ÚvodAktuality#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie
Památky

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

  • 6. března 2021
Nadčasové a luxusní kousky, které ani po stovkách let neztrácejí své kouzlo: to jsou gobelíny či tapiserie. Tkané, vyšívané i vázané nástěnné obrazové koberce se už před stovkami let používaly k výzdobě a zateplení středověkých sálů a komnat, své místo ale mají i v moderních interiérech. Kde se vyrábějí, kde se s jejich výrobou můžete seznámit na vlastní oči i ruce a které kousky stojí za vidění?

Unikátní gobelíny

Dva mistrovské historické gobelíny: koberec s biblickým námětem David a Abigail z doby kolem roku 1675, vystavený na zámku v Náměšti nad Oslavou, a kousek tapiserie z Bayeux, vůbec nejstarší dochované tapiserie evropského původu
 
Náměšť nad Oslavou
Bayeux
Gobelíny a tapiserie, tedy luxusní interiérové dekorace, které jsou výsledkem několikaměsíční trpělivé ruční práce, zdaleka nepotkáte jen na hradech a zámcích. Legendární je například Karolínský gobelín: zná ho každý, kdo měl imatrikulaci nebo promoci ve velké aule pražského Karolina. Byl posledním mistrovským kusem Marie Hoppe Teinitzerové: zakázku k 600. výročí založení Karlovy univerzity podle návrhu Vladimíra Sychry dokončila těsně před znárodněním své dílny v Jindřichově Hradci v roce 1948. Ženu, která gobelínům zasvětila celý život, připomíná expozice v jindřichohradeckém Domě gobelínů.
 

Gobelíny z Jindřichova Hradce

Ačkoli gobelíny a tapiserie vznikaly v minulých staletích v šikovných rukou nejedné dámy, skutečnou zakladatelkou textilního výtvarnictví v Čechách se stala Marie Hoppe Teinitzerová (1879–1960). Studovala v Brně a v malířské škole Adolfa Böhma ve Vídni, na uměleckoprůmyslové škole v Praze a Vyšší tkalcovské škole v Berlíně, zkušenosti získávala v Dánsku, Švédsku a ve Francii, v gobelínových dílnách v Paříži a v hedvábnických závodech v Lyonu.

V roce 1910 v Jindřichově Hradci založila textilní dílnu, do níž najala ruční tkalce z Vysočiny, o rok později pak utkala svou první tapiserii Svatý Jiří bojuje s drakem podle návrhu Zdeňka Kratochvíla. Měla štěstí na zajímavou klientelu: společně s Emilií Paličkovou-Mildeovou vytvořila v letech 1922–1923 kompletní textilní vybavení pro zámek v Novém Městě nad Metují. Tam se seznámila s architekty Pavlem Janákem a Dušanem Jurkovičem. Věhlas dílně vynesla zlatá medaile na mezinárodní výstavě moderního dekorativního a industriálního umění v Paříži 1925. Získala ji série osmi gobelínů na téma tradičních řemesel, která vznikla ve spolupráci s profesorem UMPRUM Františkem Kyselou.

V dalších letech pod rukama Marie Hoppe Teinitzerové vznikaly nádherné kousky, vyráběné podle návrhů řady známých umělců, namátkou Maxe Švabinského, Jiřího Trnky, Cyrila Boudy, Karla Svolinského a dalších. Zajímavý projekt, jehož cílem bylo zřízení centra tapiserií v areálu zámku Červená Lhota, se Marii Hoppe Teinitzerové bohužel uskutečnit nepodařilo. S jejími pracemi včetně replik gobelínů na téma Řemesla (originály jsou uloženy ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového musea), technikou výroby gobelínů a dalšími textilními výtvarnými technikami a tkalcovskými řemesly se ale můžete seznámit v Domě gobelínůJindřichově Hradci. Sídlí v budově bývalého zámeckého pivovaru v blízkosti hradu a zámku a dodnes se tu vyrábějí rozměrné i drobné tapiserie, výšivky a koberce.
 

Moravská gobelínová manufaktura z Valašského Meziříčí

Ještě starší než jindřichohradecká dílna je Moravská gobelínová manufaktura, kterou v roce 1898 založil akademický malíř Rudolf Schlatauer. S gobelíny se setkával na cestách po severských zemích a rozhodl se tuto techniku převést na Valašsko, region proslulý dávnými tkalcovskými tradicemi. Dílna původně působila v Zašové, po deseti letech se přestěhovala do Valašského Meziříčí. Kromě restaurování historických tapiserií a výroby nových gobelínů a koberců podle moderních výtvarných předloh tu dokonce na unikátním desetimetrovém ručním tkalcovském stavu vznikají obří divadelní opony, například pro Novou scénu Národního divadlaPraze.

Prohlídka vás seznámí s technikou, která se během posledních dvou tisíc let téměř nezměnila, spoustu věcí si můžete osobně vyzkoušet. Navíc uvidíte v chodu historické stroje, které jsou dnes již technickými památkami, zhlédnete dobové filmy o dílnách a řemeslech na Valašsku, občerstvíte se ve stylové kavárně a prohlédnout si můžete i galerii moderních a historických tapiserií. Gobelínka nabízí také kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce od zakládání plátnové vazby až po zapošívání a napařování.
 

Gobelíny a zámek Náměšť nad Oslavou



Fascinující sbírku několika desítek tapiserií, vyráběných v belgických a francouzských gobelínových dílnách od poloviny 16. do poloviny 19. století můžete vidět při prohlídce renesančního zámku v Náměšti nad Oslavou. Gobelíny zdobí všechny reprezentační sály hlavní prohlídkové trasy a mapují vývoj gobelínových manufaktur z Bruselu, Enghienu a Gramontu na území dnešní Belgie, ale i z produkce dílen ve francouzském Aubussonu či Beauvais. Vůbec nejstarší je verdura s motivy listů, květů, hmyzu a ptáků z doby kolem roku 1540, nejmladší pak je menší tapiserie z počátku 19. století.
 

Osmkrát o tapiseriích

  • Čím se liší gobelíny a tapiserie? Odborníci na textilní techniky by nějaké rozdíly našli, pro běžné uživatele jde ale o dva názvy pro stejný výrobek, tedy textilní obrazy, určené k zavěšení na zeď a zhotovené sešíváním, vyšíváním, tkaním nebo aplikacemi textilií.
  • Název gobelín vznikl patrně díky Francii: jedna z nejstarších manufaktur vyrábějících tapiserie totiž patřila rodině Gobelinů.
  • Nejstarší dochovaná tapiserie evropského původu je tapiserie z Bayeux. Vynikající památka raně křesťanského umění má téměř komiksový charakter: jde o bezmála 70 metrů dlouhý pruh lněného plátna, půl metru široký. Navzdory názvu nejde o pravou tapiserii, ale výšivku: plátno je bohatě vyšívané barevnou vlnou.
  • Tapiserie z Bayeux zahrnuje 58 výjevů doplněných vysvětlujícími latinskými nápisy a vypráví o dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem a bitvě u Hastingsu v roce 1066.
  • Podle tradiční francouzské pověsti tapiserii zhotovila královna Matylda, manželka Viléma Dobyvatele, a její dvorní dámy.
  • První zmínka o tapiserii pochází z roku 1476, kdy je uvedena v inventáři katedrály v Bayeux. Její dřívější osudy neznáme, ale mohla být zhotovena ve stejnou dobu jako katedrála a dokončena v roce 1077 tak, aby byla vystavena při vysvěcení katedrály.
  • Ačkoli na konci plátěného pruhu chybí kousek v odhadované délce asi 6,4 metru, pravděpodobně ilustrující Vilémovu korunovaci, je tapiserie vynikající výpovědí o středověkých zbraních, oděvech a dalších předmětech, které se nikde do současné doby nedochovaly.
  • Originální tapiserie je vystavena v muzeu v Bayeux ve Francii, v prosklené vitríně, aby se zabránilo jejímu poškození vlivem světla a vzduchu. Existují nejméně dvě kopie. Tu první vytvořilo v roce 1886 v Anglii několik desítek žen a je vystavena v anglickém Readingu. Druhou tapiserii z Bayeux vytvořila v letech 2004–2007 textilní výtvarnice a učitelka dějin umění Věra Mičková z Olomouce, ovšem je „skutečnější“ než originál: jde totiž o pravou tkanou tapiserii. Dílo putuje po různých výstavách.
Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně Kultura

Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně

Wnoozow je textilní manufaktura založená roku 2016 Danielou Danielis. Primárně se zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem na potřeby významných umělců a designérů.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí Zážitky

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Vydejte se do centra tkalcovského řemesla, umění a textilního designu. Moravská gobelínová manufaktura se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. V nabídce jsou kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Další aktuality

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
12. červenec 2025 10:42
Kultura, Kraj Vysočina

Žďár nad Sázavou se mění v jedno velké jeviště: festival KoresponDance spojuje generace

Od 11. do 13. července 2025 ožije Žďár nad Sázavou už potřinácté mezinárodním festivalem současného tance, hip hopu a nového cirkusu KoresponDance, který na jeden víkend promění zámek a jeho okolí v jedno velké jeviště a prostor pro umění. Festival, kde tanec, nový cirkus, divadlo a hudba spojují generace, je ideálním tipem na rodinný výlet, víkend s přáteli i nezapomenutelný prázdninový zážitek.
11. červenec 2025 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
10. červenec 2025 16:02
Památky, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 9. do 13. 7. 2025 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
7. červenec 2025 12:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Letošní Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2025 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
4. červenec 2025 11:00
Kultura, Kraj Vysočina

Plavby na Dalešické přehradě: užijte si léto z paluby lodi Horácko

Přijít se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která křižuje Dalešickou přehradu na Třebíčsku. Zastavuje na pěti zastávkách – Kramolín, Dalešice, Kemp Wilsonka, Třesov a Koněšín. Zkrátka nepřijdou ani cyklisté, kteří si mohou vzít na loď svá kola.
4. červenec 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
30. červen 2025 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Pokořte na Vysočině osmitisícovku

Věděli jste, že můžete na Vysočině vyšplhat na pomyslnou osmitisícovku? Pokud máte rádi turistiku a výzvy, Vysočina nabízí jedinečnou možnost: zdolání deseti vrcholů, které dohromady tvoří výšku přesahující 8000 metrů, známou jako "osmitisícovka". Tato výzva není jen o zdolání vrcholů, ale také o objevování krásných míst a krajinných zajímavostí Vysočiny. Které vrcholy v rámci výzvy zdolat vám poradí Kudy z nudy.
29. červen 2025 6:00
Příroda, Kraj Vysočina