ÚvodAktuality#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě
Památky

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

  • 30. března 2021
Fantastický výhled, ideální cíl pro výlet pěšky anebo na kole, spousty zajímavostí v okolí, a hlavně stavba, která vypadá pohádkový šperk, zasazený v nádherné krajině: to je kolonáda na návrší Reistna nad Valticemi. Široko daleko se rozprostírá parkově upravený Lednicko-valtický areál, vinice a lesy protkané sítí pohodlných cest. Zkrátka ráj na zemi!
Dvě překrásné kolonády obklopené parky a upravenou krajinou: mladší kolonáda na Reistně nad Valticemi a starší Gloriette v parku vídeňského Schönbrunnu
Valtice
Vídeň
Návrší Reistna určitě stojí za to, abyste se tu chvíli zdrželi – a postará se o to právě kolonáda, podivuhodná stavba, dokončená roku 1823. Sloupořadí s korintskými hlavicemi má uprostřed triumfální oblouk, točitá schodiště ukrytá v pilířích vás dovedou na rovnou střechu s vyhlídkovou terasou, přístupnou od dubna do září. Otvírá se z ní pěkný výhled na Lednicko-valtický areál – ostatně se nacházíte v jeho nejvyšším bodě. Dobře vidět bývají samozřejmě vinohrady obklopené Valtice a za nimi parkově upravená krajina, zakončená štíhlým minaretem v lednickém zámeckém parku, na západním obzoru postřehnete Mikulov se zámkem a Svatým kopečkem, Pálavu se zříceninou hradu Děvičky a nejvyšším vrcholem Děvínem. Na východě zahlédnete slovenské Malé Karpaty, na jihu pak leží rakouský Schattenberg a zřícenina hradu Falkenstein.
 

Syn otci, bratr bratrům



Už v 19. století byla kolonáda na Reistně oblíbeným cílem výletů hlavně díky skvělým výhledům, její poselství ale bylo mnohem hlubší. Stavět ji začal Alois I. z Lichtenštejna podle projektu Josefa Hardmutha a jeho nástupce v knížecích službách Kornhäusela, ale dokončil ji až po několika letech, po napoleonských válkách, vládnoucí kníže Jan I. z Liechtensteina, polní maršál a velitel rakouské kavalérie v bitvě u Slavkova.

Stavba je tklivou vzpomínkou na jeho otce a bratry. Ctnosti a vlastnosti lichtenštejnských pánů připomínají jak reliéfy a sochy v nikách (statečnost, filozofie, umění, hudba, spravedlnost, štěstí nebo zemědělství), tak německé nápisy na atice. Směrem k městu zdobí kolonádu nápis „syn otci, bratr bratrům“, na jižní straně pak nápis „nezapomenutelným mužům jediný přeživší syn“. Spíš než o vyhlídku a zajímavý turistický cíl tedy šlo o památník; svým poselstvím smutný, polohou jedinečný. Celkový dojem umocňuje socha anděla smrti a vázy, které kolonádu zdobí z jižní strany. Jsou to ale skutečně vázy? Díky lehce pochmurné symbolice celé stavby je leckdo pokládá spíše za urny.
 

Kolonáda kdysi a nyní

Protože kolonáda stojí téměř u hranic s Rakouskem, po druhé světové válce se ocitla v hraniční zóně železné opony a patřila k místům, kam se nesmělo. Až do roku 1989 vyhlídku využívala armáda jako hlídkové stanoviště; staré časy dodnes připomíná asfaltová silnice, takzvaná signální cesta, která lemovala celou železnou oponu. Dnes po ní vede nejenom dálková cyklotrasa, ale také červená turistická stezka, která od kolonády míří k zámku Valtice, a Vinařská naučná stezka Valtice.

Jak to na státní hranici vypadalo v období od roku 1951 do 1989 můžete vidět na vlastní oči v nedalekém Muzeu železné opony. Ačkoli kolonáda byla za minulého režimu poškozená a nepřístupná, přežila. Jiné stavby Lednicko-valtického areálu takové štěstí neměly – například bývalý Katzelsdorfský zámeček nad vesnicí Katzelsdorf (48.7173136N, 16.7802431E), empírová stavba o pár let mladší než kolonáda. Protože stál v těsné blízkosti hranic, v 50. letech byl nemilosrdně srovnán se zemí a dnes z něj zbyly jen základy. Můžete se k němu zajít podívat, od kolonády je to necelých pět kilometrů.
 

Malý výlet do císařské Vídně

  • Vídeňský palác Schönbrunn býval letním sídlem Habsburků. Kromě samotné budovy, přezdívané vídeňské Versailles, je nedílnou součástí areálu elegantně upravený park a další atrakce. K nim patři i Gloriette, stavba, která byla pro Josefa Hardmutha inspirací pro kolonádu na Reistně.
  • Jak připomíná nápis na střední části stavby, Gloriette byla postavena roku 1775 za vlády Josefa II. a jeho matky Marie Terezie, prý na počest vítězství Habsburků nad Prusy v bitvě u Kolína roku 1757. Už tehdy lidé dokázali ocenit krásný výhled, a tak na její střeše ve výšce dvacet metrů vznikla terasa, podobně jako na Reistně přístupná pouze po točitých schodech.
  • V centrální části překrásné stavby s velkolepým výhledem na Vídeň se nachází kavárna. Přes park Schönbrunnu se také chodí do slavné vídeňské zoo / Tiergarten, nejstarší na světě, přesto moderní zoologické zahrady. V parku najdete i palmový skleník, bludiště ze stříhaných keřů a v létě se můžete svézt výletním vyhlídkovým vláčkem.
Kolonáda Reistna u Valtic Památky

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Lednicko-valtický areál coby jedna ze vzácných památek UNESCO, zámky v Lednici a ve Valticích, zámek Mikulov, zámek Bučovice a další místa lákají k putování za příběhy rodu Lichtenštejnů. Patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě a na česko-rakouském pomezí žili a panovali více než osm set let.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Vinařská naučná stezka Valtice Letní sporty

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Na svátek svatého Martina, v pondělí 11. 11. 2024 v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek letošní ochutnávání Svatomartinských vín. V Brně se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od vinařů z Moravy i z Čech. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!
10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj