ÚvodAktuality#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců
Památky

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

  • 18. srpna 2021
Krásný výhled, příjemná procházka a hlavně archeologická lokalita, která proslavila město Štramberk v celém světě: to je jeskyně Šipka na severním úbočí vrchu Kotouč. V roce 1880, pouhých 24 let po nálezu lebky a kosti v německém Neanderthalu, tu Karel Jaroslav Maška objevil úlomek čelisti neandrtálského dítěte, takzvanou Šipeckou čelist.
Dvě místa vzácných objevů a stop Homo sapiens neanderthalensis: jeskyně Šipka u Štramberku a údolí Neanderthal v Německu
Štramberk
Neanderthal
Možná byste u tak proslulého místa jako je jeskyně Šipka čekali mříže, pokladnu a výstražné tabulky, co všechno se kolem ní a v ní nesmí dělat, ale realita je úplně jiná a k výletníkům do Štramberka mnohem přívětivější. Jeskyně je volně přístupná, z města vás k ní dovede Lašská naučná stezka, a když už vystoupáte do nadmořské výšky 440 metrů, můžete si projít celý vrch Kotouč i s bývalým hradem Jurův kámen, Jurovou jeskyní, několika pomníky a vyhlídkami i s půvabnou dřevěnou zvoničkou nad jeskyní. Pamětníci vzpomínají, že na ní býval nápis „Kdo si na mne zazvoní, bude žít až do smrti.“
 

Jeskyně Šipka a její bohaté nálezy



Dobu vzniku jeskyně Šipky coby nejznámějšího krasového útvaru štramberského krasu přesně neznáme. Jisté ale je, že lidem poskytovala útočiště už před více než 32 000 lety. Sídlili zde neandrtálci, nositelé mousterienské kultury, gravettienští lovci mamutů i magdalénienští lovci sobů. V bohatých nalezištích na dně jeskyně byly postupně objeveny různě opracované kosti a parohy, stovky kamenných nástrojů z místního křemence, pazourku, rohovce a křišťálu, a také 80 tisíc kostí a zubů jeskynních medvědů, lvů a hyen, nosorožců srstnatých, mamutů, zubrů a praturů, levhartů, rosomáků, sobů polárních, losů či lumíků. Sečteno a podtrženo tu archeologové objevili pozůstatky celkem 130 druhů živočichů.
 

Šipecká čelist: poklad, který neexistuje

Téměř na dně jeskyně v nejstarší kulturní vrstvě ve skalním výklenku před boční chodbou zvanou Jezevčí díra nalezl 26. srpna 1880 středoškolský profesor Karel Jaroslav Maška (1851–1916) část spodní čelisti neandrtálského dítěte. Náležela dítěti, které zemřelo ve věku osmi až deseti let přibližně před 40 000 lety a podle odborného průzkumu vykazovala přechodové znaky mezi člověkem neandrtálským a člověkem dnešního typu. Šlo o první nález tohoto druhu na území Rakouska-Uherska a také jediný přímý pozůstatek člověka neandertálského v českých zemích. Ve své době se Šipecká čelist stala světovou archeologickou senzací.



Zatímco prozkoumat Šipku je dnes celkem jednoduché (krápníkovou výzdobu už sice lidé dávno zničili, ale několik desítek metrů dlouhá hlavní chodba je přístupná bez problémů; pro jistotu si s sebou na výlet vezměte baterku), slavný nález se nedochoval. O Maškovy archeologické sbírkyobjevy ze Šipky, Moravského krasu a Předmostí u Přerova pečovalo po jeho smrti Moravské zemské muzeum v Brně. Před blížící se německo-ruskou frontou na sklonku druhé světové války byla čelist ze Šipky společně s řadou dalších unikátů a důležitých artefaktů a souborů převezena na zámek v Mikulově, kde sbírky v roce 1945 zničil požár. Dnes existují pouze odlitky čelisti, podrobně se ale s nálezem i místem objevu seznámíte v Muzeu Šipka ve Štramberku s expozicí archeologie a geologie. Znalosti o pravěku si navíc můžete doplnit v Muzeu Zdeňka Buriana ve Štramberku na náměstí.
 

Toulky kolem Šipky



Coby nejstarší dosud objevené sídlo člověka na území Česka a zároveň naleziště vzácné reliktní květeny byla jeskyně Šipkaroku 1960 vyhlášena národní přírodní památkou. Z portálu jeskyně je krásný výhled na ŠtramberkTrúbou, někdejší strážní věží středověkého hradu, která byla na začátku 20. století přestavěna na rozhlednu. Stejně jako k řadě zajímavých míst v okolí včetně rozhledny na Bílé hoře, štramberského náměstí s malebnými měšťanskými domy z 18. a 19. století nebo blízkého města Kopřivnice vás na hrad zavede Lašská naučná stezka.
 

Neandertálci z Neanderthalu

  • Odkud se vlastně vzal název neandertálec? Lidé druhu Homo sapiens neanderthalensis žili v Evropě a Asii asi před 300 tisíci lety až do svého vymizení před 28 tisíci lety. S přímými předky moderního typu člověka se začali křížit přibližně před 50 až 60 tisíci lety.
  • Říká se jim podle Neanderthalu, údolí řeky Düssel v německém spolkovém státě Severní Porýní-Vestfálsko, které leží západně od Düsseldorfu. Údolí se původně nazývalo Hundsklipp, po roce 1850 pak bylo na počest pastora Joachima Neandera přejmenováno na Neandertal.
  • V roce 1856 při jedné ze svých procházek profesor Carl Fuhlrott narazil na dělníky, kteří při práci v kamenolomu vyhazovali zbytky lidské kostry. Opatrně nález co nejvíce zkompletoval, prozkoumal a zhodnotil, že jde o kosterní pozůstatky předvěké formy člověka. Ostatky byly vůbec prvními prozkoumanými fosiliemi pravěkého člověka se zveřejněnými výsledky.
#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

Podle věže zvané Trúba už zdálky poznáte, kde v podhůří Beskyd leží městečko Štramberk. Kdyby sem zavítali Turci, prý by mohli mít na chvíli pocit, že jsou doma. Zvláštní kulatá věž se totiž nápadně podobá Galatské věži v tureckém Istanbulu.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku Kultura

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Štramberk

Štramberk

V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem a fantastickým výhledem.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Na celý den do města Štramberk Kultura

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie Kultura

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Geopark Podbeskydí Příroda

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj