ÚvodAktualityRybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!
Letní sporty

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

  • 15. dubna 2024
Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
PstruhDuben je měsícem, kdy každý rybář netrpělivě vyhlíží začátek pstruhové sezóny. Ta letošní začíná v úterý 16. dubna v 6 hodin ráno, kdy se bude moci chytat ve všech pstruhových vodách. Český rybářský svaz letos zdražil celosvazové pstruhové povolenky o 200 korun. Pro členy ČRS stojí dospělá mimopstruhová povolenka 3 150 Kč, pstruhová pak 3 350 Kč (mládež, ZTP či děti mají povolenky levnější – od 900 do 1550 Kč). Ti, kteří nejsou členy Českého rybářského svazu (ČRS) si výrazně připlatí – celosvazová mimopstruhová roční povolenka je vyjde na 9 700 Kč, celosvazová pstruhová roční pak na 10 450 Kč.

Zakoupit si lze rovněž celorepublikovou roční povolenku, ta se vydává pouze členům ČRS a MSR – mimopstruhová za 4 500 Kč
a pstruhová za 4 750 Kč. Celosvazové povolenky platí na všech revírech územních svazů a na revírech Rady ČRS. Celorepublikové povolenky platí na všech revírech územních svazů, na revírech Rady ČRS a na revírech Moravského rybářského svazu (MRS).
 

Sezóna je připravená, připravte se k lovu i vy

RybářNa pstruhových vodách je vše připraveno – na více než 500 pstruhových revírech byl vysazen především pstruh obecný, pstruh duhový a na řadě míst i siven americký. V loňském roce bylo do revírů ČRS vysazeno 1,8 milionu pstruhů obecných, 500 tisíc pstruhů duhových, 50 tisíc sivenů amerických a více než 330 tisíc lipanů podhorních.

Jestliže si selosvazovou povolenku kupovat nechcete, nezapomeňte si před víkendem nebo dovolenou pořídit povolenku v kraji, kam pojedete rybařit. Středočeský územní svaz prodává již pouze 3denní (550 Kč) a 10denní povolenky (750 Kč). V Jihočeském kraji zaplatíte za třídenní 800 Kč a desetidenní povolenku 1100 Kč. Ceny jsou stejné na pstruhovou i mimopstruhovou vodu. Východočeský územní svaz prodává povolenky na 7 dnů nebo měsíc. Týdenní mimopstruhová je za 500 Kč, pstruhová za 900 Kč. Měsíční pstruhová je za 1 000 Kč a mimopstruhová za 1 200 Kč.

rybářiNa území Prahy zaplatí rybáři za povolenku na tři dny 400 Kč (MP, 3denní na pstruhovou vodu se nevydává) nebo 500 Kč za 10 dnů (MP i P). Západočeský územní svaz prodává pouze 10denní povolenku za 1000 Kč (obě vody). Také na severu Čech lze chytat – v prodeji je povolenka denní (380 M/480 P) a 7denní (860 M/1250 P). Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vydává 1denní povolenky (200 Kč M/300 Kč P), 7denní (M 600 Kč/800 Kč P) a měsíční (M 1000 Kč/1250 Kč P. Speciální povolenku musíte mít na Orlík a rybník Dolejší. Na Orlíku si můžete koupit 3denní za 1050 Kč nebo 10denní za 1500 Kč.

 

Zákaz srkaček, dvojháčku a omezení lovu na mušku

rybářPřednedávnem vešly v platnost změny pravidel rybolovu, pro jistotu si je pojďme připomenout: Jednou z nich je povinnost nosit s sebou k vodě podběrák. Další legislativní změnou byl zákaz lovu na srkačky. A rybářský řád za srkačku považuje krmítko nebo jinou zátěž, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky). Dále se změnila nejmenší lovná míra okouna říčního, která je 15 cm. Od roku 2019 se také nesmí používat vylovovací hák (gaf) a dvoj i trojháčky.

Poslední změny se týkají vyznavače muškaření, pro které platí změna termínu k omezení lovu ryb na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období od 1. 1. až 15. 6. 2024.


Jak se stát rybářem a legálně chytat

RybářiPro ty, kteří by s rybolovem rádi začali, ale nevědí jak na to, máme pár doporučení: pro chytání ryb (sportovní rybolov) na území spravovaném Českým nebo Moravským rybářským svazem musíte být členem svazu, mít rybářský lístek a vlastnit platnou povolenku k rybolovu. Získání členství je podmíněno absolvováním testu rybářských znalostí (tak získáte rybářský lístek). Český rybářský svaz vydává několik druhů povolenek s různým rozsahem platnosti. Můžete si pořídit všeobecně platnou povolenku, anebo máte-li ale své oblíbené místo, můžete si zakoupit povolenku výlučně pro příslušný revír.
 
Pokud se nechcete stát členem svazu a přesto si chcete zarybařit, existují v ČR i soukromé revíry, kde vám nabídnou nejen tuto možnost, ale často si můžete objednat i vlastního rybářského instruktora. I v těchto revírech ale musíte dodržovat rybářský řád.


Na co byste neměli před první návštěvou pstruhového revíru zapomenout?

pstruhUrčitě si nenechte doma doklady k lovu ryb - to znamená povolenku k lovu a rybářský lístek. I když je touha poprvé nahodit hned po příchodu k revíru hodně silná, nezapomeňte také před prvním hodem zapsat docházku – vyhnete se tak konfliktu s rybářskou stráží. Ta může zkontrolovat i povinnou výbavu: vždy u sebe mějte vyprošťovač háčků a míru na zjištění délky ryby. Ve většině územních svazů je rovněž povinný podběrák.

Zkontrolujte si také bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP) jak na revíru, tak v územním svazu, kde budete lovit. Může se lišit týdenní počet povolených docházek, míra ryb i omezení použité výbavy (například zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků a podobně). Vzhledem k choulostivosti lososovitých druhů ryb vás rybáři z územních svazů Čech a Moravy zároveň prosí o co nejšetrnější zacházení s úlovkem, a to zejména v případě, že si ho nehodláte ponechat nebo nedosahuje nejmenší lovné míry.

Na škodu nebude ani zopakování platných pravidel lovu ryb v pstruhových vodách:

 
  • lipan podhorskýPstruh obecný, pstruh duhový i siven americký mají nejmenší lovnou míru stanovenou na 25 cm (pokud nestanovil uživatel revíru v rámci BPVRP míru vyšší).
  • Denní úlovek lososovitých ryb je stanoven na 3 kusy (pokud uživatel možný počet ponechaných ryb na daném revíru v BPVRP nesnížil – u některých revírů může být omezeno ponechání konkrétních druhů ryb).
  • Ponechané úlovky lososovitých ryb je nutné zapsat do povolenky ihned po ulovení.
  • Mezi povolené techniky lovu lososovitých ryb (a lipana) na pstruhových revírech patří pouze přívlač a lov na umělou mušku.
  • Lipan podhorní je stále hájen – sezóna lipana začíná až 16. června a trvá do konce listopadu.
 

Nejoblíbenější rybářské revíry

Lipno loďkaK nejoblíbenějším rybářským oblastem patří tradičně přehradní nádrže Lipno, Orlík a Slapy na Vltavě anebo Vltava "pro Pražáky" od Jarova ke Zbraslavskému mostu. S rybářským lístkem můžete háček nahodit i v centru Prahy. Revír je ohraničen jezem v Praze Troji a jezem u Jiráskova mostu. Je dobře zarybňovaný a vzhledem k tomu, že zde najdete jak stojatou vodu, tak vodu proudící, je tu velká druhová rozmanitost ryb.

Klasikou je i Berounka v kraji Oty Pavla, který zdejší ryby miloval. K jeho nejoblíbenějším místům patřilo okolí Branova, kde dnes najdete v domku převozníka Proška jeho pamětní síň a stále zde funguje i z Pavlových knížek známý přívoz.

rybářJednou z nejoblíbenějších svazových pstruhových vod je nádrž Jívka na Trutnovsku. Najdete ji v Jestřebích horách nedaleko Rtyně v Podkrkonoší a zachytat si tu můžete na tři a půl hektarech. Ale pozor! Přítoky a pramenná část jsou chovné a lov ryb je tam zakázán.

Dáváte-li přednost menším revírům, pak je pro vás Doubrava ideální volbou. Revír zahrnuje lokality od mostu v Žehušicích až ke Korčickému jezu. Jeho součástí jsou také náhony Vinický, Zbyslavský a Bojmanský. K revíru patří také nádrž Na ostrově, kde je povolen lov ryb od 1. 5. do 31. 12. pouze ve středu, sobotu, v neděli a o státních svátcích.


Vodní dílo Nové Mlýny na jižní Moravě je Mekkou trofejních ryb. Výhodná poloha nádrží, nevelká hloubka i rozloha z nich dělá ideální prostředí pro růst mnoha druhů ryb. Většina trofejních kaprů pochází právě z Novomlýnských nádrží. Před několika lety zde rybáři vytáhli kapra, který měl 29,17 kg.

RybářMimo-pstruhový revír Bílý potok 2, který nevyniká svou rozlohou vás příjemně překvapí svou malebností a poměrně kvalitním zarybněním. Mezi ryby, které se zde prohánějí, patří kapr, sumec, amur, ale i další ryby typické pro tyto mimo-pstruhové revíry. Bílý potok 2 se nachází zhruba 1,5 kilometru od městečka Velká Bíteš na Vysočině. Omezení zde platí pro kapry (40 cm), sumce (90 cm) a candáty (45 cm). Klid a pohoda je tu zaručena, stejně jako malé množství okolních rybářů.

Pokud upřednostňujete komerčnější a rozlehlejší revíry, pak zamiřte na Cihkhájský potok. Tento revír disponuje rozlohou činící zhruba 21 hektarů. Jedná se o přítok řeky Sázavy a jeho součástí je také nádrž Strž ve Světnově. Jedná se o mimo-pstruhový revír, který je výborně dostupný a navíc obklopený překrásnou přírodou Žďárských vrchů.
Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Orlická přehrada neboli Orlík Letní sporty

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty Letní sporty

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou Letní sporty

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla Příroda

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Přehrada Malé Sedlo Petřvald u Nového Jičína Zážitky

Přehrada Malé Sedlo Petřvald u Nového Jičína

Na umělé vodní nádrži "Malé Sedlo" v Petřvaldě u Nového Jičína je provozován hlavně sportovní rybolov.

Řeka Doubrava Příroda

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).

Rybolov Panský rybník Letní sporty

Rybolov Panský rybník

Tento soukromý revír nabízí rybářům nadstandartní zarybnění se zaměřením na lov trofejních ryb a nadstadartními službami spojené s rybolovem.

Sportovní rybolov bez rybářského lístku v Českém ráji Letní sporty

Sportovní rybolov bez rybářského lístku v Českém ráji

Rybaření na soukromém rybníku Ráj v Holíně u Jičína. Rybník se nachází v poklidném místě cca 3 km po turistické stezce od Jičína směr Prachovské skály, Jinolice. Nabízíme možnost rybolovu bez rybářského oprávnění se širokým sortimentem ryb, včetně kapitálních úlovků!

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov Kultura

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Ať podniknete cestu "tak krásným a milovaným" krajem života a povídek Oty Pavla po vlastní ose, nebo se necháte vést Křivoklátskem turistickým průvodcem, rozhodně se neopomeňte zastavit v pamětní síni Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem.

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka Letní sporty

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka

Rybaření na soukromém rybářském revíru. Zahájení lovu půl hodiny před východem slunce. Ukončení lovu půl hodiny po západu slunce. Při koupi povolenky na více dnů, lze lovit bez přerušení po celou dobu na niž je povolenka vystavena.

Pstruhařství Hůrka – chytání ryb na Lipně Letní sporty

Pstruhařství Hůrka – chytání ryb na Lipně

Pro milovníky rybolovu nabízíme chytání ryb na Lipně na rybnících Hůrka. Možnost objednání skupinových výprav nebo závodů. Pro "nerybáře" je tu vyhlášená Rybí restaurace v těsné blízkosti Lipenské přehrady v obci Hůrka 3km od Horní Plané.

Rybolov a muškaření v Anníně na Šumavě Letní sporty

Rybolov a muškaření v Anníně na Šumavě

Plánujete o dovolené rybařit, ale stále hledáte vhodné místo? Vydejte se za námi na Šumavu, kde jsou pro rybáře i muškaře skvělé podmínky. Rybolov na Šumavě má mnohaletou tradici a také jedinečné kouzlo.

Pstruhový ráj – chov ryb, sport. rybolov Letní sporty

Pstruhový ráj – chov ryb, sport. rybolov

Nabízíme možnost rybolovu dvou krásných pstruhových i kaprovém rybníku. Provozujeme rybolov nonstop i zimní lov na dírkách. Tržní ryby produkujeme na vlastní pstruhové farmě i na chovných rybnících. Jsme členem Rybářského sdružení ČR.

Rybářský revír u rybníku Mrhal Letní sporty

Rybářský revír u rybníku Mrhal

Rybník Mrhal patří mezi nejpůvabnější sportovně – rekreační lokality v okolí Českých Budějovic. Prakticky po celém obvodu jsou ideální podmínky pro rybolov.

Další aktuality

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Rybářství Hluboká zve na výlovy svých rybníků – lovit se bude Bezdrev, Blatec, Voblánov a Vlhlavský

Mezi tradiční podzimní události patří výlovy jihočeských rybníků. V okolí Hluboké nad Vltavou je celá řada velkých rybničních ploch, které se budou lovit od 24. 10. do 13. 11. 2024. Rybáří zvou širokou veřejnost na čtyři velké výlovy, letos konané na rybnících Munický, Blatec, Dehtář a Volešek. Výlov Munického rybníka se uskuteční od 27. do 29. 10. a jedná se o rybářský svátek s bohatým programem.
24. říjen 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se v sobotu 26. října bát do zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Potkáte několik čarodějnic, přijďte ve strašidelných kostýmech a nezapomeňte si doma lampión. Celá akce bude ukončena lampiónovým průvodem, který nás vyvede mimo zoo. Strašidly se to v zoo bude hemžit od 14:00 do 18:00 hodin.
22. říjen 2024 12:00
Příroda, Jihočeský kraj

Revoluce v lyžování na Lipně – Skiareál Lipno nabízí nejlevnější celosezónní skipas

Letní sezóna se u lipenského jezera stává minulostí a Rodinný areál Lipno už se pomalu chystá na sezónu zimní. Ta bude letos revoluční a návštěvníci díky tomu ušetří tisíce korun. Největším lákadlem sezóny 2024/25 bude historicky nejlevnější celosezónní skipas pro všechny věkové kategorie a možnost vrácení peněz při dlouhodobě nepříznivých sněhových podmínkách.
19. říjen 2024 15:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihočeský kraj

Už víte, co s dětmi o jarních prázdninách podniknete? Omrkněte naše tipy z Jihočeského kraje, kam se na jarní prázdniny rozhodně stojí za to vypravit. Najdete zde zimní sporty, ale i možnosti na dovádění ve vodě, můžete vyrazit i za kulturou. Tipy portálu Kudy z nudy uspokojí malé i velké školáky, kteří si tak odpočinou od učení.
16. říjen 2024 13:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

Zajímá vás, jak se dříve žilo na mlýně a jak se zde starali o živobytí? To vše máte možnost poznat tento víkend, v sobotu 19. října 2024, na vodním mlýně v Hoslovicích v jižních Čechách, kdy se zároveň bude konat tradiční podzimní řemeslná akce s názvem " Podzim na vsi". Stavením zavoní čerstvý chléb a chlebové placky, které budete moci ochutnat.
15. říjen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj