ÚvodAktualityCírkevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců
Památky

Církevní řády: u piaristů studovala řada českých vědců

Poslechněte si audio verzi článku
Piaristé zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách české vzdělanosti. Řád, který propojil víru, výchovu a vzdělávání, má v naší zemi zvláštní postavení: piaristická kolej založená roku 1631 v Mikulově byla první, která vznikla jinde než v Itálii, kolébce piaristů.
Zakladatel řádu svatý Josef Kalasanský neboli José de Calasanz (1557–1648) byl Španěl ze šlechtického rodu, který po studiích práv a teologie přicestoval do Říma. Na ulicích tehdy po morové ráně živořila spousta opuštěných dětí, pro něž Josef Kalasanský založil školu – mimochodem první základní školu v Evropě, kde se vyučovalo zdarma – a později koupil palác, kde jim poskytl útočiště.
 

Vznik řádu a cesta na Moravu

Piaristický řád, oficiálně a celým jménem Řád chudobných řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol, schválil v roce 1617 papež Pavel V. jako kongregaci. V roce 1621 jej pak Řehoř XV. povýšil na samostatný řeholní řád. Ve všech světadílech, kde piaristé působí, naplňují své heslo Zbožnost a věda. Ruku v ruce s nimi kráčí tolerance: vedle křesťanů totiž do piaristických škol přijímají evangelické a židovské žáky i děti jiných vyznání.

Zakladatel řádu a jeho první představený Josef Kalasanský byl přítelem kardinála Františka Dietrichsteina, který řád uvedl na Moravu: řádový dům v Mikulově vznikl už v roce 1631, jako vůbec první mimo Itálii. Působili tu například historik Gelasius Dobner, zakladatel české numismatiky Mikuláš Adaukt Voigt či Jan Evangelista Purkyně. V budově v Komenského ulici dodnes sídlí gymnázium, v těsné blízkosti pak stojí kostel sv. Jana Křtitele, zvenčí nenápadný, uvnitř však oslňující barokní nádherou. Piaristé si dobře uvědomovali hodnotu krásy a umění, a mnohdy spolupracovali s významnými architekty. Plány piaristických kostelů, škol a kolejí v Čechách vypracovali věhlasní barokní architekti, například Giovanni Battista Alliprandi nebo František Maxmilián Kaňka.
 

Kde vznikaly piaristické školy?

Piaristé více než čtyři století vyučují mládež na školách všech stupňů, dnes se zaměřují na výuku hlavně na základních školách a mezi tělesně postiženými, výchovu dětí a misijní činnost. Řád má v současné době přibližně dva tisíce členů. Dodnes působí například ve Strážnici, kam piaristé přišli pouhé dva roky po zřízení řádového domu v Mikulově. Třetím působištěm piaristů se stal Lipník nad Bečvou, kde studoval Johann Gregor Mendel, světový objevitel zákonů dědičnosti a genetiky, čtvrtá v pořadí pak byla kolej na Zámeckém návršíLitomyšli, zřízená roku 1640. Piaristé poskytovali základní a středoškolské vzdělání, později tu působil i filozofický ústav, jeden z nejslavnějších vzdělávacích ústavů v Čechách a zároveň místo, kde se odehrává známá novela Filosofská historie od zdejšího profesora Aloise Jiráska. V budově dnes sídlí Regionální muzeum, součásti areálu je i piaristický kostel Nalezení sv. Kříže a piaristická kolej, kdysi sídlo členů řádu, kde nyní působí fakulta restaurování pardubické univerzity.

Dominantou Masarykova náměstí v Benešově je barokní kostel sv. Anny s piaristickou kolejí; s historií památky a působením piaristů vás seznámí stálá expozice Město piaristické vzdělanosti a kultury v ambitu koleje.

Nové využití našel rovněž piaristický klášterní areál aneb Posvátný okrsekOstrově, celoročně nabízející prohlídky a výstavy. V budově bývalého piaristického kláštera v Příboře sídlí Městské muzeum a knihovna, prohlédnout si můžete i bývalý klášterní kostel sv. Valentina, barokní skvost města, a klášterní zahrady.
 

Kde ještě působili piaristé?

  • Někdejší piaristické koleje často dál slouží vzdělání, například v bývalé piaristické koleji v Kadani sídlí gymnázium, jako škola slouží i bývalá kolej v Hustopečích. V Kosmonosích se piaristický klášterkostelem Povýšení sv. Kříže proměnil v nemocnici.
  • Piaristická kolej s kaplí Zasnoubení Panny Marie ve Slaném byla s rokem založení 1659 pátým piaristickým gymnáziem v českých zemích. Škola se ve 20. století přesunula do nové funkcionalistické budovy a v bývalé koleji na Masarykově náměstí dnes sídlí Vlastivědné muzeum a knihovna.
  • Piaristický klášter, kolej a gymnázium, založené roku 1690 ve Staré Vodě, už neexistuje. Po začlenění obce do vojenského prostoru Libavá byl klášter zbourán, zůstal stát jen kostel sv. Jakuba Většího a sv. Anny.
  • Ani stopu nenajdete také po piaristickém klášteře s kostelem Sedmi radostí Panny Marie v Mostě; obě stavby zmizely při likvidaci starého Mostu.
  • Do Prahy přišli piaristé teprve roku 1752. Sídlili v Celetné ulici, později získali gymnázium zrušeného řádu jezuitů u kostela sv. Kříže v dnešní ulici Na Příkopě. Budovy dnes využívají školy, v přízemí jsou luxusní obchody.
  • Zvláštní poslání našla piaristická kolej v Novém Boru: škola se přes sto let specializovala na výchovu sklářů a obchodníků se sklem. Na piaristickou tradici navázala dnešní sklářská škola, která studijní program doplnila o gymnázium, bývalá piaristická kolej se proměnila v základní školu.
  • Do piaristického klášteraBílé Vodě na Jesenicku byly roku 1950 násilně svezeny řeholnice různých řádů a kongregací po zrušení ženských klášterů. Postupně tu vzniklo místo pro staré a nemocné řádové sestry, část se po roce 1989 vrátila do svých původních domovů.
  • Vůbec poslední piaristická kolej u nás vznikla roku 1862 v Nepomuku. Mohutná dvoupatrová budova s kaplí sv. Josefa Kalasanského je dominantou náměstí A. Němejce, slouží jako depozitář Západočeského muzea v Plzni a částečně i pro potřeby Městského muzea.
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Památky

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda Kultura

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích Památky

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Nejstarší památkou Českých Budějovic je Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie. Klášter byl vystavěn při zakládání města a stal součástí městského opevnění. Zajímavostí je, že jako stavební materiál zde byly použity kromě kamene také cihly.

Piaristický klášter v Příboře Kultura

Piaristický klášter v Příboře

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře Památky

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře

Na západním okraji města Příbora, naproti barokní piaristické koleji, která dnes slouží jako městské muzeum, se nachází barokní skvost města – klášterní kostel zasvěcený sv. Valentinovi.

Naučná trasa městské památkové rezervace Příbor Příroda

Naučná trasa městské památkové rezervace Příbor

Ve městě Příbor jsou umístěny nové originální informační tabule a směrníky, které vyrobili kováři z umělecké školy v Ostravě. Turisty provedou po nejdůležitějších památkách města.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka Příroda

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Mikulově Památky

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Mikulově

Kostel sv. Jana Křtitele ukrývá nádhernou malířskou výzdobu od předního barokního malíře F. A. Maulbertsche z poloviny 18. století. Kostel od roku 1784 slouží jako farní kostel pro mikulovská předměstí.

Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi Památky

Kostel sv. Bonaventury v Mladé Boleslavi

Kostel se nachází v nejstarší mladoboleslavské části Karmeli. Nyní je kostel odsvěcený a slouží k pořádání výstav, svateb, koncertů a jiných společenských akcí.

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské Příroda

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km

Piaristický klášter v Kosmonosích Památky

Piaristický klášter v Kosmonosích

Piaristické gymnázium nechal zřídit po třicetileté válce hrabě Heřman Jakub Černín z Chudenic. Kosmonoské gymnázium jako jedno z prvních v českém království získávalo uznání za úspěšnou vzdělávací činnost a stávalo se kulturním centrem kraje. Vyučování začalo v roce 1688.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kosmonosích

Kostel byl postaven v letech 1671 – 1673 a byl jedním z prvních z barokních chrámů na Mladoboleslavsku. Kostel je postaven na konci lipového stromořadí, na jehož počátku stojí dvě kaple.

Očistcová kaple kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Památky

Očistcová kaple kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Kaple Očistec, jak je také někdy zvána, patří k piaristickému kostelu Nalezení sv. Kříže a těsně přiléhá k západnímu křídlu kolejní budovy, z níž je také možné do kaple vstoupit.

Vzdělávací centrum Na Karmeli v Mladé Boleslavi Památky

Vzdělávací centrum Na Karmeli v Mladé Boleslavi

Vzdělávací centrum Na Karmeli propojuje historickou a moderní architekturu. Jedná se o reprezentativní prostor jenž lze využít k pořádání vzdělávacích a společenských akcí.

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli Zážitky

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli

Interaktivní rodinný program Litomyšlení vznikl proto, aby si návštěvu Zámeckého návrí užili všichni bez rozdílu. Tam kde je něco pro "ty větší" najdou zábavu vždy i děti.

Zahrady piaristického kláštera v Příboře Památky

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře Kultura

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.

Pivovar a restaurace Solnice v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivovar a restaurace Solnice v Českých Budějovicích

Solnice, která stojí od roku 1531 na Piaristickém náměstí a je jednou z nejstarších a nejznámějších budov v Českých Budějovicích. Dnes v ní sídlí restaurace Solnice, která čepuje pivo ze stejnojmenného nedalekého pivovaru.

Městská památková rezervace Příbor Památky

Městská památková rezervace Příbor

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1989. Mezi nejvýznamnější dochované památky patří piaristický klášter, rodný dům Sigmunda Freuda, kostel narození Panny Marie, kostel sv. Valentina či několik měšťanských domů.

Centrum tradičních technologií Příbor Kultura

Centrum tradičních technologií Příbor

V roce 2020 se pobočka Muzea Novojičínska v Příboře přeměnila na Centrum tradičních technologií. Ojedinělé pojetí muzea kombinující vystavení autentických předmětů s experimenty zaměřenými na rekonstrukci zaniklých rukodělných technik.

Loreta Chlumec nad Cidlinou Kultura

Loreta Chlumec nad Cidlinou

Byla postavena podle plánů Františka Maxmiliána Kaňky, který často spolupracoval s významným českým barokním architektem Janem Santinim Aichlem.

Městská památková rezervace Mikulov Památky

Městská památková rezervace Mikulov

Památková rezervace Mikulov je situována v historickém jádru města. Chrání vysoce hodnotný urbanistický útvar, který dokládá specifický vývoj poddanského města uchovávající odkaz architektonické a umělecké tvorby už od 13. století.

Městská památková rezervace Litomyšl Památky

Městská památková rezervace Litomyšl

Městskou památkovou rezervaci Litomyšl tvoří historické jádro města se zámkem (zapsaným v seznamu UNESCO) a zámeckým návrším, Toulovcovým náměstím, Smetanovým náměstím a přilehlými ulicemi. Rezervaci vymezuje říčka Loučná, Zámecká ulice, Komenského náměstí a Zahájská ulice.

Městská památková rezervace Lipník nad Bečvou Památky

Městská památková rezervace Lipník nad Bečvou

Historické jádro města je obehnáno hradbami. Mezi cenné památky městské památkové rezervace patří piaristický klášter, renesanční zvonice, kostel sv. Františka Serafinského, kostel sv. Jakuba Většího či kaple sv. Josefa.

Piaristický klášter v Lipníku nad Bečvou Památky

Piaristický klášter v Lipníku nad Bečvou

V místě piaristické koleje stával původně dům Jednoty bratrské. V roce 1634 přišli do města na popud kardinála Dietrichštejna piaristé, kteří postupně tento dům přebudovali do nynější podoby.

Městská památková rezervace České Budějovice Památky

Městská památková rezervace České Budějovice

Historické jádro královského města Českých Budějovic bylo v roce 1980 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Dochoval se pravidelný šachovnicový půdorys s centrálním čtvercovým náměstím obklopeným domy s podloubím. Mezi nejvýznamnější stavby patří Černá věž a katedrála sv. Mikuláše.

Regionální muzeum v Mikulově Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.

Regionální muzeum v Litomyšli Kultura

Regionální muzeum v Litomyšli

Muzeum sídlí v barokní budově v bezprostředním sousedství zdejšího zámku, jež je památkou UNESCO. Nová stálá expozice z mnoha unikátními předměty představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle. Muzeum nabízí také tematické krátkodobé výstavy, lektorované programy i dětskou hernu.

Klášterní areál Ostrov Památky

Klášterní areál Ostrov

Klášterní areál v Ostrově tzv. Posvátný okrsek se nachází na západním okraji historického jádra Ostrova v sousedství slavného Zámeckého parku, kdysi nazývaného osmým divem světa. Návštěvu areálu by si neměl nechat ujít žádný milovník barokní architektury.

Kaple sv. Anny Libavá Památky

Kaple sv. Anny Libavá

Nad Královskou studánkou v bývalém VÚ Libavá stojí barokní kaple sv. Anny postavená 1699 – 1703 stavitelem Petrem Techetem z Budišova. V 60. letech 20. století byla kaple téměř zničena. Roku 2007 byla ale znovu postavena a slavnostně otevřena.

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Kovová socha funkčního klavíru v Ostrově Kultura

Kovová socha funkčního klavíru v Ostrově

Klášterní areál Ostrov se pyšní netradičním uměleckým dílem. Vystavena je zde kovová socha barokního klavíru, která vznikla při kovářském sympoziu.

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

Mikulov nikdy nezklame a je spolehlivým a skvělým tipem na výlet v každém ročním období. Nevypadá totiž jako pohádkové město jen na fotografiích, ale i při pohledu zblízka. Mají ho rádi milovníci vína, památek i krásných panoramat: stačí vyšplhat k zámku anebo na některý z okolních pahorků a rozhlédnout se kolem sebe.

Piaristický klášter v Příboře láká veřejnost opět k návštěvě

Piaristický klášter v Příboře láká veřejnost opět k návštěvě

V centru města Příbor se celých dvacet let postupně opravoval cenný piaristický klášter, který je nyní zcela zrekonstruovaný a přístupný veřejnosti. V budově sídlí Městské muzeum, knihovna a Základní umělecká škola. Piaristické zahrady jsou veřejnosti přístupné denně, v měsících duben a říjen od 9 do 19 hod., květen až září od 9 do 21 hod., listopad až březen budou uzavřeny. Aby zahrady zůstaly stále krásné, je zakázáno mimo jiné vstupovat do prostor se psem (netýká se psů asistenčních), jezdit na kole, koloběžce, skateboardu či kolečkových bruslích.

Kaple sv. Josefa v Lipníku nad Bečvou Památky

Kaple sv. Josefa v Lipníku nad Bečvou

Kaple byla postavena roku 1695 jako součást městského špitálu sv. Anežky za podpory místního děkana Jiřího Balšánka. Zajímavým prvkem kaple je osmiboká kupole s lucernou, autorem stavby je pravděpodobně architekt G. P. Tencalla. Oltář vyzdobil obrazy roku 1858 malíř Ignác Berger.

Penzion Freudův sen Příbor Ubytování

Penzion Freudův sen Příbor

Útulné ubytování v historickém centru malebného městečka Příbor, rodném místě Sigmunda Freuda. Penzion Freudův sen je umístěn v citlivě zrekonstruované budově.

Galerie Konvent v Mikulově Kultura

Galerie Konvent v Mikulově

Galerie Konvent, zasazená do historického centra Mikulova, v revitalizovaných prostorách bývalého kapucínského kostela sv. Vavřince, vznikla jako víceúčelová kulturní instituce, která chce výraznou měrou přispět k obohacení kulturního vyžití ve městě.

Kostel sv. Františka Serafínského v Lipníku nad Bečvou Památky

Kostel sv. Františka Serafínského v Lipníku nad Bečvou

Kostel sv. Františka Serafinského se nachází v těsném sousedství piaristického kláštera a zámku. Roku 1643 byl věnován piaristům, kteří jej přestavěli v raně barokním stylu. V roce 1739 stavbu poškodil požár, poté byl kostel nově zařízen.

Kostel sv. Jana  Křtitele v Kroměříži Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži

Barokní kostel sv. Jana Křtitele patří k nejkrásnějším památkám 18. století na Moravě. Kostel sv. Jana Křtitele byl postavený v místech maltézské komendy, kterou připomínají maltézské kříže na dvojvěží.

S průvodcem po Slaném a okolí Zážitky

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí Kultura

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 – 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.

Hřbitov v Bílé Vodě Památky

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší – od pískovce k laminátu Zážitky

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší – od pískovce k laminátu

Prohlídkový okruh je zaměřen na Chrám Nalezení sv. kříže a další historické budovy Zámeckého návrší zrekonstruované v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli. Prohlídka představuje jednotlivé objekty v historickém kontextu a zároveň přibližuje architektonické koncepce jejich obnovy.

Vycházka kolem Slaného Zážitky

Vycházka kolem Slaného

Spojte vlastivědnou vycházku se sportem v bazénu či hale ve Slaném nebo prohlídkou železničního muzea. Vycházku zahájíte před slánským Infocentrem Pod Velvarskou branou.

Další aktuality

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky