ÚvodAktualityČeské značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky
Zážitky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Poslechněte si audio verzi článku
Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.
Grafit lidé znali už v období před naším letopočtem, ale nápad obalit tuhu dřevem a upravit její špičku se objevil vlastně nedávno. Paradoxně k tomu došlo téměř současně na různých kontinentech, takže na přelomu 18. a 19. století vzaly tužky svět útokem ze všech stran. K jejím vynálezcům se řadí i Josef Hardtmuth (1758–1816), všestranně nadaný muž, který se vlastní pílí a bez odborných škol vypracoval ze zednického přidavače až na lichtenštejnského stavitele a architekta Lednicko-valtického areálu.
 

Neobyčejné začátky obyčejné tužky

Vypracoval se v dílně svého strýce, stavitele Franze Meißla, který pracoval právě pro Lichtenštejny. Když si kníže Alois I. z Lichtenštejna nechal stavět palác na vídeňské Herrenstraße, jeho průčelí stejně jako vnitřní a vnější uspořádání i zařízení navrhl právě Josef Hardtmuth. Krátce nato strýc zemřel a Josef převzal úlohu oficiálního knížecího stavitele.

Taková práce obnášela spoustu plánů a náčrtů, ale s tužkami vyrobenými pouze z tuhy, které se hodně lámaly a špinily ruce, měli projektanti celý den ruce jak kominíci. Proto Josef Hardtmuth vymyslel pro tuhu speciální dřevěné pouzdro, v němž už jen stačilo upravit špičku – a na světě byla moderní tužka, téměř taková, jako známe dnes, která nešpinila ruce a nelámala se. Psal se rok 1789, o rok později založil tužkárnu ve Vídni, začal dodávat své výrobky do celého Rakouska, Německa a Nizozemí, do Itálie i do Ruska, a po čase si svůj vynález nechal patentovat.
 

Diamant, slon a Indie

Kvalitu výrobků měla potvrdit firemní značka Koh-i-noor, anglický přepis perského názvu pro vzácný indický diamant. Údajně byl nalezen před čtyřmi tisíci lety v náplavě řeky Godávarí. Když v roce 1849 Angličané dobyli Paňdžáb, kde byl diamant uložen, stěhoval se Koh-i-Noor do Evropy a stal se součástí Britských korunovačních klenotů.

S Indií je patrně spojený také obrázek slona na gumách. Ochranná známka byla zapsaná 13. března 1896 a po známé Paní Poldi spojené s ocelovými výrobky firmy Poldi Kladno je druhou nejstarší platnou grafickou známkou v České republice. Podle majitelů podniku patří guma se slonem mezi nejčastěji falšované výrobky, ale nikdo neví, odkud se nápad se slonem vzal. Patrně podobně jako u názvu firmy i tady je třeba hledat inspiraci v Indii: z ní se totiž dovážel kaučuk k výrobě gum a stejná země je zároveň domovem slonů indických.
 

Od tužky k verzatilce

Po smrti Josefa Hardmutha převzala řízení firmy manželka Elisabeth a pak syn Carl. Právě on továrnu ve čtyřicátých letech 19. století přestěhoval do Českých Budějovic, kde výrobce psacích a výtvarných potřeb Koh-i-noor sídlí dodnes. Majitelem je Vlastislav Bříza, který je kdysi přesvědčil Petra Kellnera, aby skomírající podnik Koh-i-noor odkoupil. Když ho pak PPF prodávala, stal se jeho novým majitelem, a z Koh-i-nooru se tak opět stal rodinný podnik. Další závody má firma v Jimramově a Dalečíně, má síť vlastních prodejen a obchoduje s desítkami zemí na celém světě. A možná vás překvapí, že Koh-i-noor už dávno nejsou jen tužky, výtvarné, školní a kancelářské potřeby. Do popředí se čím dál více dostává umělecký sortiment.

Kromě gum se slonem nebo žlutých tužek 1500, které roku 1900 získaly prestižní ocenění na Grand Prix v Paříži a staly se nejznámějšími tužkami na světě, vlastní firma Koh-i-noor i další ochranné známky, namátkou Progresso, Gioconda nebo Versatil. Tak se oficiálně jmenují slavné verzatilky, mechanické tužky s vyměnitelnou tuhou. Ve velkém se poprvé objevily na trhu v roce 1950 a školákům udělaly obrovskou radost: sloužily nejenom k psaní a rýsování, ale také jako flusačky. Vzpomínáte? Stačilo je naplnit kuličkami z modelíny, zmačkaných papírků nebo zrnky rýže, zamířit a pálit.
 

Další stopy vynálezce a stavitele Hardmutha

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Za řadou objevů stály nespokojené manželky; připomeňme například paní Radovou z Dačic, která se při krájení cukrové homole sekla do prstu a její muž pro ni vyrobil první kostkový cukr na světě. Za vynález tužek vděčíme zase paní Hardmuthové, kterou zkrátka nebavilo drhnout manžety manželových košil.

Zámeček Lány v oboře Soutok Ubytování

Zámeček Lány v oboře Soutok

Vítejte v našem luxusním chateau hotelu, kde se snoubí elegance, pohodlí a kouzlo přírody. Náš exkluzivní zámecký chateau hotel nabízí nezapomenutelné pobyty nejen pro jednotlivé hosty, ale i pro firmy a velké skupiny až do 25 osob.

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích Památky

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic Památky

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.

V Lednici na minaretu se otevřel nový prohlídkový okruh

V Lednici na minaretu se otevřel nový prohlídkový okruh

V hranolové základně minaretu, v zámeckém parku v Lednici, je osm místností s orientální výzdobou, které sloužily jako muzeum liechtensteinských exotických sbírek. Půvabné mozaiky však byly vážně poškozeny statickými poruchami, které minaret utrpěl po regulaci řeky Dyje. Tehdy začalo pod minaretem, stojícím na dubových kůlech, vysychat podloží. A celá orientální věž se začala naklánět. Nyní se téměř po 40 letech od 1. 6. 2017 otevřely restaurované salonky pro návštěvníky!

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – cisterciácký klášter Vyšší Brod, podzemní chodby v Týně nad Vltavou, zámek Bechyně, tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
18. květen 2025 9:57
Památky, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
18. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Jižní Čechy lákají na turistické novinky a neobjevené skvosty

Jižní Čechy skrývají řadu nových či méně známých míst, která stojí za to objevit. Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají zážitky mimo hlavní proud. Vedle letošních novinek se do pozornosti dostávají i zapomenuté památky a neobjevené kouty regionu, které čekají na svou chvíli. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé jednotlivce.
17. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Užijte si jarní dny na Lipně – s jarem se na přehradu vrátila i lodní doprava

Na Lipně je pořád co dělat: můžete navštívit nejen Stezku korunami stromů Lipno, která je otevřena každý den, ale i spoustu další aktivit. Vydat se můžete na kola nebo inliny na Jezerní cyklo-bruslařskou stezku podél jezera. A pokud si budete chtít užít trochu relaxu, pak určitě nevynechejte Aquaworld Lipno. Ve stejné budově se pak nachází i Hopsárium Lipno, kde se mohou děti vyřádit za každého počasí. Po zimní odstávce začaly fungovat i zdejší přívozy mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. O víkendech na hladinu Lipna, mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví, vyplouvají i turistické lodě. A od května jezdí také přívoz na Kyselov.
14. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte regionální značku Třeboňsko regionální produkt

Z návštěvy Třeboňska si můžete od roku 2025 odvézt první certifikované výrobky označené jako "Třeboňsko regionální produkt". Poznáte je podle loga, které našlo inspiraci v pěticípé rožmberské růži modré barvy. Vybírat lze ze široké škály regionální dobrot i řemeslných výrobků, jako jsou dřevěné hračky, pivo, zelenina a ovoce, sirupy, džemy, chleby, přírodní kosmetika či vajíčka. Třeboňsko patří k rozlohou menším regionům, ale unikátní krajina, kterou již od 14. století proměňovaly technicky dokonalé stavby rybníků a kanálů a doplňují architektonické perly zámků, církevních staveb i zachovalá města a vesnické usedlosti, je dokladem, že život v souladu s přírodou nemusí být v rozporu s produkčním hospodařením, a kreativitu lze projevit v nejrůznějších oborech.
14. květen 2025 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 16. až 18. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2025. Promění běžně nedostupný venkovní areál píseckého bazénu v Ostrovní ulici v jedno velké rekreační hřiště. Zábava a zážitky však návštěvníky čekají už po cestě od Kamenného mostu a budou je provázet až k prostoru pod hradbami.
13. květen 2025 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v Hoslovicích

V neděli 18. května 2025 se v Hoslovicích od 10:00 do 16:00 hodin koná oblíbená akce Den otevřených dveří, a to v rámci Mezinárodního dne muzeí. Po celý den je návštěvníkům umožněn vstup do mlýna a do expozic mlynářství zdarma.
13. květen 2025 8:00
Památky, Jihočeský kraj

Jihočeský kraj oficiálně zahájí cyklistickou sezonu 2025

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole, podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké akce se chystají na zahájení sezony 2025. Pořadatelé myslí i chodce či milovníky dobrého jídla.
7. květen 2025 6:50
Letní sporty, Jihočeský kraj