ÚvodAktualityProžijte veselou zimu na Broumovsku
Zážitky

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

  • 28. listopadu 2024
Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.

Prohlídky kláštera, tichá noc v mnišské cele

Broumov klášterJedinečnou příležitost k návštěvě unikátní sakrální památky nabízí Adventní prohlídky broumovského kláštera, které se konají každou adventní neděli, od 1. prosince v 9:00 hodin nebo také 15. prosince tradiční vánoční trhy v areálu broumovského kláštera, s ukázkou řemesel, občerstvením a prodejem kvalitních regionálních produktů. Baroknímu klášteru v Broumově, provázenému legendou o Turínském plátně, se při putování Broumovskem beztak nevyhnete, impozantní a zdálky viditelný areál si vás spolehlivě přitáhne jako magnet. Je otevřený denně celý rok a při prohlídce uvidíte kromě klášterní knihovny a kostela sv. Vojtěcha také bývalou klášterní jídelnu. Pozoruhodné vamberecké mumie jsou v současnosti nedostupné, stejně jako již zmiňovaná kopie Turínského plátna (látka, do níž byl zabalen Ježíš Kristus po sejmutí z kříže) – v současné době probíhá její restaurování.

broumovská skupina kostelůPokud si potrpíte na opravdové zážitky, klášter nabízí ubytování v bývalých mnišských celách, v klášterní kavárně Café Dientzenhofer zase ochutnáte skvělou kávu z trutnovské pražírny. Co musíte oželet je interiér dřevěného kostelíka Panny Marie na broumovském hřbitově, který bývá otevřený jen v letních měsících. Pouze zvenčí si v zimních měsících prohlédnete také takzvanou Broumovskou skupinu kostelů, unikátní komplex deseti převážně vesnických kostelů, které tu v první třetině 18. století vystavěli na objednávku břevnovsko-broumovských benediktinů otec a syn Dientzenhoferové.
 

Výlety přes skály a lesy až na Hvězdu

broumovsko hvězdaBroumovsko, to je také magická příroda, svět rozeklaných skal a pitoreskních skalních hřibů. I v nadcházejících studených měsících vás okouzlí národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, největší skalní město v Česku se zříceninou středověkého skalního hradu, a Broumovské stěny barokní kaplí na Hvězdě. Prolézt si můžete také skalní město Ostaš s Kočičími skalami anebo skalní útvary Božanovského Špičáku a přilehnou oblast Bludiště a Sovího hrádku.

broumovJen v zimních měsících je možné vidět Suchodolskou Niagáru – krásný ledopád, který ve dvou stupních překonává 6 metrů. Jednoramenný vodopád má unikátní evorzní kotel (tj. vzniklý vířivou činností proudící vody). Vodopád je tvořen dvěma stupni, horní má více než 3,5 metru spodní 2 metry. V hlavní turistické sezoně skály nabízejí řady horolezeckých terénů, okolím se pak táhne kvalitní a hustá síť turistických stezek a cyklotras, které navazují na podobně značené cesty v polském příhraničí. V zimě vás tu čekají nejenom dobře udržované běžkařské tratě, ale také potěšení v teple a pod střechou.
 

Fabrika na zážitky a dobroty z regionu

Broumovsko v ziměPravou fabrikou na zážitky se stalo zrekonstruované Centrum Walzel v Meziměstí, kde je pro vás nachystána například horolezecká stěna, bowling bar, nejmodernější střelnice ve střední Evropě, solná jeskyně a regionální kuchyně v restauraci Švejk. Také o kulinářské zážitky je v Centru Walzel postaráno, tradiční pokrmy z Broumovska si však můžete dopřát i jinde. Až usednete ke stolu a začtete se do jídelních lístků, hledejte kroupovou polévku, Pavlišovský řízek a tradiční buchty s vanilkovým krémem – ty totiž na gastronomických akcích sklízejí největší úspěchy. Dobrou chuť a užijte si broumovský ráj na zemi doslova všemi smysly!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1719-43.

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě Příroda

Naučná stezka Jak se dřív žilo v Machovské Lhotě

Machovská Lhota, místní část městyse Machova, leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Broumovsko, v údolí mezi Broumovskými stěnami a polským národním parkem Góry Stołowe. Trasa stezky prochází Nouzínem se zvoničkou a bývalou osadou Vostrá hora.

Muzeum Broumovska v Broumově Kultura

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska bylo založeno v roce 1945 jako středisko vlastivědné práce tehdejšího okresu Broumov. Od roku 1980 sídlí v 1. patře opatského křídla kláštera benediktinů, kde byla o deset let později instalována stálá expozice s názvem "Historie Broumova a Broumovska".

Kostel sv. Markéty v Šonově Památky

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda Památky

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Na vrcholu Hvězda, v místě kde stával kříž s pozlacenou hvězdou, stojí dnes kaple na půdorysu hvězdy. Je to geniálně řešená stavba, citlivě umístěná do nádherné divoké přírody a právem je nazývána perlou Broumovských stěn.

Chata Hvězda v Broumovských stěnách Ubytování

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Další aktuality

Do Adršpašských skal se vydejte vždy s on-line rezervací

Chystáte se do Adršpašských skal? Pak počítejte s nutností zakoupit si vstupenku přes rezervační systém. Nejlepší zárukou pro vstup do skalního města v době, jaká vám nejvíc vyhovuje, je zakoupení vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
6. duben 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj