ÚvodAktualityPunkevní jeskyně otevírají bezbariérovou trasu ke dnu propasti Macochy
Punkevní jeskyne otevírají bezbariérovou trasu ke dnu propasti Macochy
Příroda

Punkevní jeskyně otevírají bezbariérovou trasu ke dnu propasti Macochy

  • 26. března 2014
Propast Macocha patří k nejvýznamnějším krasovým jevům ve střední Evropě. Byla známa odnepaměti a její dno bylo v dřívějších dobách přístupné pouze shora, po lanech či žebřících. Na Velikonoce roku 1914 byla nová trasa slavnostně otevřena a první návštěvníci mohli poprvé obdivovat monumentální propast i ze dna. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. Od letošního roku však mohou hendikepovaní turisté pohodlně dojet až na dno propasti po nové trase.

Propast MacochaPrvním člověkem, který dle historických pramenů stanul na dně Macochy, byl brněnský minorita Lazarus Schopper roku 1723. Dne 30. ledna 1914 se podařilo výzkumné skupině pod vedením profesora K. Absolona projít Punkevními jeskyněmi na dno Macochy. A na Velikonoce téhož roku byla nová trasa zpřístupněna prvním návštěvníkům.

Od té doby zhlédly dno Macochy milióny návštěvníků. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. V přístupu na dno propasti jim bránily schody na návštěvní trase. Proto vznikl v roce 2012 záměr úpravy turistické trasy, který by umožnil imobilním návštěvníkům projet suchou částí Punkevních jeskyní (pouze s vynecháním Reichenbachova a Zadního dómu) až na dno propasti Macochy.

PunkvaVlastní realizaci stavebních prací předcházela ražba průzkumné štoly v minimálním průlezném profilu a vypracování projektové dokumentace. Práce na průzkumné štole byly zahájeny na jaře 2013. Do konce roku byl proveden téměř 30 m dlouhý průraz hlinitokamenitého závalu a rozšíření štoly od Anděla, po kterém následovalo statické zabezpečení stěn průkopu, přemístění rozvaděče, rozvodů vody a elektroinstalace, vybudování nového betonového chodníku a instalace osvětlení. Většina prácí byla prováděna v odpoledních a nočních hodinách tak, aby nebyl omezen celoroční provoz Punkevních jeskyní. V průběhu prací bylo ručně vytěženo a odvezeno z jeskyně více než 200 m3 materiálu.

Provedená úprava návštěvní trasy sice nesplňuje přísné parametry bezbariérového přístupu, ale s doprovodem a s pomocí pracovníků Punkevních jeskyní umožní vozíčkářům návštěvu dna propasti Macochy, o které Alexander von Humboldt prohlásil, že velkolepější svého druhu neviděl.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Další aktuality

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
28. březen 2025 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj