ÚvodAktuality#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže
Příroda

#světovéČesko a bylinkářství: voňavé farmy, květnaté louky, bylinkové zahrady a čajové plantáže

  • 1. května 2021
Že čarovné bylinky na bolístky všeho druhu, nachlazení nebo dobrou náladu patří jen do pohádek? Kdepak, tradice bylinkářství jsou živé i dnes. Víme o celé řadě míst, kde se bylinkaří moderně, s ohledy a respektem ke krajině a životnímu prostředí. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, a užijte si skvělé výletní cíle, které do vašeho života přinesou zdraví, pohodu i radost.
Zelená zdravá krajina, kde se láskou pěstují regionální suroviny: vinice u jihomoravských Čejkovic, kde můžete navštívit Bylinkový ráj společnosti Sonnentor, a čajové plantáže na Srí Lance
Čejkovice
Srí Lanca
Nemusíte mít obří zahradu, stačí zahrádka jako dlaň nebo alespoň balkon, abyste mohli využít výlety pro inspiraci a třeba i pro nákup sazenic bylinek a dalších rostlin. Společně s nimi si můžete domů odvézt i další neobvyklé upomínkové předměty, od bylinných čajů přes koření, oleje, sirupy a další výrobky až po nejrůznější dobroty, šálky, konvice a třeba i zahradnické náčiní.
 

Čejkovicemi od bylinek až do Templářských sklepů

Skvělým místem je Bylinkový ráj, který zpracovatelskou a výrobní firmu Sonnentor v jihomoravských Čejkovicích zařadil mezi hojně navštěvované a oblíbené výletní cíle. Při exkurzi do výrobních prostor se dozvíte, odkud se bylinky v biokvalitě dováží, kdo je pěstuje, kde a jak se ukládají a co všechno se s nimi stane, než se z nich vyrobí čajový sáček. Čaje a společně s nimi kávu a další dobroty si vychutnáte v čajovém salonu Čas na čaj, je tu i terasa s úchvatnými výhledy na okolní vinohrady a překrásná Bylinková zahrada sv. Hildegardy. V ní jsou mnohé bylinky, které najdete v čajích ze Sonnentoru a které lze vypěstovat ve středoevropských podmínkách. Křesťanská mystička, přírodovědkyně, lékařka, hudební skladatelka a spisovatelka Hildegarda z Bingenu (1098–1179) dobře věděla, že příroda je mocná čarodějka a její dary mohou pomáhat při nemocech i nejrůznějších obtížích. Jejími starodávnými recepturami jsou ostatně inspirované i některé čajové směsi.

Skvělým pomocníkem při toulkách zahradou jsou cedulky se jménem bylinek a květin na jednotlivých záhonech, takže tu můžete rozšířit své znalosti, pro radost poslouží houpací sítě, bosochodníček, velké dřevěné bylinkové pexeso anebo starý repasovaný traktor Zetor, který je k dispozici všem milovníkům silných zemědělských strojů. Návštěvu Bylinkového ráje můžete spojit s prohlídkou nedalekých Templářských sklepů ze 13. století.
 

Kouzlo skryté v hlíně



Než se po hlavě vrhneme do dalších voňavých království, dejme slovo tomu nejpovolanějšímu zahradníkovi. Takhle o tajemství semínek a přípravě půdy psal Karel Čapek ve skvělé sbírce fejetonů Zahradníkův rok:

„…Někteří říkají, že se tam má přidat dřevěného uhlí, kdežto jiní to popírají; někteří doporučují trochu žlutého písku, protože prý obsahuje železo, zatímco jiní před ním varují z toho prostého důvodu, že prý obsahuje železo. Jiní opět doporučují čistý říční písek, jiní pouhou rašelinu a ještě jiní dřevěné piliny. Zkrátka příprava půdy pro semínka je veliké tajemství a čarodějský obřad. Má se do ní přidávat mramorový prášek (ale kde jej vzít?), tříletý kravský trus (zde není jasno, má-li to být trus tříletých krav nebo tři leta stará hromádka), špetka čerstvé krtiny, na prach roztlučený jíl ze starých vepřovic, labský písek (ale nikoliv vltavský), tři leta stará pařeništní půda a snad ještě humus ze zlatého kapradí a hrst půdy z hrobu oběšené panny; to vše se má řádně smísit (zahradnické knihy nepraví, zda za novoluní či úplňku či v noci filipojakubské), a když tuto tajemnou půdu nasypete do květináčů (vymáčených ve vodě tři leta stojící na slunci, na jichž dno dáte vyvařené střepy a kus dřevěného uhlí, proti čemuž se jiné autority ovšem vyslovují), když tedy to vše vykonáte, šetříce přitom sta předpisů podstatně se různících, čímž se tento obřad velmi ztěžuje, můžete přikročit k jádru věci, totiž k vysetí semínek.

Pokud se týče semínek, jsou některá podobna šňupavému tabáku, jiná světloučkým a plavým hnidám, jiná lesklým a černě brunátným blechám bez nožiček; některá jsou plochá jako penízky, jiná kulatě nalitá, jiná tenká jako jehličky; křídlatá, trnitá, ochmýřená, nahá i vlasatá; veliká jako šváb i drobná jako sluneční prach. Dávám svědectví, že každý druh je jiný a každý je podivný; život je složitý. Z této velké chocholaté obludy má vyrůst nízký a suchý bodláček, kdežto z této žluté hnidy prý vzejde tučný, obrovský cotyledon. Co mám dělat? Prostě nevěřím tomu.“
 

Návštěvy zahrad, farem, sušíren a květnatých luk

Líbit se vám bude barokní areál Žireč, který najdete na cestě mezi Safari Parkem ve Dvoře Králové a barokním areálem v Kuksu. Bývalá jezuitská rezidence nabízí řadu atraktivních míst, od cyklomuzea přes kavárnupo Bylinkovou zahradu Josefa Kamela, nejstarší bylinkovou zahrádku ve východních Čechách. Svou třísetletou tradicí navazuje na středověké klášterní zahrady, bylinné produkty a domácí bylinkové sirupy se však nevyrábí jen z bylin vypěstovaných v Žirči, ale i z bylinek nasbíraných v čistých přírodních lokalitách v okolí.

Dalším královstvím bylinek je Botanicus v Ostré. Společnost vyrábějící přírodní kosmetiku je výjimečná uzavřeným cyklem pěstitel – výrobce – prodejce v rámci jedné firmy. Přírodní suroviny v biokvalitě z vlastních zahrad se zpracovávají přímo na místě, vyrábí se z nich přírodní kosmetika, čaje, oleje, svíčky či mýdla. K návštěvě láká Centrum řemesel a rozlehlé zahrady; Botanicus tak představuje nejenom zapomenutá řemesla, ale i význam a podíl řady přírodních materiálů při výrobě běžných věcí, které nás v denním životě obklopují.

Procházku mezi bylinkovými záhony si užijete také v Bylinkové zahradě v Českém Krumlově, přímo v zahradě lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Neobvyklou možnost pro milovníky lučního kvítí nabízí společnost Planta naturalis: koupíte tu přírodní rostliny vyryté přímo z květnaté louky, kde vyrostly. Na milovníky květin a bylinek čekají také Fryzelkovi, jejich Květomluva a sušírna sv. Františka ve Vlachovicích na východní Moravě. Anebo vás lákají výlety za levandulemi? Ani na ně jsme nezapomněli!
 

Bylinky ze zámků



Na bylinkové zahrady vsadila i řada zámků a památek; někde najdete jen upravené a pečlivě označené záhony, jinde se vypěstované bylinky zpracovávají a prodávají. K takovým místům patří třeba bylinková zahrada, která se za budovou hospitalu Kuks prostírá už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby zdejší lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Zahrady byly obnoveny společně s celým areálem před několika lety, dnes tu uvidíte celkem 144 záhonů, osázených mnoha druhy bylin a léčivek. Přímo na nádvoří Kuksu pak můžete navštívit provoněný obchůdek s nabídkou bylinek a regionálních produktů; pořídíte tu třeba sušené bylinné směsi, sušené ovoce, čaje, ovocné šťávy a sirupy, medovinu, tinktury, pro děti ovocná lízátka, hraběcí čokoládu a další dobroty.

Svůj obchůdek ve skleníku má také Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar v zahradě zámku Valtice; k dostání jsou bylinky a jejich sazenice i bylinné čaje, pro zájemce se pořádají kurzy o využití bylin, jejich sběru, účincích a zpracování.
 

#světovéČesko zve na šálek cejlonského čaje

  • Jedním z nejznámějších lákadel exotické Srí Lanky jsou čajové plantáže. Od časů, kdy čínskému císaři vítr náhodně zavál do nápojové misky pár lístků čajovníku, uplynulo téměř pět tisíc let, historie čaje na Srí Lance ovšem sahá „jen“ do roku 1867. Tehdy se jeho pěstování začal věnovat Brit James Taylor, a to poté, co nákaza zcela zničila rozsáhlá pole kávovníku. První srílanskou čajovou plantáží byla 19hektarová Loolecondera nedaleko Kandy.
  • Čajové impérium na Srí Lance vybudoval ale teprve Sir Thomas Lipton: z čaje se rozhodl udělat nápoj pro všechny, nejen pro vyvolenou elitu, popíjející své „čaje o páté“. Nádherný výhled na Srí Lanku se otvírá z vyhlídky Lipton’s Seat, odkud Lipton pozoroval své plantáže v údolí.
  • Čajové plantáže jsou na ostrově doslova všude, na řadě míst si také můžete prohlédnout způsoby jeho pěstování i zpracování včetně informací, čím se černý čaj liší od zeleného a proč je ten zdejší tak výtečný. Překvapí vás také tradiční čajová jména: výrobci totiž z obchodních důvodů zůstali věrní známým koloniálním britským značkám.
  • Čaje ze Srí Lanky se rozlišují podle kvality i polohy. Vysokohorské rostou pomaleji a vyznačují se delikátnější chutí, barevnější je i jejich škála. Kromě nejznámějších zelených a černých se vyrábí i čaje růžové a bílé. Ty jsou velmi drahé, na jejich výrobu se totiž ručně sbírají pouze ochmýřené čajové pupeny pučící na jaře, případně jen svrchní dva lístky. Stejně jako zelený se i bílý čaj suší přirozeně a není dobarvován.
Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka Letní sporty

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích Zážitky

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Navštivte místo, kde roste radost už tři desítky let. V tomto voňavém návštěvnickém centru firmy Sonnentor objevíte kouzlo výroby biočajů a biokoření a zažijete radost na vlastní kůži.

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích Příroda

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Levandulová pole zdaleka nejsou jen výsadou francouzské Provence. Pole voňavých fialových polštářů se zvolna objevují i u nás – a s levandulovými farmami ruku v ruce přicházejí levandulové kavárny, slavnosti, obchody a bistra. Pojďte je s portálem Kudy z nudy prozkoumat důkladněji!

Další aktuality

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Hustopeče žíjí vinařskou historii města a lákají na burčákové slavnosti

Víte co jsou to horenská rada, burčáková policie, podzemní vojsko či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Vše najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích, které se letos konají od čtvrtka 3. října do soboty 5. října 2024. Třídenní oslavy sladkého bouřlivého moku provází originální dávka humoru a recese.
29. září 2024 11:17
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival environmentálních dokumentů Ekofilm slaví 50. výročí

Brno se od 1. do 6. října 2024 stává na šest dnů epicentrem ekologických dokumentů. Festival nabídne tři soutěžní sekce. Přehlídku celovečerních environmentálních filmů Krásy přírody doplní mezinárodní soutěž středometrážních filmů a samostatných dílů dokumentárních sérií s názvem Vize přírody. Soutěžní sekce do třetice doplní soutěž krátkých filmů s novým názvem Ve zkratce. Projekce soutěžních filmů 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu s environmentální tematikou Ekofilm navíc přijedou uvést i delegace filmařů.
29. září 2024 9:25
Zážitky, Jihomoravský kraj