ÚvodAktuality#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy
Kultura

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

  • 31. srpna 2020
Když nemůžeme do Egypta, přivezeme si ho k nám, řekli si v Národním muzeu v Praze a připravili skutečně ojedinělý výstavní projekt. Na výstavě Sluneční králové tak během podzimních a zimních dnů zažijete atmosféru sluncem zalité starověké říše. Kromě toho se seznámíte s českými archeology, na vlastní oči poznáte nejvýznamnější objevy a také spousty zajímavostí. Sluneční králové zkrátka přijeli do Prahy.

Cesta za historií slunečních králů

Národní muzeum v Praze
Abúsír
Milujete filmy s Indiana Jonesem? A víte, jak práce archeologa vypadá ve skutečnosti? Zjistíte to na výstavě Sluneční králové, která je pro Národní muzeumPraze zlatým hřebem letošní sezony. Unikátní soubor předmětů z doby staré egyptské říše ze starověkého královského pohřebiště Abúsír, kde už desítky let pracují naši egyptologové, bude ozdobou historické budovy až do února 2021.

A na co se můžete těšit? Třeba na zrekonstruované archeologické naleziště Dvora princezny Šeretnebtej s jedinečným souborem soch z období 2500 až 2350 let př. n. l., první filmové zpracování příběhu ze slavného Papyru Westcar anebo sochu krále Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru. Díky moderním technologiím nahlédnete rovněž do nevykradeného šachtového hrobu správce paláců a kněze předčitatele velmože Iufay. Byl objeven v únoru 1998 osmnáct metrů pod zemským povrchem a šlo o naprostý unikát: nevykradenou hrobku se podařilo nalézt naposledy v roce 1941.
 

Kdo byli sluneční králové?

Jako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci páté staroegyptské dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.). Jde o období prvních stavitelů pyramid a prvních faraonů, kteří jsou spojeni s lokalitou Abúsír, sousedící na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou. Během vlády slunečních králů právě tady vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami.

Díky vystaveným předmětům a prostřednictvím audiovizuální projekce v Národním muzeu prozkoumáte nejenom bohatou reliéfní výzdobu a vybavení pohřebiště, ale i běžný chod pyramidových komplexů. Sluneční chrámy coby stavby, které ve starém Egyptě sloužily k provozování kultu boha Re, zatím byly objeveny pouze dva, ačkoli písemné prameny uvádí existenci dalších čtyř. Na výstavě se seznámíte s historií zádušního chrámu krále Sahurea nebo nejznámější částí slunečního chrámu krále Niuserrea, takzvanou svatyní ročních období.

Výstava ale nemapuje jen osudy vládců, podíváte se i do obyčejného Abúsíru. Místo totiž sloužilo k pohřbům staroegyptských elit mnohem dříve, než se stalo královskou nekropolí. Vydáte se tak na předlouhou cestu od prvních pohřbů v době sjednocení Egypta okolo roku 3000 př. n. l. přes období stavitelů pyramid, imperiálního rozmachu egyptského státu v době Nové říše až po období cizích nadvlád nad Egyptem v průběhu 1. tisíciletí př. n. l.
 

Poklady z celého světa

Zajímavostí a rarit je kolem výstavy Sluneční králové celá řada. Například je to vůbec poprvé, co Egypt umožní vyvézt do zahraničí tak velký soubor vzácných exponátů; jen jejich pojistná hodnota je asi miliarda korun. Kousek historického Egypta ale nepřijede jen z Egyptského muzea v Káhiře či z Velkého egyptského muzea v Gíze. Bohaté zápůjčky poskytla také světová muzea v Berlíně (odkud například na výstavu přicestovaly dva největší exponáty, a sice části sloupů z pyramidového komplexu), Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. K vidění budou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru.
 

Pár slunečních střípků

  • Nejlepší by bylo přivézt do Prahy celý Abúsír: místo na okraji Káhiry má úžasnou atmosféru. K nejzajímavějším a nejcennějším detailům patří nástěnné obrazy a výzdoba jednotlivých pyramid a hrobek. Abyste si Abúsír mohli představit v celé jeho velikosti, do chodu výstavy se zapojí multimédia: 3D realita, videomaping a další technologie.
  • Už v 60. letech při stavbě obří přehrady v Asuánu, pod jejíž hladinou mělo zmizet množství unikátních památek z období starověkého Egypta, se naši vědci podíleli na záchranné akci UNESCO v Núbii. Stavba Asuánské přehrady se stala impulsem k založení Egyptologického ústavu na filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
  • Práce českých egyptologů výrazně přispěla k poznání dějin Egypta, ostatně Egyptologický ústav získal koncesi pro výzkum na pyramidových polích v Abúsíru už v roce 1960. Vědci objevili například hrobku vezíra 5. dynastie Ptahšepsese, zatím největší známou nekrálovskou hrobku Staré říše, neporušenou pohřební komoru kněze Neferinpua z doby před čtyřmi a půl tisíci lety nebo hrobku kněze Inpunefera.
  • Myslíte, že ve starém Egyptě měli vliv pouze členové královské rodiny? Kdepak! Příkladem může být Ptahšepses, který to z kadeřníka dotáhl dokonce na králova zetě a vezíra. I s jeho osudy se na výstavě seznámíte.
  • Dělníci pracující na stavbě pyramid dostávali zajímavou odměnu: pouze chléb a džbány piva. Výhodou džbánů však bylo, že měly vždy stejnou velikost a tím i hodnotu, takže se daly na trhu směnit za jiné věci. A co vy? Stačil by vám za práci pořádný džbán piva?
  • Papyrus měl v dávné minulosti důležitou funkci. Zajímavostí je, že dodnes ho neumíme přesně napodobit a vyrobit v takové kvalitě jako to uměli lidé ve starověku. Pokud jste papyrus nikdy neviděli na vlastní oči, možnost budete mít právě na výstavě Sluneční králové.
  • Vstupné na výstavu Sluneční králové stojí 250/170 Kč, ovšem za příplatek 150/100 Kč získáte další výhody. Národní muzeum nabízí dlouhodobou akci Devět muzeí v pěti dnech, kdy se můžete podívat nejenom do obou budov na Václavském náměstí včetně kupole historické budovy, ale také do dalších pražských poboček Národního muzea.
  • Pokud si koupíte vstupenku online, ušetříte čas strávený ve frontě. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin a vstupenka je platná 30 dní, můžete přijít kdykoliv. Sluneční králové se vás nemohou dočkat!
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Galerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025

Výstavy, akce, komentované prohlídky a mnoho dalšího. Rok 2025 bude v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) nabitý. Galerie v letošním roce představí výstavní projekty, které jako obvykle reflektují především domácí scénu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co zajímavého vyrazit do některé z budov, které GHMP spravuje.
14. leden 2025 17:17
Kultura, Praha

Farmářská tržiště Náplavka a Kubáň pomalu zahajují novou sezónu

Prvním pražským farmářským trhem pod širým nebem, který v letošním roce přivítal zákazníky, byl Heřmaňák, ten je otevřen pravidelně každou sobotu na Řezáčově náměstí v Praze 7. V sobotu 1. února se k němu přidají hned dva další – farmářský trh Náplavka v Praze 2 a farmářský trh Kubáň v Praze 10.
13. leden 2025 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Sezóna farmářských trhů startuje: První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku vstupuje do další sezóny. První návštěvníky přivítá už v sobotu 18. ledna 2025. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu – do sáčků, krabiček nebo lahví, tu mohou nakoupit většinu sortimentu.
13. leden 2025 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (18.1. – 19.1.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Nova festival chutí – největší zimní food festival v Česku, Mezinárodní sčítání vodních ptáků 2025, Zimní běh na Blaník 2025, The Music of Hans Zimmer & Others, Komentovaná prohlídka výstavy Japonsko samurajů. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
13. leden 2025 7:01
Zážitky, Praha

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze je otevřeno i v zimním období

Muzeum MHD je součástí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Stálá expozice byla ve vozovně Střešovice otevřena v květnu 1993. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout nejenom historická vozidla, ale například i modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky a plány. V zimním období své brány muzeum otevírá každý víkend v čase od 9 do 17 hodin. Od 6. ledna 2025 je navíc opět v provozu historická okružní linka 42, která jede denně od 9:00 do 17:00 hodin, v intervalu 40 minut.
10. leden 2025 16:00
Zážitky, Praha

Skleník Fata Morgana odkrývá své poklady i v lednu

Milovníci tropické flóry si i v lednu přijdou v trojské botanické zahradě na své. Ve skleníku Fata Morgana návštěvníci zhlédnou barevnou přehlídku květů, ti pozornější si všimnou i drobných plodů tropických rostlin. Děti zase mohou hledat malé živočichy. V zeleni se ukrývají drobné felsumy a na konstrukci nad jezírkem lze zahlédnout chameleony. Brzy také rozkvete i nejmenší leknín na světě, který je ve skleníku Fata Morgana teprve od loňska. Netradiční zážitek si v lednu mohou užít ti, kteří přijdou na večerní komentované prohlídky, nazvané Džungle, která nespí.
10. leden 2025 8:00
Příroda, Praha

Nejzajímavější události Centra současného umění DOX v roce 2025

Program v Centru současného umění DOX bude v roce 2025 opět nabitý. Ke stěžejním projektům patří výstava slavného amerického režiséra Davida Lynche, výstava tvorby Marka Škubala, amerického fotografa Joela-Petera Witkina. Pozvání do Prahy přijal turecký nobelista Orhan Pamuk. Chybět nebudou cross-žánrový festival FALL, festival umění a kreativity ve vzdělávání FUK nebo International Shakuhachi Festival Prague. Důležité místo mají i vzdělávací programy pro všechny věkové kategorie.
9. leden 2025 16:04
Zážitky, Praha

Prohlédněte si nově otevřený Klášter minoritů sv. Jakuba v Praze

Na začátku října 2024 vstoupil Klášter minoritů v Malé Štupartské ulici v Praze do nové etapy své historie, která je spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Od té doby v jeho velkorysých prostorách souběžně probíhají výstavy, komentované prohlídky i edukativní akce. Nahlédněte do 800 let staré historie – klášter vás zve na prohlídky i aktuální výstavy.
8. leden 2025 8:00
Památky, Praha