ÚvodAktualityProjděte se po Capartických loukách v Českém lese!
Zdroj foto: Region Chodsko
Příroda

Projděte se po Capartických loukách v Českém lese!

  • 7. listopadu 2024
V jižní části CHKO Český les objevíte pravý skvost – Capartické louky, jednu z nejcennějších lučních lokalit v Českém lese! Provede vás tudy krásná naučná stezka, která zájemcům přiblíží zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin. Na zvídavé malé i velké návštěvníky čekají herní prvky.
Capartické loukyNaučná stezka nedaleko Chodova je dlouhá necelé 2 kilometry a seznámí zájemce s běžnými lučními druhy i se vzácnými orchidejemi. Během vycházky se dozvíte navíc něco o historii Capartic a jejich okolí. Nejkrásnější pohled na Capartické louky je sice na jaře a v časném létě, kdy jsou rostliny v plném květu, ale i mimo toto období nabízí stezka řadu zajímavostí. Jsou zde vidět různé druhy motýlů a ptáků a sami si také můžete vyzkoušet, jak zdejší obyvatelé využívali vodu k pohánění strojů, které bývalo v oblasti Českého lesa velmi rozšířené. V lokalitě bylo umístěno pět informačních tabulí a vytvořeno příjemné posezení.

capartické loukyVýlet po capartických loukách je vhodný i pro děti, terén je nenáročný po lesních a lučních cestách. Autem se k capartickým loukám dostanete z Klenčí po hlavní silnici směrem k hraničnímu přechodu Lísková, auto můžete zaparkovat na parkovišti v Caparticích. Pěšky se lze vydat z Klenčí po Baarově stezce (zelená turistická značka) na Výhledy a odtud pokračovat po modrém značení až do Capartic.
 

Kde je mokro... roste pcháč

pcháčV nivě vodoteče protékající Caparticemi se nachází mozaika pcháčových luk, drobných pramenišť, ale i sušších smilkových louček, mokřadních vrbin a různě zapojených porostů náletových dřevin. Nalézt zde lze řadu ohrožených a vzácných druhů rostlin, jakými jsou mochna bahenní, kozlík dvoudomý, hadí mord nízký, lýkovec jedovatý, či vzácná orchidej prstnatec májový.

Jedním z nejrozšířenějších typů luk na podmáčených stanovištích jsou pcháčové louky. V závislosti na stupni zamokření a intenzitě obhospodařování se mění zastoupení dominantních druhů rostlin. Mezi charakteristické druhy těchto luk patří blatouch bahenní, pcháč bahenní, děhel lesní, škarda bahenní, metlice trsnatá, tužebník jilmový nebo skřípina lesní. Charakteristická je přítomnost ostřice obecné, prosové a dalších.

Capartické loukyPro silně zamokřená stanoviště jsou typické slatinné louky. Ve společenstvech nevápnitých mechových slatinišť jsou zastoupeny některé druhy ostřic (ostřice obecná, prosová, zobánkatá), přeslička bahenní a poříční a suchopýr úzkolistý, který je nápadný zejména v době po odkvětu svým bílým chmýrem. Charakteristické je bohatě vyvinuté mechové patro.Od války se většina luk nekosila, proto zarostla křovinami a nálety dřevin. Ty jsou dnes útočištěm řady druhů ptáků, kteří zde nacházejí dostatek úkrytů i potravy. V křovinách a na suchých travinách můžeme spatřit ťuhýka obecného, bramborníčka hnědého, cvrčilku zelenou nebo pěnici černohlavou.
Naučná stezka Capartické louky Příroda

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.

Chráněná krajinná oblast Český les Příroda

Chráněná krajinná oblast Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Výlet za přízraky pod Čerchov

Výlet za přízraky pod Čerchov

Lomikarův přízrak je nejuniverzálnější chodské strašidlo, které na sebe bere podoby ohnivého jezdce, čerta, černého psa, kočky, koně, králíka, krávy, býka, koně nebo svině, ale také sudu, kamenné zdi, hořící slámy, tajuplného světýlka či mlhy. S trochou fantazie tak Lomikara můžete poznat téměř v čemkoliv, co na Chodsku potkáte.

Dům přírody v Českém lese Zážitky

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Další aktuality

Počasí navzdory: běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

Běžky nebo pěšky? Slovní hříčka jasně vybízející k aktivnímu pohybu buď v bílé stopě, nebo po svých. Prezentuje ale také oblíbený seriál zimních výletů pro každé počasí, kterým Plzeňský kraj opět láká všechny nadšence zimní turistiky. Podívejte se na trasy, které Plzeňský kraj doporučuje a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy, na Čerchov anebo na Poledník.
13. leden 2025 13:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Jak si užít výlet do Plzně mimo hlavní turistickou sezonu?

I když hlavní turistická sezóna skončila a do nové je ještě daleko, rozhodně to neznamená, že by nyní Plzeň nestála za návštěvu. Naopak. Nicméně při přípravě výletu je dobré dopředu počítat se změnami, které zimní období v Plzni přináší. Zároveň vám nabídneme také pár tipů na to, jak si výlet maximálně užít i za špatného počasí.
3. leden 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách

Chcete přivítat Nový rok 2025 daleko od stresu města, bez hluku z petard, bez davů lidí, bez oblohy zjizvené raketami a světlicemi? Vydejte se na rozhlednu Bolfánek nad Chudenicemi nedaleko Klatov. Tajuplné místo vás okouzlí pohádkovou atmosférou a zajímavým okolím.
30. prosinec 2024 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na nevšední podívanou zve šumavský Špičák na konec roku 2024

Na šumavském Špičáku se pár dnům před novým rokem lyžuje pod modrou slunečnou oblohou a bez front! V pondělí 30.12.2024 se koná dětský sjezd světlušek. Na Silvestra sjíždí členové horské služby nejprudší českou sjezdovku Šance s pochodněmi. Poprvé se po trati jediné černé sjezdovky areálu Ski&Bike Špičák jel v novodobé podobě na Silvestra roku 1972. Původ této tradice ale sahá už do roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli hraničnímu pásmu přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se ale sjížděly jiné sjezdovky i úseky.
29. prosinec 2024 2:47
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák slaví tradičně Silvestra veselými sjezdy

Čerstvě napadaný sníh a teploty pod bodem mrazu ve Ski&Bike Špičák nabízí skvělé podmínky pro lyžování na závěr roku 2024. K tradičním oslavám konce roku zde patří 30. prosince dětský sjezd světlušek na Spodní Šanci a na Silvestra 31. prosince na nejprudší české sjezdovce akce horské služby s pochodněmi.
28. prosinec 2024 11:55
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Klatovské katakomby zvou o Vánocích k návštěvě

Katakomby v Klatovech se i o Vánocích otevírají zájemcům. Nabízí prohlídku expozice, která se věnuje historii města a jezuitského řádu a lze na ní pohlédnout do tváří těch, jejichž životy a činy se podílely na vytvoření dodnes viditelné tváře Klatov, k níž patří kostel, kolej, seminář a škola. Otevřeno je denně mimo 1. ledna.
27. prosinec 2024 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Inspirace na netradiční výlet do Českého lesa: kraje lesů, ticha, samoty a zapomenutých památek

Češi milují hory, ale navštěvují hlavně ty nejznámější. Krkonoše, Orlické hory, Šumavu… Ale pak jsou tu naše pohraniční pásma, která zatím leží stranou zájmu a čekají na objevení, jako je například Český les. Hustě zalesněná krajina s hlubokými údolími a tajemnými rašeliništi nabízí nespočet možností pro pěší turistiku po celý rok.
26. prosinec 2024 9:22
Příroda, Plzeňský kraj

Vánoční Kašperské Hory lákají na prohlídky města i hradu

Historické městečko Kašperské Hory v šumavském podhůří, pocházející z počátku 14. století, se stalo oblíbenou turistickou lokalitou nabízející návštěvníkům řadu služeb po celý rok. Můžete zde najít perfektní místo pro odpočinek, užít si čerstvý vzduch a klidné vycházky do okolní krásné přírody nebo za poznáním historických památek. V čase vánočním zde navíc probíhá pestrý program.
24. prosinec 2024 9:57
Zážitky, Plzeňský kraj