Hvězdné války a stavebnice Lego
Během své existence Hvězdné války vydělaly miliardy dolarů. Podle filmových odborníků bylo původních 11 milionů dolarů, které stála úvodní Lucasova epizoda z roku 1977, pravděpodobně nejlepší investicí, jaká se kdy ve světě filmu povedla. Jenom na tržbách film vydělal tři čtvrtě miliardy dolarů, nemluvě o záplavě
postaviček, triček, komiksů, počítačových her, hrnečků a dalších
sběratelských suvenýrů s motivy ze
Star Wars.
Na úspěšné vlně se veze i
stavebnice Lego: k dostání jsou sety v mnoha podobách a velikostech, od obří skládačky
hvězdné lodi Millennium Falcon až po jednotlivé postavičky. Mimochodem, zapamatujte si jméno
Jens Nygaard Knudsen (1942–2020): dánský návrhář byl ve společnosti vyrábějící stavebnici Lego zaměstnán v letech 1968 až 2000 a právě on vymyslel postavičky s pohyblivýma rukama a nohama, které doplnily jednotlivé stavebnice. Ta úplně první figurka se objevila roku 1978 a dnes už si bez nich Lego jen těžko dokážeme představit.
Hotel a muzeum Lega v Kutné Hoře
Jet do
Kutné Hory a hrát si s Legem třeba několik dnů? Nepřetržitě? Jde to: stačí si objednat ubytování v
Hotelu Muzeum Lega. Nemějte strach, postele rozhodně nejsou z kostiček a jsou docela pohodlné, stavebnici připomínají jen designové prvky a
moderní kavárna v lego stylu. Důležité je, že
Muzeum Lega je pro hotelové hosty zdarma.
Lego na Lipně
Bezmála pět tun kostek Lega a nejvyšší stavba dosahující 235 centimetrů: taková je
Výstava lega, jakou svět neviděl na
Lipně. Stavění modelů zabralo více než 3 885 pracovních dnů, otevřeno je každý den a k vidění je doslova všechno: známé české památky, kultovní filmové scény i bourácké auťáky. K tomu vás čekají pozoruhodné atrakce i největší
horská dráha na světě, ale hlavně je tu záplava Lego kostek na hraní a stavění, lego hádanky a kvízy.
Další expozice a tipy, kde si pohrajete s Legem
Pojďte si s
portálem Kudy z nudy hrát do Lego světa, kde je všechno možné!
Muzeum Lega najdete také přímo v centru
Prahy, navštívit můžete i
Muzeum lega v Táboře,
Muzeum Lega ve Špindlerově Mlýně a
Muzeum Lega v Poděbradech.
S Legem si děti pohrají také v některých hernách, například v
Herničce Kostička na
statku Bernard v
Královském Poříčí, ve
science centrech anebo na
putovních výstavách Svět kostiček; ty najdete v našem
kalendáři akcí.
Zajímavosti o Legu a Star Wars
- Historie proslulé stavebnice Lego odstartovala roku 1932, kdy dánský tesař Ole Kirk Christiansen začal vyrábět dřevěné hračky. Název vznikl z dánského výrazu „Leg godt“, což znamená „Hraj si dobře“.
- Od roku 1947 začala firma vyrábět hračky z plastu a o dva roky později vyrobila první kostičky spojované nízkými kruhovými výstupky. Roku 1958 firma našla vhodný plast a celý systém si dala patentovat.
- Roku 1969 začala vyrábět systém Duplo s dvojnásobným modulem kostek, určený pro menší děti, a roku 1979 začala své stavebnice doplňovat miniaturními stylizovanými figurkami, které se dají ke kostkám standardním způsobem připevnit.
- Figurky se mohou smát, plakat, zlobit i vysmívat, mohou být zamyšlené, nafoukané, mrzuté, překvapené či podřimující. Celkem existuje téměř tisíc různých variant.
- V roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala Lego Hračkou století.
- Vedle několika dalších továren se od dubna 2000 Lego vyrábí i v Česku, v závodě v Kladně. Začátky byly skromné, na 1021 metrech čtverečních pracovalo 18 lidí. Dnes má firma více než 2550 zaměstnanců, kteří pracují na ploše 140 tisíc metrů čtverečních.
- Do továrny se vozí kostky a další lisované elementy, vyráběné v Dánsku a Maďarsku. V Kladně pak probíhá kompletace stavebnic, jejich balení a dekorace menších částí.
- Kromě toho kladenská společnost Lego Production vytváří také velké 3D modely, které využívá v obchodech k propagaci vlastních výrobků. Například ukázkový hvězdný koráb Millennium Falcon z Hvězdných válek je sestaven z 87 875 kostek, váží 218 kilogramů a týmu modelářů trvalo jeho sestavení 610 hodin. Stavebnice modelu, která se dá koupit v obchodě, má dílků „jen“ 7541.
- Ačkoli Hvězdné války vznikly pár let před prvním snímkováním Saturnova měsíce Mimas s kráterem Herschel, jeho podobnost s Hvězdou smrti je udivující. Kráter, nazvaný po svém objeviteli Williamu Herschelovi, zabírá téměř třetinu měsíční polokoule. Má průměr 130 km a hloubku 10 km, výška valů na jeho okrajích dosahuje přibližně pěti kilometrů.