ÚvodAktualitySelfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny
Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

  • 26. března 2024
Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Se Selfie místy Třebíčska se navíc můžete zapojit do soutěže o zajímavé ceny – zkuste štěstí ve hře. Nejlepší selfíčko se může těšit na rodinný den v Outdoor resortu Březová. Soutěž probíhá do 30. října 2024. Stačí svá selfie sdílet s ostatním pod označením @destinacetrebicsko, #selfiemista a #instatrebicsko. 
 

Selfie místa Třebíčska:

Jemnice – panorama královského města (49.0255525, 15.5769250)

Kdousov - monumentální barokní kostel (48.9872756, 15.6489206)

Dešov - vesnička jako malovaná (48.9850525, 15.7007894)

Moravské Budějovice - město na císařské silnici (49.0517675, 15.8084103)

Jaroměřice nad Rokytnou -  kousek Francie na Vysočině (49.0928614, 15.8918942)

Myslibořice - barokní krajinná architektura (49.1031917, 15.9811206)

Hartvíkovice - srdce nad Dalešickou přehradou (49.1615614, 16.0899672)

Náměšť nad Oslavou -  moravský Karlův most (49.2064531, 16.1584814)

Lhánické Baby -  skalní útvary nad řekou Jihlavou (49.0994633, 16.2237061)

Třebíč - město památek UNESCO (49.2181225, 15.8802239)

Čáslavice – Hanzalův kopeček - Třebíčsko jako na dlani (49.1524100, 15.7829700)

Hrotovice - alej k patronovi hasičů (49.1051425, 16.0433289)

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Vyhlídka Lhánické Baby do kaňonu řeky Jihlavy Příroda

Vyhlídka Lhánické Baby do kaňonu řeky Jihlavy

Na levém úbočí údolí řeky Jihlavy se nachází Lhánické Baby, skalní útvary z granulitu, které jsou hojně vyhledávány horolezci. Nad skalami prochází červená turistická značka.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou –  jeden z nejstarších mostů na Moravě Památky

Barokní most v Náměšti nad Oslavou – jeden z nejstarších mostů na Moravě

Náměšťský barokní kamenný most bývá nazýván "malý moravský Karlův". Po Karlově mostě jde totiž o největší most v ČR s nejbohatší sochařskou výzdobou. Na Moravě není most, který by se mu bohatostí výzdoby rovnal.

Hanzalův kopeček – vyhlídka na Třebíčsko Příroda

Hanzalův kopeček – vyhlídka na Třebíčsko

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku nedaleko obce Čáslavice. Z vyhlídky budete mít Třebíčsko jako na dlani. Na dosah je hrad Sádek se stejnojmeným vinařstvím, kostely v Čáslavicích a Babicích nebo rozhledna na Pekelném kopci.

Srdce nad Dalešickou přehradou u Hartvíkovic Příroda

Srdce nad Dalešickou přehradou u Hartvíkovic

Na výběžku poblíž Wilsonovy skály nad hladinou Dalešické přehrady se tyčí velké dřevěné srdce. Jeho autorem je hartvíkovický rodák Vlastimil Sedláček. Srdce nad přehradou má sloužit jako atraktivní cíl procházek, místo pro zamilované a fotografy, kteří si chtějí udělat pěkné selfie.

Zámecký park Myslibořice – ukázková přírodní zahrada Příroda

Zámecký park Myslibořice – ukázková přírodní zahrada

Zámek Myslibořice slouží jako domov seniorů. Volně přístupný je však anglický park s uměle vybudovaným vodním kanálem. Mezi nejkrásnější části zámeckého areálu patří most přes vodní kanál.

Fotopoint v Třebíči na Hrádku Zážitky

Fotopoint v Třebíči na Hrádku

Nad Třebíčí na vrchu Hrádek objevíte nejen pěkné vyhlídkové místo, ale i zajímavý fotopoint ve formě tří neúplných kruhů. Podobu vyhlídky navrhl městský architekt Petr Ondráček.

Vesnická památková rezervace Dešov Památky

Vesnická památková rezervace Dešov

Soubor dešovských domů představuje typické lidové stavitelství jihozápadní Moravy. Ačkoliv některé z nich se pochopitelně nevyhnuly modernizujícím zásahům, byly prohlášeny památkovou rezervací. Nízká stavení kolem návsi se pyšní zdobenými štíty, z nichž vyniká čp. 17 se štítem v duchu baroka.

Kostel sv. Linharta v Kdousově Památky

Kostel sv. Linharta v Kdousově

Pozdně barokní monumentální kostel s prvky nastupujícího klasicistního estetického cítění postavený v letech 1753-1763 stojí v areálu bývalého hřbitova, ohrazeného architektonicky náročněji řešenou ohradní zdí a širokým kamenným schodištěm v průčelí. Monumentální kostel dominuje širokému okolí.

Alej ke svatému Floriánovi v Hrotovicích Příroda

Alej ke svatému Floriánovi v Hrotovicích

Alej se nachází na západním okraji města Hrotovice, při cestě směrem z Hrotovic do Bačic. Lípy a javory jsou vysázeny podél cesty pro pěší, která směřuje z hlavní cesty směrem na nedaleký vrch, kde je umístěná socha svatého Floriána.

Moravské Budějovice

Moravské Budějovice

Podobně jako Berouny, Krumlovy a Třebové i Budějovice známe ve variantě České a Moravské. Nejde o vynález moderní doby, městečko na císařské silnici z Prahy do Vídně se takhle označovalo už v 15. století, a to kvůli jednoznačnému odlišení od mladších, později založených Českých Budějovic.

Jemnice

Jemnice

Z původní hornické osady kolem středověkého hradu během staletí vyrostlo jedno z prvních měst na Moravě. Historické centrum města se zámkem, náměstím a kostelem sv. Stanislava obepínají hradby s Horní a Dolní bránou a jednou dochovanou baštou, za vidění stojí také kostel sv. Víta a rozsáhlý park.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina