ÚvodAktualityUnikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den
Zážitky

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

  • 9. července 2025
Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 12. července 2025 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
jelení vrchyNa návštěvníky Hiršperských slavností čekají v sobotu 12. července 2025 ukázky plavení dříví, setkání s lidovými melodiemi z Prácheňska a kolem domu čp. 13 s expozicí Kanál Expo na Jeleních Vrších nebudou chybět stánky Svobodného Hiršperku, ve kterých si jako každý rok návštěvníci mohou zakoupit nápoje, koláčky, špekáčky, domácí chleba a další dobroty z produkce členek spolku Hiršperk. Spolek Svobodný Hiršperk si jako jeden z hlavních cílů bere podporu pozitivní nálady obyvatel a návštěvníků Jeleních Vrchů, zvýšení společenské a kulturní úrovně života občanů a návštěvníků v Nové Peci, především v části Jelení Vrchy. Akce započne ve 12:00 na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13).

Krátce po 14. hodině čeká přítomné diváky oblíbená ukázka plavení dříví s připomínkou historie Schwarzenberského plavebního kanálu. Ve 14:30 pokyne plavební ředitel malým plavcům, kteří na plavení přijdou, aby naházeli připravená polena do vody. Pak již další plavci otevřou stavidla a proud vody ponese polena k jejich zhruba 400 metrů vzdálenému cíli. Plavení dříví je součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu folklorního souboru Libín-S Prachatice, které se koná několikrát do roka. Schwarzenberský kanál je nejen významnou kulturní technickou památkou, ale na přelomu 20. a 21. století okolo něj vznikla i řada aktivit podporujících cestovní ruch na Šumavě.
 
Schwarzenberský plavební kanál byl postavený v letech 1789 – 1822. V roce 1963 byl vyhlášený nemovitou kulturní památkou. Na přelomu let 1999 a 2000 správa šumavského parku nechala rekonstruovat úsek o délce 10,6 kilometrů z Jeleních vrchů na Klápu, v roce 2001 pak další dva kilometry od počátku kanálu pod Třístoličníkem ke Stockému potoku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hiršperský den 2025 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

12. 7.
Hiršperský den 2025 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Již čtvrtá letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanále. Přijďte se podívat na netradiční akci, kde uvidíte, jak se plavilo dříví před stovkami let. Hiršperský den se koná 12. července 2025.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu Památky

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Další aktuality

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 12. – 13. července 2025. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
8. červenec 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
8. červenec 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 22. ročníku. Ve dnech 8. – 12. července 2025 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. V repertoáru se potkají interpreti s mezinárodním renomé, vítězové prestižních soutěží a také skladby vytvořené přímo pro festival a samotné město Třeboň. Letošní ročník zároveň zahajuje novou dramaturgickou linii nazvanou Klasická hudba Třeboni, Třeboňská nocturna hudbě.
1. červenec 2025 12:21
Kultura, Jihočeský kraj