ÚvodAktuality#světovéČesko a Bořeň: dračí i ďábelská hora nad Bílinou
Příroda

#světovéČesko a Bořeň: dračí i ďábelská hora nad Bílinou

  • 2. května 2020
Bořeň, vrch s jedinečnou siluetou, je z každé strany jiný. Při pohledu z Bíliny prý připomíná ležícího lva, ze západu ale vypadá jako hlava mamuta anebo obra. Existují ale i kopce, které by se s mírnou nadsázkou daly označit za jeho kopie, třeba Koruna na Broumovsku nebo Ďáblova věž v americkém Wyomingu.

Hora Bořeň bývá často srovnáván s Ďáblovou horou ve Wyomingu v USA

Hora Bořeň
Devil's Tower
Tvar kopce Bořeň s téměř kolmo vzhůru stoupajícími stěnami je unikátní široko daleko. A tak, přestože leží už za hranicemi Českého středohoří, patří k jeho symbolům. Charakteristický je i pro město Bílinu: ostatně od zdejších lázní Kyselka vede na Bořeň nejznámější výletní trasa.
 

Bořeň: vrch jedinečný v mnoha směrech

S nadmořskou výškou 539 metrů sice Bořeň nepatří mezi nejvyšší v okolí, přesto je nepřehlédnutelný: údolí řeky Bíliny, která pod ní protéká, převyšuje o 340 metrů. Až nahoru vás dovede naučná stezka, odměnou pak je báječný kruhový výhled na hradbu Krušných horKlínovcem, Bouřňákem a Komáří hůrkou, na Ještěd, České středohoříMilešovkou, Bílinu i pozvolna se zotavující krajinu radovesické výsypky. V podkrušnohorské pánvi rozeznáte města Most, Teplice a rozsáhlé povrchové lomy, vidět jsou i vzdálené Doupovské hory nebo Děčínský Sněžník.

Kromě titulu nejskalnatějšího samostatně stojícího vrchu České republiky Bořeň představuje největší znělcové těleso v Evropě. Není divu, že černě zbarvené skalní stěny a věže, zubaté hřebeny, suťové svahy a rozsedliny si už na začátku 20. století oblíbili horolezci. Až sto metrů vysoké skalní stěny dokonce nabízejí výstupy vysokohorského rázu, navíc lezení se tu dá provozovat celoročně. Jenže kopec je díky své geologické výjimečnosti zároveň domovem řady unikátních druhů rostlin a živočichů, a tak tu už v roce 1977 byla vyhlášena národní přírodní rezervace. Proto jsou některé oblasti pro horolezce uzavřené a přednost dostala flóra a fauna.
 

Magie a draci

Neobvyklým tvarem přitahoval Bořeň pozornost už před stovkami let. Nikoho nepřekvapí, že si výstup nenechal ujít německý cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt nebo německý básník Johann Wolfgang Goethe, ale už dávno před nimi, v druhé polovině 17. století, nahoru vystoupal také jezuitský učenec, historik, literát i cestovatel Bohuslav Balbín. V latinsky psané knize Miscellanea historica regni Bohemiae, poprvé vydané roku 1681, píše: „…mezi těmi horami, jež jsem nazval Prostředními (České středohoří) a jež se táhnou v nepřerušeném sledu od Litoměřic až k Mirošovicům, je proslulá hora, které lidově říkají Bílinská (Bořeň), poněvadž ční nad Bílinou. V pravdě by se měla jmenovat Veliká Skála nebo Bradlo, z větší části je totiž příkrá a holá, na samém vrcholku pak nemá nic než beztvará skaliska, avšak toto náhodné seskupení balvanů dodává horám půvab. Staří vykládají, že tato hora má své zajímavosti: že byli někdy spatřeni draci, jak vylétají z jeskyň a opět tam zalétají. Že ve svém nitru chová zlato a stříbro a že tam byly nejednou nalezeny drahé kameny, ale také hadi s korunkami, a že tam rostou vzácné byliny. To všechno vyprávějí dávné zkazky. Sám myslím, že je to pravda.“

Dál Balbín líčí, jak nejednou na tu horu vystoupil, ačkoli se tam jde příkrou cestou a dost nebezpečně po kluzkých kamenech, a že v životě nespatřil strmější výšinu (nevyjímaje prý tu, kterou ukazují na Moravě u hradu Letovic). Popisuje, že uprostřed má Bořeň svažitou pláň podobnou louce nebo zahrádce, a tady že rostlo plno květin, které neznal a dosud nespatřil. Spatřil také vlčí doupata a jeskyni a připomněl, že u blízké vesnice Hrobčice byla roku 1438 svedena bitva s Míšňany. Padlí prý tehdy byli pochování z jedné i druhé strany hory a pří svých návštěvách objevil prastaré náhrobky s erby.
 

Stará alpská zahrada

Draky, vlky nebo zlato současným výletníkům Bořeň nabídne jen těžko, ale jedna rarita je dosud patrná. Za první republiky vznikla na úpatí kopce skvostná alpská zahrada zvaná Borschengarten, kde rostly různé druhy růží, vřesu a cypřišů, skutečným hitem se však staly skalničky. Její zakladatel ale záhy zemřel a po druhé světové válce zahrada zanikla. Kromě několika netypických dřevin už její živé pozůstatky nenajdete, dochovala se ale romantická vstupní brána a několik zdí. Najdete je kousek zatáčky na silničce stoupající k chatě Pod Bořeněm (GPS 50.5310097N, 13.7595372E).
 

Víte, že?

  • Bořeň se objevuje v ženském i mužském rodě a původ slova neznáme. Hora možná byla pojmenována podle Bořeny, manželky bájného knížete Kroka.
  • Kopce podobné Bořeni najdete i jinde, například v Broumovských stěnách. Strmý vrch Koruna s nadmořskou výškou 769 metrů se tyčí nad Božanovem, na jeho vrchol stoupá žlutě značená trasa. Z vyhlídky je rozhled na část Broumovské kotliny, polskou Hejšovinu a Bor a za dobrého počasí i na Jeseníky.
  • Dalšího bratříčka má Bořeň v americkém Wyomingu. Devils Tower / Ďáblova věž sice má nadmořskou výšku 1 559 metrů, nad okolní terén ale vystupuje „jen“ 386 metrů vysoký kužel.
  • Ďáblova věž je 200 metrů široká, Bořeň až půl kilometru. Hora se objevila například ve Spielbergově filmu Blízká setkání třetího druhu.
Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický Příroda

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Lesopark Kyselka v Bílině Příroda

Lesopark Kyselka v Bílině

Lesopark se nachází na jihozápadě města a je součástí Lázní Bílina.

Lázně Kyselka v Bílině Lázně a wellness

Lázně Kyselka v Bílině

Lázeňský areál Bílina je komplexem budov, rekreačních zařízení a vycházkových tras. Bílina je proslulá díky Bílinské kyselce a ještě proslulejší byly její léčebné lázně s přírodní minerální vodou.

Chráněná krajinná oblast České středohoří Příroda

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Žižkovo údolí v Bílině Příroda

Žižkovo údolí v Bílině

Jen několik minut chůze z centra Bíliny se nachází Žižkovo údolí.

Řeka Bílina – perla průmyslového severu Letní sporty

Řeka Bílina – perla průmyslového severu

Bílina pramení v Krušných horách v okolí Chomutova a v Ústí nad Labem se vlévá do Labe. Sjízdná je v délce cca 50 km po celý rok. Jezů je na řece pomálu a nesjízdný není ani jeden, celých 23 km není třeba loď přenášet.

Další aktuality

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 21. a 22. září 2024 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj

Most zve na Mostecké slavnosti

Mostecké slavnosti na konci léta se 13. a 14. září 2024 konají v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejvýznamnější slavnosti města jsou doplněny o bohatý kulturní program a stánkový prodej. V průběhu slavností zahrají například Chinaski, Wohnout, Tři Sestry, Divokej Bill, Petra Janů, Dalibor Janda nebo Tomáš Klus. Kromě koncertů se příchozí mohou těšit také na zábavné atrakce, soutěže, atrakce z BagrParku, vyhlídkové lety a mnoho dalšího.
11. září 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly otevřena – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství.
10. září 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Nenechte si ujít podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech – pro rok 2024 zrušeno

Oblíbený podzimní veletrh Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na severu Čech, vstupuje letos do svého 48. ročníku. Výstava zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody letos trvá 6 dní – od 13. do 18. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na pestrost v sortimentu jednotlivých vystavovatelů, řadu novinek i bohatý kulturní program.
9. září 2024 15:00
Životní styl, Ústecký kraj

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Nevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše připomíná 7 zastavení s císařovnou Sissi. Dokonalou relaxaci vám nabídnou Císařské lázně Teplice, kde najdete vše pod jednou střechou.
8. září 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město na břehu řeky Labe. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou do Českého středohoří anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a v blízkém okolí , která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj