ÚvodAktuality#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily
Památky

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

  • 9. září 2020
Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

Dvě nadčasové vily od slavných architektů: Loos / Wright

dílo Adolfa Loose / Müllerova vila
dům od Franka Lloyda Wrighta
Adolf Loos se narodil v Brně, v rodině kameníka a sochaře. Gymnazijní léta strávil v rodném městě, v Jihlavě a v rakouském Melku, maturitu složil na průmyslovce v Liberci.

Architektonická studia zahájil na vídeňské Akademii užitých umění a pokračoval v nich na univerzitě Drážďanech, nejvíc zkušeností ale posbíral během tříletého pobytu v USA. Po návratu v roce 1896 se usadil ve Vídni, kde byl nejprve zaměstnán v ateliéru architekta a urbanisty Carla Mayredera, ale už o rok později si založil vlastní projekční kancelář.
 

Dekl od kanálu a stěhování císařské ložnice

Zatímco dnes se Loosovy vily, bytové a obchodní domy řadí mezi ikonické stavby 20. století, v době svého vzniku takové nadšení ani zdaleka nesklízely. Evropě vládla dekorativní a zdobná secese, a tak se říkalo, že architekti jako Loos ani nepotřebují tužku, protože jim stačí guma. Už v roce 1899 Vídeňáky zaskočil kavárnou Museum, které se díky strohému interiéru přezdívalo Café nihilismus. Po ní následoval například American Bar, Steinerův dům na St. Veit Gasse nebo terasový Scheuův dům na Larochegasse, který Vídeňáci přirovnávali k alžírským chatrčím. S ještě většími rozpaky se setkal obchodní dům Goldman a Salatsch na Michalském náměstí. Strohost fasády bez sebemenších ornamentů a ozdob vynikla tím spíš, že přímo naproti se otvírá honosný vchod do barokního palácového komplexu Hofburgu.

Vídeňáci domu přezdívali obilní silo nebo dekl od kanálu, prý podle rozmístění oken. Zatímco ale tehdy prý císař František Josef I. nechal přestěhovat svou ložnici, aby se na takzvaný Looshaus nemusel dívat každý den hned po probuzení, dnešní Vídeň Loose miluje. Jubilejní rok 2020 a 150. výročí nabízí Loosovým fanouškům řadu zajímavých aktivit včetně exkluzivních prohlídek běžně nepřístupných interiérů, bytů, vil a sídlišť.
 

První vila s plochou střechou

Přehled realizovaných děl prozrazuje, že po rozpadu monarchie Loos přesunul pozornost z Rakouska jinam: nadšené obdivovatele našel v modernistickém Československu. Pro významného průmyslníka a vizionáře Viktora Bauera, majitele cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou, Loos v letech 1914–1916 navrhl jak průmyslový podnik, tak vilu, považovanou za vůbec první dům s plochou střechou na našem území. Navrhl rovněž zařízení Bauerovy vily v Drážďanech a interiéry dvou vídeňských bytů, kolem roku 1925 se podílel se i na úpravách interiéru Bauerova zámečku v dnešním areálu Výstaviště na Starém Brně. Jediným dochovaným dílem Adolfa Loose v jeho rodném městě tak je jídelna obložená tmavě zeleným mramorem se zapuštěnými zrcadly, přístupná jen výjimečně.
 

Plzeňské interiéry

V Česku nesou Loosův rukopis asi tři desítky budov a interiérů. Na přelomu 20. a 30. let často působil v Plzni, kde se některé jeho myšlenek promítly do návrhů bytových interiérů pro bohaté podnikatele. Vzácná a z dnešního pohledu unikátní kolekce Loosových třinácti plzeňských bytů vznikala v letech 1907–1910 a 1927–1932. Po desetiletích chátrání jsou nyní k vidění v plné kráse, a to včetně původního vybavení s pohodlnými obývacími pokoji, mramorovými, travertinovými nebo mahagonovými obklady, originálními lustry či tapetami s geometrickým vzorem.

Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se podíváte do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Návštěva apartmánu doktora Vogla v Klatovské 12 představí jako zázrakem dochovanou místnost, obývací salón s replikami původního nábytku a travertinovou jídelnu. K vidění je i Brummelův dům na Husově 58, Loosem přestavěný v dvougenerační bydlení, anebo byt rodiny Oskara Semlera na Klatovské 110. Jedná se o jediný z plzeňských interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip raumplanu. Architekt navrhl také interiér bytu pro rodinu Otty Becka, jehož dcera Claire se později stala třetí Loosovou manželkou.
 

Slavné pražské vily a Raumplan

„Žil jsem dlouho ve Vídni a z tohoto města jsem nikdy neslyšel díků za svou činnost. V Československu jsem nežil, a byl jsem tu gentlemansky přijímán vládou i jednotlivými osobami,“ řekl Loos v roce 1930. V té době postupně rostly dvě jeho nejznámější stavby u nás, Müllerova vila pro stavebního podnikatele Františka Müllera, spolumajitele stavební firmy Kapsa a Müller, a Winternitzova vila pro rodinu advokáta Josefa Winternitze. Obě vily jsou přístupné a můžete tak na vlastní oči poznat jednu z Loosových originálních vizí, takzvaný Raumplan. Jde o princip uspořádání vnitřního prostoru stavby, který narušil horizontální navazování jednotlivých pater. Interiér tvoří otevřený prostor, kde jednotlivé částí mají rozdílnou výšku stropů i podlah, a to podle funkce a představ klientů.
 

Osmkrát o Loosovi

  • Brně, kde se Loos roku 1870 narodil, sice žádná jeho budova nestojí, zato se sem můžete vypravit na výstavy. 150. výročí narození světově proslulého architekta připomíná výstava Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy; v Muzeu města Brna na Špilberku je k vidění až do konce roku 2020.
  • Nejvíc děl Loosových následovníků najdeme ve Vídni, další jsou rozeseté po celém světě. Najdou se ale i u nás: jejich osudy mapuje výstava Následovníci Adolfa Loose, která proběhne od 2. října do 14. prosincebrněnské vile Stiassni.
  • Další výstavu, tentokrát pojmenovanou Adolf Loos – Opakování génia můžete až do konce ledna 2021 navštívit v galerii Studijního a dokumentačního centra NorbertovPraze.
  • Loosův rodný dům stával v místech dnešního brněnského Hotelu Continental. V blízkém parku na Janáčkově náměstí byl v srpnu 2020 odhalen pomník od autorské dvojice Oldřicha Moryse a Jaroslava Sedláka. Jde o betonovou sochařskou podobu masivního žulového bloku s nápisem LOOS, který má architekt na vídeňském Ústředním hřbitově. Socha symbolicky propojuje rodné město s místem, kde je pochovaný.
  • Loosovi se věnuje také nová Brněnská architektonická stezka; provede vás nejenom Brnem, ale i po jeho okolí, vesměs však místy, která jsou spojená s osudy Adolfa Loose. Dozvíte se také, které stavby jsou inspirovány Loosovým proslulým Raumplanem (cukrárna Kolbaba, hotel Avion, Kavárna Savoy), stezka přiblíží i nerealizovaný „dům na střeše“ na Sedlákově ulici, veřejnosti nepřístupnou přestavbu domu Karla Herolda na Jiráskově ulici nebo rodinné domky na Alešově ulici, využívající Loosovy konstrukční principy.
  • Výjimečný v mnoha ohledech je Dům Tristana Tzary, spisovatele a jednoho ze členů pařížské avantgardy, který navrhl Adolf Loos v roce 1925; také tady uplatnil způsob řešení prostoru Raumplan. Stojí v Paříži na malém svažitém pozemku na západním úbočí Montmartru a dodnes se v něm bydlí. Zato návrh vily pro Josephine Bakerovou (1927) se nikdy nerealizoval, údajně kvůli žárlivosti Le Corbusiera.
  • Loos celý život trpěl následky v mládí prodělané syfilidy; kromě neplodnosti šlo o nervové potíže, navíc téměř ohluchl. Jeho existenční potíže vyřešila až čestná prezidentská penze, kterou mu na žádost českých umělců udělil Tomáš Garrigue Masaryk. „Československo je ze všech zemí, které znám, nejklidnější, nejpilnější a nejspořádanější,“ říkal vděčný Loos. Zemřel 23. srpna 1933 v sanatoriu Kalksburg u Vídně.
  • Slavná Loosova Müllerova vila je často porovnávaná s domem Darwina D. Martina v americkém Buffalu od amerického architekta a interiérového designéra Franka Lloyda Wrighta (1867. Komplex inspirovaný Japonskem vyrostl na začátku 20. století a skládá se z pěti budov, které vznikaly postupně podle toho, jak se rodina bohatého podnikatele rozrůstala.
Odpolední čaj u Loosů

8. 4.
Odpolední čaj u Loosů

Do Loosových interiérů se vrací divadelní představení Odpolední čaj u Loosů v podání Poetického divadla.

Cukrovar v Hrušovanech – největší cukrovar v České republice

Cukrovar v Hrušovanech – největší cukrovar v České republice

V Dyjskosvrateckém úvalu leží město Hrušovany nad Jevišovkou, kde byl již v roce 1851 uveden do provozu cukrovar. Cukrovar několikrát změnil majitele, byl přestavěn, ale stále je to cukrovar s největší kapacitou v Česku.

Bauerův zámeček v Brně Památky

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy Kultura

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov.

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose Ubytování

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově Památky

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose Památky

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Den architektury 2025 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

2. 10.7. 10.
Den architektury 2025 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

Den architektury – stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. 15. ročník se uskuteční 2. – 7. 10. 2025.

Loosova dělnická kolonie v Náchodě Památky

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

K téměř zapomenutým projektům Adolfa Loose patří dochovaná a částečně pozměněná dělnická kolonie s jednoduchými a účelnými byty v Náchodě.

Müllerova vila – Loosova vila v Praze 6-Střešovicích – uzavřeno do konce roku 2025 Kultura

Müllerova vila – Loosova vila v Praze 6-Střešovicích – uzavřeno do konce roku 2025

Müllerova vila se uzavře 31. 1. 2025 na několik měsíců z důvodu rekonstrukce.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni Památky

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany Památky

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera z roku 1918 je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna Památky

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Pro významného brněnského průmyslníka Viktora Bauera navrhl Adolf Loos v roce 1914 vilu v Hrušovanech u Brna.

Další aktuality

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Festival pouličního jídla nabídne v Plzni pochoutky z celého světa

Další ročník plzeňského gastronomického festivalu Depo Street Food Market se uskuteční v sobotu 15. března 2025 od 10:00 hodin a slibuje opět velkou nabídku dobrého jídla z bister, stánků a food trucků s rychlým občerstvením. Na milovníky dobrého jídla čeká pestrá ochutnávka zajímavostí, známých z pouličních občerstvení z celého světa. Vstup na akci je tradičně zcela zdarma.
12. březen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj