Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte
Společenské akce v celé ČR.
Již třetí letošní ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanále. Přijďte se podívat na netradiční akci, kde uvidíte, jak se plavilo dříví před stovkami let.
Ukázka plavení dříví bude součástí
sousedské slavnosti obyvatel Jeleních Vrchů a obce
Nová Pec Hiršperský den. Hrají Bouďáci a Jelenovrští pro vás připraví občerstvení.
Akce započne ve
12:00 na Jeleních Vrších u
Hrbků (čp.13). Krátce po 14. hodině
čeká přítomné diváky oblíbená ukázka plavení dříví s připomínkou historie
Schwarzenberského plavebního kanálu. Ve
14:30 pokyne plavební ředitel malým plavcům, kteří na plavení přijdou, aby naházeli připravená
polena do vody. Pak již další plavci otevřou stavidla a proud vody ponese polena k jejich zhruba 400 metrů vzdálenému cíli.
O spolku Libín-S Prachatice
Folklorní soubor Libín-S vzniknul na přelomu let 1988/1989. O tři roky později, 12.10.1992 byl folklorní soubor Libín-S registrován jako folklorní sdružení Libín-S Prachatice u ministerstva vnitra České republiky. Po změně spolkového zákona je registrován ve Spolkovém rejstříku Krajského soudu v Českých Budějovicích.
Zabývá se folklórem jihozápadních Čech především se zaměřením na lidové zvyky Šumavy. Soubor vystupuje ve stylizovaných jihočeských krojích.
Nedlouho po dokončení ucelených oprav a rekonstrukcí na
Schwarzenberském plavebním kanálu v roce 1999 vystoupil na jeho březích poprvé. V následujících letech přišel Libín-S Prachatice s hranice překračujícím projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, v rámci kterého je nejen představován především jihočeský a hornorakouský folklor, ale také řemeslo plavců při pravidelných ukázkách plavení dříví na české i hornorakouské části plavebního kanálu.
Plavení dřeva aneb
vorařství, tedy doprava dřeva svázaného do vorů i volná plávka dřeva, bylo v roce 2022 zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Šlo o společnou iniciativu plaveckých spolků z České republiky, Lotyšska, Německa, Polska, Rakouska a Španělska.