ÚvodAktuality#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO
Zážitky

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Každému podle jeho vkusu a gusta: vánoční přírodní klasika a foukané, ručně zdobené skleněné ozdoby

Křehké vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček se vyrábějí v Poniklé na Semilsku; firma Rautis je jejich jediným výrobcem na světě a technologii dnes zná jen hrstka lidí. Unikátní manufakturní výroba je zapsaná na národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury, nominaci pro zápis na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO připravovalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Povedlo se: v prosinci 2020 se perličkové ozdoby z Poniklé zařadily k dalším oceněným lidovým tradicím, jakými jsou lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky a modrotisk.
 

Vánoční stromečky aneb od jablek k perlám

Jméno obce Poniklá prý vzniklo podle potoka, který se ztrácí v zemi a zase se vynořuje – zkrátka „poniklá“. První zmínka pochází z roku 1354 a od 16. století se tu rozvíjela výroba lněných pláten, nejdříve domácí výroba a posléze manufaktury.

Časem v řadě chalup vystřídaly tkalcovské stavy foukací stoly, na nichž se foukaly skleněné perle. Perlaři totiž vydělali víc než tkalci, a tak se prý na začátku 20. století perlařinou v okolí Poniklé živilo přes 400 rodin. Jak se dozvíte díky projektu Křišťálové údolí, šikovný perlař za den dokázal vyrobit až tři a půl tisíce perliček: podlouhlých i hruškovitých, malých i větších, z čirého i barevného, hladkého i vroubkovaného skla. Používaly se na náhrdelníky, brože a jehlice do klobouků, náušnice nebo výzdobu krojů a kostýmů.
 

Jak vznikla první ozdoba?

Nikdy se už nedozvíme, kdo vzal drátek, navlékl na něj nepovedené perle, a na světě byla první ozdoba. Nevíme ani koho napadlo, že by se dala využít pro výzdobu vánočních stromečků. Samotné perlaře? Obchodníky, když odbyt skleněných perlí vázl a sklady se plnily? Děti z perlařských chalup, které jablka, oříšky nebo drobné ozdůbky ze slámy, dřeva a brambor na vánočním stromečku vylepšily blýskavou nádherou? Zkrátka pro perličky se našlo jiné uplatnění: vánoční ozdoby. Od té doby se nejenom foukaly, ale také stříbřily, barvily, řezaly, navlékaly na drátky a formovaly do nejrozmanitějších tvarů. Do práce se zapojovaly celé rodiny a od jednoduchých tvarů se navlékači od dětí až po dědečky a babičky postupně propracovávali ke složitějším vynálezům. Z perliček se dnes vyrábí skoro všechno co vás napadne a co se hodí k Vánocům: zvířata, letadla, autíčka i vláčky, kola, ovoce, kočárky, pohádkové postavy a dokonce i trojstěžníky.
 

Rozptýlená manufaktura

Ozdoby se v Poniklé vlastně dodnes vyrábějí stejně jako kdysi, ale i po více než sto letech jsou nejoblíbenější ty nejklasičtější vzory, hlavně vánoční hvězdičky a vločky. V ponikelské manufaktuře takových ozdob každý rok vyrobí až 150 tisíc kusů, a to podle 20 tisíc vzorů. Kdekomu připadají drahé, ale platí tady, že co kus, to originál, a každý výrobek z devadesáti procent tvoří lidská práce. Kdyby prý měla cena kopírovat skutečné náklady, stála by každá ozdoba téměř dvojnásobek.

Faktorský neboli zprostředkovatelský systém práce je prověřený lety, ostatně i ten by si zasloužil speciální zápis do UNESCO: Rautis jednou měsíčně foukačům rozveze nové sklo, případně formy na foukání, a zadá, co potřebuje vyrobit. Hotové perle si pak společně s potřebným materiálem vyzvedávají řezači a navlékačky: ti pak vytvářejí ty kouzelné kousky, které se potom svezou do střediska, balí a putují dál do světa. Systémem nazývaným rozptýlená manufaktura firma zaměstnává asi padesát lidí.
 

Exkurze, prodejna, hobby sety a dílna

Pokud chcete vidět, jak se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí, nemusíte obcházet chalupy na horských stráních: Rautis nabízí podívanou na ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí na jediném místě. Kromě toho můžete vyzkoušet vlastní fantazii a dovednost v kreativní dílně, anebo si ve firemní prodejně v Poniklé či na e-shopu sehnat některý ze stovek hobby setů a tvořit křehké ozdoby v pohodlí vlastního domova. Pro ty nejzvědavější tu dokonce mají speciální knížku. Píše se v ní nejenom o historii a současnosti perlařského řemesla, ale seznámíte se i s příběhy několika tvůrců, s využitím perliček při zdobení krojů a nechybí ani návody na výrobu perličkových ozdob krok za krokem.
 

Vánoce celý rok aneb kde se vyrábějí ozdoby?

  • Jednoduchá výzdoba vánočních stromečků z 19. století s jablky, šiškami a ořechy je sice působivá, ale dnes si už jen těžko dokážeme představit Vánoce bez ručně foukaných a zdobených koulí. Ty vůbec první se prý objevily kolem německého městečka Lauscha v Durynsku už někdy v 16. století, k jejich rozšíření ale došlo až v 60. letech 19. století.
  • Zpočátku se k nám dovážely, ve třicátých letech se podle německých vzorů začaly vyrábět i u nás a v roce 1937 již Československo s tímto sortimentem ovládlo světové trhy. Na rozdíl od strojově vyráběných dekorací se naše tenkostěnné, ručně vyráběné ozdoby vyznačují podstatně vyšší kvalitou zpracování, což jim zaručuje stálý odbyt na světových trzích. Velká část výroby tradičně putuje do Německa, Rakouska, Švýcarska, Holandska a do USA.
  • Dnes tvoří ručně vyráběné foukané skleněné ozdoby nejvýznamnější položku v sortimentu všech vánočních ozdob vůbec. Kde se vyrábějí a kde se zároveň můžete šikovným umělcům podívat pod ruce? Vánoce celý rok si užijete například ve Dvoře Králové nad Labem, ve Vsetíně, v Jičíně a v Opavě. Unikátní sbírku vánočních ozdob má ve svých sbírkách Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a celoroční svátky ovládly i Vánoční důmKarlových Varech.
Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé Kultura

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš Zážitky

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš

Výlet autem pro celou rodinu Rokytnice – Poniklá – Vysoké – Roztoky – Bozkov a zpět. V tomto tipu na výlet vás provedeme po blízkém okolí Rokytnice nad Jizerou.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí Památky

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Další aktuality

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj