ÚvodAktuality #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka
Lázně a wellness

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

  • 18. července 2021
Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní

František
Manneken Pis
Ve Františkových Lázních se mimo jiné léčí gynekologické nemoci a ženská sterilita. Sice se píše, že k léčbě se využívá hlavně slatina s vysokým podílem rozpustných minerálních látek a takzvané huminové kyseliny, jenže pacientky v tom mají jasno. Dobře ví, že nejmocnějším z místních léčebných zdrojů je socha Františka, tedy malého chlapce s rybou. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s dávnou legendou zblízka.
 

František ze Slovanského domu

Soška chlapečka s rybou byla tradičním motivem kašen a zahradních dekorací už v dobách baroka. Nakonec i František, dnešní symbol Františkových Lázní, původně vznikl jako keramická plastika pro kašnu na nádvoří barokního Vernierovského paláce v pražské ulici Na Příkopě, kde sídlilo německé kasino. Jeho autorem byl Johann Adolf Mayerl (1884-1954), ale první František se od toho současného lišil: seděl na velké rybě, z níž prýštila voda do kašny. Socha už dávno neexistuje, patrně byla zničena za druhé světové války nebo po ní, kdy se z Německého kasina stal Slovanský dům.

Mayerl pocházel z Chebu; v roce 1924 usadil ve Františkových Lázních a vytvořil pro ně řadu soch. Několik jich připomíná nejslavnějšího Františka: najdete je například na fasádě Sadové kavárny anebo před Městským muzeem. Pro lázeňský areál vznikla i druhá verze pražské sochy, podle pamětníků zářivě barevná. Když si kromě budoucích maminek Františka začali všímat vandalové a nakonec přišel o hlavu, originální pískovcová socha nakonec putovala do muzea a na jeho místě dnes je bronzová kopie.
 

František a kouzelná levá nožka

Od 50. let 20. století soška stála poblíž Františkova pramene a stala se oblíbeným objektem pro fotografování. Hlavní zásluhu na jeho pověsti spolehlivého léčivého talismanu prý měl lázeňský fotograf Otto Škarda. Pamětníci vzpomínali, že podobně jako každý fotograf-portrétista í Škarda se svými klientkami rád hovořil a při focení u Františka je vybízel, aby sošku chytily třeba za levou nožičku; chtěl, aby fotky měly uvolněnou náladu a vtip. Postupně se z náhodného impulsu stalo pravidlo: pacientky které chtěly miminko, zkrátka začaly za Františkem chodit v celých zástupech a chytaly ho za všechno, za co se chytit dal. Jeho kouzelná místa tak snadno poznáte podle jejich lesku – a samozřejmě kromě nosu a palců obou nohou je to úplně jiný úd, pro otěhotnění příhodnější.

Funguje to? Zřejmě ano, fanynek a vděčných klientek má František dost a dost. Každou zimu se také jeho fotka objevuje v místním tisku, pokaždé v jiném modelu: dívky, slečny i dámy mu pletou barevné čepičky, šály, ponožky nebo ponča.
 

Chlapeček, holčička a dva čůrající voříšci

František má samozřejmě kolegy i ve světě, tím nejpopulárnějším je zřejmě Manneken Pis aneb Čůrající chlapeček v Bruselu. Soška chlapečka, který čůrá do fontány na rohu ulic Rue de l'Etuve a Rue des Grands Carmes, je nejslavnější bruselskou sochou, koluje kolem ní několik legend a při různých slavnostech střídá stovky kostýmů.

O kousek dál objevíte uličku Impasse de la Fidélité, kde má chlapeček čůrající kamarádku: holčička se jmenuje Jaenneke Pis a v roce 1985 ji nechal vyrobit majitel jedné z restaurací. Na rozdíl od slavnějšího protějšku nemá soška dívky žádnou historickou ani kulturní hodnotu, ale to je návštěvníkům Bruselu celkem jedno.

Ještě mladší je Zinneke Pis, socha čůrajícího psa na rohu ulic Rue des Chartreux a Rue du Vieux-Marché. Mimochodem, bruselský pejsek má v Česku kolegu: sošku českého čůrajícího voříška objevíte v Kryštofově Údolí.
 
Aquaforum Františkovy Lázně Lázně a wellness

Aquaforum Františkovy Lázně

Příjemně teplá voda v bazénech, vířivkách i v tobogánu v Aquaforu – světě vody a relaxace ve Františkových Lázních, vás pohladí po duši a po těle nezávisle na rozmarech počasí. Objevte překrásný vodní svět.

Beer Spa Beerland – První Pivní Lázně Františkovy Lázně Lázně a wellness

Beer Spa Beerland – První Pivní Lázně Františkovy Lázně

První Pivní Lázně Františkovy Lázně se nachází v centru města, v ulici Anglická č.13, jen 200 metrů od legendární sochy Františka.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní Kultura

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Přijďte navštívit hrad Seeberg, často nazývaný Ostroh. Najdete jej několik kilometrů západně od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, které doplňuje renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou. Zajímavý zážitek nabízí i vstup do sklepních prostor hradu.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní Lázně a wellness

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů Lázně a wellness

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Nejmladší sopka v Česku – Komorní hůrka u Františkových lázní

Nejmladší sopka v Česku – Komorní hůrka u Františkových lázní

Čím je Komorní Hůrka tak neobvyklá? Tato nejmladší sopka na území Českého masivu láká vědce už od počátku 19. století a dá se tedy říct, že patří k nejprobádanějším sopkám světa. Naposledy chrlila lávu někdy na počátku čtvrtohor, dnes o sobě dává vědět jen vývěry oxidu uhličitého.

Městské muzeum Františkovy Lázně Kultura

Městské muzeum Františkovy Lázně

Přijďte si prohlédnout více než 600 starých fotografií z konce 19. a počátku 20. století, originál sochy Frantíka Adolfa Mayerla z r. 1923 do Městského muzea Františkovy Lázně.

Františkovy Lázně – romantika na Seebergu Lázně a wellness

Františkovy Lázně – romantika na Seebergu

Romantické ubytování v těsné blízkosti románského hradu Seeberg u Františkových Lázní. Cyklistické trasy, značené turistické trasy, naučné stezky, jízda na koních. Relax, wellness, Aquaforum.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních Příroda

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

Pavilon Františkova pramene Památky

Pavilon Františkova pramene

Františkův pramen je nejstarším františkolázeňským pramenem a spolu s pavilonem, který jej zastřešuje, slouží jako symbol města. Tato klasicistní stavba nahradila původní dřevěný pavilon roce 1832.

Další aktuality

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

Málokde v Česku najdete tak půvabný a zároveň dramatický anglický park jako právě okolo zámku knížete Metternicha v Kynžvartě na Karlovarsku. Ojedinělé spojení klasicistní architektury, romantických parkových staveb a kultivované krajiny vytváří neopakovatelný klidný dojem, který si návštěvník odnese s sebou domů, často do hektického města. Udělejte si hezkou procházku parkem, jenž na podzim dýchá klidem i romantickou atmosférou. Do zámku lze zavítat až do konce listopadu!
13. říjen 2024 10:54
Příroda, Karlovarský kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Chebsko a do nejzápadnějšího výběžku Česka

Chystáte se do nejzápadnějšího výběžku Čech? Na Kudy z nudy vám prozradíme, která místa rozhodně nesmíte vynechat. Procestujeme toho opravdu hodně, od Chebu přes Františkovy Lázně až po Aš. Líbit se tu bude milovníkům rozhleden, přírody i památek. A protože další zajímavé cíle leží jen kousek za hranicí, podíváme se i k sousedům do Německa.
10. říjen 2024 15:12
Letní sporty, Karlovarský kraj

Lázeňský festival jablek s oslavou 50 let CHKO Slavkovský les se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 6. října 2024 se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních třináctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
1. říjen 2024 16:57
Gurmánská turistika, Karlovarský kraj

Premonstrátský klášter v Teplé nabízí prohlídky po celý rok

Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i mimo hlavní turistickou sezonu. V klášterní knihovně od stavitele Josefa Schaffera je přibližně 100 tisíc výtisků, z toho 660 rukopisných kodexů. To z ní dělá největší klášterní knihovnu v Česku. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
30. září 2024 6:18
Památky, Karlovarský kraj

Podzim na hradě Lokti láká na víno i skvělou muziku

Loket zve všechny milovníky hradů k návštěvě svých tajuplných a kouzelných prostor. Nejlepší je zvolit si termín návštěvy tak, aby byl oživený i zajímavým programem. Na podzim si můžete vybrat například oblíbené vinobraní anebo koncerty známých skupin.
29. září 2024 10:51
Zážitky, Karlovarský kraj

Soos letos slaví 60. výročí od vyhlášení národní přírodní rezervace: poznejte evropskou geologickou raritu

Přírodní rezervace Soos v roce 2024 slaví 60 let od založení národní přírodní rezervace. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti. Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024.
20. září 2024 10:54
Příroda, Karlovarský kraj

Navštivte hobití vesnici plnou čarokrásných motýlů

V karlovarském výletním areálu Diana, nad lázeňským městem, si vychutnáte krásu exotických motýlů. Od vajíčka po housenku, kuklu až po křehkého živého motýla se před vámi odehraje celý cyklus života. Teplo, vlhko a šumění křídel – to jsou většinou první dojmy návštěvníků Papilonie, světa, kde motýli žijí přirozeným způsobem života. Papilonia vás však zavede nejen do pestrobarevného světa létajících drahokamů, ale také do hobití vesnice, do jejíž podoby je expozice zasazena.
14. září 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Dvořákův karlovarský podzim rozezní Karlovy Vary

66. ročník hudebního festivalu Dvořákův karlovarský podzim zahájil jubilejní 190. sezonu Karlovarského symfonického orchestru. Festival se v největším českém lázeňském městě koná od 12. září do 3. října 2024. Na posluchače se těší více než 100 umělců, kteří vystoupí v rámci symfonických a komorních koncertů, nebude chybět ani komentovaná procházka procházka městem Po stopách Antonína Dvořáka.
13. září 2024 14:00
Kultura, Karlovarský kraj