ÚvodČeská nejArchitektonickéGiovanni Battista Alliprandi – tvůrce řady krásných barokních zámků
Architektonické

Giovanni Battista Alliprandi – tvůrce řady krásných barokních zámků

Zámky Veltrusy, Opočno a Týnec u Klatov, několik paláců v Praze, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově anebo Kuks: to všechno jsou místa, na kterých zanechal otisk svého mistrovství barokní architekt italského původu Giovanni Battista Alliprandi (asi 1665, patrně Laino ve Val d'Intelvi, Provincie Como, Itálie) – 13. března 1720, Litomyšl).
Vedle Jana Blažeje Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera byl Giovanni Battista Alliprandi nejvýznamnějším českým vrcholně barokním architektem. Pocházel z rodiny štukatéra Lorenza Alliprandiho, který působil ve Vídni, a jeho dílo výrazně ovlivnila uhlazená barokní vídeňská architektura Johanna Lukase von Hildebrandta a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Zatímco jeho dva bratři se stali štukatéry, Giovanni Battista měl vyšší ambice. Studoval u Domenica Martinelliho a několik let s ním spolupracoval na stavbě poutního mariánského kostela v Luži. Černínů. Od roku 1697 bydlel v Praze a koupil si dům v dnešní Nerudově ulici na Malé Straně; s manželkou Barbarou Cecilií, dcerou italského štukatéra, přivedli na svět celkem sedm dětí.

Samostatnou profesní kariéru Alliprandi zahájil jako dvorní architekt rodiny Černínů, roku 1706 byl jmenován nejvyšším císařským fortifikačním stavitelem. O tři roky později se stal rodinným architektem hrabat Trauttmannsdorfů a díky tomu se dostal do Litomyšle. Pro Trauttmannsdorfy rekonstruoval i pražský palác a opakovaně také cestoval do Vídně.

Alliprandi se specializoval především na projektování zámeků; navrhl například zámek Opočno, zámek Hořín, zámek Liblice, zámek Veltrusy a zámek Týnec, a také řadu šlechtických paláců v Praze. Jeho životním dílem se stal Kuks, stavební komplex kostela Nejsvětější Trojice, hospitalu, lázní, závodiště koní a hrobky pro hraběte Františka Antonína Šporka. Jeho dílem byla i barokní krajina s parkem, cestami, poustevnou, Domem filozofů s knihovnou a jeskyní a další stavby v okolí, které se však nedochovaly. Původní koncept známe jen z rytiny, z architektury se dochovalo jen torzo.

Na rozdíl od svých vrstevníků se Alliprandi příliš neorientoval na sakrální stavby, ale i v nich prokázal své mistrovství. V roce 1714 navrhl litomyšlský chrám Nalezení sv. Kříže, který financoval právě hrabě František Trauttmannsdorf. Alliprandi zemřel v Litomyšli roku 1720 a je prý pochován v tamním kapitulním kostele.
 
Barokní zámek Týnec u Klatov Památky

Barokní zámek Týnec u Klatov

Zámek Týnec u Klatov je vrcholně barokní stavba, patří k nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby. Od roku 2000 je majitelem zámku pan Jan Pelánek, sběratel umění, který zámek postupně rekonstruuje. Poprvé se otevřel na Velikonoce 2024.

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem Příroda

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory Památky

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory

Na kopci nad osadou Vysoká byl v letech 1697 – 98 vystavěn na příkaz hraběte Šporka letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder. Kapli obklopoval malý klášter. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny. Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi.

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Památky

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Lichtenštejnský palác v Praze Památky

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Lobkovický palác – sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Památky

Lobkovický palác – sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo

Malostranský palác významného šlechtického rodu Lobkowiczů byl postaven podle návrhu architekta Giovanni Battisty Alliprandiho v letech 1702-04.

Rokokový zámek Hořín Památky

Rokokový zámek Hořín

Zámek Hořín se nachází ve stejnojmenné obci u Mělníka nedaleko soutoku Vltavy a Labe. Samotný zámek je veřejnosti nepřístupný, ale zámecký park o rozloze 40 ha s mnoha záhony s léčivými bylinami je zpřístupněn.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen Kultura

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Městská památková rezervace Cheb Památky

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.

Písecká brána na Praze 6 Kultura

Písecká brána na Praze 6

Dokážete si představit, že Prahu dříve svíraly mocné hradby s mohutnými bastiony a několika málo branami, které dovolovaly vstup do "pevnosti"? Jedním z dochovaných fragmentů barokního fortifikačního systému se stala Písecká brána na Praze 6.

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu Památky

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu

Kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalý hřbitovní kostel, byl postaven jako pozdně barokní roku 1776. Na hřbitově u kostela se nachází také památník obětem nacismu.

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

V dobách baroka bylo venkovské sídlo obrazem moci i vkusu. A pokud šlo o okázalý areál, jehož podobu určili nejlepší architekti, zahradníci a umělci té doby, tím lépe: svět žasnul a majitel té krásy se mohl radovat. Platilo to pro Krále Slunce Ludvíka XIV. a jeho Versailles stejně jako pro hraběte Šporka a jeho Kuks.

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy

Pražské baroko, to nejsou jen paláce na Starém Městě, kostel sv. Mikuláše nebo sochy na Karlově mostě, ale i místa dokonale skrytá před rušnými ulicemi. Vypravte se s portálem Kudy z nudy do malostranských palácových zahrad, do konejšivé zeleně plné romantických zákoutí, nádherných výhledů a barokních zákoutí.

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí Kultura

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 – 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci 2024

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky většinou začínají každých 15 minut ve skupinách po 20 osobách.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci 2024

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky většinou začínají každých 15 minut ve skupinách po 20 osobách.
Praha 1, Praha

1984: George Orwell a Československo

Životní osudy a tvorbu spisovatele George Orwella, podobu orwellovského roku 1984 v Československu, represi proti oponentům komunistického režimu a projevy solidarity s politickými vězni přibližuje exteriérová výstava v parku Kampa naproti Werichově vile.
Praha 1, Praha

Mysterium věže

Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži.
Praha 1, Praha

Narozeniny Muzea Karla Zemana – Muzeum bez bariér

Muzeum Karla Zemana úspěšně završilo svou cestu za plně bezbariérovou expozicí. Oslavy 12. výročí otevření Muzea se tedy ponesou právě v duchu kulturního prožitku bez bariér. Během narozeninového festivalu Muzeum bez bariér, který proběhne o víkendu 4. – 6. 10. 2024.
Praha 1, Praha

Kroužky digitální malby a animace pro děti v Muzeu Karla Zemana

Máte doma mladého kreativce, jehož fantazie nezná mezí a touha tvořit na poli filmové a animační tvorby je nezastavitelná? Ano? Pak jsou kroužky digitální malby a animace v Muzea Karla Zemana ušité přímo pro Vás!
Praha 1, Praha

Workshopy digitální malby a animace

Ponořte se do fascinujícího světa animace! Od září jsme pro vás připravili jednorázové víkendové workshopy a individuální workshopy.
Praha 1, Praha

Letní jóga na Kampě

Zveme vás na letní cvičení hathajógy!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.
Praha 1, Praha

Dům U Modré lišky – bývalé bydliště Jiřího Voskovce, současné sídlo ambasády Estonska

Údajné bývalé místo bydliště Jiřího Voskovce a zároveň současné sídlo estonské ambasády – to je dům na Kampě, na jehož průčelí uvidíte modrou lišku. Ne nadarmo stavba nese název Dům U Modré lišky.
Praha 1, Praha

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.
Praha 1, Praha

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.
Praha 1, Praha

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.
Praha 1, Praha

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.
Praha 1, Praha

Sochy bronzových miminek na Kampě

Tři bronzová miminka od Davida Černého jsou umístěna na Kampě v parku vedle Musea Kampa.
Praha 1, Praha

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Archibald U Karlova mostu

Hotel Archibald U Karlova mostu se nachází na Malé Straně v historickém centru Prahy. Budete ubytováni jen pár kroků od slavného Karlova mostu, který je součástí Královské cesty – trasy, po které projížděli středověcí čeští panovníci ke korunovaci.
Praha 1, Praha

IF Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.
Praha 1, Praha

Pytloun Kampa Garden Hotel Prague

Hotel se nachází v historickém centru Prahy na jednom z nejkrásnějších městských ostrovů světa – na Kampě. Hotel je vítězem ceny Czech Hotel Awards 2017 – nejoblíbenější hotel v kategorii tříhvězdičkové hotely na Praze 1.
Praha 1, Praha

Grilování na lodi v Praze

K letnímu počasí patří bezesporu voda a grilování. Proč oboje nespojit a nevyrazit s rodinou či přáteli na soukromou plavbu Prahou s grilováním. Na tento neopakovatelný zážitek jistě nikdo ze zúčastněných jen tak nezapomene. Menší rodinná oslava, či velká firemní plavba? Každý si to jistě zamiluje.
Praha 1, Praha

Mlýny restaurant

Mlýny restaurant je místem propojení historie Sovových mlýnů, expozicí Muzea moderního umění, současného umění, architektury, designu a moderní gastronomie v interiéru restaurace a kavárny.
Praha 1, Praha

Cafe de Paris

Kousek Francie v srdci Prahy. Tradice, čerstvé suroviny, vybraná vína a champagne, prvotřídní servis, jedinečná atmosféra Paříže a především tajemstvím opředená rodinná receptura pokrmu Entrecôte, v jehož omáčce se snoubí úctyhodných 37 ingrediencí.
Praha 1, Praha

Rodinný hotel U Semináře

Hhotelu U Semináře má jen 3 pokoje a výhled na Karlův most.
Praha 1, Praha

Restaurace Kampa Park

Obklopte se šuměním Vltavy a dopřejte si gurmánské zážitky s jedinečným výhledem na Karlův most… Zdejší kulinářské umění stojí na dvou základních stavebních kamenech – kvalitních surovinách a správné inspiraci.
Praha 1, Praha