ÚvodAktualitySkalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru
Příroda

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Tiské stěnyMalebné Tiské stěny patří k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců. Dělí na dva větší celky – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka a po hřebeni Velkých stěn vede také červená značka, která prochází také Volskými kameny a Ostrovskými skalami v CHKO Labské pískovce. V Malých stěnách je 19, ve Velkých stěnách 56 skalních útvarů, každý okruh je číslován zvlášť.

Na okruhu Malými stěnami vás čeká devatenáct skalních útvarů. Za jejich poznáním vede značená cesta ze Skalního náměstí, která směřuje k Janusově hlavě, kde se trasa dělí. Okruh míří ke skalní soutěsce, kterou stoupá k Západní vyhlídce s výhledem na věže Velkých stěn, Tisou a Děčínský Sněžník. Stezka při úpatí Malých stěn se vine směrem k Bradavičnímu kameni, míjí Tunel a při pohledu zpátky nabídne pohled na Sloní nohu. Kolem Kuřích nožek vede k věži s Průlezem a odhalí dva Úly. V závěru se trasa vrací pohodlnou cestou na Skalní náměstí.
tiské stěny
Velký okruh Tiskými stěnami prochází pod neobvykle tvarovanými skalami, kterým dali lidé různá jména, jako například Žabí korunka, Tančící slon, Přimáčknutý krejčík, Hubený doktor, Mumie, Obrys Afriky, Zkouška štíhlosti, Sťatý major, Lodní příď a Slon s nákladem. Na závěr se objeví ještě Hřib, Želva, Napoleonova bota, Ořech a Tank a poté již cesta končí u Turistické chaty, kde je druhý vstup do skal.
 

Od Turistické chaty do Ostrovských a Rájeckých skal

tiské stěnyVýlet nemusí nutně u Turistické chaty končit. Zelená značka, která tudy prochází vás zavede do Ostrovských skal, k masivu Nebeská říše. Při příchodu vás uvítá Černá věž, následovat bude Vdova Bolteová, Stínová hlava nebo Zabíjačkový masív. Posledními útvary na stezce jsou Kareta a Káně. Kdo by se chtěl vydat hlouběji do skal objeví například Poustevnu anebo Pamětní stěnu zaplněnou tabulkami se jmény horolezců pocházejících z této oblasti, kteří zahynuli ve skalách, či horách po celém světě.

K Rájeckým stěnám vede červená značka z Ostrova anebo žlutá od Turistické chaty Tiských stěn.  Obě se setkávají nedaleko státní hranice u rozcestí Nad Rájcem. Autem lez dojet do osady Rájec ke křížku, dál je cesta pro motorová vozidla uzavřena. Oblast patří do CHKO Labské pískovce a návštěvníkům nabízí skalní věže, průlezy a okna. Prochází tudy také Naučná stezka Zapomenuté pohraničí.

Tiské stěnyRájecké stěny tvoří tři oblasti – Ptačí stěny, Rájecké údolí a Ostříží stěny. Vyhledávají je především horolezci a turisté, kteří nemají rádi příliš zalidněná místa. Ptačí stěny zahrnují skály od státní hranice po cestu z Rájce do Ostrova. Některé ze skal tu mají pohádková jména – je mezi nimi např. Rumcajs, Cipísek, Bumbrlíček, Kulihrášek, Šmudla a mnoho dalších. Největší a nejvýznamnější částí oblasti je malebné Rájecké údolí. Protéká jím potůček a pokrývá jej jemný písek. Dominantou oblasti je věž Blíženců, která je častým cílem horolezců. Třetí částí skalního města je poměrně nově pojmenovaná oblast Ostříží stěny, které tvoří pásmo skal nad silnicí z Tisé do Rájce od Sokolí věže po útvar Vstupní brány. Největším masivem je tzv. Listonoš a mezi dalšími skalami se ukrývá např. Krkavčí dráp, Utopenec, Palička, Slimákova věž, Ropucha a další.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Skalní městečko Volské kameny Příroda

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny není příliš známé, a proto je i méně navštěvované.

Malé Tiské stěny Příroda

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce Příroda

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce.

Rájecké skály Příroda

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn Příroda

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Velké Tiské stěny Příroda

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Tisá

Tisá

Obec severně od Ústí nad Labem je bránou k romantickému kraji Labských pískovců. Tady vstupujete do fantastického skalního města s mnoha bizarními pískovcovými útvary, ráje turistů a horolezců. Nedaleko navíc můžete navštívit věhlasnou rozhlednu na Děčínském Sněžníku.

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách Gurmánská turistika

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata leží v malebném prostředí Tiských skal, při silnici Tisá – Sněžník, 5 km od hraničního přechodu do Německa – Petrovice. Mimo občerstvení v restauraci, která připravuje tradiční české pokrmy, nabízí chata také možnost ubytování.

Další aktuality

Léto v Zoo Děčín: zábava, zážitky a zvířata po celé prázdniny

Léto je ideální čas na výlet do Zoo Děčín – a letos to bude stát opravdu za to! Děčínská zoologická zahrada připravila bohatý prázdninový program plný zážitků, zábavy i poznání. Ať už přijdete s dětmi, partnerem, kamarády nebo si uděláte výlet jen sami pro sebe, v zoo vás čeká něco navíc.
12. červenec 2025 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Zajímá vás historie a budoucnost lomu ČSA? Vydejte se na virtuální Biosafari!

Skupina Sev.en Česká energie spolu s partnery připravuje na letošní léto novou virtuální prohlídku lomu ČSA – Biosafari, která nahrazuje oblíbené Uhelné safari. Biosafari si můžete od 12. července projít v aplikaci na chytrých telefonech i na webových stránkách. Představí vám všechny zajímavé a atraktivní aspekty industriálního prostředí povrchového hnědouhelného lomu, od historie těžby přes technické unikáty až po rekultivaci či přirozenou obnovu krajiny.
12. červenec 2025 6:00
Zážitky, Ústecký kraj

Soutěsky v Hřensku lákají od července 2025 opět na pěkný výlet

Oblíbené soutěsky nedaleko Hřenska na říčce Kamenici: Edmundova (Tichá) a Divoká představují spolu s Pravčickou bránou největší turistické lákadla v Národním parku České Švýcarsko. Plavba na lodičkách byla přerušena v Edmundově soutěsce z bezpečnostních důvodů od rozsáhlého požáru v roce 2022. Na lodičky se dostane od poloviny července denně maximálně 50 lidí.
10. červenec 2025 19:23
Letní sporty, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 12. července 2025. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
9. červenec 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2025. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
2. červenec 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Chybí vám v létě lyžování? Vydejte se na vodní lyže do Chomutova!

O vodním lyžování možná už slyšel kdekterý nadšený sjezdař, abyste si zalyžovali i v létě, nemusíte ale nutně mířit k moři. Nejdelší českou dráhu pro vodní lyžování a wakeboarding – tedy jakousi vodní obdobu snowboardingu – nabízí Kamencové jezero v Chomutově na úpatí Krušných hor. Milovníci vodního lyžování si tam užijí jízdu na 780 metrů dlouhém okruhu. A nemusí to přitom být zkušení vodní lyžaři.
30. červen 2025 16:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov má téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Dokonce zde natrefíte i na kabinovou lanovku z Ještědu a Petřína.
27. červen 2025 11:30
Kultura, Ústecký kraj

Jako za starých časů: v Zubrnicích startuje cyklus letních oživených víkendů

V sobotu 28. června 2025 startuje v Muzeu v přírodě Zubrnice letní cyklus oživených víkendů. Program s názvem „Jak se dříve…“ ukáže návštěvníkům mnoho zajímavých činností z dob minulých. První ukázkou, která proběhne poslední červnový víkend, přiblíží zájemcům, jak si děti hrály v čase našich prababiček, před sto lety.
26. červen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj