ÚvodAktuality#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích
Památky

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

  • 4. června 2020
Hotel International v Praze-Dejvicích je nejtypičtější ukázkou socialistického realismu v České republice. Stavba, velmi podobná Lomonosovově univerzitě v Moskvě, vznikla v letech 1952–1956, původně jako zařízení Ministerstva Obrany. V padesátých letech se ale jednalo o nejluxusnější hotel v Československu, který měl téměř dvě stě pokojů.

Hotel International je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře

Hotel International
Lomonosova univerzita
Hotel International Prague v podobě stupňovité věže je dnes zařazen do seznamu kulturních památek Prahy. Impozantní budova, jejímž předobrazem byla Lomonosova univerzita v Moskvě má zajímavou historii.

InternationalStavba měla původně sloužit k ubytování vojáků, ale armáda nakonec o budovu nestála, jelikož by naddimenzované ubytovací kapacitu nemohla plně využít. Z megalomanské stavby se tak stal nakonec hotel, a nutno podotknout, že ve své době vůbec nejluxusnější v zemi. Budova projektovaná Vojenským projektovým ústavem a postavená v letech 1952 až 1956 je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře.

internationalRozhodnutí o výstavbě tak velkolepého projektu se ujal ministr obrany Alexej Čepička, který dle dobového tvrzení doufal, že se slavnostního otevření hotelu zúčastní i Josif Stalin. Reprezentativní hotel měl velebit sílu sovětského bloku. Součástí původní stavby byl i protiatomový kryt, který byl zčásti přeměněn na zázemí pro zaměstnance a částečně funguje jako expozice. Hotel zaujme jak svým vzhledem, který se vyrovná mohutným stavbám v Moskvě, tak svou kvalitní výzdobu, na které se podíleli přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Velkoryse pojednaný prostor vstupní haly a schodiště, štuková a malovaná výzdoba stropů, mramorové obklady sloupů a výtvarná díla na stěnách navozovala dojem palácového interiéru.

InternationalJe zde například mozaika Maxe Švabinského s motivem pestrobarevné kytice nad točitým schodištěm v posledním patře arkádové věžičky), kovolitecké práce Jana Nušla, úchvatné skleněné lustry a svítidla ze skláern v Kamenickém Šenově a Valašském Meziříčí, zaujmou také velkolepé gobelíny Cyrila Boudy či sgrafita stěn a stropů Stanislava Ullmana a Josefa Nováka. Jedná se většinou o náměty ze života městského a venkovského lidu, která se objevují i na gobelínech. Zjímavý je také urbanistický význam objektu, který tvoří výškovou dominantu Dejvic a v zásadě půdorysně navazuje na prvorepublikové urbanistické řešení Dejvic.
 

Předobrazem hotelu byla moskevská Lomonosova univerzita a Stalinovy sestry

Lomonosova univerzita MoskvaJestliže pocházíte z Dejvic a ocitnete se v Moskvě, budete si připadat "jako doma". Architektonický styl šesté pražské čtvrti se tomu moskevskému velmi podobá, i když se velikostí nemůže s hlavním městem Ruska rovnat. Známý ráz dodávají městu hlavně "Stalinovy sestry" – stavby postavené na Stalinův podnět v duchu sorely, tedy socialistického realismu, které jsou i v ruském měřítku dohnány k velkoleposti. Jedná se o sedm mrakodrapů, postavených v letech 1947 – 1957. Nejpůsobivější z nich je budova Lomonosovy Moskevské státní univerzity v Leninských horách. Je vysoká 240 m (do roku 1990 byla nejvyšší budovou v Evropě), dohromady má 33 kilometrů chodeb a 6 000 místností. Postavena byla v letech 1949 – 1953. Náleží k ní rozlehlý areál s velkou parkovou plochou, botanickou zahradou a více než padesát budov. Stavba se Svou velkolepostí i významem stala symbolem Moskvy.

Moskva ministerstvo věcí zahraničníchTaké šest zvývajících budov bylo postaveno v neméně okázalém duchu, aby dokázalo demonstrovat sílu Sovětského svazu. Využití mají různé – některé slouží jako bytové komplexy, hotely či vládní budovy. Jedná se o  dům na Kotelničeském nábřeží, hotel Ukrajina, budova Ministerstva zahraničních věcí, hotel Leningradskaja, dům na Kudrinském náměstí a Administrativní a obytnou budovu u stanice metra Krasnyje Vorota. I po více než 50 letech stále patří mezi nejpompéznější stavby v Moskvě. V době svého vzniku byly navíc nejvyššími budovami ve městě.
 

Tajemství a rarity Internationalu

international prahaVraťme se však zpět do Prahy, bylo by škoda nezmínit zvláštnosti, rarity a určitá tajemství dejvické stavby. Pomineme divoká 80. léta, kdy International pořádal každoročně Staropražský bál pro občany Prahy 6, který byl tak oblíbený, že zde oslavy trvaly nepřetržitě i dva dny anebo ukázky zvířat z Cirkusu Berousek, kdy po červených kobercích chodili velbloudi, tygři i medvědi.

Mimo bizarní vzpomínky dobových pořadatelů těchto společenských akcí zůstává v Internationalu mnoho dalších zajímavostí. Skutečnou raritou je jeden gobelín Cyrila Boudy, nazvaný Praga Regina Musicae, jež je umístěn ve vstupní hale. Pozorný návštěvník na něm najde jeden unikátní detail – Stalinův pomník na Letné. Z původně tří gobelínů s "frontou na maso" se zachoval již pouze tento jediný.

internationalA na závěr něco, o čem přemýšlí každý kolemjdoucí – vrcholová pěticípá hvězda. Zvláštní shodou okolností došlo k tomu, že zůstala na svém místě dodnes. Původní hvězda byla zasklena červeným rubínovým sklem a opatřena vnitřním osvětlením, aby ve tmě zářila. Dnešní hotelový řetězec má paradoxně ve svém znaku rovněž pěticípou hvězdu, i když v barvě zelené. A tak nakonec stačila pouze vyměna zasklení.
 

Kam se vydat za dalšími ukázkami socialistického realismu

  • PorubaMěstský obvod Ostrava-Poruba je znám svou architekturou ve stylu socialistického realismu 50. let, tzv. sorelou, která je inspirována vzhledem sovětských velkých měst, ale zároveň v sobě ukrývá prvky antiky, renesance a klasicismu.
  • Zahradní Město ve stylu sorela vás překvapí ve městě Ostrově. Postavené bylo ve stylu francouzské zahrady a vyrostlo v 50. letech 20. století.
Grand hotel International Prague Ubytování

Grand hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií. Nachází se v klidné rezidenční čtvrti na Praze 6, v bezprostřední blízkosti centra města. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů v kategoriích Standard, Superior, Executive, Executive Tower a Tower Suite.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Prohlídkové trasy městem Ostrov Zážitky

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie. S profesionálním průvodcem zažijte prohlídku staré i nové části města. Uvidíte to nejzajímavější z mozaiky architektury, kterou se Ostrov pyšní.

Další aktuality

Státní svátek aneb jak si prohlédnout 28. října Prahu a okolí zdarma

I těm, kdo nemají hluboko do kapsy, udělá radost, když se někdy někam podívají zadarmo anebo s výraznou slevou. Takovou možnost nabízí státní svátek 28. října: v Praze a středních Čechách ten den rozhodně nestihnete všechno, co byste chtěli vidět.
9. říjen 2024 9:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Havelské posvícení v Radotíně, Prague Coffee Festival 2024, Bloudění Prahou podle Sadelerova prospektu, Benešovské trhy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. říjen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee Festivalu

V sobotu a v neděli 12. a 13. října 2024 proběhne v Pražské tržnici v Holešovicích dvanáctý ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Pořadatelem festivalu je spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvíjet a propagovat kávovou kulturu.
8. říjen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Podzimu v trojské botanické zahradě budou kralovat dýně

Už posedmnácté rozzáří venkovní expozici trojské Botanické zahrady hlavního města Prahy široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Výstava Dýňový podzim v trojské botanické zahradě se letos koná od 11. do 3. listopadu 2024. Během ní můžete obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda.
8. říjen 2024 12:00
Příroda, Praha

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?
7. říjen 2024 7:13
Kultura, Praha

Během říjnového státního svátku se podíváte zdarma do Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze i letos nabízí volný vstup do svých expozic během říjnového svátku ke Dni vzniku samostatného československého státu, který slavíme v pondělí 28. 10. 2024. Milovníci umění tak mají šanci prohlédnout si bezplatně expozice v palácích na Hradčanech, v klášteře sv. Anežky České či ve Veletržním paláci. Otevřeno zde bude po celý den, od 10:00 do 18:00 hodin.
6. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Dýňový podzim v botanické zahradě v Troji bude barevný jako Mexiko

S příchodem podzimu se do Botanické zahrady hl. m. Prahy opět vrátí oblíbené dýně. Už posedmnácté zaplní Ornamentální zahradu široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Návštěvníci mohou od 11. října do 3. listopadu 2024 v zahradě obdivovat pestrou paletu barev a tvarů dýní. Dýně se pomalu probojovala do povědomí lidí po celém světě a stala se nejen nedílnou součástí jídelníčku, ale plní i funkci podzimních dekorací. Přijďte se potěšit rozmanitostí tónů a tvarů dýní. Výstava je letos inspirována mexickým svátkem Día de los Muertos.
6. říjen 2024 10:59
Zážitky, Praha

Zemědělské muzeum v Praze bude patřit kvalitním potravinám i hrám

Biojarmark, workshop Děti vaří zdravě a poznávací hra Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?– hned tři zajímavé akce na vás čekají v sobotu 5. října 2024 od 9 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Den plný ochutnávek, přednášek a zábavy je určen nejen rodinám s dětmi. Během Biojarmarku bude probíhat zábavný program Za tajemstvím potravin, aneb víš, co jíš, pořádaný Ministerstvem zemědělství. V sobotu je navíc vstupné do muzea zdarma.
5. říjen 2024 8:26
Gurmánská turistika, Praha