ÚvodAktuality#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou
Památky

#světovéČesko a putování za poznáním Božího hrobu do Votic, na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou

  • 13. května 2020
Navštívit při cestě do Jeruzaléma chrám Božího hrobu – to je pro turistu, nejen křesťanského poutníka, takřka povinnost. Ovšem málokdo ví, že cestovat až na Přední východ není nutné. Kapli Božího hrobu, navlas takovou, jaká stojí na izraelsko-palestinském území, najdete ve středočeských Voticích.

Votická kaple Božího hrobu je postavená přesně podle plánů, které ze Svatého města

Votice
Jeruzalém
Votická kaple Božího hrobu je skutečným unikátem. V českých zemích bylo replik jeruzalémské stavby v letech 1629–1778 postaveno na 26, ovšem ta votická navíc přesně podle plánů, které ze Svatého města přinesli právě hraběnkou Maríí Františkou vyslaní františkáni Innocenc Maryška a Elevat Wiener.

Kaple božího hrobu VoticeFrantiškáni se na dalekou cestu vydali v roce 1658. Se stavbou kaple se začalo až roku 1685, tedy o 27 let poté, co se mniši vydali do svatého města. Kapli vysvětil v roce 1688 Jiří Konrád Genelius, sedlčanský děkan. Ani v té době však zřejmě stavba nebyla zcela hotová, její dokončení bývá datováno až k roku 1694. Časový odstup od vyslání františkánů do Jeruzaléma přes započetí a dokončení stavby dává prostor domněnkám, že v případě Innocence Maryšky a Elevata Wienera a jejich jistě v polovině 17. století dobrodružné cestě z Čech do Jeruzaléma, jde spíše o legendu.

votice kaple hrobuPodlouhlá stavba obdélníkového půdorysu je vysoká 3,7 metru. Nad hřbitovní zeď vystupuje šestiboká kamenná kopule, nesená v každém rohu dvojicí štíhlých kamenných sloupů s hrubými listovými hlavicemi. Do interiéru se vchází úzkou klenutou brankou na jihozápadní straně. Vnitřek se skládá z Andělské kaple a hrobové komory. Nejstarší dochované stopy výmalby jsou z poloviny 18. století, jde o výjev Zmrtvýchvstání Krista.


Originál Božího hrobu ukrývá jeruzalémské Staré Město

kaple božího hrobu jeruzalémOriginál chrámu Božího hrobu se nachází v Jeruzalémě, ve spletitých uličkách Starého Města. Podle tradice byl svatostánek postaven na místě Ježíšova ukřižování, pohřbení i zmrtvýchvstání římským císařem Konstantinem v letech 326 až 335. Podnět ke stavbě dala vladaři jeho matka Helena, která údajně objevila Ježíšův hrob a jeho kříž. V průběhu staletí byl chrám několikrát poškozen a opět přestavován, takže z původního kostela se zachovala pouze vnitřní rotunda zvaná Zmrtvýchvstání.

kaple božího hrobuChrám je rozčleněn na kaple a prostory vyhrazené šesti různým církvím, v interiéru vládne šero a úplně nejposvátnějším místem je Kristův hrob, kde se často tvoří dlouhé fronty poutníků a turistů. Od roku 1757 je péče o chrám je rozdělena mezi Armény, Řeky, kopty, římské katolíky, Etiopany a Syřany. Některé části řídí společně, jiné odděleně. Neutrální postavou je muslimský klíčník, který každý den chrám odemyká. Velké škody na stavbě napáchal katastrofální požár v roce 1808 a také zemětřesení v roce 1927. Chrám Božího hrobu poté prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
 

K Božímu hrobu na Petřín, do Jaroměřic či Jiřetína pod Jedlovou

V 17. a 18. století bylo stavění kaplí Božího hrobu v módě. Na spoustě míst po celé České republice najdete další sakrální stavby a stavbičky, které Boží hrob v Jeruzalémě připomínají. Jednou z nich je i Kaple Božího hrobu na Petříně v zahradě u Petřínské rozhledny. Jednou ze zajímavostí je jedno z oken, kterým o Velikonocích přesně v 15 hodin dopadá světlo na obětní kámen uprostřed kaple.

jiřetínAreál Božího hrobuMimoni je významnou památkou města. Podle záznamů v kronice města koupil v roce 1651 tehdejší statky Mimoň a Děvín Jan Putz z Adlersthurnu, císařský rada dvorní komory, který cestoval do Říma a odtud dál do Jeruzaléma, kde vyhledal místa utrpení a smrti Ježíše Krista, posvátná všem křesťanům. Přitom vznikla myšlenka vybudovat pro poučení věřícím kopii Božího hrobu i ve své vlasti.

Křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou bývá prvním turistickým výšlapem z města směrem na vrchol Jedlové hory. Místní farář Gottfried Liessner nechal na vrchu postavit v roce 1764 kapli Božího hrobu s křížovou cestou, kterou tvoří jedenáct rokokových zastavení.
Kaple Božího hrobu ve Voticích Památky

Kaple Božího hrobu ve Voticích

Kaple Božího hrobu ve Voticích stojí na františkánském hřbitově, jehož součástí je i votický hřbitov. Kaplí Božího hrobu je v České republice několik, avšak votický Božího hrob je výjimečný tím, že je zhotoven podle nákresů a rozměrů pravé kaple Božího hrobu v Jeruzalémě.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu Kultura

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou Památky

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Na Křížové hoře (563 m n. m.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Křížová cesta bývá prvním turistickým výšlapem z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory.

Poutní stezka Via Sacra Památky

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Kaple Božího hrobu na Petříně Památky

Kaple Božího hrobu na Petříně

Na petřínském kopci se nachází hned několik sakrálních památek. Jednou z nich je i Kaple Božího hrobu. Stavba byla postavena v roce 1737 podle kaple, která stojí v Jeruzalémě.

Kaple Božího hrobu v Mimoni Památky

Kaple Božího hrobu v Mimoni

Areál Božího hrobu v Lužické ulici je významnou památkou města. Je kopií Božího hrobu v Jeruzalémě.

Další aktuality

České značky: společnost EFKO-Karton a fenomén Igráček

Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem řadu let kolovala výstava Fenomén Igráček. Seznamte se s jeho výrobcem, společností EFKO-karton, na Kudy z nudy!
22. listopad 2024 9:47
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech, a to od 23. listopadu až do 15. prosince 2024. Součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase.
21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Již posedmé otevře zámek Loučeň zámecké komnaty, které jsou vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Unikátní výstava pozve návštěvníky na Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa. Vydejte se s dětmi v adventním čase do zámeckých interiérů. Od 23. listopadu až do 23. ledna 2025 bude v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa zaměřena na vánoční stromečky, vánoční zvyky, a oslavu Vánoc.
20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 23. listopadu 2024 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2025.
18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 16. listopadu a během celého prosince 2024 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

V neděli 17. listopadu spustí na Monínci Horní kotvu v délce 600 metrů a v plné šíři. V provozu bude také Hotelová lyžařská škola. Monínec je díky zasněžovací technologii Snowfactory prvním místem v Česku, kde je letos možné na tak dlouhé trati lyžovat. Od úterý do soboty bude během listopadu probíhat večerní lyžování, v pátek, sobotu a neděli i denní.
13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Zda letos přijede svatý Martin na bílém koni, zatím není jisté. V Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy však v předvečer svátku svatého Martina zaručeně nebude chybět bílý kozel! Akce Svatomartinský pivovar s kozlem se koná o víkendu 9. a 10. listopadu 2024.
4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj