ÚvodAktuality#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů
Kultura

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

  • 18. srpna 2020
Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Secese vznikla koncem 19. století jako protest proti těžkopádným historizujícím tradicím klasického umění

Alfons Mucha
Gustav Klimt
Belle Époque, francouzsky krásná doba či krásné časy, se užívá jako označení necelých třiceti let přibližně mezi lety 1890 a 1914. Doba na přelomu 19. a 20. století byla podobně jako secese synonymem bezstarostného veselí a dekadence. Měla své symboly, například pařížskou Eiffelovku, Titanic a plakáty Alfonse Muchy (1860–1939). Ty jsou známé skutečně po celém světě, ale v Česku najdete i řadu jiných děl, o kterých se tolik neví.
 

Od pytláků a soudců až do Ameriky

Narodil se před 160 lety v Ivančicích na Brněnsku a město si Alfonse Muchu dodnes hýčká: společně s hercem Vladimírem Menšíkem patří k nejslavnějším rodákům, oba tu také mají svá muzea. Rodiče Muchovi se zřejmě zhlédli v písmenu A: Alfons měl pět sourozenců, Aloisii, Antonii, Annu, Andělu a Augusta. Svou kariéru Mucha zahájil na přání rodiny skromně a velmi neumělecky, jako soudní zapisovatel u ivančického soudu. O práci ale záhy přišel: záznamy totiž doplňoval portréty pytláků a zlodějů i karikaturami soudců.

Nakonec rodina svolila, aby se dal na umění, a pak už to šlo rychle, přes dílny divadelních kulis ve Vídni do akademie v Mnichově a dál do Paříže. Bezejmenný ilustrátor knih, novin a časopisů, který na samém začátku neuměl francouzsky ani slovo, se téměř přes noc proslavil jako tvůrce divadelního plakátu pro melodrama Gismonda se Sarah Bernhardtovou v hlavní roli.

V Paříži na přelomu 19. a 20. století v období Belle Époque Mucha určoval módní styl a zažíval roky největší slávy: v jeho dílně vznikaly plakáty, kalendáře a jídelní lístky, reklamy a scénické návrhy i plastiky, nábytek a šperky. Když později už jako hvězda odjel do Ameriky, podle vzpomínek svého vnuka tam zapůsobil jako Beatles: zaplnil titulní stránky novin a byl oslavován, kdekoli se objevil.
 

Od Slovanské epopeje až na Pražský hrad

Právě v Americe Mucha potkal chicagského milionáře Charlese Richarda Cranea, který se zajímal o slovanský nacionalismus a uvolil se financovat jeho vrcholné dílo, Slovanskou epopej. Tak se splnil velký Muchův sen: vizi dějin slovanských národů na dvaceti obřích plátnech dodnes obdivují miliony lidí po celém světě.

Na kolekci pláten začal Mucha pracovat roku 1910 po návratu do Čech, a to na zámku Zbiroh, kde si od hraběte Jeronýma Coloredo-Mansfelda pronajal byt a ateliér. Kvůli Epopeji Mucha studoval kulturu Slovanů a dokonce se vydal na studijní cestu po Rusku, Polsku, Srbsku a Bulharsku. Prvních jedenáct pláten, vystavených roku 1919 v pražském Karolinu, se dočkalo stejně nadšeného ohlasu jako Muchou navržená první emise československých poštovních známek a kolekce bankovek, které jsou dodnes pokládány za nejkrásnější tuzemská platidla. Ve stejné době Mucha zdarma, bez nároku na odměnu a jako dar českému lidu vyzdobil část interiéru Obecního domu v Praze a podle jeho návrhů vznikly rovněž pestrobarevné okenní vitráže s náboženskými výjevy v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Tvorba Slovanské epopeje Muchovi zabrala osmnáct let, ale cyklus zůstal nedokončený; malíř zemřel krátce před 79. narozeninami v červenci 1939 na zápal plic. Monumentální plátna byla v posledních letech vystavena v Praze ve Veletržním paláci, v roce 2020 se epopej vrací na zámek v Moravském Krumlově.
 

Pár kousků do mozaiky Belle Époque

  • Léto 2020 Muchovi přeje: Museum Kampa zdobí díla Alfonse Muchy a Pasty Onera a do Prahy se také po letech vrací slavná sbírka Muchových plakátů, kterou zkompletoval Ivan Lendl, někdejší nejlepší tenista světa. Jejich poslední vystavení v roce 2013 přilákalo 180 000 návštěvníků a expozice si tehdy vysloužila titul Nejnavštěvovanější výstava výtvarného umění v historii České republiky.
  • Až do 19. 5. 2021  je k vidění v Obecním domě mimořádná výstava iMucha: slavná sbírka v pohybu, která vás obohatí o pohledy na nově získané mistrovské kousky a především o zážitek z digitálního zpracování.
  • Po Japonsku až do listopadu cestuje výstava Timeless Mucha: Mucha to manga – the magic of line. Na Muchových dílech a širokém spektru prací umělců celého uplynulého století názorně ukazuje, jak tvorba českého umělce inspirovala autory japonských manga komiksů, zejména pak půvabné tváře a složité účesy dívčích hrdinek.
  • S projektem #světovéČesko se tentokrát vypravíme za jiným slavným secesním malířem a Muchovým současníkem: Gustav Klimt (1862–1918) byl rakouský malíř žijící převážně ve Vídni, jeho otec Ernst Klimt, zlatník a rytec, ale pocházel z Travčic u Litoměřic. Přehlídku Klimtových secesních děl můžete obdivovat ve vídeňském Belvederu. Srdcem sbírky je 24 maleb od Gustava Klimta s jeho pozlacenými obrazy Polibek a Judith. Světový věhlas si získal především Polibek, malba o rozměrech 180 x 180 cm z let 1908/09, která ukazuje Klimta a jeho přítelkyni Emilii Flöge jako milenecký pár.
  • Když v roce 1883 Gustav Klimt založil společně s bratrem Ernstem a kolegou ze studií Franzem Matschem umělecký dekoratérský ateliér, šlo tako o začátek spolupráce s věhlasným architektonickým ateliérem Fellner & Helmer. Díky tomu najdeme pár Klimtových děl i u nás: podílel se například na výzdobě divadla v Karlových Varech, pro divadlo F. X. Šaldy v Liberci vytvořil malovanou oponu.
Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Muchova cyklostezka Letní sporty

Muchova cyklostezka

Cyklostezka vedoucí z obce Šanov kolem Emina zámku, kde maloval Alfons Mucha. Trasa prochází rovinatým terénem, krajinou s Přírodní rezervací Karlov, jehož fauna a flóra byla inspirací pro umění Alfonse Muchy.

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici Ubytování

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Muchova vila v pražské Bubenči Památky

Muchova vila v pražské Bubenči

Pražský dům světově proslaveného malíře Alfonse Muchy naleznete v Praze 6, v ulici V Tišině. Jedná se o novoklasickou dvoupodlažní budovu postavenou mezi lety 1925 až 1928. Vila není veřejně přístupná.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha