Prvním člověkem, který dle historických pramenů stanul na dně Macochy, byl brněnský minorita Lazarus Schopper roku 1723. Dne 30. ledna 1914 se podařilo výzkumné skupině pod vedením profesora K. Absolona projít Punkevními jeskyněmi na dno Macochy. A na Velikonoce téhož roku byla nová trasa zpřístupněna prvním návštěvníkům.
Od té doby zhlédly dno Macochy milióny návštěvníků. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. V přístupu na dno propasti jim bránily schody na návštěvní trase. Proto vznikl v roce 2012 záměr úpravy turistické trasy, který by umožnil imobilním návštěvníkům projet suchou částí Punkevních jeskyní (pouze s vynecháním Reichenbachova a Zadního dómu) až na dno propasti Macochy.
Vlastní realizaci stavebních prací předcházela ražba průzkumné štoly v minimálním průlezném profilu a vypracování projektové dokumentace. Práce na průzkumné štole byly zahájeny na jaře 2013. Do konce roku byl proveden téměř 30 m dlouhý průraz hlinitokamenitého závalu a rozšíření štoly od Anděla, po kterém následovalo statické zabezpečení stěn průkopu, přemístění rozvaděče, rozvodů vody a elektroinstalace, vybudování nového betonového chodníku a instalace osvětlení. Většina prácí byla prováděna v odpoledních a nočních hodinách tak, aby nebyl omezen celoroční provoz Punkevních jeskyní. V průběhu prací bylo ručně vytěženo a odvezeno z jeskyně více než 200 m3 materiálu.
Provedená úprava návštěvní trasy sice nesplňuje přísné parametry bezbariérového přístupu, ale s doprovodem a s pomocí pracovníků Punkevních jeskyní umožní vozíčkářům návštěvu dna propasti Macochy, o které Alexander von Humboldt prohlásil, že velkolepější svého druhu neviděl.