ÚvodAktualityPrvní republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let
Ubytování

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

Poslechněte si audio verzi článku
Učaroval vám elegantní styl první republiky? Přenést se alespoň na chvíli do světa našich prababiček můžete pobytem na neobyčejných místech – vyzkoušejte stylově upravené zámecké interiéry, lázeňské domy nebo vilky, které slouží jako hotely a hotýlky, a mimo současného komfortu nabízí i nevšední atmosféru první republiky! Kudy z nudy vám poradí, kde se takové ostrůvky minulosti nacházejí.

Zážitková noc ve Winternitzově vile

noc ve vileV roce 2017 se veřejnosti vůbec poprvé otevřela Winternitzova vila na pražském Smíchově, dílo slavného architekta Adolfa Loose z let 1931 až 1932. Méně známá sestra Müllerovy vily, které se kvůli světlé barvě přezdívalo Béžová princezna, bývala domovem právnické rodiny Winternitzů. Před revolucí sloužila jako mateřská školka, avšak nyní se proměnila v moderní galerii, a také jednu z mála (dokonce možná jedinou u nás), kde můžete přenocovat! A jak se dá sehnat bydlení na skvělé adrese ve Winternitzově vile? Snadno: po ukončení prohlídek vám personál předá klíče a vy se až do deseti ráno druhého dne stanete jejím dočasným majitelem. V hlavní hale si můžete dát večeři, prožít romantickou noc v dobově zařízené ložnici a posnídat na jedné z teras. Ubytování ve Winternitzově vile je sice jen pro dva, ale o to větší je to vzácnost.
 

První republika na Vysočině

Styl dvacátých a třicátých let vládne i v Letohrádku sv. Vojtěcha u Počátek na Vysočině. Unikátní hotel nabízí ubytování v jedenácti luxusně vybavených apartmánech a pokojích, inspirovaných známými tvářemi první republiky. Vybrat si můžete například pokoj s krásným červeným nábytkem Věry Ferbasové, prostorný pokoj laděný do pánského prvorepublikového stylu Hugo Haase, půvabný interiér s bílým malovaným nábytkem Hany Vítové, noblesní pokoj Nataši Gollové, stylový pokoj Oldřicha Nového s možností vlastního vstupu do wellness a balkonem či luxusní apartmány Svatopluka Beneše a Adiny Mandlové. Navíc vás čeká restaurace, jejíž nabídka vychází z dobových kuchařek, wellness se saunou, bylinnou parní lázní a venkovní vířivkou.
 

Luhačovické návraty za kouzlem první republiky

Jurkovičův důmKouzlo první republiky nabízí hned několik zařízení v lázních Luhačovice. Na nejhezčím místě lázní přímo u kolonády stojí památkově chráněný Jurkovičův dům, lázeňský hotel ve stylu lidové secese, jedno z překrásných děl architekta Dušana Jurkoviče. Interiéry vyzařují kouzlo dávných časů a tradice tu dýchá doslova ze všech koutů.

Stylové pokoje, kde budete mít pocit, že je architekt právě předal investorovi, nabízí také vila pod Lipami a romantická vila Chaloupka, která vznikla v roce 1902 přestavbou kuchyňského domu z roku 1851. Dnešní podobu Chaloupka získala při rekonstrukci v letech 1995–1997, ovšem zvenčí i zevnitř dodnes vše vypadá tak, jak to navrhl Dušan Jurkovič.

boutiq hotel RaduňPokud byste rádi první republiku v modernějším ražení, vychutnejte si atmosféru Boutique hotelu Radun. Ten sídlí v rekonstruované, památkově chráněné funkcionalistické vile Bohuslava Fuchse ze 30. let minulého století. Dokonce se můžete vypravit na prohlídku vedenou samotným majitelem, který vás nechá nahlédnout nejenom do historie hotelu, ale především do znovuvzkříšení jeho poničené krásy. A zdejší kavárenská restaurace je proslulá klidovou atmosférou, zážitkovou gastronomií, vinotékou, prémiovými jihoamerickými rumy a doutníky a kávovým menu.
 

Hotel Chateau Kotěra – atmosféra z počátku 20. století

chateau kotěraHotel Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes hotel, který připomíná muzeum, s tím rozdílem, že se v něm můžete pohodlně ubytovat a exponáty užíváte. Zároveň je možné navštívit zámek v rámci zámeckých prohlídek. Budova byla první velkou zakázkou tehdy asi třicetiletého Kotěry. Budova hotelu je situována uprostřed anglického parku, který je vhodný k provozování rekreačních sportovních aktivit. Ubytovat se můžete přímo v zámecké budově, nebo v přilehlé dependanci bývalé oranžérie. Každý ze zámeckých pokojů má originální atmosféru, doplněnou replikami i originály původního zařízení. Milovníci moderní architektury budou nadšeni pokoji v bývalé oranžérii, které jsou zařízené moderním designovým nábytkem.
 

Hotel Franz na Rejvízu

hotel FranzStylový prvorepublikový hotel Franz se nachází v srdci Jeseníků na Rejvízu. Hotel je oblíbeným místem pro relaxační, rekreační, rodinné i aktivní pobyty na horách po celý rok. Milovníky první republiky uchvátí také stylová restaurace se skvělou obsluhou. Okolní příroda jesenických hor pak bude balzámem pro duši. Pohodlné ubytování je zde nabízeno ve 21 útulných pokojích a apartmánech s celkovou kapacitou 60 lůžek. Součástí hotelu je stylová restaurace s krbem, barem, kuřáckým salonkem a venkovní terasou. Blahodárnou relaxaci vám nabídne komfortní wellness centrum s finskou a parní saunou, Kneippovým chodníkem, whirlpoolem, odpočinkovou zónou a možností koupelí a masáží. Využít lze i půjčovnu kol, koloběžek a běžek, úschovnu sportovních potřeb a prostorné parkoviště.
 

První republika zámecká a kavárenská

  • Buďte styloví a zkombinujte ubytování ve stylu první republiky třeba s návštěvou některé prvorepublikové kavárny. Symbolem kavárenství je známá pražská kavárna Slavia na nároží Národní třídy a Smetanova nábřeží. Také Café Savoy nebo Café Louvre. V Brně nesmíte minout Zemanovu kavárnu, unikátní repliku významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů. Dalším unikátem je Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou a za návštěvu stojí určitě také kavárna brněnského hotelu Avion, opět architekta Fuchse.
  • U stejného jména ještě chvíli zůstaneme – v Českém Těšíně byla vyhlášená prvorepubliková kavárna Avion u mostu Přátelství. V roce 2010 byla u mostu otevřena multifunkční budova čítárny a kavárny, jako obnovené kulturní dědictví. Stavba je zdařilou replikou původní stavby.
  • Do časů mezi dvěma světovými válkami se můžete vrátit také na několika zámcích, například na zámku Šluknov, v Novém Městě nad Metují nebo v Mníšku pod Brdy.
Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích Lázně a wellness

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

V samém srdci lázní Luhačovice se nachází národní památka a dominanta města – Jurkovičův dům. Původní mlýn v roce 1902 přestavěl známý architekt Dušan Jurkovič na lázeňský dům s ubytováním a balneoprovozem.

Inspirace k návratům do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i expozice

Inspirace k návratům do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i expozice

Toužíte po dovolené ve stylu první republiky? Míst, kde vládne styl dvacátých a třicátých let minulého století, není mnoho, ale portál Kudy z nudy je zná a poradí vám, kam vyrazit. Jedním z takových míst je Letohrádek sv. Vojtěcha u Počátek, do prvorepublikových časů se můžete vrátit i na Rejvízu, v Luhačovicích nebo v Pardubicích.

S osobností na procházku: Libercem s hercem Vlastou Burianem

S osobností na procházku: Libercem s hercem Vlastou Burianem

Víte, že v Liberci se narodil Král komiků a jedna z našich prvních filmových hvězd Vlasta Burian? Je po něm pojmenovaná ulice, na radnici mají jeho bustu a kousek od místa, kde se v roce 1891 narodil, vzniklo Centrum Vlasty Buriana. Kde objevíte jeho další stopy v Liberci a v Praze?

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče Ubytování

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Vila Eva – ubytování v prvorepublikovém stylu v Luhačovicích Ubytování

Vila Eva – ubytování v prvorepublikovém stylu v Luhačovicích

Půvabná a velmi pozoruhodná Vila EVA v centru lázní Luhačovice byla navržena a postavena v duchu poetického funkcionalismu významným zlínským architektem a stavitelem Viktorem Jandáskem.

Boutique hotel Radun v Luhačovicích Ubytování

Boutique hotel Radun v Luhačovicích

Čtyřhvězdičkový Boutique hotel vznikl kompletní rekonstrukcí památkově chráněné funkcionalistické vily Bohuslava Fuchse z 30. let minulého století. Nabízí luxusní a elegantní ubytování prodchnuté prvorepublikovým stylem.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek Ubytování

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice Lázně a wellness

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček. Wellness centrum slouží i pro neubytované hosty.

Penzion Vila Jasmína Třeboň Ubytování

Penzion Vila Jasmína Třeboň

Toužíte po odpočinku v příjemném prostředí? Najdete jej ve Vile Jasmíně v Třeboni! Odpočiňte si ve stylových apartmánech s vlastní kuchyní a sociálním zařízením. Je 5 minut od centra, má zahradu s hřištěm a mnoho služeb zdarma! Vilu Jasmínu si zamilují rodiny, jednotlivci, turisté i cyklisté!

Art Deco Imperial Hotel Praha Lázně a wellness

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století Ubytování

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.

Restaurace a pension Babiččina zahrada v Průhonicích Gurmánská turistika

Restaurace a pension Babiččina zahrada v Průhonicích

Babiččina zahrada je restaurace v kouzelném prostředí a fantastickou českou prvorepublikovou kuchyní. Nabízí také ubytování ve stylovém pensionu a pořádání firemních i soukromých akcí.

Hotel Franz – kouzlo první republiky v Jeseníkách Ubytování

Hotel Franz – kouzlo první republiky v Jeseníkách

Stylový prvorepublikový hotel se nachází v srdci Jeseníků na Rejvízu. Hotel uchvátí také stylovou restaurací a skvělou obsluhou. Okolní příroda jesenických hor bude pro vás balzámem pro duši.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose Ubytování

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.

Vila Antoaneta a Vila Valaška v Luhačovicích Lázně a wellness

Vila Antoaneta a Vila Valaška v Luhačovicích

Lázeňský hotel Vila Antoaneta, jehož součástí je i Luxury Spa & Wellness Vila Valaška, se nachází v klidné lázeňské čtvrti Luhačovic v blízkosti lázeňského parku a kolonády a nabízí komplexní služby pod jednou střechou. Hotel je vhodný i pro mladší klientelu a rodiny s dětmi.

Poutní domy na Svatém Hostýně Ubytování

Poutní domy na Svatém Hostýně

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a také pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře.

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.

Vila Prachovka v Prachovských skalách Ubytování

Vila Prachovka v Prachovských skalách

Příjemné a pohodlné ubytování v prvorepublikové vile s úžasnou dobovou atmosférou v samém srdci Prachovských skal. Vila Prachovka se nachází téměř mezi skalami přímo pod známou skalní vyhlídkou Šikmá věž.

Hotel Jestřabí v Lázních Luhačovice Lázně a wellness

Hotel Jestřabí v Lázních Luhačovice

Lázeňský hotel Jestřabí je typickou ukázkou architektury Dušana Jurkoviče. Je jedním z hotelů, v kterém můžete strávit pobyt v lázních Luhačovice.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově Památky

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Vila Chaloupka v Luhačovicích Ubytování

Vila Chaloupka v Luhačovicích

Reprezentativní lázeňská vila Chaloupka leží v centru lázní Luhačovice, v příjemném prostředí parku, v blízkosti kolonády a lázeňských zařízení.

Penzion U Hrádku Ubytování

Penzion U Hrádku

Malý rodinný hotel uprostřed kouzelné přírody Národního parku Podyjí.

Další aktuality

Kam v Česku na farmu za agroturistikou? Tipy pro dovolenou na českém venkově

Chcete prožít skvělou dovolenou na českém venkově? Krásná příroda, hospodářství a domácí výrobky, jízdy na koních, milí lidé a hlavně úžasná pohoda a klid! Venkovská turistika, pobyty na rodinných farmách a agroturistika lákají stále více turistů. Užijte si romantiku venkova během letních víkendů!
12. červenec 2024 15:00
Ubytování

Ubytování na hradech a zámcích: vyzkoušejte bydlení v panských sídlech

Chtěli byste si vyzkoušet, jak se bydlelo zámeckým či hradním pánům? Pak se podívejte na naše tipy, které vám ukáží, na jakých sídlech je možné přenocovat – a nemusí se vždy jednat o luxusní a drahé ubytování. Vybírat můžete z řady elegantních sídel, ale také z hostelů a hradních ubytoven, které hostům nabízejí spojení romantiky a historie.
11. červenec 2024 13:00
Ubytování

Kam za noblesou a stylem začátku 20. století? Užijte si hotely slavných architektů!

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců!
11. červenec 2024 10:26
Ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.
4. červenec 2024 6:38
Ubytování

Nové trendy kempování: glamping, karavany a kempování s ohledem k přírodě

Příroda, únik od stresu a čas s rodinou a přáteli – to jsou top tři atributy, které Češi oceňují na kempování. Proti tomu stojí riziko špatného počasí, nepohodlí a omezené podmínky pro hygienu. Více než polovinu z nás láká karavan či obytné auto. Na vzestupu je tzv. glamping, který by rádo vyzkoušelo 43 % lidí a aždý desátý vyhledává výhradně ta místa, která dbají na životní prostředí. To prokázal průzkum Stavební spořitelny České spořitelny, který se v roce 2024 zaměřil na kempovací návyky Čechů.
28. červen 2024 10:00
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.
26. červen 2024 9:21
Ubytování

10 tipů na chaty a víkendové domy slavných aneb ve stínu a na výsluní

Máte svou milovanou chalupu nebo chatu, kde trávíte dovolenou i prázdniny s dětmi a jezdíte tam třeba už od dětství? Svá oblíbená místa měli i slavní spisovatelé a umělci. Někteří si ji postavili cihlu po cihle sami, jiní si ji nechali navrhnout od zkušenějších. Nahlédněte s Kudy z nudy do soukromí slavných osobností tam, kde je líbaly letní múzy!
25. červen 2024 8:24
Ubytování

Rezervujte včas: kouzelná místa na dovolenou

Také byste si rádi dali dovolenou od hektického života, práce a každodenního kolotoče? Na portálu Kudy z nudy najdete celou řadu tipů, chce to jen mít štěstí a najít volný termín: ve vašem kalendáři i v místě, které si vyberete.
21. červen 2024 16:00
Ubytování