Nejblíž k drakům to máte v
Brně, kde
„drak“ dodnes spokojeně „žije“ v průjezdu Staré radnice. Podle jedné pověsti se kdysi usadil ve skalách u řeky Svratky, podle jiné verze ale vycpaného draka poslali do
Brna jako dárek měšťané z
Trutnova. I tam jsou draci doma: ve městě najdete
Dračí uličku,
Dračí kašnu,
Dračí galerii a dokonce se tu dvakrát ročně konají
Dračí slavnosti. Za fascinujícími pohádkovými tvory se můžete vydat také do lesů a do skal: na
portálu Kudy z nudy vám poradíme kam.
Už ho nesou! aneb drak na trutnovské radnici
Město
Trutnov má dodnes draka ve znaku a od roku 2006 – tedy od tisícího výročí zabití draka – každoročně začátkem května pořádá dračí slavnosti.
Název Už ho nesou! napovídá, že vyvrcholením oslav bývá večerní průvod spojený se zavěšením draka na věž Staré radnice. Drak na radniční věži obvykle visí až do
29. září, kdy má svátek sv. Michal drakobijce; v té době se z věže sundává a až do zahájení další návštěvnické sezony dřímá ve skladišti.
Kromě toho se projděte parkem mezi Slezskou a Vodní ulicí, kde prý míval drak své doupě a kudy později vedla slavná – a dávno zbořená –
Dračí ulička. Dnes v těch místech najdete malý pahorek: kdysi prý byl klíčovým bodem pro vyměření vznikajícího města. Podobně jako kolem města vedly hradby,
celé dílo korunované malým drakem obepíná kovová obruč. Na ní pak je český, německý a latinský nápis, který cituje slova papežského legáta z jedné ze starých pověstí:
Ty, ukrutný a hanebný netvore, jsi požehnáním tohoto města a navěky jím i zůstaneš.
Dalšího draka najdete na
Dračí kašně v parku u Lesnické ulice. Socha řadu let zdobila trutnovské
Krakonošovo náměstí, než ji přesunuli do parku a na její místo se nastěhoval Krakonoš.
Dračí skály, zuby a pohádky
Čertova ruka, rozsedlina Myší díra anebo skalní dutina Adamovo lože: tak se jmenují zajímavé skalní útvary a pohádková zákoutí
Hruboskalského skalního města. Jeho východnímu cípu se říká Dračí skály a najdete tu například
skály Dráček, Dračí zub nebo Dračí věž.
Dračí zub také často hledají ti, co se do
Českého ráje vydávají
po stopách filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.
Asi vás zklameme, ale na rozdíl od
Podtroseckého údolí a
rybníků Vidlák či
Věžák Dračí zub neexistuje. Když se ale z rozcestí u
Adamova lože (tedy místa, kde ve filmové pohádce přespával princ Bajaja) vydáte na
Mariánskou vyhlídku a pak k
symbolickému hřbitovu horolezců, asi 200 metrů za ním po žluté značce dojdete ke
skále Skaut. To je
filmový Dračí zub a právě tady se odehrávaly známé scény, kdy tatínek učil malého Vaška lézt na skály, než se všechno provalilo.
Draci na Šumavě, v Jeseníkách a na Rakovnicku
Další
Dračí skály objevíte na
Šumavě u Svojše, na svahu zalesněného kopce, pod který vede červená turistická značka z Rejštejna. Ze skalních útesů s ostrými výčnělky je pěkný výhled do údolí
řeky Otavy, naopak skvělý pohled na Dračí skály se otvírá z
Klostermannovy vyhlídky u Srní. Po dracích má jméno i
vrch u obce Fojtka v
Jizerských horách.
Od draků odvozují své názvy i dvě místa v
Jeseníkách: zaniklý
hrádek Drakov a
skalisko Dračí zub, které se tyčí nad zeleně značenou stezkou, vedoucí z
Vrbna pod Pradědem přes Medvědí vrch do
Jeseníku. Až při toulkách
přírodním parkem Džbán na
Rakovnicku půjdete kolem rozvalin hradu Džbán, vzpomeňte si na
hvízdavého draka: podle pověstí tu žil ohnivý drak, který vydával zvláštní pisklavý zvuk. Natropil spousty škod a nakonec ho s pomocí čar a kouzel zabil místní lesník.
Inspirováno draky a další místa ze Hry o trůny
- Ani Hradec Králové drakům neunikl: k zavedeným značkám na české i světové divadelní scéně patří divadlo Drak s Labyrintem, netradičním muzeem loutek a interaktivní laboratoří, a na lesní Pohádkové stezce potkáte draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva.
- Cestujete s dětmi? Spousty draků uvidíte na strašidelném zámku Draxmoor v Dolní Rožínce nebo při pohádkových prohlídkách hradu a zámku Staré Hrady u Jičína. Svůj domov tu našly desítky druhů draků a dráčků, od ohnivých přes lesní, noční, bahenní, písečné, hromové a zlaté draky až po draky sněžné či vodní.
- Skvělý kamenný drak číhá v lese Prašivice u Nalžovských Hor: kolem roku 1840 si tu hrabě Taafe nechal postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte, a v okolním lesoparku postupně vyrostl svérázný lesní park s jezírkem. Malé děti můžete vyfotit přímo v dračí tlamě, dál v lese najdete také želvu a další kamenná zvířata.
- Pro fandy Hry o trůny zní nadějně jméno Železných hor – snadno by dalo uvěřit, že někde za nimi se schovávají třeba Železné ostrovy.
- Možnost alespoň na chvíli usednout na trůn z mečů ze seriálu Hra o trůny máte v Galerii ocelových figurín v dolní části Václavského náměstí v Praze. Prostřednictvím expozic organizátoři upozorňují na důležitost recyklace kovového odpadu. První figurína prý vznikla tak, že se zakladatel výstavy, Jose Olejnik, probíral šrotem a chtěl použitelným částečkám vdechnout nový život. Kromě trůnu uvidíte také auta, motorky a spousty filmových postav.