ÚvodAktualityUnikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den
Zážitky

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

  • 9. července 2024
Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 13. července 2024 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
jelení vrchyNa návštěvníky Hiršperských slavností čekají v sobotu 13. července 2024 ukázky plavení dříví, setkání s lidovými melodiemi z Prácheňska a kolem domu čp. 13 s expozicí Kanál Expo na Jeleních Vrších nebudou chybět stánky Svobodného Hiršperku, ve kterých si jako každý rok návštěvníci mohou zakoupit nápoje, koláčky, špekáčky, domácí chleba a další dobroty z produkce členek spolku Hiršperk. Spolek Svobodný Hiršperk si jako jeden z hlavních cílů bere podporu pozitivní nálady obyvatel a návštěvníků Jeleních Vrchů, zvýšení společenské a kulturní úrovně života občanů a návštěvníků v Nové Peci, především v části Jelení Vrchy. Akce započne ve 12:00 na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13).

Krátce po 14. hodině čeká přítomné diváky oblíbená ukázka plavení dříví s připomínkou historie Schwarzenberského plavebního kanálu. Ve 14:30 pokyne plavební ředitel malým plavcům, kteří na plavení přijdou, aby naházeli připravená polena do vody. Pak již další plavci otevřou stavidla a proud vody ponese polena k jejich zhruba 400 metrů vzdálenému cíli. Plavení dříví je součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu folklorního souboru Libín-S Prachatice, které se koná několikrát do roka. Schwarzenberský kanál je nejen významnou kulturní technickou památkou, ale na přelomu 20. a 21. století okolo něj vznikla i řada aktivit podporujících cestovní ruch na Šumavě.
 
Schwarzenberský plavební kanál byl postavený v letech 1789 – 1822. V roce 1963 byl vyhlášený nemovitou kulturní památkou. Na přelomu let 1999 a 2000 správa šumavského parku nechala rekonstruovat úsek o délce 10,6 kilometrů z Jeleních vrchů na Klápu, v roce 2001 pak další dva kilometry od počátku kanálu pod Třístoličníkem ke Stockému potoku.
Hiršperský den 2025 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

12. 7.
Hiršperský den 2025 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Již čtvrtá letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanále. Přijďte se podívat na netradiční akci, kde uvidíte, jak se plavilo dříví před stovkami let. Hiršperský den se koná 12. července 2025.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu Památky

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Další aktuality

Zámek Kratochvíle provoní stovky květin

Skvostné květinové vazby vyzdobí a provoní od soboty 24. do neděle 1. června 2025 zámek Kratochvíle. Po roce budou opět zámek zkrášlovat stovky živých květů – název letošní výstavy zní "Harmonie květin". Prohlídku výstavy lze absolvovat v rámci běžných prohlídek zámku.
23. květen 2025 10:00
Památky, Jihočeský kraj

Na Lipně se budou o víkendu prohánět dračí lodě

Jaký by to byl start do nové letní sezóny na Lipně, kdyby na hladině vltavské přehrady chyběly dračí lodě? Letos se tohoto scénáře určitě bát nemusíte, naopak. Závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2025 se uskuteční od pátku 23. 5. do soboty 24. 5. a bude se jednat již o 18. ročník oblíbené akce na vodě!
21. květen 2025 12:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Přívozy na přehradě Lipno už zase jezdí

Přívozy přes Lipenskou přehradu zahájily od května provoz. Využít tak lze spoje mezi Horní Planou a Bližší Lhotou a mezi Frymburkem a Frýdavou. V tuto dobu již také jezdí oblíbený letní přívoz na trase Dolní Vltavice – Kyselov. Lodní doprava výrazně zkracuje cestu v oblasti turistům i obyvatelům, kteří jinak musí celou lipenskou nádrž objíždět.
20. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – cisterciácký klášter Vyšší Brod, podzemní chodby v Týně nad Vltavou, zámek Bechyně, tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
18. květen 2025 9:57
Památky, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
18. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jižní Čechy lákají na turistické novinky a neobjevené skvosty

Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají zážitky mimo hlavní proud. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na svou chvíli. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
17. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz na Kyselov.
14. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte regionální značku Třeboňsko regionální produkt

Z návštěvy Třeboňska si můžete od roku 2025 odvézt první certifikované výrobky označené jako "Třeboňsko regionální produkt". Poznáte je podle loga, které našlo inspiraci v pěticípé rožmberské růži modré barvy. Vybírat lze ze široké škály regionální dobrot i řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné hračky, pivo, zelenina a ovoce, sirupy, džemy, chleby, přírodní kosmetika či vajíčka. Třeboňsko patří k rozlohou menším regionům, ale unikátní krajina, kterou již od 14. století proměňovaly technicky dokonalé stavby rybníků a kanálů a doplňují architektonické perly zámků, církevních staveb i zachovalá města a vesnické usedlosti, je dokladem, že život v souladu s přírodou nemusí být v rozporu s produkčním hospodařením, a kreativitu lze projevit v nejrůznějších oborech.
14. květen 2025 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj