ÚvodAktualityS covidem bojuje i Napoleon ve Slavkově – bitva se letos odehraje virtuálně na sociálních sítích
Zážitky

S covidem bojuje i Napoleon ve Slavkově – bitva se letos odehraje virtuálně na sociálních sítích

  • 27. listopadu 2020
Bitva tří císařů se letos přesouvá na sociální sítě. Na Slavkovské bojiště o víkendu 27. až 29. listopadu 2020 kvůli protiepidemickým opatřením nezamíří tisíce uniformovaných účastníků z celého světa. 215. výročí slavné bitvy si připomene hrstka vojáků pietními pochody, přehlídkami a tradičním pokloněním se mrtvým u památníku Mohyla míru. Diváci ale o atraktivní podívanou nebudou ochuzeni. Díky online přenosům, rozhovorům s historiky a inscenovaným spotům mají šanci pochopit souvislosti, historické zajímavosti a detaily.
slavkovNedá se říct, že covid Napoleona porazil. Naopak, organizátoři a členové historických klubů bojují všemi virtuálními zbraněmi, které mají aktuálně k dispozici, aby se nezapomnělo na 2. prosinec 1805. Kvůli válečnému střetu Napoleonovy armády bojující proti spojeným armádám Rakouska a Ruska u Slavkova vyhasly desetitisíce životů. S ohledem na současnou situaci Jihomoravský kraj letos nepořádá tradiční pietní akt na Mohyle míru v plném rozsahu, avšak zcela bez připomínky této historické události letošní rok nebude.

Na facebookovém profilu @bitvauslavkova, na kterém poběží všechny přenosy, se spustilo online vysílání už v sobotu 21. listopadu. Členové historických klubů v něm připomenuli příjezd císaře Napoleona Bonaparte do Brna, kde bylo jeho útočiště před krvavým střetem. Průvod na koních byl letos před Brňany „utajený“. Historické události neopomenuli ani ve Vyškově. Skupinka uniformovaných účastníků uctila v úterý 24. listopadu oběti válek a epidemií u kříže na místě bývalého vojenského hřbitova.
 

Připomínka bitvy – Slavkovské bojiště, zámek Slavkov-Austerlitz i Sokolnice

slavkovpátek 27. listopadu se na slavkovském zámku setkají rakouský císař František I. s ruským carem Alexandrem I., aby se připravili na sobotní bitvu. Ta začne o den v sobotu 28. listopadu tradičním ceremoniálem „Vítání slavkovského slunce“ na vrchu Žuráň v provedení spolků C.E.N.S. a Austerlitz.org. Následovat bude symbolická vojenská přehlídka na návsi v Tvarožné. Letos je pozdraví jejich nejvyšší velitel Napoleon Bonaparte – herec Mark Schneider, prostřednictvím online přenosu z amerického Washingtonu. Poté se vojáci vydají na devítikilometrový pochod k památníku Mohyla míru, kde vzdají hold obětem válek.

Organizátoři letos museli zrušit všechny dosavadní registrace 1499 přihlášených z 15 zemí světa, kteří se chtěli účastnit tradiční rekonstrukce bitvy. Věří ale, že v příštím roce, kdy se bude připomínat 200. výročí Napoleonova úmrtí, se svět naučí existovat i s virem. Letos jsou návštěvníci zváni alespoň na online přenosy. 
 

Napoleonův proslov ze zámku Slavkov

Ticho a tma nebude v sobotu 28. 11. 2020 ani na zámku ve Slavkově u Brna. Z parku i historických sálů nabídne organizátor tamního programu, město Slavkov, virtuální pohled do vojenského tábora i polní kuchyně. On-line vysílání začne v 9:00 a skončí ve 21:00 hodin. Vrcholem slavkovského videoprogramu bude proslov vítězného Napoleona ze zámku a také modlitba za padlé v zámecké kapli. Průvodcem virtuálního slavkovského programu bude herec Václav Vydra v roli francouzského pobočníka.

Nedělní audiovizuální výstřely pak zazní z jižní části slavkovského bojiště, ze Sokolnic, v podání spolku Acaballado. Ten připravil bitevní ukázku z autentického místa bojů již posedmé. Podrobný program on-line vysílání se dozvíte na webu tenkratveslavkove.cz a 1805.cz.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Naučná stezka Bitva tří císařů Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě Zážitky

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku Příroda

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Další aktuality

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj