ÚvodAktuality#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích
Památky

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

  • 4. června 2020
Hotel International v Praze-Dejvicích je nejtypičtější ukázkou socialistického realismu v České republice. Stavba, velmi podobná Lomonosovově univerzitě v Moskvě, vznikla v letech 1952–1956, původně jako zařízení Ministerstva Obrany. V padesátých letech se ale jednalo o nejluxusnější hotel v Československu, který měl téměř dvě stě pokojů.

Hotel International je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře

Hotel International
Lomonosova univerzita
Hotel International Prague v podobě stupňovité věže je dnes zařazen do seznamu kulturních památek Prahy. Impozantní budova, jejímž předobrazem byla Lomonosova univerzita v Moskvě má zajímavou historii.

InternationalStavba měla původně sloužit k ubytování vojáků, ale armáda nakonec o budovu nestála, jelikož by naddimenzované ubytovací kapacitu nemohla plně využít. Z megalomanské stavby se tak stal nakonec hotel, a nutno podotknout, že ve své době vůbec nejluxusnější v zemi. Budova projektovaná Vojenským projektovým ústavem a postavená v letech 1952 až 1956 je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře.

internationalRozhodnutí o výstavbě tak velkolepého projektu se ujal ministr obrany Alexej Čepička, který dle dobového tvrzení doufal, že se slavnostního otevření hotelu zúčastní i Josif Stalin. Reprezentativní hotel měl velebit sílu sovětského bloku. Součástí původní stavby byl i protiatomový kryt, který byl zčásti přeměněn na zázemí pro zaměstnance a částečně funguje jako expozice. Hotel zaujme jak svým vzhledem, který se vyrovná mohutným stavbám v Moskvě, tak svou kvalitní výzdobu, na které se podíleli přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Velkoryse pojednaný prostor vstupní haly a schodiště, štuková a malovaná výzdoba stropů, mramorové obklady sloupů a výtvarná díla na stěnách navozovala dojem palácového interiéru.

InternationalJe zde například mozaika Maxe Švabinského s motivem pestrobarevné kytice nad točitým schodištěm v posledním patře arkádové věžičky), kovolitecké práce Jana Nušla, úchvatné skleněné lustry a svítidla ze skláern v Kamenickém Šenově a Valašském Meziříčí, zaujmou také velkolepé gobelíny Cyrila Boudy či sgrafita stěn a stropů Stanislava Ullmana a Josefa Nováka. Jedná se většinou o náměty ze života městského a venkovského lidu, která se objevují i na gobelínech. Zjímavý je také urbanistický význam objektu, který tvoří výškovou dominantu Dejvic a v zásadě půdorysně navazuje na prvorepublikové urbanistické řešení Dejvic.
 

Předobrazem hotelu byla moskevská Lomonosova univerzita a Stalinovy sestry

Lomonosova univerzita MoskvaJestliže pocházíte z Dejvic a ocitnete se v Moskvě, budete si připadat "jako doma". Architektonický styl šesté pražské čtvrti se tomu moskevskému velmi podobá, i když se velikostí nemůže s hlavním městem Ruska rovnat. Známý ráz dodávají městu hlavně "Stalinovy sestry" – stavby postavené na Stalinův podnět v duchu sorely, tedy socialistického realismu, které jsou i v ruském měřítku dohnány k velkoleposti. Jedná se o sedm mrakodrapů, postavených v letech 1947 – 1957. Nejpůsobivější z nich je budova Lomonosovy Moskevské státní univerzity v Leninských horách. Je vysoká 240 m (do roku 1990 byla nejvyšší budovou v Evropě), dohromady má 33 kilometrů chodeb a 6 000 místností. Postavena byla v letech 1949 – 1953. Náleží k ní rozlehlý areál s velkou parkovou plochou, botanickou zahradou a více než padesát budov. Stavba se Svou velkolepostí i významem stala symbolem Moskvy.

Moskva ministerstvo věcí zahraničníchTaké šest zvývajících budov bylo postaveno v neméně okázalém duchu, aby dokázalo demonstrovat sílu Sovětského svazu. Využití mají různé – některé slouží jako bytové komplexy, hotely či vládní budovy. Jedná se o  dům na Kotelničeském nábřeží, hotel Ukrajina, budova Ministerstva zahraničních věcí, hotel Leningradskaja, dům na Kudrinském náměstí a Administrativní a obytnou budovu u stanice metra Krasnyje Vorota. I po více než 50 letech stále patří mezi nejpompéznější stavby v Moskvě. V době svého vzniku byly navíc nejvyššími budovami ve městě.
 

Tajemství a rarity Internationalu

international prahaVraťme se však zpět do Prahy, bylo by škoda nezmínit zvláštnosti, rarity a určitá tajemství dejvické stavby. Pomineme divoká 80. léta, kdy International pořádal každoročně Staropražský bál pro občany Prahy 6, který byl tak oblíbený, že zde oslavy trvaly nepřetržitě i dva dny anebo ukázky zvířat z Cirkusu Berousek, kdy po červených kobercích chodili velbloudi, tygři i medvědi.

Mimo bizarní vzpomínky dobových pořadatelů těchto společenských akcí zůstává v Internationalu mnoho dalších zajímavostí. Skutečnou raritou je jeden gobelín Cyrila Boudy, nazvaný Praga Regina Musicae, jež je umístěn ve vstupní hale. Pozorný návštěvník na něm najde jeden unikátní detail – Stalinův pomník na Letné. Z původně tří gobelínů s "frontou na maso" se zachoval již pouze tento jediný.

internationalA na závěr něco, o čem přemýšlí každý kolemjdoucí – vrcholová pěticípá hvězda. Zvláštní shodou okolností došlo k tomu, že zůstala na svém místě dodnes. Původní hvězda byla zasklena červeným rubínovým sklem a opatřena vnitřním osvětlením, aby ve tmě zářila. Dnešní hotelový řetězec má paradoxně ve svém znaku rovněž pěticípou hvězdu, i když v barvě zelené. A tak nakonec stačila pouze vyměna zasklení.
 

Kam se vydat za dalšími ukázkami socialistického realismu

  • PorubaMěstský obvod Ostrava-Poruba je znám svou architekturou ve stylu socialistického realismu 50. let, tzv. sorelou, která je inspirována vzhledem sovětských velkých měst, ale zároveň v sobě ukrývá prvky antiky, renesance a klasicismu.
  • Zahradní Město ve stylu sorela vás překvapí ve městě Ostrově. Postavené bylo ve stylu francouzské zahrady a vyrostlo v 50. letech 20. století.
Grand hotel International Prague Ubytování

Grand hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií. Nachází se v klidné rezidenční čtvrti na Praze 6, v bezprostřední blízkosti centra města. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů v kategoriích Standard, Superior, Executive, Executive Tower a Tower Suite.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Prohlídkové trasy městem Ostrov Zážitky

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie. S profesionálním průvodcem zažijte prohlídku staré i nové části města. Uvidíte to nejzajímavější z mozaiky architektury, kterou se Ostrov pyšní.

Další aktuality

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha