V nové stálé expozici můžete vidět třeba Liber viaticus – cestovní breviář Jana ze Středy, litomyšlského biskupa a kancléře Karla IV., Graduál literátského sboru z roku 1563, daguerrotypický přístroj Flora Staška z roku 1840 – nejstarší fotoaparát v České republice, meč litomyšlského kata z roku 1620, Portmanův knihařský lis.
Zámecké návrší, archeologické nálezy i litomyšlské nebe
Nová stálá expozice „Litomyšl – město kultury a vzdělanosti" představuje bohaté dějiny města od jeho počátků až do současnosti. Naleznete zde řadu unikátních předmětů, zajímavostí, kuriozit i doprovodných programů. Expozice, která je tematicky členěna na devět částí, zaujme každého od kulturních turistů po rodiny s dětmi.
V suterénním ochranném objektu jsou prezentovány unikátní pozůstatky archeologicky odkryté cesty, hradby, brány a měšťanského domu ze 14. – 17. století. V navazující expozici je prostřednictvím modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný stavební vývoj zámeckého návrší – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámeckým areálem a areálem původních piaristických budov až po současnost.
Tři sta let od položení základního kamene
Budova litomyšlského muzea byla postavena v letech 1714-1719 jako piaristické gymnázium dle plánu Giovanni Battisty Alliprandiho. Současně bylo vedle vybudováno kryté schodiště, tzv. fortna. Objekt je hluboko zapuštěn do svahu Hory Olivetské. Ničivé požáry v letech 1775 a 1814 si vyžádaly nákladné opravy. Do dnešní podoby byl objekt upraven v roce 1826. Budova sloužila přes dvě stě let školní výuce základním i gymnazijním třídám, k nimž v letech 1733-1754 a po zrušení opět v letech 1802-1849 přibyl filozofický ústav. Po nezbytných úpravách se do staré gymnazijní budovy přestěhovalo Městské muzeum založené v Litomyšli v roce 1891. K slavnostnímu otevření došlo 13. května 1928 za účasti mnohých známých osobností a litomyšlských rodáků. Od 90. let 20. století muzeu provozuje také Rodný byt Bedřicha Smetany.