vltavy, velkou tradici. V posledních letech vzniklo u vltavských břehů pár míst, kde se můžete nechat rozmazlovat. Sauna, loď, vířivka a pivo s výhledem na panorama Pražského hradu a romantickou Vltavu. Co víc si přát?
15. leden 2025 10:00
Lázně a wellness, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (18.1. – 19.1.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Nova festival chutí – největší zimní food festival v Česku, Mezinárodní sčítání vodních ptáků 2025, Zimní běh na Blaník 2025, Komentovaná prohlídka výstavy Japonsko samurajů, Malostranská zabijačka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
15. leden 2025 7:01
Zážitky, Praha

Galerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025

Výstavy, akce, komentované prohlídky a mnoho dalšího. Rok 2025 bude v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) nabitý. Galerie v letošním roce představí výstavní projekty, které jako obvykle reflektují především domácí scénu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co zajímavého vyrazit do některé z budov, které GHMP spravuje.
14. leden 2025 17:17
Kultura, Praha

Farmářská tržiště Náplavka a Kubáň pomalu zahajují novou sezónu

Prvním pražským farmářským trhem pod širým nebem, který v letošním roce přivítal zákazníky, byl Heřmaňák, ten je otevřen pravidelně každou sobotu na Řezáčově náměstí v Praze 7. V sobotu 1. února se k němu přidají hned dva další – farmářský trh Náplavka v Praze 2 a farmářský trh Kubáň v Praze 10.
13. leden 2025 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Sezóna farmářských trhů startuje: První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku vstupuje do další sezóny. První návštěvníky přivítá už v sobotu 18. ledna 2025. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu – do sáčků, krabiček nebo lahví, tu mohou nakoupit většinu sortimentu.
13. leden 2025 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze je otevřeno i v zimním období

Muzeum MHD je součástí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Stálá expozice byla ve vozovně Střešovice otevřena v květnu 1993. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout nejenom historická vozidla, ale například i modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky a plány. V zimním období své brány muzeum otevírá každý víkend v čase od 9 do 17 hodin. Od 6. ledna 2025 je navíc opět v provozu historická okružní linka 42, která jede denně od 9:00 do 17:00 hodin, v intervalu 40 minut.
10. leden 2025 16:00
Zážitky, Praha

Skleník Fata Morgana odkrývá své poklady i v lednu

Milovníci tropické flóry si i v lednu přijdou v trojské botanické zahradě na své. Ve skleníku Fata Morgana návštěvníci zhlédnou barevnou přehlídku květů, ti pozornější si všimnou i drobných plodů tropických rostlin. Děti zase mohou hledat malé živočichy. V zeleni se ukrývají drobné felsumy a na konstrukci nad jezírkem lze zahlédnout chameleony. Brzy také rozkvete i nejmenší leknín na světě, který je ve skleníku Fata Morgana teprve od loňska. Netradiční zážitek si v lednu mohou užít ti, kteří přijdou na večerní komentované prohlídky, nazvané Džungle, která nespí.
10. leden 2025 8:00
Příroda, Praha