Architekti z
Atelieru-r si nejprve z tisíců snímků dronu vytvořili 3D model hradu a zmapovali veškeré neobvykle tvarované zdi, typy omítek a úpravy povrchů. Nad rámec zadání technické rekonstrukce se pak snažili doplnit historickou budovu současnou architekturou, která by byla přitažlivá a zároveň našla praktické využití.
Celý koncept je založen na respektu k historické budově. S historickým vývojem paláce vás seznámí
nové vyhlídkové trasy, které spojují přízemí s nově přístupnými vyššími úrovněmi paláce. Každá část je z jiného materiálu: cesty v přízemí jsou z leštěného betonu, schodiště a lávky z cortenu, speciální slitiny železa, která prochází korozí, zraje a odpovídá struktuře starých historických zdí. Palác shora částečně zakrývá skleněná střecha na ocelových nosnících. Nově přidané současné prvky jsou v historické konstrukci jasně rozeznatelné, přitom ale neruší a naopak hradu dodávají novou atmosféru. Podívejte se na fotografie, určitě se vám budou líbit.
Ničím nerušený výhled
Pokud jste už na
Helfštýně byli, víte, že jedním z nejlepších momentů je téměř dokonalý kruhový výhled do okolí. O ten rozhodně nepřijdete: skleněné střechy zakrývají pouze několik kamenných komnat, další prostory zůstaly otevřené a povzbuzují k pohledu vzhůru k nebi. Nahoru vede točité cortenové schodiště a to, co kdysi bývalo střechou, se nyní stalo novou vyhlídkovou trasou. Přibyly také robustní lavičky ze dřeva a ocelové konstrukce, zpevňující celý hrad.
Diamantová střecha zámku v Drážďanech
- Podobně jako další stavby v Drážďanech byla i bývalá rezidence saských kurfiřtů ležící naproti Zwingeru těžce poškozena při bombardování za druhé světové války. Po rekonstrukci zakrývá vnitřní nádvoří nezvyklá moderní průhledná střecha z dílků ve tvaru diamantů: pod ní vzniklo nové foyer, takže návštěvníci už nemusí čekat na prohlídky ve frontách a v dešti.
- Podobně jako na Helfštýně i v Drážďanech si památkáři přáli, aby střecha byla zvenčí co nejméně vidět. To se splnilo, z ulice ji nespatříte. Jiný ale je pohled z dálky: nová kupole vytváří v drážďanském panoramatu působivý moderní akcent a obohacuje město o další prvek, který stojí za to vidět.
- Kupole se skládá z dvojitě zakřivené ocelové mřížové skořepiny s 256 diamanty různých velikostí a zakřivení. Je devět metrů vysoká, má plochu 1400 metrů čtverečních a jednotlivé plochy vyplňují membránové polštáře z ETFE fólie. Na rozdíl od skla je pod ní lepší akustika, je mnohem lehčí a díky ventilačním lamelám se dokáže vyrovnávat i s vyššími teplotami v horkých letních dnech a odvětráváním.
- Motiv diamantové struktury je velmi důležitý: je typický nejenom pro renesanční památky, ale také pro samotné Drážďany, objevuje se i na klenbách reprezentačních zámeckých sálů.