Duben je měsícem, kdy každý rybář netrpělivě vyhlíží začátek pstruhové sezóny. Ta letošní začíná v úterý 16. dubna v 6 hodin ráno, kdy se bude moci chytat ve všech pstruhových vodách. Český rybářský svaz letos zdražil celosvazové pstruhové povolenky o 200 korun. Pro členy ČRS stojí dospělá mimopstruhová povolenka 3 150 Kč, pstruhová pak 3 350 Kč (mládež, ZTP či děti mají povolenky levnější – od 900 do 1550 Kč). Ti, kteří nejsou členy Českého rybářského svazu (
ČRS) si výrazně připlatí – celosvazová mimopstruhová roční povolenka je vyjde na 9 700 Kč, celosvazová pstruhová roční pak na 10 450 Kč.
Zakoupit si lze rovněž celorepublikovou roční povolenku, ta se vydává pouze členům ČRS a MSR – mimopstruhová za 4 500 Kč a
pstruhová za
4 750 Kč. Celosvazové povolenky platí na všech revírech územních svazů a na revírech Rady ČRS.
Celorepublikové povolenky platí
na všech revírech územních svazů, na revírech Rady ČRS a na revírech Moravského rybářského svazu (MRS).
Sezóna je připravená, připravte se k lovu i vy
Na pstruhových vodách je vše připraveno – na více než 500 pstruhových revírech byl vysazen především pstruh obecný, pstruh duhový a na řadě míst i siven americký. V loňském roce bylo do revírů ČRS vysazeno 1,8 milionu pstruhů obecných, 500 tisíc pstruhů duhových, 50 tisíc sivenů amerických a více než 330 tisíc lipanů podhorních.
Jestliže si selosvazovou povolenku kupovat nechcete, nezapomeňte si před víkendem nebo dovolenou pořídit povolenku v kraji, kam pojedete rybařit. Středočeský územní svaz prodává již pouze 3denní (550 Kč) a 10denní povolenky (750 Kč). V Jihočeském kraji zaplatíte za třídenní 800 Kč a desetidenní povolenku 1100 Kč. Ceny jsou stejné na pstruhovou i mimopstruhovou vodu. Východočeský územní svaz prodává povolenky na 7 dnů nebo měsíc. Týdenní mimopstruhová je za 500 Kč, pstruhová za 900 Kč. Měsíční pstruhová je za 1 000 Kč a mimopstruhová za 1 200 Kč.
Na území Prahy zaplatí rybáři za povolenku na tři dny 400 Kč (MP, 3denní na pstruhovou vodu se nevydává) nebo 500 Kč za 10 dnů (MP i P). Západočeský územní svaz prodává pouze 10denní povolenku za 1000 Kč (obě vody). Také na severu Čech lze chytat – v prodeji je povolenka denní (380 M/480 P) a 7denní (860 M/1250 P). Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vydává 1denní povolenky (200 Kč M/300 Kč P), 7denní (M 600 Kč/800 Kč P) a měsíční (M 1000 Kč/1250 Kč P. Speciální povolenku musíte mít na Orlík a rybník Dolejší. Na Orlíku si můžete koupit 3denní za 1050 Kč nebo 10denní za 1500 Kč.
Zákaz srkaček, dvojháčku a omezení lovu na mušku
Přednedávnem vešly v platnost změny pravidel rybolovu, pro jistotu si je pojďme připomenout: Jednou z nich je povinnost nosit s sebou k vodě podběrák. Další legislativní změnou byl zákaz lovu na srkačky. A rybářský řád za srkačku považuje krmítko nebo jinou zátěž, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky). Dále se změnila nejmenší lovná míra okouna říčního, která je 15 cm. Od roku 2019 se také nesmí používat vylovovací hák (gaf) a dvoj i trojháčky.
Poslední změny se týkají vyznavače muškaření, pro které platí změna termínu k omezení lovu ryb na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období od 1. 1. až 15. 6. 2024.
Jak se stát rybářem a legálně chytat
Pro ty, kteří by s rybolovem rádi začali, ale nevědí jak na to, máme pár doporučení: pro chytání ryb (sportovní rybolov) na území spravovaném Českým nebo Moravským
rybářským svazem musíte být členem svazu, mít rybářský lístek a vlastnit platnou povolenku k rybolovu. Získání členství je podmíněno absolvováním testu rybářských znalostí (tak získáte rybářský lístek). Český rybářský svaz vydává několik druhů povolenek s různým rozsahem platnosti. Můžete si pořídit všeobecně platnou povolenku, anebo máte-li ale své oblíbené místo, můžete si zakoupit povolenku výlučně pro příslušný revír.
Pokud se nechcete stát členem svazu a přesto si chcete zarybařit, existují v ČR i soukromé revíry, kde vám nabídnou nejen tuto možnost, ale často si můžete objednat i vlastního rybářského instruktora. I v těchto revírech ale musíte dodržovat rybářský řád.
Na co byste neměli před první návštěvou pstruhového revíru zapomenout?
Určitě si nenechte doma doklady k lovu ryb - to znamená povolenku k lovu a rybářský lístek. I když je touha poprvé nahodit hned po příchodu k revíru hodně silná, nezapomeňte také před prvním hodem zapsat docházku – vyhnete se tak konfliktu s rybářskou stráží. Ta může zkontrolovat i povinnou výbavu: vždy u sebe mějte vyprošťovač háčků a míru na zjištění délky ryby. Ve většině územních svazů je rovněž povinný podběrák.
Zkontrolujte si také bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP) jak na revíru, tak v územním svazu, kde budete lovit. Může se lišit týdenní počet povolených docházek, míra ryb i omezení použité výbavy (například zákaz používání háčků s protihroty, trojháčků a podobně). Vzhledem k choulostivosti lososovitých druhů ryb vás rybáři z územních svazů Čech a Moravy zároveň prosí o co nejšetrnější zacházení s úlovkem, a to zejména v případě, že si ho nehodláte ponechat nebo nedosahuje nejmenší lovné míry.
Na škodu nebude ani zopakování platných pravidel lovu ryb v pstruhových vodách:
- Pstruh obecný, pstruh duhový i siven americký mají nejmenší lovnou míru stanovenou na 25 cm (pokud nestanovil uživatel revíru v rámci BPVRP míru vyšší).
- Denní úlovek lososovitých ryb je stanoven na 3 kusy (pokud uživatel možný počet ponechaných ryb na daném revíru v BPVRP nesnížil – u některých revírů může být omezeno ponechání konkrétních druhů ryb).
- Ponechané úlovky lososovitých ryb je nutné zapsat do povolenky ihned po ulovení.
- Mezi povolené techniky lovu lososovitých ryb (a lipana) na pstruhových revírech patří pouze přívlač a lov na umělou mušku.
- Lipan podhorní je stále hájen – sezóna lipana začíná až 16. června a trvá do konce listopadu.
Nejoblíbenější rybářské revíry
K nejoblíbenějším rybářským oblastem patří tradičně přehradní nádrže Lipno, Orlík a Slapy na Vltavě anebo Vltava "pro Pražáky" od Jarova ke Zbraslavskému mostu. S rybářským lístkem můžete háček nahodit i v centru Prahy. Revír je ohraničen jezem v Praze Troji a jezem u Jiráskova mostu. Je dobře zarybňovaný a vzhledem k tomu, že zde najdete jak stojatou vodu, tak vodu proudící, je tu velká druhová rozmanitost ryb.
Klasikou je i Berounka v kraji Oty Pavla, který zdejší ryby miloval. K jeho nejoblíbenějším místům patřilo okolí Branova, kde dnes najdete v domku převozníka Proška jeho pamětní síň a stále zde funguje i z Pavlových knížek známý přívoz.
Jednou z nejoblíbenějších svazových pstruhových vod je nádrž Jívka na Trutnovsku. Najdete ji v Jestřebích horách nedaleko Rtyně v Podkrkonoší a zachytat si tu můžete na tři a půl hektarech. Ale pozor! Přítoky a pramenná část jsou chovné a lov ryb je tam zakázán.
Dáváte-li přednost menším revírům, pak je pro vás Doubrava ideální volbou. Revír zahrnuje lokality od mostu v Žehušicích až ke Korčickému jezu. Jeho součástí jsou také náhony Vinický, Zbyslavský a Bojmanský. K revíru patří také nádrž Na ostrově, kde je povolen lov ryb od 1. 5. do 31. 12. pouze ve středu, sobotu, v neděli a o státních svátcích.
Vodní dílo Nové Mlýny na jižní Moravě je Mekkou trofejních ryb. Výhodná poloha nádrží, nevelká hloubka i rozloha z nich dělá ideální prostředí pro růst mnoha druhů ryb. Většina trofejních kaprů pochází právě z Novomlýnských nádrží. Před několika lety zde rybáři vytáhli kapra, který měl 29,17 kg.
Mimo-pstruhový revír Bílý potok 2, který nevyniká svou rozlohou vás příjemně překvapí svou malebností a poměrně kvalitním zarybněním. Mezi ryby, které se zde prohánějí, patří kapr, sumec, amur, ale i další ryby typické pro tyto mimo-pstruhové revíry. Bílý potok 2 se nachází zhruba 1,5 kilometru od městečka Velká Bíteš na Vysočině. Omezení zde platí pro kapry (40 cm), sumce (90 cm) a candáty (45 cm). Klid a pohoda je tu zaručena, stejně jako malé množství okolních rybářů.
Pokud upřednostňujete komerčnější a rozlehlejší revíry, pak zamiřte na Cihkhájský potok. Tento revír disponuje rozlohou činící zhruba 21 hektarů. Jedná se o přítok řeky Sázavy a jeho součástí je také nádrž Strž ve Světnově. Jedná se o mimo-pstruhový revír, který je výborně dostupný a navíc obklopený překrásnou přírodou Žďárských vrchů.