ÚvodAktualityNejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Poslechněte si audio verzi článku
Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Karlovy Vary: obnovené Císařské lázně

Téměř čtyři roky trvala obnova Císařských lázníKarlových Varech, jedné z nejvýznamnějších památek Karlovarského kraje. Budova lázní byla dokončena v roce 1895 a za sto let fungování prošly jejími zdmi stovky tisíc lázeňských hostů, významných návštěvníků a státníků. Na konci minulého století byl lázeňský provoz ukončen, budova byla jen příležitostně využívána pro různé společenské a kulturní akce a postupně chátrala. Po rekonstrukci a slavnostním znovuotevření v roce 2023 Císařské lázně slouží jako společenské a kulturní centrum, kam se ale zároveň můžete vypravit na prohlídku. Seznámíte se s původní technologií, poznáte historické čekárny a odpočívárny, luxusní Císařskou koupelnu i moderní koncertní sál, a dozvíte se zajímavosti spojené s historií objektu.
 

Žatec: otevření druhé největší synagogy v Česku

V roce 2023 byly Žatec a krajina žateckého chmele zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. O rok později město na řece Ohři s řadou chmelařských památek otevřelo po rozsáhlé rekonstrukci synagogu z konce 19. století, impozantní stavbu v maurském stylu se dvěma věžemi, které se staly charakteristickou dominantou východního panoramatu města. Druhá největší synagoga v Česku slouží jako muzeum a kulturní centrum, stálá expozice v muzeu v prvním patře rabínského domu mapuje život židovské komunity na Žatecku.
 

Zámek Týnec na Klatovsku: barokní fénix, který povstal z popela

Někdejší ruina barokního zámku Týnec na úpatí Šumavy se na Velikonoce 2024 poprvé otevřela pro veřejnost. Rozsáhlý objekt má pět pater a pět tisíc metrů čtvrtečních. Když ho v roce 2000 koupil sběratel umění Jan Pelánek s manželkou Hanou, chyběly stropy, okna i dveře, statika byla narušená a dovnitř pršelo. Bylo potřeba čtvrt století a čtvrt miliardy, aby se někdejší sídlo hraběte Maxmiliána Norberta Krakovského z Kolowrat a dílo barokního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho probudilo do někdejší krásy. Za první republiky do zámku jezdili slavní umělci své doby, třeba Adolf Loos a Alfons Mucha, písničkář a spisovatel Karel Hašler nebo všestranný umělec Josef Váchal. Právě jeho největší soukromou sbírku zámek Týnec brzy představí.

 

Hrad Helfštýn, palác se skleněnou střechou

Pokud budete mít možnost zařadit do svých plánů návštěvu hradu Helfštýn, který shlíží do údolí Moravské brány, neváhejte ani minutu: hrad, jehož historie sahá až do 14. století, se po dvou stoletích chátrání, desítkách let hledání cesty záchrany a letech stavebních prací probudil opět k životu. Skvostem je především renesanční hradní palác, kvůli padajícímu zdivu už několik let před rekonstrukcí zavřený. Nyní je důkazem toho, jak středověk může jít ruku v ruce s moderní architekturou.

Architekti z Atelieru-r si nejprve z tisíců snímků dronu vytvořili 3D model hradu s veškerým neobvykle tvarovaným zdivem, typy omítek a povrchovými úpravami. Do torza paláce pak vložili nové konstrukce, které propojily přízemí s dosud nedostupnými místy. Prvky z cortenu, tedy korozi odolné oceli, odkazují na každoroční setkání uměleckých kovářů Hefaiston; nenarušují historickou část stavby a jasně se od ní liší, zároveň však respektují historickou hodnotu hradu. Na hradby vede točité schodiště, které tak nabízí výhled do okolí, přibyly také lavičky ze dřeva a ocelové konstrukce, zpevňující celý hrad. Jedinečné pak jsou skleněné střechy na ocelových nosnících. Ale nemějte obavy, pořád je tu dost prostor, které zůstaly bez střechy, a prohlídka tak vede stejně jako dřív i pod širým nebem.
 

Pustevny, Tančírna a další dřevěné stavby

O kráse dřeva a nebezpečí, kterému dřevěné stavby čelí, by útulny Maměnka a Libušínhorském sedle Pustevny nevyprávěly příběhy, ale celé romány. Dřevěné stavby inspirované secesí i lidovou architekturou navrhl architekt Dušan Jurkovič a už koncem 19. století se staly symbolem Beskyd.

PustevnyV roce 2014 zachvátil jídelnu Libušína rozsáhlý požár a z pohádkové roubené stavby zbyly jen ohořelé trámy. Společně s chatou navždy zmizely i malby, secesní lustry, příborník, skleník, hodiny a sto vyřezávaných židlí. Ateliér Masák & Partner vypracoval s pomocí nejnovější techniky virtuální dvojče staré roubenky. Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dokončeny všechny jeho části; proto jsou barvy i některé části jiné než před požárem. Práce postupovaly kousek po kousku a stejným způsobem, jakým postupoval sám Jurkovič, dokonce včetně použití jedlového dřeva, z něhož byl i originál z 19. století. Novy Libušín se otevřel šest let po požáru, v červenci 2020 a znovu je pýchou Beskyd.

Podobnou proměnou před časem prošla také Tančírna v Račím údolí v Rychlebských horách. Stavbě ze začátku 20. století hrozilo zřícení, než se jí ujala obec Bernartice, nechala vypracovat projekt obnovy a pustila se do boje za její záchranu. Unikátní místo s výjimečným geniem loci se probudilo k novému životu v roce 2015. Kompletní přestavba v maximální míře uchovala stávající historickou tesařskou konstrukci s výzdobnými řezbami a Tančírna se po zásluze opět stala oblíbeným turistickým centrem s kavárnou a sálem, kde se pořádají taneční akce, workshopy, svatby, ale také taneční a zážitkové dílny pro děti.


Zámek Vimperk: do muzea i na klasickou prohlídku

zámek VimperkZámek ve Vimperku prošel opravdu zevrubnou rekonstrukcí. Nově nabízí svým návštěvníkům muzejní expozice Muzea Vimperska i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století. Návštěvníci se mohou těšit také na opravené nádvorní fasády i zcela nové návštěvnické zázemí. Zámecká prohlídková trasa je  ozvláštněna zrestaurovaným záklopovým stropem ze 17. století.
 

Praha: od náplavek přes muzeum a operu až k viaduktu

Celou řadu proměněných staveb nabízí Praha: projděte se například po ikonických pražských náplavkách! Od roku 2019 můžete na náplavkách Rašínova a Hořejšího nábřeží navštívit zrekonstruované „kobky“, kulaté prostory dříve sloužící pro uskladnění materiálu dováženého loděmi.

Za skleněnými otáčivými dveřmi (mimochodem, jedny váží kolem 2,5 tuny a vyrobila je americká firma Reynolds) dnes jsou kavárny, kulturní prostory nebo toalety.

kobkyV zářící šperk Václavského náměstí se po několik let trvající rekonstrukci proměnilo Národní muzeum; majestátní novorenesanční budova z roku 1891 čekala na generální opravu více než 120 let. Poprvé v historii stavby se můžete podívat i do kopule panteonu a vychutnat si pohled na historické centrum města.

V roce 2020 se rovněž po několikaleté rekonstrukci otevřela Státní opera, přední pražská operní scéna, a 170 let po uvedení do provozu se vrátily vlaky na Negrelliho viadukt. Dodejme, že železniční most, který spojuje Masarykovo nádraží a ostrov Štvanice s Bubny a Holešovicemi slouží dopravě v hlavním městě již od roku 1850, že až do začátku 20. století šlo o nejdelší železniční most v Evropě (dosud drží titul nejdelšího železničního mostu u nás) a že kvůli opravám byl tři roky mimo provoz. Díky maximálnímu využití původních materiálů i technologií se podařilo zachovat památkovou hodnotu viaduktu, současně ale trať prošla výraznou modernizací, a může se tak stát součástí rychlodráhy na Kladno s odbočkou na pražské letiště.
 

Solnice v Českých Budějovicích: nejkrásnější ve městě

Když se v Českých Budějovicích budete pídit po nejkrásnější budově ve městě, kdekdo vám poradí Solnici na Piaristickém náměstí. Jeden z nejmalebnějších starobylých domů ve městě byl postaven v letech 1529–1531 v goticko-renesančním slohu a sloužil ke skladování obilí, zbraní a později i soli.

Objekt se dlouhou dobu nevyužíval a za celou dobu existence se nepřestavoval, po citlivé rekonstrukci se ale obnovené historické prvky pojí s nejmodernějším zařízením. Firma Salinum tu původně chtěla vybudovat restauraci s vlastním pivovarem, pro obě zařízení ale Solnice nebyla dost velká. Pivovar proto vznikl v jiném domě v přilehlé ulici a propojení se Solnicí zajišťuje nově zbudovaný podzemní pivovod.
 

Neratov v Orlických horách: kostel se skleněnou střechou

Kostel NeratovJedním z nejhezčích míst v Orlických horách je Neratovbarokním poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Leží jen pár kilometrů od Zemské brány, podobně jako ona až na hranicích. Kostel má za sebou roky slávy i strádání, dvakrát mu hrozila demolice a z jeho podlahy rostly stromy. Pak se tu usadil farář a několik rodin se spoustou dětí a společně vrátili vesnici život.

První bohoslužby v roce 1990 probíhaly ještě pod otevřeným nebem, o pár let později začala rekonstrukce a dnes sem poutníky i milovníky kuriozit přitahuje prosklená střecha, zhotovená podle návrhu Jiřího Starého a Petra Dostála. Prohlédnout si ji můžete kdykoliv: dveře neratovského kostela se totiž nikdy nezamykají. V běžné návštěvní době je přístupná i vyhlídka ve věžích, najdete tu také hospodu, obchod, kavárnu, penzion, zahradnictví a pivovar.
 

Svatá Hora v Příbrami: barokní perla v srdci Čech

Nejvýznamnějšímu mariánskému poutnímu místu v Česku se dlouhá a velkorysá obnova vyplatila: pro poutníky sice byla Svatá Hora u Příbrami nějaký čas nepřístupná, ale nyní je opět barokní perlou v srdci Čech. Současná podoba národní kulturní památky pochází ze 17. století; italský architekt Carlo Lurago se tehdy řídil ideovým plánem jezuitů.

Revitalizace obnovila původní barokní tvář Svaté Hory, budovy však nezískaly jen nové fasády a šindelové střechy, ale vrátily se i některé původní prvky. Svatohorské poutní muzeum se rozšířilo do dříve nepřístupných klenutých podzemních prostor, vznikly také zbrusu nové přednáškové, výstavní a další prostory. Největší změna je ovšem patrná na první pohled: původní červenou a bílou barvu fasád vystřídala střídmější šedá s okrovou. Jak se vám Svatá Hora líbí v novém kabátku?
 

Mariánská Týnice: dokončený projekt mistra Santiniho

Cesty za kouzelníkem architektury Janem Blažejem Santinim mají novou zastávku: po stovkách let je totiž dokončena a dostavěna Mariánská Týnice u Kralovic na Plzeňsku. Bývalý barokní cisterciácký klášter postavený v letech 1711 až 1768 je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska, předtím však dlouho chátral. Nyní získal nový ambit a kaple, které uzavřely celý areál do symetrického celku podle původních Santiniho plánů. Hotová je také fresková výzdoba, tedy pseudofresky, které vypadají jako barokní a jsou na nich obličeje těch, kteří se o památku zasloužili. Dokončený ambit je součástí prohlídkového okruhu.
 

Kuks: baroko a sochy Ctností a Neřestí

Areál Hospitalu Kuks dal na počátku 18. století postavit hrabě František Antonín Špork jako lázně a zároveň místo, kde se mělo pečovat o vysloužilé vojáky. Je učebnicovým příkladem kompozice barokní krajiny a prezentuje práci skvělých umělců té doby: architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, sochaře Matyáše Bernarda Brauna či rytce Michaela Jindřicha Rentze. Areál znovu otevřel své brány po rozsáhlé rekonstrukci na jaře 2015, při níž se podařilo obnovit do té doby nevyužívané a zchátralé části památky a vdechnout jim nový život. Vzniklo například výukové centrum s divadelním sálem či prohlídkový okruh, který představuje historii rodu Šporků a fungování hospitalu od jeho výstavby až do současnosti. Prohlídky doplňuje návštěva rodinné hrobky Šporků v kryptě kostela a prohlídka expozic Českého farmaceutického muzea, obnovy se dočkaly i ovocnářské a bylinné zahrady, které řád Milosrdných bratří užíval jako zásobárnu plodin a léčivých rostlin.
 

Klášter v Hostinném: proměna zchátralého kláštera ve společenské centrum

Komplex kláštera v Hostinném stojí za vidění: je totiž jedinou dochovanou památkou stavitele Wolfganga Dientzenhofera na našem území a také příkladem raně barokního konventu, který se zachoval do současnosti v téměř původní podobě. Město bylo založeno za vlády krále Přemysla Otakara II. Poté, co sem v roce přišli 1666 františkáni, postavili tu klášter; v 60. letech 20. století sloužil jako skladiště, město jej získalo v roce 2007.

Dnes v něm jsou umístěny expozice městského muzea a knihovna, součástí komplexu je také barokní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, v němž je Galerie antického umění s kolekcí kopií antických soch. Oprava starého kláštera se povedla i proto, že všechny práce se prováděly do puntíku tak, jak se u historického objektu provádět mají. V roce 2012 se rekonstruovaný objekt umístil mezi nejlepšími stavbami a získal ocenění Stavba roku.
 

Hradec Králové: Bílá věž a Galerie moderního umění

Zřejmě neznámější z našich Bílých věží stojí v Hradci Králové. Renesanční památka je postavená z hořického pískovce a bílá je zejména v porovnání se sousedním, mnohem tmavším chrámem sv. Ducha. Koncem 20. století došlo k necitlivým zásahům do autentických prvků stavby a k narušení historických materiálů. Technické problémy se nakonec staly impulsem ke kompletní rekonstrukci. Bílá věž dostala nový kabát a do vyčištěného a restaurovaného historického prostoru bylo vloženo schodiště s podestami, audiovizuální technikou a novým scénickým osvětlením. Obsah audiovizuálních panelů se pravidelně mění, proto věž můžete navštěvovat znovu a znovu a pokaždé objevíte něco nového. Pozornost přitahuje také bezmála čtyři metry vysoký a téměř tunový skleněný model, který zachycuje Bílou věž s původní gotickou kaplí.

Velkou proměnou prošla i Galerie moderního umění v Hradci Králové, která má své sídlo v pozdně secesní budově, postavené pro Záložní úvěrový ústav v letech 1911–12 podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Galerie tu sídlí od roku 1990, bankovní dům ale jejím potřebám příliš nevyhovoval. Po celkové rekonstrukci instituce konečně získala nejenom důstojné a zároveň moderní výstavní prostory, ale též zázemí pro návštěvníky i zaměstnance. Galerie za zdařilou rekonstrukci získala ocenění Stavba roku 2017.
 

Bartolomějské návrší v Kolíně

Gotický chrám sv. Bartoloměje sice je dominantou Kolína přes 700 let, ale celé Bartolomějské návrší se veřejnosti otevřelo poprvé v historii teprve v roce 2020. Město tak získalo půvabné a unikátní zákoutí v historickém centru, které nabízí nové pohledy nejenom na kostel, ale i další stavby v jeho okolí.

Areál prošel rozsáhlou obnovou a do některých míst se lidé podívali vůbec poprvé: třeba do kostnice, která ač měla interiéry vyzdobené lidskými ostatky podobně jako známější kostnice v nedaleké Kutné Hoře, nikdy nesloužila jako přístupná památka. Podívat se můžete i do nitra pozdně gotické zvonice a staré farní školy, kde je k vidění interaktivní zábavná expozice o dějinách města a slavných osobnostech Kolína.
 

Zámecké návrší v Litomyšli

V prosinci roku 1999 byl zámecký areál v Litomyšli zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a deset let poté město zahájilo revitalizaci Zámeckého návrší, komplexu historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Opraven byl zámecký pivovar, jízdárna, kočárovna, stáj i konírna, piaristická kolej, piaristický kostel Nalezení svatého Kříže, v němž je nyní umístěna výstava diecézního muzea nazvaná Andělé na návrší, park, první a horní nádvoří a předzámčí.

Projekt, na němž se podílely čtyři architektonické týmy, navázal na již dříve opravené Klášterní zahrady, ve stejné době došlo také k revitalizaci blízkého Regionálního muzea podle projektu architekta Josefa Pleskota. Jako další součást projektu vznikla také Škola na zámku, propojující zážitkovou pedagogiku a genius loci lokality.
 

Ostrava, Dolní Vítkovice, Bolt a Gong

Unikátní industriální památka Dolní Vítkovice v Ostravě se otvírá světu: technická památka byla zařazena mezi národní kulturní památky a v roce 2008 se jako jedna ze čtyř českých lokalit dostala na seznam Evropského kulturního dědictví. Staré tovární haly, koksovny a vysoké pece se postupně proměňují v ikonická muzea a science centra.

Velkou proměnou prošel plynojem z roku 1924, který se podle projektu architekta Josefa Pleskota proměnil v multifukční aulu Gong, na prestižním veletrhu Expo Real v Mnichově zařazenou mezi TOP 10 staveb světa. Vaši pozornost už zdálky upoutá Bolt Tower, nástavba Vysoké pece s vyhlídkovou terasou a kavárnou ve výšce 71 metrů, vůbec nejvyšší geografický bod ve městě. Bolt Tower je architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky i prosperity.
 

Květná zahrada v Kroměříži: návrat do baroka

Jako v časech baroka se můžete už pár let cítit při procházce Květnou zahradouKroměříži. Po opravách se jí vrátila podoba, kterou měla ve druhé polovině 17. století. Kompletní rekonstrukce se dočkal například takzvaný teplý skleník, unikátní historická stavba Ptáčnice s bazénem anebo Králičí kopec, dříve ukrytý v nepřístupném zahradnickém zázemí. Nepřístupná byla i Holandská a Pomerančová zahrada; za vysokou zeď se dalo nahlédnout jen z vrcholu kolonády. Dnes je tu několik záhonů s cibulovinami, které se v 17. století ve velkém dovážely z Holandska.

Na ně pak navazuje citrusová zahrada, která byla chloubou zakladatele zahrady, olomouckého biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Přibyla rovněž pikniková louka a zahradnický skleník, revitalizace se dočkaly i Pstruží rybníky, prostory pro zahradníky v Podzámecké zahradě či návštěvnické zázemí v Arcibiskupském zámku. Z kroměřížských zahrad se díky revitalizaci stalo místo, kde se odborníci z celého světa nyní učí umění péče o historické parky a zahrady.
 

Zámek Slatiňany: zámek, park i dětské hospodářství

Po třech letech se na jaře roku 2020 slavnostně otevřel veřejnosti zámek Slatiňany. Návrh nové podoby dostala do rukou architektonická kancelář Masák & Partner, revitalizace zámku i parku zahrnovala opravy, přestavby, rekonstrukce i novou výstavbu. Jednou z nejnáročnější prací bylo obnovení zrušeného litinového balkonu na západním průčelí, na střechu zámku se také vrátily dvě věžičky, zhotovené podle dochovaných dobových fotografií.

Obnovou prošla i přístupová cesta, zámecká brána, ozdobné oplocení a zámecká zahrada s drobnými stavbami, jako je kaplička, kuželník, voliéra, vyhlídkový altán nebo jezírko s přístavištěm. Přibyly lavičky a dětské hřiště, opravovalo se také unikátní dětské hospodářství. V této zmenšené zemědělské usedlosti, kde nechybí stodola, holubník nebo sýpka, se děti pana hraběte a šlechticů učily systémem škola hrou, jak v budoucnu dobře spravovat panství.
 

Lanovka na Sněžku

lanovka na sněžkuVelehory sice v Česku nemáme, zato máme Sněžku, jediný vrchol, který se jim svým profilem podobá. Měří 1 603 metrů, je krásná a tvarovaná ledovci, a kdo na ni vyjde po svých nebo vyjede lanovkou, ocení nerušený kruhový výhled. Dobře se ale oblečte, Sněžce se neříká Sněžka pro nic za nic a drsné klima patří k běžným kulisám. Například vítr tu v nárazech často dosahuje až 200 km/hod (55 m/s). Právě kvůli němu bývá téměř polovinu dní v roce mimo provoz lanovka na Sněžku.

Ta původní, sedačková, se poprvé rozjela roku 1949. V provozu byla více než 63 let, v roce 2012 se zastavila a po téměř dvouleté rekonstrukci ji vystřídala nová kabinková dráha. Lanovka jezdí denně od 8 do 18 hodin z Pece až na vrchol Sněžky, ale zejména na druhém úseku, kde vede kousek od hrany Obřího dolu, se pravidelně potýká se silným větrem.
 

Thermal v Karlových Varech: festivalový hotel

Čtyřhvězdičkový hotel Thermal postavený podle návrhu manželů Machoninových v 70. letech minulého století je spojený nejen s lázeňským životem Karlových Varů, ale také s filmovým festivalem. V posledních letech prošelí vůbec největší rekonstrukcí během své existence.
 

Hrad Pernštejn: obnova vrchnostenské zahrady

Nejpohádkovější z českých hradů, tedy Pernštejn, zná kdekdo, zato o barokní zahradě většina návštěvníků neví. Unikátní barokní zahrada ve svahu pod hradem se vrátila do podoby z roku 1806, kdy podle dobového tisku patřila mezi patnáct nejkrásnějších zahrad na Moravě a dle dobového inventáře tu rostlo 588 ovocných stromů a ve sklenících zahradníci pečovali o pestrý sortiment exotických rostlin. Rozsáhlý areál ale od 19. století chátrá; údržba byla poměrně nákladná a šlechta na ni neměla peníze, během 20. století se sem nechodilo a zahrada zcela zpustla. Rekonstrukcí prošly jak cesty a altány, tak rozvody vody k vodotryskům a bazénům, tureckým lázním či rybníku. Prohlédnout si můžete i na obnovený Čínský pavilon anebo Komtesčinu zahrádku.
 

Ještěd: UFO a pokoj pro Ludvíka XIV.

Slavný horský hotel a vysílač na Ještědu čeká v příštích letech další rozsáhlá rekonstrukce. Značná část oprav se má týkat míst, kam se návštěvníci běžně nedostanou, ale proměny se dočkají i vstupy, haly a vyhlídkový ochoz. Vzniknou i výstavní prostory, kde bude expozice ke stavbě Ještědu, rekonstrukce se dotkne i hotelového patra anebo terasy, kde architekti plánují netradiční kiosek ve tvaru blyštivé koule – symbolické UFO, které dopoví příběh Malého Marťana, sochy Jaroslava Róny. Změn se dočkají také apartmány – včetně toho, který byste ve futuristicky pojaté stavbě zřejmě nečekali, a sice pokoje navrženého ve stylu Ludvíka XIV. Nábytek chtějí autoři architektonické studie obnovy Jiří a Michal Krejčíkovi z Arn Studia nechat vyrobit z průhledného polykarbonu přesně podle originálů z Versailles.
Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice. Zajímá vás, kde konkrétně fondy EU pomohly ve vašem regionu? Ministerstvo pro místní rozvoj pravidelně pořádá akce, kde se s úspěšnými projekty můžete seznámit.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Turistické novinky sezóny ve středních Čechách 2024: zlato, eko kemp či velikáni hudby

Turistické novinky sezóny ve středních Čechách 2024: zlato, eko kemp či velikáni hudby

Střední Čechy jsou proslulé zajímavými a snadno dostupnými turistickými cíli. Kromě bohatství historie, přírodních úkazů nebo živých tradic nabízejí každoročně nové možnosti výletů. Přehled novinek letošní sezóny představuje Středočeská centrála cestovního ruchu a zve do nových nebo upravených expozic, památek, kempů a na oslavy české kultury.

#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

Na šikmou věž v italské Pise se jezdí dívat kdekdo, ale víte, že podobné krasavice, vychýlené z původní osy, máme i v Česku? Najdete je jak ve velkých městech jako jsou Ústí nad Labem, Domažlice nebo Praha, tak na vesnicích a dokonce i na zámcích.

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.

#světovéČesko a ztracený zámek Zvířetice

#světovéČesko a ztracený zámek Zvířetice

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Hrad byl cílem mnoha poutníků a výletníků romantického 19. století, včetně barda Karla Hynka Máchy, který dokonce stav hradu ze 30. let zachoval na své kresbě. Ačkoli stavba vznikla nejprve jako gotický hrad, v 17. století byla přestavěn na honosný renesančně-barokní zámek. Postupem času na jeho místě zůstaly jen ruiny, ty byly však oživeny do své původní podoby díky unikátnímu projektu Vision 21. Pomocí moderní grafiky se podařilo vytvořit první podrobnou 3D rekonstrukci zříceniny na území České republiky. Milovníky hradů a zámků možná překvapí až neuvěřitelná historická podobnost tohoto českého „hradozámku“ s polským hradem Ogrodzieniec.

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

Když se v sedmdesátých letech natáčela filmová verze slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta, filmaři téměř nemuseli stavět kulisy. Točilo se totiž v krásné jihočeské vesnici Holašovice, díky malebné návsi a selským statkům zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

#světovéČesko a Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo na zámku v Rychnově nad Kněžnou. Tam o svůj zámek pečuje hraběnka Andrea Kolowrat Krakowská.

#světovéČesko a Svatý Hostýn: maják Moravy s nebem plným hvězd

#světovéČesko a Svatý Hostýn: maják Moravy s nebem plným hvězd

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně září do dálky jako hvězda. Není divu, že se jí říká Maják Moravy: chrám je díky nadmořské výšce 718 metrů zároveň jednou z nejvýše položených sakrálních staveb na Moravě. Na výlet se sem můžete vypravit kdykoliv a jakkoliv: ti sportovně naladění pěšky, těm pohodlnějším usnadní cestu do kopce autobus.

#světovéČesko a železniční obr na Plzeňsku: znáte Pňovanský most?

#světovéČesko a železniční obr na Plzeňsku: znáte Pňovanský most?

Železniční mosty často znají jen opravdoví fandové. Z oken vlaku je obvykle nevidíte, spousta z nich navíc je schovaná v nepřístupném terénu. Kdyby stály jinde, byly by z nich výletní hvězdy: platí to i pro Pňovanský most, který se klene přes vodní nádrž Hracholusky. Právě z něj se totiž výletní cíl stal v roce 2019.

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

#světovéČesko, Pustevny, obnovený Libušín a vyšívaná vesnice Čičmany

Kdo zná beskydské Pustevny, zná i Maměnku a Libušín: dvě půvabné horské útulny, které navrhl architekt Dušan Jurkovič a o něž pečuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Když v roce 2014 Libušín vyhořel, opravy se sice protáhly na šest let, ale zato neobyčejnou stavbu uvidíte v podobě, jakou naposled měla v roce 1925.

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

#světovéČesko a poutní kostel na Homoli: schody vedoucí až do nebe

Schodiště stoupající do nebe se objevuje v řadě vánočních filmových pohádek. Kolik má stupňů? Odpověď na zapeklitou otázku najdete u poutního kostela Panny Marie Bolestné na vrchu jménem Homole, osamoceném návrší pár kilometrů od Potštejna.

#světovéČesko a nejkrásnější řetězové mosty od Lužnice přes Dunaj až po britský Avon

#světovéČesko a nejkrásnější řetězové mosty od Lužnice přes Dunaj až po britský Avon

Mosty se staly natolik běžnou součástí našich životů, že se jen málokdy zastavíme, abychom obdivovali jejich půvab. K těm nejkrásnějším patří řetězový most, který vede přes Lužnici u obce Stádlec. Podobných bývaly v Evropě stovky, ale záhy je vystřídaly moderní konstrukce. Pár jich ovšem dodnes zůstalo stát.

#světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí

#světovéČesko a výlet za nejslavnějším vystřeleným okem na hrad Rabí

Unikátní památka gotického stavitelství nad řekou Otavou, král mezi hrady jihozápadních Čech, dost možná i král všech českých hradů a také nejrozsáhlejší hradní zřícenina u nás: to všechno je Rabí, rozsáhlý hradní areál zasazený v malebné krajině Pošumaví. Navíc byl posledním místem, které spatřil Jan Žižka z Trocnova: při husitském obléhání v roce 1421 tu totiž přišel o druhé oko.

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

Pohádkové sídlo utkané ze snů krásné paní anebo perla jižních Čech, která se jako bílý svatební dort tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou: tak se obvykle mluví a píše o Hluboké, jednom z našich nejkrásnějších zámků. O novogotickém skvostu se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím se také říká, že inspiraci k jeho nové podobě si kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, přivezli z Anglie. Skutečně ale byl předobrazem Hluboké královský zámek Windsor?

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

#světovéČesko a Portmoneum, barevný sen škudlivého mecenáše a jeho šíleného přítele

Interiér, kde se ze stěn na kolemjdoucí šklebí rarachové a ďáblové, skřeti a duchové, kde se otvírá kouzelný výhled do pohádkové krajiny plné strží a skal s přízračnými horami na obzoru a pod stropy se místo ozdobných lišt táhnou řady vševidoucích očí: to je Portmoneum, muzeum Josefa Váchala. Prohlédnout si je můžete v Litomyšli, podobně jako dům připomínající jeho nejslavnější dílo: Krvavý román.

#světovéČesko: poznejte unikátní dřevěné stavby a nejstarší dřevěný kostelík u nás

#světovéČesko: poznejte unikátní dřevěné stavby a nejstarší dřevěný kostelík u nás

Dřevěný kostelík Panny Marie patří k nejstarším celodřevěným sakrálním památkám ve střední Evropě a je pozoruhodný svou architekturou i výmalbou interiéru. Najdete jej v Broumově na Královéhradecku. Dnešní podoba kostela pochází z roku 1450 a byl postaven bez jediného hřebíku. Svým vzezřením může připomínat dřevěné karpatské kostelíky, jejichž nejstarším představitelem je ukrajinský kostel sv. Mikuláše z roku 1470.

#světovéČesko a unikátní zvonice v Podkrkonoší

#světovéČesko a unikátní zvonice v Podkrkonoší

Znáte dřevěnou zvonici ve Rtyni v Podkrkonoší? Jedná se o jednu z nejcennějších českých dřevěných zvonic, která nese přívlastek "rtyňského typu", protože žádná další zvonice s podobným tvarem či konstrukcí nebyla v celé České republice, ba ani v Evropě dosud nalezena. Se vzhledově podobnými zvonicemi se však můžete potkat po celé bývalé Habsburské monarchii, nejpodobnější zvonice je na Slovensku v obci Hervartov a v maďarském městečku Nyírbátor.

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

Kolín zve všechny milovníky historických památek na Bartolomějské návrší: tak zní nové jméno areálu kolem gotického chrámu svatého Bartoloměje se zvonicí, budovou staré farní školy, barokní kostnicí a parkány. Krásné zákoutí v centru města po rekonstrukci září novotou.

#světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem

#světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem

Helfštýn nabízí přehlídku zajímavostí, které na jiných hradech neuvidíte: v rozlehlém areálu porůznu objevíte kovové artefakty, které vznikají přímo před očima návštěvníků při každoročním mezinárodním kovářském setkání Hefaiston, nepřehlédnutelné jsou i kovářské pece na nádvoří a nově i hradní palác se skleněnou střechou a prvky z oceli. Hrad vás navíc ohromí svým rozsahem, spoustou pěkných zákoutí a fascinujícími výhledy.

#světovéČesko a výlet za tajemstvím Stachelbergu a Vlčího doupěte

#světovéČesko a výlet za tajemstvím Stachelbergu a Vlčího doupěte

Dvě místa spojuje zvláštní osud: dělostřelecká tvrz Stachelberg vznikla před druhou světovou válkou na obranu proti nacistickému Německu, naopak Vlčí doupě bylo jedním z velitelských stanovišť Adolfa Hitlera. Po 75 letech je situace docela jiná: zatímco pevnost Stachelberg kdysi téměř zmizela z map a nyní přitahuje davy turistů, zájem o Vlčí doupě je menší než by si místní přáli a pomalu ho pohlcuje les – obrazně i doslova.

#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem

#světovéČesko a nejlepší kašny a fontány: zábavné sochy i umění pod širým nebem

Kašny a fontány, které zdobí náměstí a volná prostranství, parky i zámecké zahrady, jsou pro spousty kolemjdoucích neviditelné, ale rodiny s dětmi i milovníci kuriozit je milují. A nejenom oni: některé kašny se řadí k památkovým skvostům, jiné se zase pyšní nejrůznějšími technickými specialitami. Pojďte se s nimi seznámit zblízka!

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

Okružní třída: už samotný název slibuje eleganci, noblesu a starosvětskou nostalgii. Svou Ringstrasse nemá jen Vídeň, okružní třídy na místě zbořených hradeb vznikly v řadě měst bývalého Rakouska-Uherska. Patří k nim i Opava, bílá perla Slezska.

#světovéČesko a Třebíč: židovské památky, muzea a bazilika sv. Prokopa

#světovéČesko a Třebíč: židovské památky, muzea a bazilika sv. Prokopa

Jestli existuje skutečně jedinečné místo, jmenuje se Třebíč. Půvabné město na Vysočině se může pochlubit celou řadou kuriozit a také památkami UNESCO. Do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví byla v roce 2003 zapsaná jako unikátní příklad blízkého soužití křesťanské a židovské komunity v jednom městě židovská čtvrť Zámostí společně s židovským hřbitovem a románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa.

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

#světovéČesko a Mikulov: věčné město kardinála Dietrichsteina

Mikulov nikdy nezklame a je spolehlivým a skvělým tipem na výlet v každém ročním období. Nevypadá totiž jako pohádkové město jen na fotografiích, ale i při pohledu zblízka. Mají ho rádi milovníci vína, památek i krásných panoramat: stačí vyšplhat k zámku anebo na některý z okolních pahorků a rozhlédnout se kolem sebe.

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

#světovéČesko a výlet do starých časů – do rožnovského skanzenu

#světovéČesko a výlet do starých časů – do rožnovského skanzenu

Dřevěné chalupy na voňavých stráních, venkovské kostelíky, včelíny a opečovávané zahrádky, uvnitř pak kachlová kamna a hospodyňky, které vám vysvětlí třeba jak se spřádá ovčí vlna nebo suší bylinky: to je Valašské muzeum v přírodě aneb skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Kdo chce poznat, jak se na Valašsku žilo před sto a více lety, lepší místo nenajde.

#světovéČesko a výlet na Loket do malého českého Carcassonne

#světovéČesko a výlet na Loket do malého českého Carcassonne

Klíč k českému království, bývalá věznice a románsko-gotická pevnost: to všechno je Loket. Na skalách nad klikatými meandry řeky Ohře stojí už osm set let a střeží okolní krajinu stejně poctivě jako francouzská středověká pevnost Carcassonne: právě ta Loket v lecčems připomíná.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

Podle věže zvané Trúba už zdálky poznáte, kde v podhůří Beskyd leží městečko Štramberk. Kdyby sem zavítali Turci, prý by mohli mít na chvíli pocit, že jsou doma. Zvláštní kulatá věž se totiž nápadně podobá Galatské věži v tureckém Istanbulu.

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

#světovéČesko a inspirace z Británie: léto v anglických parcích a zámcích

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků, kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova a také zámky, jejichž stavitelé nebo majitelé se inspirovali šlechtickými sídly staré dobré Anglie. „Velkou“ Hlubokou určitě znáte, ale co byste řekli malé Hluboké nebo letohrádku, který jako by se do Polabí přenesl ze zahrad kolem Stowe House v Buckinghamshire?

#světovéČesko a porýnský kostel v Kondraci

#světovéČesko a porýnský kostel v Kondraci

Středočeská vesnička jménem Kondrac, v blízkosti Vlašimi, ukrývá románský skvost. Jedná se o kostel zasvěcený sv. Bartoloměji, který se nápadně podobá o asi padesát let mladšímu klášternímu kostelu v opatství Steinfeld, jenž leží cca 840 km daleko v Německu, v dnešní spolkové zemi Porýní-Vestfálsko. Otázkou zůstává, jak se porýnská stavební huť dostala do země Koruny české, a proč vystavěla svatostánek zrovna v kraji pod Blaníkem?

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

S renesancí se v Litomyšli setkáte na každém kroku, od domů na hlavním náměstí přes Klášterní zahrady až po půvabný zámek. Jeho fasády a štíty zdobí osm tisíc originálních psaníčkových sgrafit. Většinu z nich prý vytvořil Šimon Vlach, který na jednom z nich namaloval sám sebe v šaškovské čepici.

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

#světovéČesko a jízdárna ve Světcích, která vypadá jako zámek pro koně

Architekti i historici v tom mají jasno: jízdárna ve Světcích u Tachova byla už v době svého vzniku doslova zjevením. Po 150 letech se na tom nic nezměnilo, navíc pohádková stavba za sebou má úžasný příběh a také jedno nečekané nej-. Po jízdárně ve Vídni totiž jde o druhou největší jízdárnu ve střední Evropě.

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

#světovéČesko a výlet za poustevníky a loupežníky na hrad Sloup

Skalní hrad Sloup patří k nejromantičtějším a nejkurióznějším výletním místům v Čechách. Nápadně připomíná řecké kláštery Meteora, postavené na vrcholech skal v oblasti Thesálie poblíž města Kalambaka. Může nám být jen líto, že Sloup je osamocený: srovnání s Řeckem by bylo ještě lepší, kdyby tu stálo čtyřiadvacet hradů vedle sebe.

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

Bruegel, van Dyck, Tizian, Angelika, Mozart, Foucault a desítky dalších osobností by vám potvrdily, že Kroměříž je skutečně světová. Ve městě s téměř devítisetletou historií totiž téměř na každém kroku čekají překvapení, inspirovaná příběhy z celé Evropy.

Další aktuality

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
29. listopad 2024 11:15
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
27. listopad 2024 12:17
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
25. listopad 2024 11:00
Památky