ÚvodAktuality#světovéČesko a Bílkova vila v Praze: originální secesní stavba plná symbolů
Památky

#světovéČesko a Bílkova vila v Praze: originální secesní stavba plná symbolů

  • 2. června 2021
Bílkova vila na Hradčanech patří k nejoriginálnějším stavbám secesní architektury v Praze, přesto ji zná jen málokdo: je schovaná za stromy a ani pamětní deska za plotem se jménem významného umělce období secese a symbolismu není příliš nenápadná. Přesto je Bílkův netradiční výtvarný styl rozpoznatelný na první pohled – a dokonalou ukázkou jeho mistrovství je i samotná vila.
Dva secesní domy, které pro své rodiny navrhli secesní umělci: Bílkova vila v Praze a vila, kterou si v německém Výmaru nechal postavit Henry van de Velde
Bílkova vila v Praze
Vila ve Výmaru
František Bílek (1872–1941) nebyl jen sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik, ale také architekt. Jeho první stavbou byl dům s ateliérem v rodném jihočeském Chýnově, postavený roku 1898, jemuž Bílek důvěrně říkal Chaloupka. Podle autorova vlastního návrhu vznikla roku 1911 také Bílkova vila na Hradčanech; dostanete se k ní pohodlně pěšky od stanice metra Hradčanská anebo z Malostranské přes Chotkovy sady.
 

Bílkova vila: stopa kosy v obilném lánu

Vila z režného zdiva, kterou si Bílek navrhl a nechal postavit v letech 1910 až 1911 na jedné z hradčanských bašt, je překvapivě prostá a dobře by zapadla do některé ze zahradních čtvrtí staré dobré Anglie. Teprve při bližším seznámení zjistíte, že v jednoduchosti se skrývá nejenom krása, ale i vyšší princip – a přesně to měl Bílek v plánu.

Oceňují ji i odborníci: například v knize Slavné pražské vily se píše, že Bílkova vila je považována za jediné architektonické vyjádření symbolismu, uměleckého směru známého spíše z výtvarného umění anebo z literatury.

Stavba s bílými okenními rámy a stupňovitými balkony má symbolizovat žitné pole: její půdorys je odvozen ze stopy kosy v obilném lánu, samotné pole pak symbolizuje plochá střecha, ve své době nejenom neobvyklá, ale dokonce vůbec první svého druhu v Praze. Světlé sloupy inspirované staroegyptskými motivy představují stylizované snopy klasů, symbolika se ale skrývá i v drobnostech a detailech. Nejlépe to poznáte při prohlídce interiérů – a do nich se v Bílkově vile podíváte lehce, protože o stavbu pečuje Galerie hlavního města Prahy. Ta je správcem odkazu a téměř veškeré Bílkovy pozůstalosti, a veřejnosti zpřístupňuje i vilu.
 

Umění v Bílkově vile



Galerie představuje návštěvníkům Bílkovu vilu jako komplexní výtvarné dílo: sochař totiž navrhl nejenom rodinný dům s ateliérem, ale i nábytek a veškeré detaily. K našemu štěstí se budova dochovala téměř v původním stavu, a dnes ji proto můžeme považovat za Bílkovu originální galerii. Lampa nad hlavním vchodem je inspirovaná pro secesi typickým rostlinným motivem dubové větvičky s plodem žaludu. Podobné motivy se objevují v interiérech na vyřezávaných dveřích, kovaných klikách a nábytku: také ten Bílek osobně navrhoval. Obdivovat ho můžete například v jídelně, pracovně a v části prvního patra.
 

Podzimní vila, plastiky a další díla Františka Bílka



Některé Bílkovy plastiky, kresby a grafiky jsou k vidění přímo ve vile, v ateliéru i v dalších místnostech, za jinými se vydejte společně s portálem Kudy z nudy. Nejblíž to máte k Procházkově vile, která podobně jako Bílkova vila vznikla jako součást jediného urbanistického komplexu na místě původních městských hradeb. Procházkovu vilu navrhl rovněž František Bílek, a to pro tehdejšího městského fyzika (dnes by šlo o hlavního hygienika) Ladislava Procházku. Zatímco vlastní umělcova vila měla symbolizovat léto, Procházkova vila hýří podzimními motivy.

Další výlet za dílem Františka Bílka může vést třeba k plastice Ukřižovanýkatedrále sv. Víta na Pražském hradě. Pro město Tábor Bílek vytvořil Husův pomník, v Přerově stojí pomník Jana Blahoslava, Bílkovy plastiky jsou k vidění také v ambitech poutního kostela na Křemešníku. V Chýnově kromě Bílkova domu můžete vidět monumentální plastiku Modlitba nad hroby, která zdobí umělcův náhrobek na chýnovském hřbitově, anebo dům ve Vančurově ulici, v jehož štítu stojí Bílkova Madona.
 

#světovéČesko a dům architekta v německém Výmaru

  • Vlastní dům v osobitém secesním stylu si nechal podle vlastního návrhu postavit také belgický malíř, návrhář a architekt Henry van de Velde (1863–1957). V roce 1902 přijel do německého Výmaru, aby vedl školu umění a řemesel. Domu v klidné čtvrti Ehrighsdorf na jihu města se říká Hohe Pappeln, a to podle aleje vysokých topolů lemujících cestu k zámeckému parku Belvedere. Masivní kamenné travertinové zdivo pochází z nedalekého lomu.
  • Na rozdíl od Bílka, který při stavbě své pražské vily žádné sousedy neměl, Velde od nich sklízel kvůli neobvyklému vzhledu domu kritiku. Nepravidelný tvar budovy ovšem vychází z funkčního řazení místností, uspořádání vnitřního vybavení a nejvýhodnější orientace ke světovým stranám.
  • O dům nyní pečuje nadace Klassik Stiftung Weimar, zařízení interiérů pochází z bytu, který van de Velde navrhl v roce 1903 do výmarského bytu novináře a scénáristy Maxe von Münchenhausena.
Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Bílkův dům v Chýnově Kultura

Bílkův dům v Chýnově

V Chýnově u Tábora se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Pražská turistická karta Prague CoolPass – Prague Card Zážitky

Pražská turistická karta Prague CoolPass – Prague Card

Prague CoolPass, digitální verze Prague Card vám umožní poznat to nejdůležitější, co Praha nabízí. Aplikace či karta vás opravňuje navštívit bezplatně 70 nejzajímavějších objektů v Praze a dalších 60 s výraznou slevou, včetně exkurzí, plaveb, zábavy a kulturních představení.

Procházkova vila v Praze Památky

Procházkova vila v Praze

Hned vedle Bílkovy vily je dům symbolizující podzim, který pro svého dlouholetého přítele a podporovatele zahradních měst a jednoho z iniciátorů výstavby vilové čtvrti na baštách doktora Procházku, vyprojektoval František Bílek, a to v roce 1910.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
18. květen 2025 17:39
Letní sporty, Praha

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu vilu ve Střešovicích, Invalidovnu v Karlíně, Šternberský palác na Hradčanech, Galerii Josefa Sudka nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým Městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
18. květen 2025 10:27
Životní styl, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (17.5. – 18.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na letišti v Čáslavi 2025, Den otevřených dveří stavby metra D, Pochod Praha – Prčice 2025, Den otevřených dveří v Českém rozhlasu 2025, Prohlídky na Pražském hradě v rámci Festivalu Open House Praha 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. květen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha

Národní zemědělské muzeum zve 18. května do svých expozic!

V neděli 18. května 2025 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně budova otevře od 9:00 do 17:00, pokochat se zde mimo jiné můžete krásnou vyhlídkou na rozkvetlou Prahu. V ten samý den mohou fandové techniky navštívit i pobočku muzea v Čáslavi, kde bude probíhat Den otevřeného depozitáře. Do jindy nepřístupného prostoru se ale bude platit vstupné.
15. květen 2025 8:00
Kultura, Praha