ÚvodAktualityProhlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze
Památky

Prohlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

  • 8. ledna 2025
Na začátku října 2024 vstoupil Klášter minoritů v Malé Štupartské ulici v Praze do nové etapy své historie, která je spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Od té doby v jeho velkorysých prostorách souběžně probíhají výstavy, komentované prohlídky i edukativní akce. Nahlédněte do 800 let staré historie – klášter vás zve na prohlídky i aktuální výstavy.
klášter minoritůKlášter minoritů při kostele svatého Jakuba Většího (Staršího) byl založený Václavem I. po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Výstavba pak probíhala v několika etapách v gotickém slohu až do 70. let 14. století. Vládli odtud čeští panovníci a zároveň se od kláštera táhla největší středoevropská botanická zahrada, což téměř nikdo neví, přestože fungovala do 18 století. Klášter stál hned vedle královského celního úřadu, tedy Ungeltu, a proto celá tato lokalita vždy patřila mezi nejvýznamnější místa Prahy, kde se snoubila světská i duchovní moc s centrem obchodu.

Klášter je od konce roku 2024 přístupný veřejnosti a prostor se postupně stává společenským, obchodním, kulturním a duchovním centrem, které si zachovalo genius loci. Lze si zde pronajmout sály, salonky, zahradu či arkádovou chodbu, a to pro nejrůznější společenské a kulturní akce. V klášteře se konají veřejnosti přístupné výstavy, přednášky, módní přehlídky a pravidelné prohlídky. Přehled aktuálních eventů získáte na webu či Facebooku podnikatelské platformy Helas, která společenské a kulturní dění v klášteře organizuje.
 

Příběh Vánoc a výstava světelných obrazů

klášter minoritůV románském sklepení, ambitu a zahradách si hosté a návštěvníci kláštera i po Vánocich mohou ještě užít sváteční atmosféru se vším co k tomu patří, díky ucelené vánoční expozici procestují kus světa a poznají tradice našich sousedů. Dozví se, jak vypadal první betlém a odkud pochází tradice stavění betlémů. Obdivovat mohou vánoční stromeček dekorovaný českými skleněnými ozdobami Koulier s motivem perníčků v národních barvách i stromek s originálními dřevěnými ozdobami jejichž základem jsou ilustrace inspirované historií místa. Příchozí příjemně naladí také vůně vánočního koření, jemnost a blahodárné účinky originálních čajů i káv, které pro klášter vznikají pod speciální značkou inspirovanou bylinami z andělské zahrady. Eternal by Helena kromě toho přináší nově také originální vánoční dekorace a edukativní materiály inspirované historií kláštera. Vánoční expozici doplňuje také výstava světelných obrazů. Příběh Vánoc je všem zájemcům přístupný až do 20. ledna 2025.
 

Prohlídky historických prostor a speciální pamětní stříbrná mince

klášter minoritůOd roku 2025 je klášter celoročně otevřen široké veřejnosti od úterý do neděle od 10:00 do 17:00 hodin, kdy jsou návštěvníkům k dispozici dva prohlídkové okruhy, a to základní a rozšířený okruh. Základní okruh představuje Sál Jana Lucemburského, románská sklepení, rajskou zahradu s gotickým ambitem a bylinnou zahradu Hortus Angelicus. Rozšířený okruh představuje základní okruh plus Korunovační sál v prvním patře, Královský salonek a čtyři malé salonky včetně ochutnávky kávy a čaje.

Ve spolupráci s Českou mincovnou vznikly pro Klášter minoritů Praha i speciální pamětní stříbrné mince. V roce 2025 uplyne rovných 700 let od chvíle, kdy se z rozhodnutí Jana Lucemburského začaly razit první české zlaté mince. Proslulými florény se ale neplatilo někde na tržišti. Sloužily zejména pro účely mezinárodního obchodu a zároveň byly reprezentativním symbolem – měly dávat na odiv, jak je český král mocný, vlivný a bohatý. Odkaz Jana Lucemburského ctí také Helas. V prostorách Kláštera minoritů Praha totiž český král oslavil svůj sňatek s Eliškou Přemyslovnou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze Památky

Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Klášter při kostele svatého Jakuba Většího (Staršího) byl založený Václavem I. po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Výstavba pak probíhala v několika etapách v gotickém slohu až do 70. let 14. století. Klášter je od konce roku 2024 přístupný veřejnosti.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Ungelt Praha – bývalý kupecký dvorec v centru Prahy Příroda

Ungelt Praha – bývalý kupecký dvorec v centru Prahy

Ungelt, také nazývaný Týnský dvůr, je historický objekt nacházejí se v Praze na Starém Městě v prostoru mezi kostely Matky Boží před Týnem a sv. Jakuba. Dnešní areál tvoří 18 domů.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna (20. ledna 1292, Praha – 28. září 1330, Praha) byla dcerou českého a polského krále Václava II. a Guty Habsburské, manželkou Jana Lucemburského (1296–1436) a také poslední z královské linie Přemyslovců.

Další aktuality

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
5. červenec 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha

50 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.
5. červenec 2025 10:09
Zážitky, Praha

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha